۰۹:۱۰ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - 17 April 2017
کد خبر: ۴۴۲۷۱
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- برخی ازاعضای هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در سال جاری این شورا به دنبال آن است که نظام مهندسی ساختمان را به یک مرجع تخصصی مبدل کنند شاخص‌ترین اهداف این شورا در سال 96 را عنوان و اظهار امیدواری کردند که با همکاری نهادهای ذی‌مدخل زمینه برای محقق شدن این اهداف فراهم شود.

صما- برخی ازاعضای هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در سال جاری این شورا به دنبال آن است که نظام مهندسی ساختمان را به یک مرجع تخصصی مبدل کنند شاخص‌ترین اهداف این شورا در سال 96 را عنوان و اظهار امیدواری کردند که با همکاری نهادهای ذی‌مدخل زمینه برای محقق شدن این اهداف فراهم شود.

نظارت برعملکرد سازمان‌های نظام مهندسی

به گزارش خبرنگار ما مجید جی‌افرام دراین زمینه درگفت وگو با مجله ساختمان با اشاره به اینکه سال جاری سعی می کنیم که تمرکز اصلی را بر روی نظارت برعملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان متمرکز کنیم اصلاح اموراستان‌ها را از برنامه‌های محوری این شورا در سال جاری ارزیابی می‌کند و می‌گوید: در سال 96حل مشکلات مشترک سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها را در دستور کار خود قرار می‌دهیم. با توجه به معضلات خاصی که در استان‌ها وجود دارد تمام توان خود را برای رفع این مشکلات و نیز ایجاد وحدت رویه در استان‌ها متمرکز خواهیم کرد.

وی می‌افزاید: در همین حال با توجه به رسالت شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در محور تخصصی و فنی خلاصه می‌شود تلاش می‌کنیم که از نخبگان مهندسی در راستای تحقق این اهداف بهره بگیریم همچنین به دنبال آن هستیم که این شورا به یک مرجع تخصصی ملی در حوزه مهندسی کشور تبدیل شود.

جی افرام می گوید : در مورد مباحث مقررات ملی ساختمان همچنین تلاش می کنیم که با ایجاد همکاری و هم‌افزایی محوریت اجرایی شدن این مهم را عهده دار شویم.

وی تاکید می کند: در همین حال به دنبال این هستیم که در حوزه مسایل ایمنی و نیز نگهداری ساختمان و محیط زیست اقدامات اجرایی داشته باشیم .

عضو هیات رئیسه شورای مرکزی در عین حال می‌افزاید: در حوزه ایمنی با توجه به حوادث ناشی از کار درصنعت ساختمان با انعقاد تفاهم نامه‌ای با وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی و تدوین شیوه نامه‌ها و نیز دستورالعمل‌های مربوطه به دنبال آن خواهیم بود که ازحوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان بکاهیم و بتوانیم زمینه مساعدی برای اجرای بهینه مقررات ملی ساختمان و نیز افزایش سطح حفاظت وایمنی کارگاه‌های ساختمانی فراهم کنیم.

جی افرام درباره راهکارهای افزایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی می گوید: علاوه برانعقاد تفاهم نامه بین نهادهای ذی‌ربط به نظرمی‌رسد لازم است که مهندسان ناظر به مسوولیت‌های خود به نحو بهینه‌ای عمل کنند که خروجی این مساله در نهایت کاهش حوادث ناشی از کار را به دنبال خواهد داشت.

پیگیری مصرانه کاهش حوادث ساختمانی

وی همچنین با یادآوری این مهم که شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به صورت هدفمند و نیز در قالب برنامه‌ای مشخص این مهم را دنبال خواهد کرد افزود: امیدواریم که با پیگیری‌های صورت گرفته این مساله عملیاتی شود و موضوع کاهش حوادث ناشی از کار ساختمانی به یک هدف کاغذی منجر نشود و درعمل شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که شاهد کاهش حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان باشیم.

جی افرام همچنین درباره مجری ذی‌صلاح نیز می گوید: اساسا به کارگیری مجری ذی‌صلاح در ساختمان‌ها براساس تاکید و نص صریح قانون نظام مهندسی ساختمان یک ضرروت اجتناب‌ناپذیر است اما اینکه برخی به بهانه صوری بودن خدمات مهندسی از اجرای این الزام قانونی اجتناب می کنند مساله‌ای قابل تامل است.

وی تاکید می کند: در واقع نباید به بهانه اینکه در بعضی از موارد اندک، خدمات مجری ذی‌صلاح به صورت صوری اجرا می‌شود بهانه‌ای برای عده‌ای شود که اساسا کل مجری ذی‌صلاح را زیر سوال ببریم چرا که مجری ذی‌صلاح الزام قانونی است و اجرایی کردن آن سبب ارائه بهینه خدمات مهندسی و نیز افزایش عمر مفید ساختمان‌ها خواهد شد.

ایجاد انضباط تشکیلاتی در شورای مرکزی

علاوه بر این احمدرضا طاهری‌‌اصل نیز درباره برنامه‌های اصلی این شورا در سال جاری می گوید: با توجه به اظهاراتی که ریاست شورای مرکزی درباره برنامه‌های سال آینده این شورا مطرح و بحث انضباط تشکیلاتی را عنوان کردند به نظر می‌رسد که این هدف می‌بایست ابتدا از شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور آغاز شود.

او بر ضرورت نظام‌مند شدن ارتباط سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها و ایجاد تعامل دو سویه تاکید می‌کند و می‌افزاید: باید ارتباط و تعامل مطلوبی بین سازمان‌های نظام مهندسی استان با شورا و نیز شورا با نهادهای ذی‌ربط با حوزه ساخت و سازایجاد شود و اساسا لازم است که شورای مرکزی در راستای عمل به وظایف قانونی خود که در ماده 114 قانون نظام مهندسی ساختمانی آمده حرکت کند.

طاهری اصل همچنین به موضوع حرفه‌مندی اشاره و خاطرنشان می سازد: موضوع دیگری که از سوی شورای مرکزی نظام مهندسی می‌بایست مطالبه و دنبال شود بحث حرفه‌مندی است و در این راستا می‌بایست شرایطی فراهم شود که این شورا مبدل به یک مرجع تخصصی درحوزه نظام مهندسی ساختمان شود.

وی در همین حال می‌افزاید: برای تحقق انظباط تشکیلاتی در مجموعه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان لازم است که حتما کمیسیون‌ها و گروه‌های تخصصی با نگاه‌های تخصصی وعملیاتی راه‌اندازی شوند.

افزایش تعامل شورا با سازمان های ذی ربط

طاهری اصل ادامه می دهد: افزایش ارتباط دوجانبه شورای مرکزی با تمام وزارتخانه‌ها شامل نیرو، کار، راه، کشور و نیز تمامی ارگان‌های ذی‌ربط امری ضروری است و به نظر می‌رسد تقویت این نوع تعاملات باعث شود که بحث حرفه‌مندی محقق شود و شورای مرکزی به عنوان یک مرجع تخصصی از توفیق لازم درعرصه حرفه‌ای برخوردار شود.

وی با تاکید براینکه با تبدیل شورای مرکزی به یک سازمان تخصصی این امکان فراهم می‌شود که این سازمان مشاوره‌های مطلوبی به نهادهای ذی‌ربط در حوزه صنعت ساختمان ارائه دهد اذعان می کند: از دیگر سو با توجه به برگزاری همایش صدور خدمامت فنی مهندسی به نظرمی‌رسد که در حال حاضر بستر مناسبی برای توسعه خدمات و توانمندی‌های مهندسی فراهم شده است و با توجه به اینکه کشورهای همسایه نظیرعراق، افغانستان و .. از پتانسیل خوبی برای جذب صادرات خدمات فنی مهندسی کشور ما برخوردارند می توان گفت در حال حاضر زمان آن رسیده که شورای مرکزی زمینه مساعدی را برای این مهم فراهم کند.

طاهری اصل تاکید می کند: شورای مرکزی می تواند در این زمینه برای صدور خدمات مهندسی رشته‌های هفت گانه مهندسی گام بردارد و در قالب قراردادها یا تفاهم نامه شرایط لازم برای تحقق این هدف را تسهیل کند.

وی همچنین خاطرنشان می کند: درهمین حال موضوع برگزاری هیات عمومی در تیرماه سال جاری را داریم و باید این بحث را پیگیری کنیم که در این زمینه بحث‌های مهم شورای مرکزی نظیر انظباط تشکیلاتی و تبدیل این شورا به یک مرکز تخصصی را دنبال کنیم و باید شورای مرکزی نگاه بلند مدتی به مباحث و معضلات نظام مهندسی ساختمان داشته باشد و با واکاوی و ریشه‌یابی معضلات اصلی و چالش‌های جامعه مهندسی در صدد رفع آنها براید.

عضو هیات رئیسه شورا تاکید می کند: درحال حاضر مسایل چالش برانگیزی نظیر هدررفت انرژی، بحران آب و معضلات محیط زیستی در کشور وجود دارد و سازمان در جایگاه یک سازمان مردم نهاد قدرتمند در حوزه نظام مهندسی می‌تواند ایفای نقش کند و نسبت به ارائه مشاوره به نهادی ذی‌مدخل اقدام کند.

وی می‌گوید: در این راستا این شورا می‌تواند نظر تمامی سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها را اخذ و گردآوری کند و سپس آنها را به مراجع ذی‌ربط انعکاس دهد تا از رهگذر آن زمینه حل معضلات مطروحه فراهم شود.

طاهری اصل همچنین تاکید می کند: با توجه به اینکه قانون نظام مهندسی ساختمان در حال حاضر در مجلس درحال تغییر است شورای مرکزی باید آرای تمامی اعضای نظام مهندسی ساختمان را اخذ و انتقال دهد تا این قانون به نحوی تصویب شود که خروجی آن باعث رعایت حقوق مهندسان، کارفرمایان و بهره‌برداران شود.

تشکیل کمیته تخصصی صادرات خدمات مهندسی

از دیگر سو شهرام کوسه غراوی مشاورعالی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز در گفت وگو با مجله ساختمان با اشاره به اینکه در سال آینده تشکیل کمیته‌های تخصصی از جمله کمیته صدورخدمات فنی مهندسی شاخص‌ترین برنامه‌های این شورا است تاکید می‌کند: با توجه به اینکه هیات مدیره شورای مرکزی متشکل از افرادی توانمند و مهندسانی صاحب نام هستند بنابراین انتظار می رود که در این دوره قادر شویم بسیاری از اهداف مدنظر در حوزه نظام مهندسی را محقق کنیم.

وی با تاکید بر تعامل بین سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، می‌افزاید: تشکیل کمیته صدور خدمات فنی مهندسی از جمله اهداف اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و دراین راستا نیز دیداری در قالب هیات بلند پایه با مسوولان کشورهای همسایه و از جمله عراق داشته‌ایم .

وی خاطرنشان می‌کند: اواخر سال گذشته هیاتی از نمایندگان مجلس به همراه رئیس شورای مرکزی به کشور عراق مسافرت کرد و مذاکرات و رایزنی‌های متعددی با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عراق به منظور تسهیل صدور خدمات فنی مهندسی به این کشور انجام دادیم.

مشاورعالی ریاست سازمان با بیان اینکه در حال حاضر شرایط مساعدی برای صدورخدمات فنی مهندسی به کشورهای همسایه فراهم شده است تاکید می‌کند: امیدواریم که سال آینده شورای مرکزی با ریاست مهندس رجبی روند جدیدی را در پیشبرد برنامه‌های مدنظر در پیش بگیرد.

شفاف سازی عملکرد سازمانهای نظام مهندسی

درهمین حال علیرضا مجربی‌کرمانی، عضو هیات رئیسه شورا نیز همسو با اظهارات اعضای هیات رئیسه؛ پیگیری انضباط تشکیلاتی را مهمترین و محوری‌ترین برنامه‌های شورای مرکزی ارزیابی می‌کند و می‌گوید: درسال جاری به دنبال آن هستیم که با فراهم شدن بسترهای لازم، زمینه شفاف‌سازی عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها را فراهم کنیم.

او با تاکید بر بازنگری قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس گفت: شورای مرکزی در سال جاری می‌بایست با ارائه مشاوره‌های کارشناسی در جهت تصویب بهینه این قانون گام بردارد و امیدواریم که شورای مرکزی در نقش یک بازوی فکری بتواند در کنار مجلس، نقش مطلوبی در زمینه ارائه مشاوره‌های کارشناسی ایفا کند.

ایفای نقش موثر در تدوین مقررات ساختمان

مجربی‌کرمانی درهمین حال برقراری تعامل با مرکز تحقیقات مسکن، راه وشهرسازی در جهت تدوین مقررات ملی ساختمان را از دیگر برنامه‌های این شورا در سال جاری قلمداد می‌کند و می‌افزاید: شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان به دنبال آن است که در سال جاری در جهت تدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان نقش موثری را ایفا کند.

وی همچنین تبدیل شدن سازمان نظام مهندسی به عنوان یک مرجع تخصصی فنی در امر مهندسی را از اهداف اصلی شورای مرکزی در سال جاری می داند و تصریح می کند: شورای مرکزی به دنبال آن است که در تمامی مراکز تصمیم‌گیر و موثر نظیر وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور، کار و نیز سایر دستگاه های ذی مدخل ایفای نقش کند و درعین حال با ترویج مقررات ملی ساختمان نقش فعال تری در عرصه صنعت ساختمان داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برنامه‌های این شورا برای افزایش سطح ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی چیست تاکید کرد: افزایش سطح ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی منوط به همکاری همه نهادهای ذی‌ربط در حوزه صنعت ساختمان است و نباید تصور کرد که فقط سازمان نظام مهندسی ساختمان قادر خواهد بود که در این زمینه به تنهایی افزایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی را اجرایی کند.

این عضو هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درهمین حال گفت: از جمله لوازم افزایش سطح ایمنی کارگاه‌های ساختمانی تقویت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان است و انتظارمی‌رود که وزارتخانه راه وشهرسازی با تقویت این سازمان‌ها و نیز انجام سایراقدامات لازم، در جهت افزایش سطح ایمنی در کارگاه‌ها موثر واقع شود.

منبع: (مجله ساختمان - فروردین96)

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar