۰۹:۴۱ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - 11 March 2017
کد خبر: ۴۳۸۹۷
وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد:
وزیر راه و شهرسازی با تاكید برآنكه وزارت راه وشهرسازی در پی اصلاح بنیادین در حوزه ساختمان است گفت: آیین‌نامه كنترل ساختمان بیش از ۶ ماه است كه در امور زیربنایی دولت در حال بررسی است تا مهندسان پاسخگویی روشنی در برابر صاحب‌‌كار و مسئولیت طراحی و اجرا داشته باشند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان و همچنین فرج الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای مهندسی در پردیس دانشکده هنرهای زیبای تهران بازدید کرد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۱۹ اسفندماه در حاشیه بازدید از برگزاری آزمون ورود به حرفه صلاحیت مهندسان در پردیس دانشكده هنرهای زیبا ، اهداف برگزاری آزمون و اثراتی كه برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای مهندسی در افزایش كمی و كیفی ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی دارد را تشریح كرد.

آخوندی گفت: مردم عزیز می‌دانند كه بزرگ‌ترین سازمان حرفه‌ای ایران سازمان نظام مهندسی ساختمان است و فارغ‌التحصیلان این رشته پس از آنكه از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند برای آنكه بتوانند ورود به حرفه پیدا كنند باید از روابط، مقررات و همچنین مسائل حقوقی و مسئولیت‌هایی كه در ارتباط با شهرداری، دولت یا كارفرمایان خود دارند آشنا شوند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های مهندسی باید حتما آزمون حرفه‌ای بدهند تا مطمئن شویم كه می‌توانند در كار حرفه‌ای یك كار نهایی و كامل را به مردم و جامعه ارائه كنند به همین دلیل نیز همه‌ساله آزمون‌های حرفه‌ای مهندسی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینكه ۱۳۰ هزار مهندس در آزمون ورود به صلاحیت حرفه‌ای شركت كرده‌اند گفت: تنها ۲۴ هزار نفر در تهرانشركت كردند و در تمامی استان‌های كشور این آزمون در ۵ رشته مهندسی ساختمان و در ۱۱ گرایش در حال برگزاری است.

آخوندی تصریح كرد: این آزمون یكی از مهم‌ترین آزمون‌هایی است كه در سطح حرفه‌ای در كشور برگزار می‌شود.

این مقام مسئول با تاكید براینكه این وزارتخانه در پی اصلاح بنیادین در حوزه ساختمان است گفت: بحث آیین‌نامه كنترل ساختمان یكی از مباحث جدی است كه در وزارت راه و شهرسازی مورد توجه و در حال پیگیری است. قاعدتا مردم در رسانه‌ها مباحثی همچون عدم شفافیت و مباحثی از جمله امضا‌فروشی را شنیده‌اند و اینكه رابطه شهرداری با مهندسان، رابطه بین مالك و مهندسان در چه وضعیتی است و تاچه حد حقوقمهندسان تامین می‌شود و همچنین چگونه ماموریت مهندسان در برابر جامعه تامین خواهد شد. به همین دلیل آیین‌نامه كنترل ساختمان در وزارت راه و شهرسازی تهیه شده كه آن را تقدیم هیئت وزیران كرده‌ایم.

آخوندی افزود: بیش از ۶ ماه است كه كمیسیون صنعت و امور زیربنایی دولت آیین‌نامه كنترل ساختمان در حال بررسی است.

وی ادامه داد: كاری كه انجام می‌دهیم این است كه رابطه بسیار شفافی را طراحی كنیم تا مهندسان در برابر صاحب‌كار پاسخگویی روشنی داشته باشند و مسئولیت آنچه را كه طراحی یا اجرا می‌كنند بپذیرند و بتوانند مسئولیت پذیرفته‌شده را در برابر بهره‌بردار و جامعه بیمه كنند.

سیاست‌گذار ارشد حوزه راه و شهرسازی تصریح كرد: رابطه مهندس با دولت، رابطه مهندس با شهرداری باید كاملا روشن باشد و آیین‌نامه كنترل ساختمان كه طراحی شده است در پی پاسخگویی و شفافیت در تمامی موارد ذكر شده است.

آخوندی اظهار امیدواری كردتا این آیین‌نامه بتواند مراحل تصویب را به زودی در هیات وزیران بگذراند و از برخی ابهامات و عدم شفافیت‌هایی كه در حال حاضر در بازار مهندسی ساختمان مشهود است جلوگیری كند.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم رویداد خوبی را در بازار فعالیت‌های مهندسی كشور رقم بزنیم.

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
0
0
خواهشمندیم که به رابطه بین شهرداری و مالکین نیز توجه شود !!!
تاثیر کارمندان شهرداری بر عملکرد مالکین و سرمایه گذاران از مرحله صدور دستور نقشه ،انتخاب طراحان ، انتخاب ناظران ، صدور پروانه ،صدور پایانکار و حتی صدور احکام کمیسیون ماده 100 بسیار پر رنگ تر از نقش مهندسان هست ، تاثیری که بعضا به مالکین تحمیل میگردد.

لطفا در آیین نامه جدید سیستم های نظارتی دقیق و ضمانتهای اجرایی آن جهت حذف نفوذ ،رانت و دلال بازی افراد فاقد صلاحیت در حرفه مهندسی،پیش بینی گردد .

امیدواریم که در این آیین نامه تمهیدات لازم جهت ارائه خدمات مهندسی بدون واسطه و صرفا توسط مهندسین واقعی پیش بینی و الزام گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
0
0
لطفا در آيين نامه جديد به يكسان سازي درصد ميان رشته اي تعرفه خدمات مهندسي براي كليه استانها نيز توجه ويژه گردد و صراحتا دخالتهاي سليقه اي هيات مديره ها ممنوع گردد.

همچنين تركيب ميان رشته ها در اعضاي هيات مديره نياز به اصلاحات دارد، تعداد ( نصف + يك ) براي گرايش عمران و (نصف - ١ ) براي ٣ گرايش معماري، مكانيك ، برق !!!! منصفانه هست !؟!؟ گرايش عمران حق وتو تمام تصميماتي رو داره كه منافع ش رو تامين نكنه .

آيين نامه فعلي نياز به اصلاحات فراواني داره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
0
0
راي افتخاري ها رو حذف كنيد

چطور ممكنه مهندسين افتخاري كه به هيچ عنوان حق ارايه خدمات مهندسي به طرق قانوني ندارند (( طبق مبحث ٢و آيين نامه ها)) ولي به وقت انتخابات مهندسي ميشن گل سر سبد هر مجلس انتخاباتي !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
0
0
کمیته توزیع کار نظارت در نظام مهندسی استان ها به رابطه بازی و پارتی بازی در ارجاع کارها متهم است برای رفع این مشکل باید نرم افزار ارجاع کار توسط وزارت راه و شهرسازی تولید شود و ارجاع کار نظارت به شکل رندمی انجام شود بر اساس پایه مهندسی و سابقه کار و سال اخذ پروانه نظام مهندسی انجام شود - مثلا در نظام مهندسی اراک برخی شرکت های نظارت حقوقی پایه 1 سالی 75 هزار مترمربع کار می گیرند و برخی شرکتهای دیگر حتی 1 متر مربع هم کار نمی گیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
0
0
باید از روابط، مقررات و همچنین مسائل حقوقی و مسئولیت‌هایی كه در ارتباط با شهرداری، دولت یا كارفرمایان خود دارند آشنا شوند = قوانین بیمه تامین اجتماعی - قوانین مالیاتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
0
0
حق راي اعضاي "افتخاري" رو حذف كنيد يا حداقل درصد تاثير گذاريش رو نسبت به راي اعضاي "اصلي " كاهش دهيد، مثلا نسبت ١/٥ (( ٢٠ درصد ))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۸
0
0
اعضای فاقد پروانه نظام مهندسی نباید حق رای در انتخابات داشته باشند و شرکت کردن اعضای پروانه دار نظام مهندسی در انتخابات به منزله امتیاز ارتقای پایه یا تمدید پروانه نظام مهندسی باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۲
0
0
اضافه کاری وزارتخانه در شب عید !

در تاریخ 96/1/5 وزارت راه و شهر سازی آخرین پیشنهاد تغییرات آیین نامه کنترل ساختمان را جهت تصویب به هیات وزیران ارائه داد .

نکات مثبت :
اضافه شدن صلاحیت جدید بازرسی ساخت

نکات منفی :
- طبق ماده 6 انجام بازرسی زیر نظر شهرداری " راسا "یا از طریق مهندسان دارای صلاحیت بازرسی خواهد بود .

- طبق ماده 23 مالک شخصا مهندس ناظر خود را انتخاب خواهد نمود و همچنین طراحان نیز موظف به نظارت خواهند بود .


تاثیر این آیین نامه :

1- شهرداری پول یامفت بیشتری از مالکان ترکه خواهد کرد ( در حال حاظر بابت جواز ساختمان 5 طبقه در کوچه فرعی 160 میلیون تومان پول می گیرد )
که این هزینه نهایتا بر خریدار تحمیل می گردد در صورتی که هزینه خدمات شهری باید از کل شهروندان به صورت سالیانه دریافت گردد .

2- عملا مهندس ناظر بازیچه مالک خواهد بود و تمام دستورات با صلاحدید مالک رتق و فتق خواهد گردید .

3- هیچ ضمانت و اهرمی برای اجرایی شد مجری ذیصلاح با حذف مهندس ناظر مستقل و قدرتمند شدن شهرداری ( قانون گریز ) باقی نخواهد ماند .

4- هدف شهرداری گرفتن پول بدون دردسر چند صد میلیونی از هر جواز است ( آنهم در برخی موارد با چکهای تضمین شده نه واریز به حساب شهرداری ) سپردن تمام مسئولیت ها به آن اشتباهی بزرگ خواهد بود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۶
0
0
اعضای هیات مدیره و کارکنان شرکت های آزمایشگاه خاک و بتن باید مدرک کارشناسی ارشد عمران- خاک داشته باشند با پروانه اشتغال نظام مهندسی و عدم اشتغال در دستگاه های دولتی ( مستند به بیمه تامین اجتماعی )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
0
0
ایجاد صندوق بیمه بیکاری مهندسان مجری با پرداخت 3 درصد حداقل حقوق اداره کار - پرداخت مستمری ایام بیکاری با حداقل داشتن 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی از سازمان نظام مهندسی ساختمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
0
0
آزمون های نظام مهندسی باید به شکل رقابتی برگزار شود مثل کنکور سراسری و افراد بر اساس بالاترین امتیاز , پذیرش شوند - یا بر اساس کسب حداقل 70 درصد نمره آزمون نه 50 درصد - باید آزمون نظام مهندسی بر اساس نیاز بازار کار برگزار شود مثل آزمون کارشناس رسمی دادگستری که 5 سال یکبار برگزار میوشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
0
0
نظام فنی روستایی شامل طراحی و نظارت ابنیه روستایی به مهندسان بیکار سازمان نظام مهندسی سپرده شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar