۰۹:۲۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۵ - 09 January 2017
کد خبر: ۴۳۰۷۹
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در واکنش به سریال فرونشست‌های مکرر در پایتخت، گفت: لازم است که برای رفع این مشکل کارگروهی متشکل ازهمه دستگاه های ذی ربط شامل شهرداری،نظام مهندسی،وزارت راه،شورای شهر و ...تشکیل شود.
به گزارش خبرنگار «صما» جلال ملکی ضمن اعلام مطلب فوق و درگفت وگو با خبرنگار «صما» اظهارداشت: بررسی‌ها حاکی از آن است که ریشه همه فرونشست‌ها در خطای انسانی نهفته است و بنابراین چنانچه کارگروهی کارشناسی برای پیشگیری از وقوع این حوادث تشکیل شود می‌توان امیدوار بود که حوادث ناشی از فرونشست زمین‌ها مهارشود.

ملکی درهمین حال اظهارداشت : نمی‌توان گفت که فرونشست‌ها به پای ثابت حوادث در پایتخت تبدیل شده است اما با توجه به وقوع چند حادثه فرونشست، تشکیل یک کارگروه برای جلوگیری از تشدید وقوع پیشگیری از وقوع این حوادث درآِینده کاملا ضروری است.

وی با تاکید براین امر که سیاست گزاران وقانون گزاران می‌بایست در این زمینه احساس تکلیف کنند و برای تشکیل کارگروه پیشگیری فرونشست اقدام کنند درهمین حال افزود: خلاء چنین کارگروهی باعث شده که متاسفانه سهم دستگاه های مقصردربروز این حادثه شفاف نباشد،این درحالی است که تشکیل یک کارگروه باعث خواهد شد که تمامی ابعاد وزوایای مربوط به این حادثه شفاف شود و ازسوی دیگرسهم قصوردستگاه نیز مشخص شود که این امرمی تواند نقش بازدارنده ای در بروزحوادث ناشی از فرونشست داشته باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تفکیک سهم مناطق نوساز و محله های قدیمی در بروز حوادث فرونشست گفت: بررسی ها حاکی ازآن است که درمناطق نوساز که از درساخت شبکه های معابرو ساختمان سازی آن از اصول شهرسازی تبعیت شده است ،حوادث فرونشت به شدت نازل است اما درمقابل محلات قدیمی تهران که از کمترین اصول شهرسازی برخوردار بوده اند بالاترین سهم حوادثی ازاین دست را به خود اختصاص داده اند.

ملکی با بیان اینکه حوادث ناشی از فرونشست ها علاوه برخسارات جانی و مالی درعین حال باعث تهدید امنیت روانی و اجتماعی شهروندان می شود تاکید کرد: متاسفانه ازرهگذرحوادث ناشی از فرونشست ها،شهروندان ازابعاد مختلف آسیب می بینند واین مساله می طلبد که مسوولان ذی ربط برای پیشگیری این مهم اقدامات عملی انجام دهند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درهمین حال با ذکرمثالی گفت: به عنوان مثال چند سال پیش حوادث ناشی از سقوط جرثقیل ها که با خسارات جانی همراه بود به عنوان یک تهدید و حوادث ناشی از کار در ساخت وسازها ازسوی مسوولان ذی ربط پذیرفته شد وورود جدی نهادهای مرتبط برای پیشگیری از سقوط جرثقیلها کارساز شد به طوری که خوشبختانه آمارحوادث ناشی ازاین مهم به طرزمعنا داری تنزل پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه درحوزه فرونشست ها هم لازم است که همانند مساله سقوط جرثقیل ها تمامی نهادهای مرتبط ورود جدی داشته باشند تاکید کرد: باید مکانیزمی طراحی شود که تمامی دستگاه های مسوول با یکدیگرحوزه مسوولیت خود دراین زمینه را تعیین کنند وسهم خود درپیشگیری از بروز این حوادث را کاملا شفاف کنند تا بتوان ازاین رهگذر،نقایص احتمالی را رفع کرد و این مشکل را ریشه کند کرد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درهمین حال با بیان اینکه بررسی های نشان می دهد که دربسیاری از موارد اهمال و بی احتیاطی یک دستگاه نقش اساسی در بروز حوادث ناشی ازفرونشست ها را دارد تاکید کرد: با توجه به این امرتشکیل کارگروه می تواند نقش بسیارموثرومطلوبی در پیشگیری ازوقوع این نوع حوادث داشته باشد.

ملکی خواستار همکاری وتعامل همه دستگاه های ذی ربط دراین زمینه شد و گفت: البته تا زمانی که اراده جدی برای مقابله با بروز این حوادث وجود نداشته باشد نمی توان امیدوار بود که چاره اساسی برای پیشگیری از این بحران اندیشیده شود .

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تاکید کرد: بنابراین اولویت اصلی در مقابله با حوادث ناشی از فرونشست ها اراده وعزم دستگاه های متولی برای مقابله به این مساله است و این مهم نقش کلیدی در حل این مساله دارد.

ملکی همچنین با یادآوری این موضوع که تنها با پرداخت غرامت به حادثه دیدگان حوادث ناشی از فرونشست ها نمی توان انتظار داشت که غائله این موضوع ختم به خیرشده و پرونده آن مختومه شده است اظهارداشت: بروز حوادث فرونشست امنیت روانی و اجتماعی شهروندان را به شدت تهدید می کند و مسوولان امرنباید تصور کنندکه پرداخت غرامت به آسیب دیدگان به معنای حل مشکل است بلکه ازاین رهگذرآسیب های متعددی به شهروندان ازابعاد مختلف وارد می شود وبنابراین انتظارمی رود که به صورت ضرب العجل کارگروه حوادث فرونشست ها تشکیل شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar