۰۹:۳۹ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - 07 March 2017
کد خبر: ۴۳۸۷۶
«صما» بررسی می‌کند:
صما-در حالی که انتظار می‌رفت کمیسیون ماده پنج در خصوص توقف مجوزهای املاک لوکس قاطعانه برخورد کند، حجم سرمایه‌گذاری در خصوص این املاک به‌شدت افزایش‌یافته است.

به گزارش «صما» بررسی از کارنامه عملکرد کمیسیون ماده پنج شهر تهران طی 10 ماه اول امسال مشخص می‌کند اعضای این کمیسیون که از نمایندگان دستگاه‌های دولتی و برخی اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری و مدیران شهرداری تشکیل می‌شود در این فاصله زمانی 14 تصویب‌نامه حاوی 52 بند (زیر مصوبه) در ارتباط با انواع پروژه‌های ساختمانی و شهری را داشته‌اند که 32 درصد آنچه به تصویب این کمیسیون رسیده است به صدور جواز ساخت پروژه‌های مسکونی در سه منطقه شمالی شهر تهران به‌صورت «احداث ساختمان با طبقات اضافه‌تر از حد مجاز تعریف‌شده در طرح تفصیلی تهران» بوده است.

انحرافات کمیسیون ماده پنج

در این زمینه یک کارشناس ساخت‌وساز در خصوص عملکرد نامطلوب کمیسیون ماده پنج شهر تهران بابیان اینکه متأسفانه تصمیمات گرفته‌شده در کمیسیون ماده پنج شهر تهران در راستای نیاز شهر نیست گفت: این تصمیمات تبعات ناخوشایندی برای شهر تهران دارد و باعث برهم زدن توازن نیازهای شهری می‌شود.

ایمان رفیعی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: هیچ دلیلی از جمله توسعه عمران و آبادانی کلان‌شهرها توجیه مناسبی برای دور زدن قانون محسوب نمی‌شود.

وی بابیان اینکه مراجع صدور پروانه با اهرم‌های قوی می‌توانند نبض بازار را در دست داشته باشند گفت: در حال حاضر این نبض توسط مراجع صدور پروانه زیر سؤال رفته و متناسب با دوره‌های رونق و رکود بازار نیست.

رفیعی گفت: کمیسیون ماده پنج ‌در طی سال‌های اخیر انحرافاتی زیادی داشته که جبران برخی از این خطاها بسیار مشکل است. درحالی‌که وظیفه اصلی کمیسیون ماده پنج (بر اساس ماده 5 قانون شورای عالی شهرسازی و معماری کشور) بررسی و تصویب طرح‌های تفصیلی شهرها و تغییرات آن‌ها است این امر مهم نادیده گرفته‌شده و وضعیت کنونی کلان‌شهرها را به چالش کشانده است.

این کارشناس ساخت‌وساز با انتقاد شدید از عملکرد این کمیسیون خاطرنشان کرد: برخی از مصوبات این کمیسیون در دفاع منافع شخصی و مجوزهای خاص بوده و منافع عموم را در پی ندارد.

وی گفت: در حال حاضر انباشت سرمایه‌ها در املاک لوکس به‌هیچ‌عنوان با وضعیت کنونی هماهنگ نبوده و فراتر از ضوابط طرح‌های تفصیلی کلان‌شهرها به‌خصوص تهران است. املاک غیر مصرفی در بازار کنونی جایگاهی نداشته و به‌جز هدر رفت سرمایه و مرگ بخش تولید و اشتغال چیزی عاید کشور نمی‌کند.

رفیعی درنهایت متذکر شد: درحالی‌که انتظار می‌رفت کمیسیون ماده پنج در خصوص توقف مجوزهای املاک لاکچری قاطعانه برخورد کند. حجم سرمایه‌گذاری در خصوص این املاک به‌شدت افزایش‌یافته است.

شرکت‌های مدیریت دارایی راه‌حل مشکلات املاک بی‌مصرف لوکس

همچنین مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت بابیان اینکه 44 درصد املاک لوکس مسکونی منطقه یک در طی سال‌های 85 تا 94 ساخته‌شده است گفت: هم‌اکنون بیشترین املاک محبوس شده تهران نیز به این املاک تعلق دارد.

اسماعیل خاک فرجی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: در حال حاضر شمال پایتخت به تله سرمایه‌های ملکی تبدیل‌شده به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران با تصور سود حداکثری سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در این مناطق با ارائه درخواست به مدیریت شهری برای افزایش تراکم ساختمانی بیش ازآنچه ضوابط طرح تفصیلی تعیین کرده اقدام می‌کنند و در این فرآیند کمیسیون ماده پنج مرکب از مدیران دولتی و شهری بدون نیازسنجی بازار ملک با بخشی از این درخواست‌ها موافقت می‌کند.

وی بابیان اینکه با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید چه سرمایه‌های کلانی در این بخش مدفون‌شده است گفت: این سرمایه‌ها قبل از اخذ مجوز ساخت می‌توانست مثل آب خوردن چرخه تولید را در شهرها به حرکت درآورده و باعث اشتغال شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت گفت: افزایش مجوزهای ساخت‌وساز املاک لوکس در مناطق اشباع‌شده امتیاز و موفقیتی برای کشور ما محسوب نمی‌شود زیرا عدم فروش یا مصرف آن باعث خواهد شد این املاک به‌سرعت فرسوده و از چرخه، ورود به بازار مصرف خارج شوند.

وی بابیان اینکه عدم رعایت ضوابط حد مجاز طرح تفصیلی در این مجوزهای ساختمانی باعث بروز آسیب شهری به پایتخت، بخش مسکن و به‌تبع آن سایر بخش‌های اقتصادی شده است.

خاک فرجی گفت: باید طرح «شرکت‌های مدیریت دارایی» سریع‌تر وارد عمل شده و این املاک را زنده و به بازار اجاره یا با تغییر کاربری مانند هتل، مسافرخانه‌های لوکس تحویل دهند. این طرح اگرچه در سال‌های اخیر موردتوجه بوده اما حرکت مناسبی برای شکل‌گیری آن لحاظ نشده است.

وی بابیان اینکه این شرکت‌ها در تمام دنیا موفق عمل کردند گفت: این شرکت‌ها می‌توانند با ارائه راهکارها مناسب در شرایط‌ خاص کلان‌شهرها را از دست این املاک بی‌مصرف، سنگین و گران راحت کنند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت درنهایت گفت: رخوت و سکون این املاک به‌هیچ‌عنوان مناسب شرایط کنونی جامعه نیست و دولت باید هرچه سریع‌تر تدابیر مناسبی برای حل و کاهش این املاک در نظر بگیرد.

انبوه‌سازان لوکس گرا به پلاک‌های قدیم هجوم آوردند

در همین زمینه یک کارشناس ساخت‌وساز بابیان اینکه آمار دقیقی از میزان لوکس سازی در تهران وجود ندارد گفت: اما شواهد بیانگر فشار لوکس سازی در شما ل تهران است.

حمیدرضا قاضی زاهدی بابیان مطلب فوق افزود: زمین گران مهم‌ترین عامل لوکس سازی محسوب می‌شود و به‌واسطه همین زمین‌های گران آپارتمان‌های گران‌قیمت ساخته می‌شود.

این کارشناس ساخت‌وساز ادامه داد: از طرف دیگر بسیاری از انبوه‌سازان و سازندگان با هجوم یک‌باره برای خرید بلوک‌های قدیمی به دنبال آن بودند و هستند تا سود بیشتری ببرند.

زاهدی تصریح کرد: درواقع حجم ساخت‌وساز در بخش‌های تجاری و لوکس تااندازه‌ای افزایش پیداکرده که موجب شده امروز به موقعیتی رسیده‌ایم که در این بخش‌ها هم دچار مازاد نیاز شده‌ایم.

وی درنهایت گفت: نبود آمار دقیق تجاری‌سازی و لوکس سازی در پایتخت به دلیل آن است که سرمایه‌گذاری تجاری به عوارض شهرداری بستگی دارد، چون میزان این عوارض در نقاط و بخش‌های مختلف تهران و بر اساس موقعیت زمانی و مکانی واحدهای تجاری متفاوت و متغیر است.

انتهای پیام/

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar