۱۱:۲۵ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - 18 April 2017
کد خبر: ۴۴۳۰۲
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- در حال حاضر به دلیل رکود پی‌درپی بسیاری از آژانس‌های املاک با کمترین نیرو و توان خود فعالیت کرده و برخی از آن‌ها مدت‌هاست که آژانس واسطه‌گری خود را به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآورده و در انتظار بهبود اوضاع هستند.

به گزارش «صما» به گفته بسیاری از فعالان بازار مسکن از 6 ماهه دوم سال 95 رونق محسوسی وارد این بازار شده است. اگرچه این رونق به‌هیچ‌عنوان مطلوب فعالان این بازار نیست اما می تواند تحرک‌های هرچند کوتاه وارد بازار کرده و در بهبود اوضاع کنونی مؤثر تلقی شود.

فاز رونق در انتظار مسکن

در این زمینه دبیر انجمن صنفی کارفرمائی مشاورین املاک تهران بابیان اینکه وضعیت معاملات مسکن با شروع سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال گذشته بسیار امیدوارکننده‌تر بوده است گفت: افزایش معاملات در حوزه اجاره از رشد مناسبی برخوردار بوده است که هم‌زمان با سررسید ارائه تسهیلات مسکن انتظار می‌رود این رکود چندساله مسکن به کف برسد و میزان معاملات مسکن رشد یابد البته به نظر می‌رسد حجم معاملات در واحدهای کوچک‌تر تبلور بیشتری داشته باشد.

جلال صباغ بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: با نیم‌نگاهی به تحقیقات میدانی بازار معاملات مسکن و حجم آگهی‌های فروش ملک در روزنامه‌های کثیرالانتشار نشانگر این موضوع است که فروشندگان ملک با سفارش آگهی‌های موردنظر شروع متفاوتی را در فروردین‌ماه ۹۶ نسبت به دو سال گذشته رقم‌زده‌اند.

وی گفت: به‌طور اخص، گزارش معاملات روزهای گذشته فروشندگان ملک در شهر تهران بیانگر حرکت روبه‌جلوی سمت عرضه جهت ایجاد سرعت بیشتر درحرکت بازار معاملات به فاز رونق طی ماه‌های پیش رو است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمائی مشاورین املاک تهران بابیان اینکه با توجه به آمارهای منتشرشده هرماهه معاملات مسکن از سوی بانک مرکزی حکایت از آن دارد از ابتدای سال 96 گرایش بازار به سمت خرید آپارتمان‌های تازه‌ساخت پیشتاز بوده است افزود: بررسی تفکیکی این حجم از معاملات نسبت به عمر بنا نشان می‌دهد حدود ۵۱/۱ درصد مربوط به آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت دارند.

صباغ افزود: با توجه به افت طبیعی بازار معاملات که تا حدودی از تأثیرات نزدیک شدن به سال جدید بوده و بخش مهم آن مربوط به انتخابات پیش‌رو بوده می‌توان دریافت بعد از انتخابات ریاست جمهوری این رونق سرعت بیشتری خواهد داشت.

وی درنهایت گفت: البته نکته قابل‌توجه ای که همواره در انتخابات دوره‌ای ریاست جمهوری بر بازار معاملات مسکن تحمیل می‌شود رکود شش ماه قبل و بعدازآن است؛ اما به نظر این‌جانب این دوره باکمی تفاوت نسبت به دوره‌های قبل بازار شرایط باثباتی‌تری را تجربه خواهد کرد.

مردم به دنبال رهن کامل هستند

همچنین یک مشاور املاک در اطراف سیدخندان بابیان اینکه توان خرید مردم در بخش ساختمان، متوسط به پایین است گفت: بیشتر مردم برای خرید آپارتمان‌های زیر 80 متری (قیمت پایین‌تر از 200 میلیون تومان) تمایل دارند و البته مشخص است که این قبیل خانه‌ها در محدوده جنوب شهر و در برخی موارد مرکز شهر قرار دارند.

جلال محمدی گفت: در حال حاضر جنوب شهر یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید آپارتمان است زیرا متوسط قیمت (هر متر) این منطقه بین 2 تا 2 میلیون و 500 هزار تومان است.

جعفری با اشاره به این‌که بیشتر متقاضیان این املاک قیمت کل واحدهای خود را در سه قسط پرداخت می‌کنند گفت: در حال حاضر یک‌سوم قیمت ملک در ابتدای قرارداد، یک‌دوم بقیه در عرض سه ماه و قسمت آخر آن در زمان دریافت سند پرداخت می‌شود.

این فعال ساختمان افزود: بیشتر مردم به دنبال خرید خانه هستند اما ازآنجاکه قیمت‌ها بسیار بالا است میدان خرید را رها کرده و دنبال رهن کامل هستند.

تسهیلاتی برای خانه‌های ارزان

همچنین محمد امانی مشاور املاک در محدوده مرکز شهر مطالب کاملاً متفاوتی بیان کرد و گفت: بیشتر نشریات تا هرروزه می‌گویند مازاد عرضه داریم و همه‌جا پر از واحدهای خالی است حال گفته می‌شود سمت عرضه و تقاضا را باهم تقویت کنیم. مگر سمت عرضه بیش از یک و نیم میلیون واحد خالی نداشت پس با این حساب چرا تمام هزینه‌ای که می‌توانید برای تقویت تقاضا کنید صرف عرضه می‌شود.

وی با انتقاد از ارائه تسهیلات به سازندگان گفت: ارائه تسهیلات در سال‌های پیش نیز چندین بار اتفاق افتاده است؛ اما باید دید به چه میزان از این وام‌ها در ساخت‌وساز صرف شد؟ آیا مسئولین نظارتی برای هزینه کردن این وام‌ها توسط سازندگان انجام داده‌اند.

این فعال ساختمانی دراین‌باره تصریح کرد: در چند سال پیش برخی از فعالان ساختمان (دلالان) با اخذ این وام‌ها یا زمین خریدند یا این وام را در بانک گذاشته و سود آن را دریافت کرده‌اند.

امانی دراین‌باره تأکید کرد: بنده با 20 سال سابقه در صنعت ساختمان معتقدم بسیاری از واحدهای ساخته‌شده در چند سال اخیر به دلیل عدم توان خرید به‌صورت خالی مانده است و به‌جز هزینه‌های نگهداری هیچ سودی برای فروشندگان ندارد.

امانی افزود: تقویت توان خرید مردم از سوی مسئولین نیازمند بازنگری است، بازار نشان می‌دهد که وام 80 و 160 میلیونی به علت اقساط سنگین در کلان‌شهرها نتوانسته پاسخ‌گو باشد.

این فعال ساختمانی به لزوم توجه به استفاده از مصالح مدرن و کم‌هزینه اشاره کرد و گفت: سازندگان می‌توانند با کمک مصالح نوین و کم‌هزینه و افزایش سرعت ساخت، هزینه‌های ساخت را پایین آورده و از این طریق توان خرید را در بین مردم افزایش دهند.

این کارشناس املاک گفت: ساخت خانه‌های زیر 50 متری البته با استانداردها جهانی می‌تواند اوضاع مسکن را بهبود دهد.

تخفیف‌های متعددی از ابتدای سال 96 از سوی مالکان

در حال حاضر بیشتر واحدهای خریداری‌شده در طی سال 94 و 95 مربوط به واحدهای 40 تا 70 متری است. البته به گفته مشاوران املاک ازآنجاکه توان خرید مردم در طی این سال‌های کاهش‌یافته مردم برای خرید این واحدها بیشتر به جنوب شهر مراجعه می‌کنند.

کمال ایزدی مشاور املاک در محدوده انقلاب در این مورد به «صما» گفت: میزان معاملات مسکن همچنان در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد و بیشترین فایل‌های فروخته‌شده مربوط به واحدهای 160 تا 200 میلیونی است.

وی افزود: البته بیشتر مالکین، این واحدها را با تخفیف زیادی به بازار عرضه می‌کنند.

این فعال ساختمانی گفت: از ابتدای سال 96، 2 واحد 60 متری را با تخفیف 10 و 15 میلیونی از طرف مالک به فروش رساندیم. وی در این مورد توضیح داد: واحد 60 متری که مالک قیمت آن را 200 میلیون تومان برای فروش گذاشته بود حدود 185 میلیون تومان به فروش رساندیم.

وی تأکید کرد: سن بیشتر خانه‌های فروخته‌شده در سال 95 و ابتدای سال 96 بالای 5 سال بوده است.

قیمت مسکن در حاشیه تهران

سهراب رستمی فعال ساختمانی نیز در ادامه بابیان این مطلب که آمارها نشان از افزایش 5/4 درصدی حاشیه‌نشینی دارد به «صما» گفت: این آمار نشان می‌دهد که بسیاری از مردم توانایی خرید یا اجاره مسکن را در داخل شهرها ندارند.

وی گفت: در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران بالای 3 میلیون تومان و در شهرستان‌ها (کوچک و بزرگ) یک تا 2 میلیون تومان است اما در طی سال‌های اخیر قدرت خرید همراه باقیمت زمین و مسکن رشد نکرده است.

رستمی تصریح کرد: البته طبق گزارش‌های مرکز آمار ۲۲ درصد جمعیت ایران اجاره‌نشین و ۶۴ درصد مالک هستند و تعدادی هم از اقسام دیگر قرارداد مسکن بهره‌مند هستند. (مثلاً دارای مسکن‌سازمانی)

زندگی مناسب در اطراف تهران

این فعال ساختمانی در محدوده هفت‌تیر بابیان این مطلب که شهر و شهرک‌های اطراف تهران جز مناطق حاشیه‌نشین نیستند به«صما»گفت: ما به بیشتر کسانی که دارای تمکن مالی بالا نیستند پیشنهاد خرید خانه در شهرک‌های اطراف تهران را می‌دهیم اما متأسفانه بسیاری از مردم شهرک‌های اطراف تهران را نوعی حاشیه‌نشینی می‌دانند درصورتی‌که حاشیه‌نشینی معنا و مفهوم خاصی دارد حال‌آنکه بیشتر واحدهای مسکونی این مناطق از استانداردهای کافی برخوردار است.

وی گفت: در حال حاضر قسمت‌هایی از اطراف کرج تبدیل به مناطق حاشیه‌نشینی شده که متأسفانه هرسال بر تعداد ساخت‌وسازهای غیرمجاز آن‌هم افزوده می‌شود البته برخی محدوده‌های اطراف تهران مانند دماوند، طالقان جز مناطق خوب برای زندگی هستند.

وی دراین‌باره توضیح داد: اگر کسی از بودجه خوبی برخوردار نیست می‌تواند نگاهی به مسکن مهر پرند و شهرستان دماوند داشته باشد.

رستمی افزود: در میان شهرهای کوچک اطراف تهران، چند سالی است که شهر پرند طرفداران زیادی پیداکرده و مردم به دلیل نزدیک بودن این شهرک به تهران و سهولت در رفت‌وآمد، آنجا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

این مباشر املاک در مورد قیمت املاک پرند گفت: قیمت مسکن در هر یک از فازهای شهرک متفاوت است، برخی از آپارتمان‌ها که قدیمی‌تر هستند نسبتاً ارزان به فروش می‌رسند در حال حاضر قیمت هر متر از شهر پرند از یک‌میلیون و 700 تا دو میلیون تومان است.

همچنین شهر دماوند به دلیل آب‌وهوای مناسب محل مناسبی برای زندگی کردن است و قیمت مسکن در این شهر نیز همانند سایر نقاط، متفاوت است، اما به‌طور میانگین قیمت هر متر آپارتمان در این شهر دو میلیون و 300 هزار تومان است.

اما شهرستان فیروزکوه نسبت به سایر شهرستان‌های استان تهران، فاصله بیشتری با تهران دارد، اما به‌واقع یکی از بهترین آب‌وهوا در ایران را دارد.

قیمت‌ها در ماه‌های آینده چه می‌شود

احمدرضا حسینی مباشر و کارشناس مسکن در اطراف ونک بابیان این مطلب که مردم نگران قیمت‌های آینده مسکن نباشند به «صما»گفت: برخی از واسطه‌گران غیرمجاز خبر از افزایش قیمت مسکن از نیمه دوم سال 95 داده بودند که تاکنون حرف آن‌ها محقق نشده است.

وی در مورد دلایل عدم افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آتی گفت: ممکن است به دلیل عدم وجود نقدینگی حتی با کاهش بسیار محدود هم مواجه شویم و به نظر می‌رسد افزایش قیمت مسکن مانند سال‌های 86 و 91 دیگر محقق نشود.

به گفته این مباشر املاک، به دلیل اعمال سیاست صحیح اقتصاد انقباضی توسط دولت و جلوگیری از سفته‌بازی توسط واسطه‌گران غیرمجاز، عدم تمایل سرمایه‌گذاری درزمینهٔ مسکن و زمین و کنار کشیدن از بخش مسکن به دلیل بی‌ثباتی بازار و همچنین عدم خرید توسط مصرف‌کننده به دلیل گرانی غیرمنطقی، قیمت‌ها ثابت و اندکی کاهشی خواهد بود.

این مشاور املاک گفت: البته ما از اوضاع حاضر نگران هستیم زیرا معتقدیم بازار مسکن می‌تواند چرخ‌های صنعت را به گردش دربیاورد اما در این میان باید نگاهی نیز به مردم داشت، مردمی که برای فرار از اجاره‌های سنگین و خودخواهی برخی از مالکین و موجران مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف قیمت زمین و ساخت‌وساز می‌شوند.

کنش‌های بازار مسکن قبل و بعد از انتخابات/ معاملات املاک در انتظار یک تحول + جدول

انتهای پیام/

کدخبر:0227

برچسب ها مسکن ، خرید ، فروش
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
دلیل این وضعیت رکود همین بنگاهی ها هستند اینقدر هی بازار گرمی کردند و برای سود خودشون قیمتها رو در سالیان گذشته بالا بردند که الان گرفتار رکود شدند اخه چرا به سود کم قناعت نمی کنید؟ طمع تا چه حد؟ الان هم کشور رو بردین توی رکود و جوانان رو بیکار کردین و هم خودتون رو و این وضعیت هم محاله تا ده سال دیگه درست بشه مطمئن باشید امار صندوق بین المللی پول که میگه امسال 4 درصد رشد داریم کاملا اشتباهه به یک درصد هم نمیرسه چون هیچ چیزی عوض نشده ... خود کرده را تدبیر نبوده نیست و نخواهد بود.مسکن رو گرون کردین سودتون رو هم قبلا بردین مطمئنم درس عبرت نمیگیرین بازم ادامه میدین
برادران بنگاه دار اون موقع که در حال افزایش داده قیمتها بودین سود خوب بود ولی الان چی شد؟ بازار رو برای همه غیر اقتصادی فرمودید. یه نفرتون بیاد اینجا مرد باشه توضیح بده و از خودش دفاع کنه مگه شماها نبودین دائم قیمتها رو برای گرفتن درصد بنگاه داری بیشتر بالا میبردین؟ قیمتها را چه کسی بالا میبرد؟
منتظر رونق نباشید رکود در ایران عمیقتر از این حرفها است در حوزه مسکن هم اینقدر قیمت بالا بردید که محاله اتفاقی بیفته با همون یوده ده سال پیش که در بانک دارید که مقدار کمی هم نبوده زندگی بفرمایید. نکته جالب هم اینه که این وزیر اقتصاد اصرار جالبی روی مالیات داره باید مالیات هم پرداخت کنید مالیات درست و حسابی ها نه مالیات در جحد پول تو جیبی.
و من الله توفیق
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
قيمت مسكن در سال ٩٠ و ٩١ تا بيش از سيصد درصد در بعضى مناطق افزايش يافت و يكى از عامل هاى اصلى همين بنگاهها بودند و افزايش نقدينگى كه دولت قبل ايجاد نمود و حالا براى رسيدن به بازار رونق هيچ چاره اى نيست مگر كاهش سى درصدى قيمتها براى يك رونق طبيعى و نه يك بازار عجيب و غريب سالهاى ٩١ آن دوران براى مدتها شايد بيش از ده سال ديگر تمام شده اكنون بازار مواجه با عرضه بيش از حد مسكن است و بزودى ساختمانهاى ديگر كه طى اين دوسال در حال ساخت بودند نيز وارد بازار خواهد شد سازندگان بايد به سمت نسيه فروشى و اقساط فروشى بروند و نيازى به وام بانكى نيز نيست بزودى سازندگان مثل قديم املاكشان را بصورت نقد و اقساط ميفروشند
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
هر کجای این شهر تهران را نگاه کنید پر از آپارتمان ها و برج ....ساخته شده همین منطقه 22 رو نگاه کنید محله چیتگر .... و صد البته توان خرید مردم که پایین تر از این حرف هاست حالا حالا قیمت ملک بالا نمی رود مگر اینکه دولت محترم یه فکری اساسی کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
همه میگن تحریم باعث رکود شده اما در این رکود نقش بنگاه های معملاتی مسکن حداقل 50 درصده
میدانید که مسکن مثل لوکوموتیوی است که چندین صنعت رو به دنبال خودش می کشه . وقتی که نفت بالا میرفت و درامد در داخل بود بنگاه دارها برای اینکه درصد سود خودشون رو بالا ببرن به هر طریقی قیمتها رو بالا میبردند و انقدر این کار را ادامه داند که بعد اینکه نفت پایین اومد و تحریم هم شدیم دیگه احد الناسی نتونست هزینه اون قیمتهای بالای مسکنی که بنگاه دارها بالا برده بودند را بدهند لذا از دید من همین بنگاه دارها 50 درصد در ایجاد رکود نقش دارند
قناعت ادم رو بالا میبره و طمعکاری جامعه ای رو به زمین میزنه ...
آن شنیدستى که در اقصاى غور
بار سالارى بیفتاد از ستور
گفت چشم تنگ دنیا دوست را
یاقناعت پر کند یا خاک گور
شریفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
مسکن نابود شد رفت..هر افزایش قیمتی در مسکن فقط به رکود بیشترش کمک می کند...کسانی که که پول در مسکن سرمایه گذاری کردند الان با ضرر خواب پول مواجه هستند و کم کم به این باور دارند می رسند که مسکن دیگر توان گذشت را برای داد و ستد ندارد......و به فکر فروش با پیشنهاد های متفاوت افتاده اند...مسکن برای خروج از رکود نیاز به افزایش قیمت ندارد و باید قیمت آن کاهش پیدا کند و در درجه بعد وام 160 میلیونی را بدون کم و کاست و بدون بهره به متقاضی آن بدهند...تا مسکن جانی بگیرد...متاسفانه در ایران رسم بر این بوده که هر رونقی با افزایش قیمت آن سنجیده میشود که در اقتصاد کلان رونق به داد و ستد و بیشتر کاهش قیمت گفته میشود....مسکن با این در آمد ها و مشکلات کاری و اقتصادی دیگر بلند شو نیست...
صباغ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
بحث اینده دور نیست بحث گذشته و جال و یکی دو سه سال اینده است و در اون اینده ای که مد نظر شما است ما ها زنده نیستیم تخیل نکنیمو وقتی 60 ساله شدم خونه به چه دردم میخوره؟ اون موقع دیگه وقت توی بیمارستان خوابیدنه دوست عزیز
جان بر کف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
زودى مسكن بصورت اقساط فروشى در خواهد امد چيزى كه در گذشته نيز رواج داشته اكنون نيز چاره اى جزء اينكار نيست و بعضى از سازندگان حرفه اى و زرنگ شروع به فروش اقساطى نموده اند و بنظر ميايد بزودى بصورت همه جانبه در خواهد امد و حتى شايد نيازى نباشد براى وامهاى بانكى ....
بی ضابطه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
0
0
نقش شهرداری در افزایش بی ضابطه قیمت زمین در تهران به جهت تشویق مردم به ساخت و ساز و کسب درآمد از قبل فروش تراکم یا هوا فروشی کم نبوده!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar