۰۹:۰۸ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - 16 March 2017
کد خبر: ۴۴۰۴۳
تحلیل «صما» از تبعات ساخت مسکن در کوه و کمر و بیابان:
صما: مسکن مهر که زمانی بسیار مورد انتقاد کارشناسان و صاحب نظران حوزه مسکن بود، به جهت اینکه در برنامه‌ریزی و جانمایی پروژه های آن دقت کافی انجام نشده بود و به واسطه قرارگیری این پروژه­ها در فاصله ای دور از شهرها و بدون دسترسی به امکانات رفاهی و خدماتی موردنیاز، صرفا به یک خوابگاه برای ساکنان و متقاضیان شبیه بود تا یک خانه مناسب برای زندگی؛ اکنون قرار بر این است که واقعا به خوابگاه تبدیل شود.
شاید مسئولان و متولیان طرح مسکن مهر، زمانی که اجرای این طرح را آغاز کردند و رویای خانه دار کردن بسیاری از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را از طریق ساخت این خانه ها در سر می پروراندند، تصور این را هم نمی کردند که تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر، امروز به چنین سرنوشتی دچار شود.

این تصور نه تنها برای متولیان طرح مسکن مهر، بلکه برای اکثریت شهروندان که در روزهای نخست و دوره طلایی مسکن مهر، حائز شرایط بودن برای ثبت نام و دریافت آن را به عنوان یک امتیاز محسوب می کردند، دور از ذهن بود که امروز بعد از حدود هفت سال، این طرح ملی به جایی برسد که نبود متقاضی برای آن و بلوکه شدن سرمایه های هنگفت در آن، دولت را بر آن دارد که حداقل فکری برای این خانه های خالی بکنند و چه فکری بهتر از اینکه خوابگاهی برای دانشجویانی باشد که برای تحصیل به شهرهای دیگر می روند.

در همین راستا به تازگی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر با اشاره به ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی، اعلام کرده است که برنامه وزارت راه بر این است که واحدهای بدون متقاضی به عنوان سرمایه‌های ملی، مورد استفاده قرار گیرند که یکی از گزینه‌ها، استفاده به عنوان خوابگاه دانشجویی است و این واحدها ممکن است به خوابگاه دانشجویی تبدیل شوند.

پروژه‌های متروک و سازندگان گرفتار

این خبر در حالی اعلام شده که طرح مسکن مهر از همان ابتدا با انتقادات زیادی نه تنها از سوی کارشناسان و صاحب نظران، بلکه از سوی سازندگان و انبوه سازان نیز روبه‌رو بود. به طوری که بسیاری از سازندگان از همان ابتدا، از جانمایی طرح مسکن مهر به شدت انتقاد کرده و علی رغم اینکه حذف قیمت زمین را یک عامل موثر در کاهش هزینه‌ها برشمرده بودند، اما در مقابل اشکالات طرح از جمله جانمایی نامناسب و نبود زیرساخت‌ها را مانع از توفیق آن اعلام کرده بودند. شاید به همین دلایل بوده که امروز با گذشت بیش از 7 سال از شروع عملیات ساخت، بسیاری از پروژه های مسکن مهر به دلیل مشکلات مختلف، از سوی پیمانکاران رها شده‌اند و به صورت پروژه‌های متروک مسکن مهر باقی مانده اند یا ساخت آنها به کندی پیش می‌رود.

به طوری که اخیرا ایرج رهبر، سازنده مسکن مهر پردیس در همین رابطه گفته است: شاید اگر جانمایی بهتر بود، تامین زیرساخت‌ها راحت تر انجام می شد و بهتر بود به جای پردیس، در بافت فرسوده تهران اقدام به ساخت مسکن مهر در زمین‌های ارزان قیمت می شد یا در شهرهای اقماری تهران که امکانات بیشتری وجود داشت، واحدها را احداث می کردند. چراکه امروز به دلیل هزینه های بالای ناشی از توپوگرافی سخت پردیس، پنج سال است که در این منطقه گرفتار شده ایم. جغرافیای خشن و کوه‌های ناهموار پردیس به بالا رفتن هزینه ها انجامیده و به همین دلیل اتمام پروژه طولانی شده است.

قفسی مزخرف در بیابان که فقط یک خوابگاه است!

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم نیز بارها و بارها از همان زمانی که تصدی گری این وزارتخانه را برعهده گرفت، انتقادات تند و تیز خود را از مسکن مهر عنوان کرد و این طرح ملی را یکی پس از دیگری مورد هدف انتقادات شدید خود قرار داد و از فاجعه‌ای سخن گفت که طرح مسکن مهر به ایران و اقتصاد تحمیل کرده است. تا جایی که وی حتی با اشاره به انتخاب هلیکوپتری برخی سایت‌های مسکن مهر ازجمله پردیس گفت: «طراحان مسکن مهر، شهر را به عنوان انبار آدم در نظر گرفته‌اند و به جای آنکه کالا داخل آن بریزند، آدم داخل آن می‌ریزند و امروز 117 هزار واحد مسکن مهر حتی یک متقاضی هم ندارد.»

وزیر راه همچنین با بیان اینکه «دولت گذشته پول مردم را از آنها گرفته و در قبالش به جای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، برای آنها در کوه و کمر و بیابان بنایی ساخته که با تعریف خانه اساساً تفاوت دارد» تاکید کرد: «اگر این اتفاق در فرنگ رخ می‌داد، دولت متهم به گمراه کردن عامدانه و آگاهانه مردم می‌شد و قطعاً بر علیه او به دادگاه شکایت می‌شد. اما از آنجا که در ایران برخی چیزها به صورت وارونه رخ می‌دهد، کسانی که مردم را گمراه کرده‌اند امروز به منتقد تبدیل شده‌اند.»

آخوندی در جای دیگری در تعریف خود از مسکن مهر، آن را «قفسی مزخرف در بیابان که فقط یک خوابگاه است» خواند و هر بار که این انتقادات شدید وزیر راه از مسکن مطرح می شد، در مقابل منتقدان وی نیز لب به اعتراض می گشودند.

منتقدان به حرف وزیر راه رسیدند!

منتقدان وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم بر این باور بودند: دولتی که خود از انجام کوچکترین طرحی در حوزه مسکن ناتوان مانده و صرفا از دو طرح بدون انجام هیچ اقدام عملی سخن به میان آورده است، چگونه طرح مسکن مهر (با تمام کمبودها و کاستی‌ها) را که باعث خانه‌دار شدن بسیاری از اقشار کم درآمد شده است، تخریب کرده و از آن به عنوان «خوابگاهی برای مردم» نام می برد.

اما حالا با بی متقاضی بودن تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکونی مهر و در شرایطی که دولت ظاهرا تصمیم گرفته تا از این واحدها به جای خوابگاه دانشجویی استفاده کند، شاید منتقدان آخوندی هم به این نتیجه برسند که گفته های وزیر راه چندان هم پربیراه نبوده است.

با این اوصاف باید گفت مسکن مهر اگرچه در برخی شهرها توانست متقاضیان زیادی را خانه‌دار کند، اما درمجموع اقدامی شتاب‌زده بود که در دولت قبل آغاز شد و بیش از آنکه بر مبنای نظرات کارشناسی و تخصصی باشد، حرکتی برخاسته از احساسات بود.

درواقع هرچند طرح مسکن مهر از اهداف اولیه خود دور شد و سرمایه‌های‌ ملی را نابود کرد، اما حالا با تبدیل این واحدها به خوابگاه دانشجویی، شاید بتوان بهره دیگری از این واحدها برد که از نگاه کارشناسان شاید این گزینه بتواند یکی از گزینه‌های خوب برای واحدهای مسکن مهر باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
0
0
من بااينكه منتقد شديد دولت قبلم ولي طرح مسكن مهر رابراي اقشار كم درآمد يا بدون خانه در مجموع مفيد مي دانم و معتقدم شهري مثل پرديس در چندسال آينده رشد زيادي خواهد داشت وخيلي از اقشارجامعه هم دراين ساختمان ها زندگي خواهند كرد
مسئله مهم ديگه اينكه شهر تهران واقعا ظرفيت اين جمعيت را با اين خيابان هاي شلوغ نداره واگر اين طرح درداخل شهرتهران بودشايد شهررا شلوغ تر ازحالت فعلي ميكرد البته اين مورد در صورتي درسته كه جمعيت از داخل تهران منتقل بشن به شهرهاي باامكانات مناسب ولي در اطراف تهران كه من خودم موردهايي را شاهد بودم كه از شرق تهران به پرديس نقل مكان كرده اند در مورد شهر پرند اطلاعات زيادي ندارم ودر مجموع فكر ميكنم غيرازبحث هاي محيط زيستي ساخت شهر جديد در حومه تهران وشهرهاي بزرگ تو قالب هر طرحي ميتونه در چند سال آينده مفيد باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
0
0
كار هر كس نيست خرمن كوفتن / گاو نر ميخواهد و مرد كهن

اگه صرفا و صرفا فقط از مشاوره يك مهندس شهرسازبهره ميبردن و نه بيشتر !! متوجه ميشدن ساخت شهر فقط ساخت قوطي كبريت نيست و ده ها چم و خم ديگه هم داره كه هزينه هاي زيرساختها فقط يكي از اين موارد هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۹
0
0
كار هر كس نيست خرمن كوفتن / گاو نر ميخواهد و مرد كهن

اگه صرفا و صرفا فقط از مشاوره يك مهندس شهرسازبهره ميبردن و نه بيشتر !! متوجه ميشدن ساخت شهر فقط ساخت قوطي كبريت نيست و ده ها چم و خم ديگه هم داره كه هزينه هاي زيرساختها فقط يكي از اين موارد هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
0
0
بررسی طرح آمایش سرزمینی توسط وزارت علوم برای تصویب و پذیرش رشته های پرتقاضا در دانشگاه آزاد مثل دندانپزشکی و پزشکی و داروسازی و فیزیوتراپی و رادیولوژی و بهداشت و ....تا حدالامکان از پذیرش دانشجوی دختر در شهری غیر از شهرمحل سکونتش خودداری شود - چون خوابگاه های دخترانه می توانند به خانه های مجری تبدیل شوند و منبع فساد و فحشا و و رفیق بازی شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
0
0
چرا دانشجوی دختر که ساکن شهرستان دلفان استان لرستان است در رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اراک پذیرش میشود ( 600 کیلومتر فاصله از محل زندگی ) تا در معرض انواع خطرات و آسیب ها و افسردگی و اعتیاد و دوری از خانوادگی و ... قرار گیرد - چرا مدیران دانشگاه آزاد به جای پول درآوردن و مدرک فروشی به فکر جان و سرنوشت بچه های مردم نیستند ؟؟ چرا رشته میکروبیولوژی در دانشگاه آزاد واحد دلفان ایجاد نمیشود که دختر مردم این همه راه را نپیماید و این همه هزینه نکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
0
0
شهر اراک یک شهر مهاجر پذیر و دانشجویی است و اغلب من خودم دیدم دخترانی که کنار خیابان می ایستند و سوار ماشین های شاسی بلند میشوند , دختران غریبه و دختران دانشجو هستند چون پدر و مادر هیچ کنترلی روی رفتار فرزندانشان در شهر غریب ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
0
0
چرا در شهرستان بروجرد دانشگاه دندانپزشکی وجود ندارد و دانشجوی دختر مجبور است در دانشگاه دندانپزشکی خرم آباد تحصیل کند ؟؟؟ اگر هدف دولت از ایجاد دانشگاه ها فقط کسب درآمد است خوب در همه شهرها باید دانشگاه ایجاد کند نه فقط مراکز استان ها - تا دسترسی مردم به آموزش عالی میسر شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
0
0
خوابگاه های دانشجویی باید توسط بخش خصوصی ساخته شوند ( اجاره به شرط تملیک یا مشارکت در ساخت )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
0
0
پذیرش دانشجوی دختر اردبیلی در دانشگاه علم و صنعت واحد اراک در رشته مهندسی عمران - نقشه برداری چه توجیهی دارد ؟ یعنی این دانشگاه خراب شد اردبیل نمی تواند دانشجوی نقشه برداری پذیرش کند ؟؟ چرا وزارت علوم با تصویب رشته محل های جدید در دانشگاه های شمال غربی ایران به عدالت آموزشی در کشور کمک نمی کند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷
0
0
به جای پذیرش دانشجو در تهران و کلانشهرها باید اساتید دانشگاه های بنام و طراز اول ایران را به شهرهای مرزی و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اعزام کرد - ایجاد واحدهای بین الملل و پردیس دانشگاه ارومیه - کرمانشاه - ایلام و پذیرش دانشجوی دندانپزشکی شهریه ای
پدر شاکی از سیاست های مسکن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۱
0
0
چرا هیچ قانونی برای جلوگیری از تجاور شرکت های مسکن به حقوق خریداران نیست.
در شهر پردیس ؛ از بنگاه معاملات......با تائید شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس واحدی از شرکت را که ساخته شده بود در اردیبهشت ۱۳۹۳ روئیت و از پیمانکار شرکت با هماهنگی واحد فروش به مبلغ ۱۰۳ میلیون تومان برای فرزند کارمندم خریداری کردم(کلیه اسنادش موجود و قابل ارائه است).
بهنگام تحویل معلوم شد که واحدی از مسکن مهر قاز ۳ پردیس است که آزاد فروخته اند و گفتند واحد نشان داده شده مالک دارد و اینبار واحدی نیمه ساز از مهر که قابل عرضه برای فروش نبود را به ما نشان دادند و گفتند واحد شما این است.
اکنون که اردیبهشت ۱۳۹۶ است و ۳ سال گذشته هنوز ؛ حتی؛‌هیچ؛ واحد تحویل ما نشده است.
کی قرار است تا قصه مسکن مزخرف مهر پایان پذیرد؟؟؟.مشکلات حاشیه ای و کلاهبرداری های سازماندهی شده این جنایت های آشکار در حق جوانان ما و خانواده های میهن اسلامی را چه کسی باید پاسخ دهد؟؟؟
آقای وزیر این بساط تخلف های سازمان یافته در حاشیه مسکن مهر تا کی ادامه دارد؟؟مجازات این کلاهبرداران که بر باد دادن اعتماد فرزندان ما را هدف قرار داده اند بر عهده کیست و کی این هرج و مرج را قاطعانه تمام میفرمایند؟.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar