۱۶:۵۱ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - 05 April 2017
کد خبر: ۴۴۱۱۴
«صما» گزارش می دهد:
پس از گذشت دوسال از هیاهوی مربوط به تهیه آیین نامه موسوم به آیین نامه کنترل ساختمان؛ بالاخره پیش نویس این آیین نامه اوایل سال جاری برای تصویب به هیات دولت ارسال شد. اما انتشار متن پیش نویس آیین نامه با واکنش غیرمنتظره برخی از اعضای جامعه مهندسی مواجه شده است به طوری که دو گروه مختلف در برابر این آیین نامه در فضای مجازی صف آرایی کرده‌اند.

گروه اول با تشکیل کمپینی تحت عنوان کمپین«نه به آیین نامه کنترل ساختمان» و راه اندازی گروه تلگرامی مراتب اعتراض خود را در این زمینه بیان کرده و خواستار توقف تصویب این ‌آیین نامه در هیات دولت شده اند. گروهی که البته مهندسان زیادی را با خود همراه کرده است و تلاش گردانندگان این گروه برای همراهی و تهییج جامعه مهندسی تا آنجا پیش رفته که با اشتراک موزیک‌های حماسی سعی کرده‌اند فضاسازی خاصی ایجاد کنند و حتی ممانعت از تصویب این آیین نامه را به نوعی یک پیروزی برای جامعه مهندسی قلمداد کرده‌اند.

این دیدگاه بر این باور است که آیین نامه مذکور نه تنها مغایر قوانین بالادستی است و سبب ترویج رانت؛ فساد و ویژه خواری در برخی مراجع خاص می‌شود بلکه سبب فروپاشی سازمان نظام مهندسی که یکی از متولیان قانونی؛ اصلی و تاثیرگذار صنعت ساختمان است نیز خواهد شد.

اما در برابر این گروه؛ٰ گروه دیگری از مهندسان با راه اندازی کمپین موافقان آیین نامه کنترل ساختمان براین باورند که سازمان نظام مهندسی یک سازمان حرفه‌ای است که قدرت خود را ازحرفه مندان اعضا می گیرد و کسانی که قصد دارند با تقلیل آن به سازمانی صنفی به اهدف خود برسند؛ دانسته یا نادانسته مهندسان حرفه‌ای را از این سازمان دور می کنند و فضا را برای سوء استفاده افرادی که مهندسی را نه حرفه خود؛ بلکه شغل دوم و سوم و شغل تفننی خود می‌دانند باز می گذارند. این طیف از جامعه مهندسی براین باورند که آیین نامه کنترل ساختمان می تواند فرصت مغتنمی برای افرادی باشد که مهندسی را حرفه خود می‌دانند و از این منظر با تصویب این آیین نامه موافق هستند.

به گزارش خبرنگارصما صف آرایی مهندسان مخالف و موافق تصویب این آیین نامه در حالی صورت گرفته است که پیشتر وزارتخانه راه وشهرسازی با برگزاری جلسات مکرر با ارکان مرتبط با ساخت وساز به زعم خود سعی کرد که تصویب این آیین نامه را با انجام نظرخواهی و در فضایی اقناعی و کارشناسی به سرانجام برساند اما در آستانه تصویب این آییین نامه؛ گویا این جلسات نتوانسته است این گروه از مهندسان را قانع کند. درحال حاضر بحث و اظهارنظر درباره زوایای مختلف این آیین نامه به شدت بالا گرفته است که البته برخی از اظهارنظرها حاکی ازسوء برداشت از ابعاد و مفاد این آیین نامه است. مثلا منتقدان تصویب این آیین نامه براین باورند که اجرای امر نظارت و بازرسی از مسیر شهردارها عملا معیشیت مهندسان و نیز جایگاه حرفه‌ای سازمان نظام مهندسی را به مخاطره می اندازد این درحالی است که کارشناسان وزارتخانه راه وشهرسازی بارها و به کرات درباره این مساله سخن راندند و تاکید کردند که شهرداری در جایگاه یک نهاد حاکمیتی؛ دراین زمینه از ارجحیت ولاتری نسبت به سازمان نظام مهندسی برخوداراست و همچنین با توجه به اینکه بازرسی شغلی تمام وقت است که عملیاتی شدن آن منوط به فعالیت پیمانکار؛ طراح؛ معمار و بازرسانی است که جملگی مهندس هستند از این منظر هم می توان گفت که برخلاف تصور؛ تصویب این آیین نامه تهدیدی برای اشتغال مهندسان در برنخواهد داشت چرا که این مهندسان باید از میان 400 هزار مهندس عضوسازمان نظام مهندسی ساختمان گزینش شوند.

اما در برابر این اظهارنظرها گروه موافق تصویب این آیین نامه نقطه نظرات دیگری دارند این عده براین باورند که نظام مهندسی ساختمان به جای اینکه سازمانی برای توزیع کار باشد می‌بایست به امور صنفی و اعتلایی خود مشغول باشد. به باوراین عده تجربه سیستم ارجاع نظارت کار از طریق سازمان نظام مهندسی ساختمان نشان داد که این فرآيند با تبعات جبران ناپذیری همراه خواهد بود که نتیجه آن به جای آنکه سبب بهبود چرخه ساخت وساز شود بیشترسبب فسادهای مالی برای برخی می‌شود که نمونه آن اختلاس 40 میلیاردی در سازمان نظام مهندسی تهران بود. همچنین این دیدگاه براین باور است که شهرداری در جایگاه یک نهاد حاکمیتی وظیفه کنترل و بازرسی فرآیند ساخت وساز را دارد و باید به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل کند.

به گزارش خبرنگار صما البته در اين ميان عده‌ای ديگر نيز دارای مواضع موافقت انتقادی نسبت به متن پيشنهاد شده هستند. به طوری که در محتوای آن پاره ای نكات مثبت و از جمله پايان دادن به مداخله سازمان نظام مهندسي در امور مردم و انجام كار‌های صرفا حرفه‌ای می‌بينند و از سوی ديگر ضعف های جدی در متن پيشنهادی مي‌بينند كه حتي در صورت تصويب اثری در ارتقای كيفيت شهر و ساختمان نخواهد داشت و حتي به باور آنها به خاطر برداشتن كامل امر نظارت و عدم اجبار بازرسي و عدم كنترل نقشه ها وضع را از امروز نيز بدتر خواهد كرد و اين بد گماني را در ميان این طیف از مهندسان ايجاد نموده كه هدف از اين تغييرات ارتقای كيفيت ساختمان و اعتلای مهندسي نبوده بلكه کاهش قدرت نظام مهندسی به بهای تنزل كيفيت ساختمان بوده است. طيف ميانه كه اغلب جوامع و انجمن های صنفی شناسنامه دار و پرسابقه مشاوران و پيمانكاران كشور را تشكيل مي‌دهد قائلند كه آنچه برای تصويب تقديم دولت شده هيچ شباهتي با متن مترقی‌ای كه در سال ٩٤ رونمايي شد ندارد و تصويب متن حاضر اگر بدتر از عدم تصويب آن نباشد هيچ رجحانی بر آن ندارد.

گفتنی است هنوز وزارتخانه راه وشهرسازی در برابر این انتقادات و اظهارنظرهای مهندسان موضع گیری نکرده است، برخی می‌گویند بهتراست که برای اقناع جامعه مهندسی نظرات کارشناسی مطرح شود و بر روی تک تک مواد این آیین نامه گفت وگو شود و به جای اینکه به شکل هیجانی و احساسی کل آیین نامه رد یا تصوب شود نقاط قویت و ضعف آن مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجه مطلوبی از گفت وگو ها به دست بیاید.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
0
0
تنها اشاره این ویرایش ایین نامه به " قانون نظام مهندسی" ، صرفا فقط بند 5 از ماده 15 قانون میباشد و لاغیر !!!

ماده 15 قانون نظام مهندسی(اهم وظايف و اختيارات هيأت مديره) 16 تا بند دارد که به وضوح بیان کننده دامنه اختیارات و تاثیر گذاری سازمان نظام مهندسی میباشد. در این ویرایش یا اصلا به این بندهای قانونی پرداخته نشده و یا ماده های آن خلاف این بندها تنظیم شده است.
مثلا ... """ بند 4 (اجراي دقيق
صحيح مقررات ملّي ساختمان و ضوابط طرحهاي جامع و تفصيلي) ... بند 6 (مشاركت در امر ارزشيابي و تعيين صلاحيت و ظرفيت اشتغال به كار) ... بند 8 (تنظيم روابط بين صاحبان حرفه هاي مهندسي ساختمان و كارفرمايان - كمك به مراجع مسئول در بخش ساختمان و شهرسازي در زمينه ارجاع مناسب كارها به صاحبان صلاحيت)"""

جای تک تک این بندها و مواد قانون نظام مهندسی در این ویرایش آیین نامه خالی هست.
و یا مثال دیگر
""" ماده 37 قانون نظام مهندسی - هزينه هاي سازمان و اركان آن از محل حق عضويتهاي پرداختي اعضاء، صندوق مشترك سازمانهاي استان، كمكهاي اعطايي دولت، نهادها،اشخاص حقيقي و حقوقي، دريافت بهاي ارائه خدمات پژوهشي، فني وآموزشي، فروش نشريات و ساير مواد كمك آموزشي و مهندسي و درصدي ازحق الزحمه دريافتي اعضاء بابت ارائه خدمات مهندسي ارجاع شده از طرف سازمان تأمين خواهد شد."""

در این ماده به صراحت اعلام کرده که سازمان هم حق ارجاع کار داره و هم حق دریافت بخشی از حق الزحمه بابت ارجاع کار ، در صورتیکه در ماده 45 این ویرایش آیین نامه این حق رو از سازمان سلب کرده ! مغایرت آیین نامه با قانون نظام مهندسی

آنچه که مشخصه در تهیه این ویرایش جدید آیین نامه به مواد قانون نظام مهندسی به دقت ارجاع نگردیده است. با این تفاسیر علی القاعده اول میبایست قانون نظام مهندسی تغییر کند تا بعدا بتوان این آیین نامه را تصویب کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
0
0
بعد از 22 سال از تصویب قانون نظام مهندسی و همچنین 12 سال از اولین ابلاغ آیین نامه کنترل ساختمان ، هنوز کمتر از نیمی از مواد این قوانین و آیین نامه ها هنوز به مرحله عمل نرسیده اند اونهم به علل مختلف ... شاید وزارت مسکن در جایگاه ناظر عالیه نظارت دقیق و پیگیری بر اجرای مقررات نداشته و یا اینکه متولیان سازمانهای نظام مهندسی در کل کشور با نگاه سلیقه ای و موردی به قوانین، صرفا به اجرای برخی از آنها اقدام نموده اند !!! و یا دلایل مشابه دیگر ، همگی سبب شده اند که شرایط به نحوی پیش رود که الان در آن هستیم ...

با یک نقد منصفانه اگر به مقایسه آیین نامه و مواد قانونی فعلی مصوب روی کاغذ با آن بخش از قوانینی که بصورت موردی و ناقص در حال حاضر اجرا گردیده بنگریم، متوجه میشیم که قوانین فعلی بصورت تقریبا کامل همه زوایای مرتبط با مسایل کنترل ساختمان رو پیش بینی کردند و ایراد از عدم اجرای این مقررات بصورت کامل و برخورد سلیقه ای در اجرا هست .
عدم آموزش منتخبین هیات مدیره های هر دوره برای اداره یکسان سازمانهای نظام مهندسی در کل کشور وفق قوانین و مقررات نیز یکی از ایرادات مشهود در بوجود آمدن مشکلات فعلی هست.

خلاصه کلام اینکه سازمان به حال خودش رها شده و شده مثل یک نوجوان یتیم و بی سرپرست که نه راهنمایی داره ،ٍ نه تکیه گاهی و نه سر پناهی که کارهای زیادی رو از روی جهل و غرور نوجوانی انجام میدهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
0
0
بي شك عملكردهاي سليقه اي و خارج از چهارچوب قانون و آيين نامه توسط اعضاي هيات مديره هاي سازمانها و عدم تمكين اين هيات مديره ها از بخشنانه هاي ابلاغي وزارت راه و شهرسازي و نيز انحراف حركت سازمان از اهداف پيش بيني شده در قانون نظام مهندسي، پايه گذار عزمي راسخ جهت تغييرات گسترده در مبحث ٢ گرديده است . شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي نيز در اين مدت انطور كه بايد و شايد براي ساماندهي وايجاد وحدت رويه در فعاليتهاي علمي،صنفي،مالي و ... كليه استانها ، اونهم وفق مقررات و نه سليقه اي ! تلاش لازم رو انجام نداده است . واقعا سازمانها تبديل شده اند به يك بنگاه اقتصادي براي گروه خاصي !

با همه اين تفاسير ، اگر قرار هست كه در نحوه عملكرد و حركت سازمانها تغييراتي صورت پذيرد ، شايسته هست كه اين تغييرات تدريجي باشد و نه به يكباره . تغييرات تدريجي علاوه بر اينكه با مقاومت كمتري از سوي جامعه مهندسين روبرو ميشود بلكه در صورت عدم نتيجه مورد انتظار، مطمينا به راحتي قابل اصلاح و بازگشت ميباشد و اثر گذاري بيشتري هم دارد.

" رهرو آن نيست گهي تند و گهي خسته رود
رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود "
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
0
0
ايا اين درسته كه وزير راه سيل عظيمي از مهندسان ناظر را بيكار كند
و همين نيم بند درامد را بگيرد؟
چرا جناب وزير بجاي بيكار كردن مهندسان خدمات مهندسي را شغل تمام وقت اعلام نميكند و دست چند شغله ها را كوتاه نميكند؟
چرا در اين ايين نامه جناب وزير مهندس ناظر را مقيم اعلام نميكند و مبلغ تعرفه نظارت را بالا نميبرد؟
در اين صورت وضعيت ساخت بهتر نميشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
0
0
از روزیکه مسیولیت دریافت و پرداخت حق الزحمه مهندسان مجری و طراح و شرکت های آزمایشگاه های خاک از سازمان نظام مهندسی سلب شد و به خود مالکان سپرده شده - شاهد گرفتن تخفیفات فراوان از مهندسان و پایمال شدن حق و حقوق مهندسان هستیم - کار طراحی با چک یکساله مالکان انجام میشود !!!! باید ترتیبی اتخاذ شود که ارتباط مستقیم مالی بین مالک و مهندس یا شرکت حقوقی قطع شود - حق الزحمه مهندسان توسط مالکان به حساب وزارت راه و شهرسازی یا خزانه کل کشور یا شهرداری ها واریز شود و سپس این مبلغ پس از کسر مالیات به حساب مهندسان واریز شود - این دلیل نمیشه که چون برخی اعضای هیات مدیره نظام مهندسی دزد هستند و پول اعضا را می دزدند پس نظام مهندسی از انجام امور مالی ناتوان است !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
0
0
شهرداری ها باید دولتی شوند و قانون مند شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
0
0
[Forwarded from مجریان ذیصلاح استان قم]
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۰
0
0
حق الزحمه آزمایشات مکانیک خاک و بتن و تست میلگرد باید به حساب اداره کل راه و شهرسازی واریز شود و این بساط چک و چک بازی بین مالک و آزمایشگاه متوقف شود
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
0
0
با نام و ياد خدا
**اطلاعيه خيلي مهم **
با سلام و عرض ادب
همكاران گرامي لطفا ساير همكاران را از وجود كمپين نه به آيين نامه كنترل ساختمان و عضويت در آن آگاه سازيد، اين حداقل كاريست كه مي توان جهت تعالي مادي و معنوي حرفه مهندسي برداشت.
با احترام حسيني

رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
بیش از ۸۰ درصد جامعه مهندسان شاغل دستگاه های دولتی نیستن و موافق به اجرا در آمدن آیین نامه جدید نظام مهندسی هستن. بیایید به فکر همکاران بیکار هم باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar