۱۲:۰۳ - ۲۱ دی ۱۳۹۵ - 10 January 2017
کد خبر: ۴۳۱۰۰
رئیس کمیسیون تخصصی مسکن و خدمات مهندسی اتاق تعاون مرکزی کشور در گفت وگو با «صما»:
رئیس کمیسیون تخصصی مسکن و خدمات مهندسی اتاق تعاون مرکزی ایران با بیان اینکه در حال حاضر 10درصد تعاونی‌های مسکن مشکل‌دار هستند گفت: مهم‌ترین مشکل تعاونی‌های مسکن بحث تسهیلات بانکی است؛ که تعاونی‌های مسکن باید این موضوع را از طریق و مسیر درست دنبال کنند.

علی تدین ضمن بیان مطلب فوق در گفتگو با «صما» گفت: اتاق تعاون مرکزی ایران هشت کمیسیون تخصصی دارد که به‌عنوان ارکان هشت‌گانه اتاق شناخته می‌شوند، یکی از این ارکان، کمیسیون تخصصی مسکن و خدمات مهندسی است که حدود 7 سال پیش در اتاق تعاون مرکزی ایران تشکیل شد.

وی در خصوص نقش تعاون و جایگاه آن در اقتصاد کشور به «صما» گفت: طبق قانون اساسی کشور بخش تعاون به‌عنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد ملی معرفی‌شده است که چنانچه از عنوان آن مشهود است همکاری و مشارکت مردم را برای ایجاد یک سازمان اقتصادی می‌طلبد.

رئیس کمیسیون تخصصی مسکن و خدمات مهندسی اتاق تعاون مرکزی ایران در ادامه گفت: مهم‌ترین مشکل تعاونی‌های مسکن بحث تسهیلات بانکی است؛ که تعاونی‌های مسکن باید این موضوع را از طریق و مسیر درست دنبال کنند.

تدین بابیان اینکه در حال حاضر بخش خصوص به دلیل نداشتن دغدغه‌های مختلف مؤثرتر از بخش تعاون فعالیت می‌کنند گفت: در حال حاضر انبوه‌سازان به نحو اعجاب‌انگیزی از زیر هزینه‌های گزاف مالیات ارزش‌افزوده، بیمه و... شانه خالی می‌کنند درحالی‌که اتحادیه‌های تعاونی با مشکلات متعددی ازجمله بیمه، مالیات بر ارزش‌افزوده، آموزش و ... روبرو هستند و درنهایت نیز ملک ارائه‌شده انبوه‌سازان ارزان‌تر از املاک ساخته‌شده تعاونی‌ها در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی گفت: ارائه املاک گران برخلاف هدف اصلی تعاون مسکن است و سنخیتی با رویکرد حرفه‌ای و اخلاقی تعاون ندارد.

تدین در ادامه گفت: سابق بر این در لایحه بودجه کشور، بندی اختصاصی برای تعاونی‌های مسکن وجود داشت و در آن بانک‌های عامل مکلف شده بودند از آن محل به تعاونی‌های مسکن تسهیلات بدهند، ولی متأسفانه این بودجه در12 سال اخیر توسط دولتمردان قطع شده است. و در دولت یازدهم نیز به شکل جدی پیگیری نشد.

نائب رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان استان تهران با انتقاد از عدم انعکاس اخبار واقعی از تلاش‌های تعاونی مسکن در خصوص مسکن متذکر شد: ممکن است در بین 1000 شرکت تعاونی 10 شرکت هم دچار مشکل شوند. این موضع را نباید به بقیه تعاونی‌ها تعمیم داد.

وی در ادامه تصریح کرد: حداکثر 10 درصد تعاونی‌ها با مشکل مدیریتی مواجه شدند که در آن موارد هم ساماندهی از طریق اتحادیه مربوطه انجام‌شده است. به نظر می‌رسد تعاونی‌ها نقششان را در این زمینه خوب انجام داده‌اند اما تعاونی‌های موفق دیده نمی‌شوند و متأسفانه آن‌ها که با مشکل مواجه شدند ذکر می‌شوند که این موضوع به نظرم مقداری بی‌انصافی است.

تدین بابیان اینکه برای تأمین مسکن اقشار جامعه‌مان باید تدابیری داشته باشیم. گفت: اسم آن‌هم می‌تواند مسکن مهر، مسکن اجتماعی، یا هر چیز دیگری باشد. ولی درهرصورت باید مدلی تعریف شود که یک کارمند یا کارگر یا یک جوان بعد از ازدواج بتواند برای خود مسکن تهیه کند.

رئیس کمیسیون تخصصی مسکن و خدمات مهندسی اتاق تعاون مرکزی ایران ادامه داد: مسکن مهر طرح خوب و بزرگی بود که البته اشکالاتی داشت و به نظرم باید بعد از رفع اشکالات ادامه پیدا کند. به‌هیچ‌عنوان نمی‌خواهیم شاهد مسکن‌ها نیمه‌کاره در کشور باشیم؛ زیرا رها کردن مسکن مهر و یا اتمام آن‌ها به شکل غیراصولی به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست.

وی درنهایت گفت: در حال حاضر انبوهی از انسان‌ها به علت افزایش قیمت مسکن مهر نتوانسته‌اند به مسکن دسترسی پیدا کنند و این مورد دور از انصاف است؛ زیرا داشتن مسکن مناسب یکی از حقوق اولیه انسان‌ها است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar