۱۳:۲۷ - ۲۱ دی ۱۳۹۵ - 10 January 2017
کد خبر: ۴۳۱۰۱
معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:
معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در واکنش به حادثه گودبرداری که اخیرا در ورامین رخ داده، گفت: متاسفانه باز هم به علت گودبرداری غیراصولی در مجاورت یک ساختمان شاهد بروز حادثه ای تلخ و فوت هموطنانمان هستیم.

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در واکنش به حادثه گودبرداری که اخیرا در ورامین رخ داده، گفت: متاسفانه باز هم به علت گودبرداری غیراصولی در مجاورت یک ساختمان شاهد بروز حادثه ای تلخ و فوت هموطنانمان هستیم.

به گزارش «صما» به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران،  حميدرضا خوشدل افزود: طبق اطلاعات کسب شده، برای این ملک هیچ ناظر و پروانه ای صادر نشده و با اجازه مسئولان شهری، گودبرداری انجام شده بود که منجر به این حادثه شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه عوامل ذی صلاح که باید در این پروژه حضور داشته باشند حضور نداشتند، اظهار کرد: معضلی که ما در ساخت و سازهای شهری به شدت با آن روبه رو هستیم عدم حضور افراد دارای صلاحیت در فرآیندهای اجرایی ساخت و ساز است. متاسفانه در حادثه اخیر، اجازه انجام فعالیت گودبرداری بدون صدور پروانه صادر شده و اين موضوع باعث رخ دادن این حادثه تلخ و ناگوار شده است.

وی با اشاره به روند قانوني كار گفت: ابتدا باید درخواست از سوی مالک انجام شود، ناظر و مجری پروژه مشخص شود، پروانه صادر شود، مجوزهای لازم برای انجام عملیات از شهرداری اخذ شود و.... تجربه نشان داده هرکجا که حادثه ای در زمینه ساخت و ساز و گودبرداری اتفاق افتاده در روند عملیات بی قانونی هایی رخ داده است.

مهندس خوشدل افزود: در قانون روند ساخت و سازها به صورت کامل مشخص شده،قانون شهرداری ها نیز تعریف شده که شهرداری ها ملزم به رعایت آن هستند، علاوه بر این قانون نظام مهندسی نیز کاملا مشخص است پس هیچ بحث و اشکالی در حوزه قانون وارد نیست.

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه تنها اقدامی که سازمان نظام مهندسی در مواجهه با این تخلفات و حوادث می تواند انجام دهد اصرار به اجرای قانون است، اظهار کرد: ما طی 3 سال اخیر در استان تهران نزدیک به 40 هزار بازدید از ساختمان های در حال ساخت انجام داده ایم،به همین میزان به ناظران تذکر داده ایم، به شهرداری نامه زده و اعلام خطر و توقف پروژه کرده ايم.

وی تاکید کرد: یکی از بزرگترین افتخارات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران این است که طی سه سال اخیر توانسته به واسطه بررسی ها، حضور بر سر پروژه ها، آموزش های لازم و غیره، حوادث در حوزه ساخت و ساز را کاهش دهد. خوشبختانه آتش نشانی، وزارت کشور و سایر مراجع به این موضوع اذعان دارند که سازمان نظام مهندسی در کاهش حوادث کمک شایانی کرده است.

گفتنی است شامگاه یکشنبه،19 دیماه، یک ساختمان چهارطبقه در خیابان شهید باهنر ورامین به دلیل گودبرداری غیراصولی ساختمان کناری به طور کامل فروریخت که در اثر آن، سه نفر شامل یک زن، و دو کودک 12 و شش ساله جان خود را از دست دادند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar