۱۰:۰۰ - ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - 22 March 2017
کد خبر: ۴۳۹۲۸
«صما» گزارش می‌دهد:
مجتمع اطلاع رسانی ساختمان به عنوان یک رسانه تخصصی، همواره به دنبال آن بوده است که اخبار حوزه صنعت ساختمان و تحلیل‌های پیرامون آن را به مخاطبان خود عرضه کند.
در این بین این مجتمع علاوه بر فعالیت‌های روزمره رسانه‌ای خود، سعی کرده است تا با اقدامات مختلف و حضور در محافل مرتبط با صنعت ساختمان، نقش تاثیرگذاری در این صنعت ایفا کند. برگزاری همایش اجرای قوانین در انرژی ساختمان، راه‌اندازی کمپین «کارگاه ایمن، ساختمان ایمن»، راه‌اندازی کمپین «ساختمان پایدار، محیط زیست پایدار»، درخواست وزیر راه مبنی برکشوری شدن کمپین‌های صما، تهیه کتاب اخلاق حرفه‌ای، انتشار خبر تخلف 40 میلیاردی در صنعت ساختمان و نیز برگزاری کارگاه تخصصی برای تشکل‌های صنعت ساختمان، از مهمترین اقدامات این مجتمع بوده که به باور ناظران، این اقدامات در سطح ملی تاثیرگذار بوده است. جزئیات اقدامات مذکور به شرح ذیل می‌آید:

برگزاری دومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان

در سال جاری مجتمع اطلاع‌رسانی صنعت ساختمان با برگزاری همایش مربوط به «دومین همایش ملی اجرای قوانین انرژی در ساختمان» با هدف اولویت و اهمیت اصلاح الگوی مصرف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی- اجرایی در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و تولید انرژی پاک، آشنایی با تکنولوژی و آخرین دستاوردهای بین‌المللی در اجرا، راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی، ایجاد هم‌افزایی میان ارگان‏های ذی‏ربط جهت اجرای راهکارهای بهینه‏‌سازی مصرف انرژی، ترویج فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی در میان بهره‌برداران و تاکید بر اهمیت انرژی و محیط‌زیست در آبان ماه سال جاری در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

در همایش مذکور مسئولان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نیرو، اعضای کمیسیون عمران و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مسئولان سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان ملی استاندارد ایران، مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و... حاضر شدند. در این همایش مهمترین نکته‌ای که از سوی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه عنوان شد، دو اقدام مهم وزارتخانه راه برای بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها بود.

حامد مظاهریان گفت: در این راستا اولین اقدام وزارتخانه اصلاح مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان است که این مبحث خوشبختانه شورای تدوین مقررات ملی ساختمان در حال اصلاح است و به‌زودی یک گزارش جامع در این زمینه ارائه خواهد شد.

او در تشریح اقدام دوم وزارتخانه نیز گفت: اقدام دوم وزارت راه، تدوین آئین‌نامه اجرایی ماده‌18 است که در قالب آن ساختمان‌ها به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم شده‌اند. باور ما بر این است که اگر واقعا اراده جدی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان ‌ها وجود دارد، دولت باید ابتدا خود آغازگر این امر باشد.

مظاهریان افزود: بنابراین با این رویکرد در بخشی از این آئین‌نامه به ساختمان‌های دولتی برای کاهش مصرف انرژی براساس تعهدات تعیین‌شده ضرب‌العجل داده شده و درصورت عمل نکردن به آن ابزار تنبیهی نیز در نظر گرفته شده است.

او البته درباره ساختمان‌های بخش خصوصی نیز گفت: درخصوص ساختمان‌های خصوصی نیز ساختمان‌ ها به دو گروه در حال ساخت و یا ساخته شده تقسیم شده‌اند. درمورد ساختمان‌های در حال ساخت، الزامات آئین‌نامه‌ای حتما باید رعایت شود و مراکز صدور پروانه نیز باید این مسئله را از نظر انطباق‌پذیری و توصیه‌های مبحث 19 پایش کنند؛ به طوری که آنها حق ندارند به ساختمان‌هایی که آئین‌نامه مذکور را رعایت نکرده‌اند، پایان کار ارائه دهند.

راه‌اندازی کمپین کارگاه ایمن، ساختمان ایمن

اما در آبان ماه سال جاری همزمان با بیست‌و دومین نمایشگاه مطبوعات، مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما- مجله ساختمان) از برنامه ملی–رسانه‌ای خود با محوریت «کارگاه ایمن، ساختمان ایمن» رونمایی کرد. مجتمع ‌رسانه‌ای ‌ساختمان با توجه به ضرورت و اهمیت پرداختن مستمر به مقوله ایمنی در حوزه ساختمان، برای فرهنگ‌سازی و کمک به توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز جهت ارتقای ایمنی ساختمان، پیش‌قدم شد و اقدام به راه‌اندازی پویش (کمپین) ملی کارگاه ایمن، ساختمان ایمن کرد که تا پایان سال 96، تمرکز اقدامات رسانه‌ای، علمی و آموزشی خود را بر محورهای زیر قرار داده است:

نَه به سقوط از ارتفاع؛ پیش‌گیری از آتش‌سوزی در ساختمان؛ ایمن و استانداردسازی تاورکرین‌های شهر؛ آموزش ایمنی برای همه کارگران؛ پیش‌گیری از حوادث برق‌گرفتگی؛ جلوگیری از حوادث تخریب و گودبرداری؛ آسانسور ایمن و استاندارد از محورهای اصلی راه‌اندازی کمپین کارگاه ایمن، ساختمان ایمن بود.

راه‌اندازی کمپین ساختمان پایدار، محیط‌زیست پایدار

رونمایی از کمپین «ساختمان پایدار، محیط زیست پایدار» از دیگر اقدامات فرهنگی مجتمع اطلاع‌رسانی صنعت ساختمان صما در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات مجتمع رسانه‌ای ساختمان بود که با استقبال گسترده‌ای از سوی اهالی صنعت ساختمان و مسئولان حوزه‌های مختلف مواجه شد.

درباره هدف از راه‌اندازی این کمپین باید گفت که در دو سال اخیر، مجتمع اطلاع‌رسانی صنعت ساختمان فعالیت‌های رسانه‌ای متمرکزی جهت فرهنگ‌سازی، اهمیت دادن به مسائل زیست‌محیطی و ایجاد ساختمان‌های باکیفیت برنامه‌ریزی و اجرا کرده است. لذا در این راستا نیز از کمپین «ساختمان پایدار، محیط زیست پایدار» در حضور بازدیدکنندگان نمایشگاه مطبوعات، رونمایی کرد.

از اهداف این کمپین می‌توان به مواردی از جمله ایجاد هم‌افزایی میان ارگان‌های ذی‌ربط به منظور ایجاد بسترهای لازم جهت توسعه موضوع پایداری در صنعت ساختمان، فرهنگ‌سازی در میان بهره‌برداران صنعت ساختمان و تاکید بر اهمیت انرژی و محیط‌زیست، توانمندسازی و آموزش مهندسان و سازندگان ساختمان و شرکت‌های تولیدی مرتبط، ایجاد انگیزه و ارائه راهکار در راستای اجرایی شدن موضوعات پایداری در صنعت ساختمان، حمایت از طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان، بررسی الزامات اجرایی، توجیهات اقتصادی و چالش‌های پیش‌روی اجرایی شدن موضوعات پایداری در صنعت ساختمان اشاره داشت.

درخواست وزیر راه مبنی برکشوری شدن کمپین های صما

وزیر راه و شهرسازی با حضور در غرفه مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما، مجله ساختمان) در جریان مراسم رونمایی از دو کمپین «کارگاه ایمن، ساختمان ایمن» و «ساختمان پایدار، محیط زیست پایدار» در محل نمایشگاه مطبوعات، ضمن بیان راهکارهای افزایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، دو معضل اساسی در نهادینه شدن رفتارهای حرفه‌ای‌گری در عرصه مهندسی ساختمان را تشریح کرد.

عباس آخوندی در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما» در پاسخ به این سؤال که راهکارهای افزایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی با توجه به وقوع حوادث متعددی نظیر سقوط کارگران ساختمانی از ارتفاع، سقوط تاورکرین‌ها، حوادث ناشی ازگودبرداری و... چیست، تأکید کرد: اصلی‌ترین مانع در نهادینه کردن بحث‌های حرفه‌ای‌گری در عرصه مهندسی ساختمان ناشی از این است که ما در این حوزه باید دو معضل اساسی مواجه هستیم.

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات اساسی بازار مسکن، سوداگری کسانی است که عمدتاً در این عرصه سفارش‌دهنده هستند، تصریح کرد: در واقع در حوزه عرضه مسکن، اصلی‌ترین مشکل ما ناشی از این است که افراد فاقد صلاحیت مهندسی در این عرصه فعالیت می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی در همین حال اظهار داشت: علاوه بر این، بازار مسکن ما نیز مشکل استقرار نظام حرفه‌ای‌گری دارد به طوری که برای رفع این معضل نیازمند استقرار حوزه نظام ارجاع کار به‌صورت حرفه‌ای هستیم.

آخوندی درعین‌حال رعایت اخلاق مهندسی را از دیگر موضوعاتی برشمرد که نقش بسیاری مؤثری در نظام‌مند شدن صنعت ساختمان دارد و افزود: موضوع اخلاق حرفه‌ای که از سوی مجتمع رسانه‌ای صنعت ساختمان به صورت راه‌اندازی یک کمپین مورد ترویج قرارگرفته است، باید در سطح کشور مورد مطالبه بیشتری قرار گیرد.

برگزاری کارگاه‌های تخصصی در نمایشگاه مطبوعات

در سال جاری، همزمان با بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات، مجتمع رسانه‌ای ساختمان(صما- مجله ساختمان) اقدام به برگزاری چندین کارگاه و نشست‌های تخصصی مرتبط با فعالیت اصناف و تشکل‌های صنعت ساختمان کرد که با استقبال گسترده‌ای از سوی انجمن‌ها و صنوف مرتبط با حوزه صنعت ساختمان مواجه شد.

برگزاری این نشست‌ها و نیز کارگاه‌های آموزشی به تعبیر بسیاری از فعالان بخش خصوصی، بستری شد تا بسیاری از نقطه‌نظرات و اظهارات کارشناسی در این نشست‌ها عنوان شود و مباحث کارشناسی و فنی متعددی بین مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی رد وبدل شد. در همین حال، در ادامه برخی از فعالان بخش خصوصی با مثبت ارزیابی کردن برگزاری این نوع نشست‌ها، خواستار تداوم این اقدامات فرهنگی شدند.

تهیه کتاب اخلاق حرفه‌ای

مرداد 94 مجتمع اطلاع رسانی صنعت ساختمان به منظور گسترش اصول و اخلاق حرفه‌ای اقدام به راه‌اندازی کمپین اخلاق حرفه‌ای کرد که این کمپین با استقبال خوبی از سوی جامعه مهندسی مواجه شد. همزمان با انجام اقدامات فرهنگی در این زمینه و به منظور اشاعه این مهم و نهادینه کردن آن در صنعت ساختمان، در سال جاری این مجتمع اقدام به تهیه کتابی در این زمینه با موضوع "کتاب اخلاق حرفه‌ای" کرد که این کتاب شامل دو بخش مفاهیم اخلاقی و مصادیق اخلاقی است. درمحتوای آن نسبت به مصاحبه با مدیران و پیمانکاران صنعت ساختمان اقدام شده تا آنها تجربیات اخلاقی خود را مطرح کنند. گفتنی است که این کتاب قرار است در روز مهندس و جشن چهره سال صنعت ساختمان رونمایی شود و در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط با صنعت ساختمان قرار گیرد.

انتشار خبر تخلف 40 میلیاردی در صنعت ساختمان

در سالی که گذشت، مجتمع اطلاع‌رسانی صما در راستای وظیفه رسانه‌ای خود مبنی بر انتشار اخبار حوزه صنعت ساختمان و‌ شفاف‌سازی اخبار مختلف این حوزه، اقدام به انتشار خبری تحت عنوان تخلف 40 میلیاردی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران کرد. نشر این خبر با بازتاب وسیعی در صنعت ساختمان و بین جامعه مهندسی مواجه شد؛ به طوری که حتی بخش خبری 20:30 صداوسیما نیز نسبت به انتشار این خبراقدام کرد و پس از آن رسانه‌های مختلف درباره سرنوشت این تخلف، پیگیری‌های متعددی انجام دادند. درنهایت با پیگیری‌های مکرر «صما» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خبر از بازداشت متخلفان این تخلف داد.

برگزاری چهارمین جشنواره انتخابات چهره سال صنعت ساختمان

چهارمین جشنواره چهره سال صنعت ساختمان که به همت«مجتمع رسانه‌ای ساختمان» از 30 بهمن ماه آغاز شده بود و تا ساعت 24 سه شنبه 10 اسفند ماه ادامه داشت، شهروندان مدیران مورد نظر خود در بخش های ساختمانی، عمرانی و مدیریت شهری را انتخاب کردند.

جشنواره چهره سال صنعت ساختمان در سال 95 نیز همانند سال های گذشته با استقبال چشمگیر مردم مواجه شد. با این تفاوت که در سال جاری مخاطبان از این امکان برخوردار بودند که در گروه‏های پنج گانه مدیران دولتی، شهرداران، روسای شورای شهرها، مدیران راه و شهرسازی و روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان (در دو دسته کلانشهرها و شهرها) به کاندیداهای خود رای دهند.

لازم به ذکر است، سه محور «ایمنی»، «رعایت حقوق شهروندی» و « محیط زیست پایدار» از اهداف برگزاری چهارمین دوره جشنواره چهره سال صنعت ساختمان بود که تلاش شد با جریان سازی و انجام بیش از دویست مصاحبه خبری و گزارش که با پوشش رسانه‌ای خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، پایگاه‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی و صدا و سیما همراه بود به یکی از مطالبات مهم مردمی تبدیل شود.

برگزاری جشن پایان سال صنعت ساختمان ‌برای اولین بار در کشور

جشن پایان سال صنعت ساختمان با حضور فعالان حوزه عمرانی کشور برای اولین بار از سوی مجتمع رسانه‌ای ساختمان با هدف قدردانی از یک سال زحمات فعالان و متخصصان حوزه ساخت و ساز و عمران و به منظور ایجاد همدلی و هم افزایی در جامعه بزرگ صنعت ساختمان کشور در تاریخ 17 اسفند ماه 95 برگزار ‌شد.

در جشن پایان سال صنعت ساختمان کارشناسان، نمایندگان مجلس، مسئولان و دست اندرکاران حوزه صنعت ساختمان و مهمانانی از سازمان‌ها و نهادهای ذیربط شامل شهرداری‌ها، شورای شهر، سازمان نظام‌مهندسی، ادارات راه و شهرسازی، مجلس، تولید‌کنندگان و انبوه سازان مسکن و ساختمان و تشکل ها و انجمن های صنفی و مهندسی حوزه صنعت ساختمان حضور داشتند.

همچنین در این مراسم «دبیرخانه‌ چهره سال صنعت ساختمان» ضمن معرفی چهره‌های سال صنعت ساختمان که جزو منتخبان چهارمین دوره چهره‌سال صنعت ساختمان کشور در زیرگروه‌های شهرداران، شورای شهر، سازمان نظام مهندسی، ادارات راه و شهرسازی و مدیران دولتی هستند، اقدام به اهدای تندیس و تقدیر از این منتخبان کرد.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar