۱۵:۴۸ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 01 May 2017
کد خبر: ۴۴۴۹۷
یک فعال کارگری می‌گوید: اشتغال بدون سرمایه‌گذاری ممکن نیست و دولت باید از تمام ابزارهای در اختیار خود برای ایجاد شغل استفاده کند و بیش از هر چیز از اتکا به درآمدهای نفتی فاصله بگیرد.

رحمت اله پورموسی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به دلیل آنکه اشتغال مهمترین معضل حال کشور است، تمام کاندیداهای ریاست جمهوری بیشتر روی این مساله متمرکز شده‌اند و در تمام گفت‌وگوها، سخنرانی‌ها و مناظراتشان از کم کردن نرخ بیکاری، اشتغال و ارقام ایجاد شغل صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: معتقدم در همه ادوار ایجاد شغل در قالب یک شعار باقی مانده و به مرحله عمل نرسیده و ممکن است کارهایی انجام شده باشد ولی هدفگذاری اصلی که ریشه کن کردن بیکاری در کشور و به تبع آن از بین بردن ناهنجاری‌های ناشی از آن است، اتفاق نیفتاده است.

این فعال کارگری با اشاره به نامگذاری امسال به نام تولید و اشتغال، خاطرنشان کرد: وجه مشترک نامگذاری سالها عمدتا موضوع اقتصادی است و تکرار و تاکید آن از سوی مقام معظم رهبری به دلیل حل نشدن مشکلات اقتصاد و ناکامی در تحقق اهدافی همچون اشتغال بوده است.

وی با بیان اینکه دولت‌ها باید از ابزارهایی که در اختیار دارند، برای اشتغالزایی استفاده کنند، افزود: اگر اشتغال به منابع مالی نیاز دارد، این منابع تزریق شود، اگر تولید کارخانه‌ها دچار مشکل شده یا مواد اولیه ندارد، مشکلات آنها ریشه‌یابی و تامین شود. اگر بروکراسی‌های اداری و بانکی مانع مشارکت کارآفرینان می‌شود، این بروکراسی‌ها از بین برود و در همه این موارد دولت نقش اساسی در حمایت دارد.

مشاور کانون شورای اسلامی کار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اتکای اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی، گفت: امروز در بحث تولید و اشتغال با دو رویکرد متناقض و متضاد روبه رو هستیم؛ از یک سو بر لزوم توجه به اشتغال و تولید داخلی تاکید داریم ولی از طرف دیگر تولید و اشتغال مورد بی مهری قرار می‌گیرد.

پورموسی گفت: اگر می‌خواهیم توسعه صادرات غیرنفتی داشته باشیم، باید از نفت عبور کنیم و به یک کشور صنعتی ـ تولیدی تبدیل شویم ولی همچنان اتکا به درآمدهای نفتی و مالیات را حفظ کرده‌ایم.

این فعال کارگری با اشاره به ظرفیتهای بالای کشور در عرصه‌های مختلف گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی که پتانسیل‌های کشور ما را ندارند با کمترین امکانات، اشتغال گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند ولی ما با داشتن ظرفیتهای بسیار هنوز نتوانسته‌ایم بیکاران را ساماندهی کنیم و نرخ بیکاری را به حد مطلوب کاهش دهیم.

وی سه مولفه نیروی انسانی، منابع مالی و مدیریت را در بقای یک بنگاه اقتصادی موثر دانست و با اشاره به تعطیلی برخی از کارخانه‌های معروف در کشور گفت: زمانی اسم برخی برندها سر زبانها بود ولی امروز دیگر نامی از آنها نیست و به علل مختلفی مثل سوء مدیریت در یک مقطع، فرسوده بودن ماشین آلات، منابع مالی و عدم نقدینگی تعطیل شده و از یادها رفتند در حالی که اگر حمایت و همراهی دولت و دستگاههای متولی باشد یک شرکت یا کارخانه معتبر هرگز تعطیل نمی شود.

منبع: ایسنا
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
0
0
هم سرمایه هم مدیریت هم برنامه ریزی هم توزیع عادلانه فرصت های شغلی- مثلا چرا در سازمان نظام مهندسی به یک مهندس سالی 10000 متر مربع کار نظارت داده میشود ولی به یک مهندس سالی 1 متر مربع هم کار نظارت داده نمیشود ؟؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۲
0
0
ساخت راه آهن ملایر - کرمانشاه - قصرشیرین - بصره عراق باعث رونق صادرات از ایران به عراق میشود و درآمدهای ترانزیتی ایران از کریدور غرب به شرق افزایش می یابد و همین توسعه زیرساختهای ارتباطی و ریلی باعث ایجاد اشتغال در استان های غربی ایران میشود - تانکرهای جاده ای گازوییل که از عراق به افغانستان می رود بر روی واگن های قطار باری حمل میشود . ساخت راه آهن چابهار - زاهدان باعث انتقال بار از روی کشتی های هندی در دریای عمان به روی قطار شرق میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۲
0
0
فروش اوراق مشارکت - اوراق صکوک - اوراق خزانه - اوراق جعاله راهسازی - اوراق اجاره برای تامین مالی جهت تکمیل خطوط راه آهن و اتصال ایران به جاده ابریشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۲
0
0
اراک - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی گفت: 10 طرح سرمایه گذاری انرژی های تجدید پذیر در استان مرکزی تصویب شد.

به گزارش ایرنا، محمود نعمتی روز پنجشنبه در نشست بررسی مسائل سرمایه گذاری در خصوص انرژی های نو و نیروگاه های بادی در اراک، افزود: طرح های مذکور در مرحله تخصیص زمین قرار دارند و دستگاه های اجرایی نیز مکلف به همکاری با سرمایه گذاران شده اند.
وی ادامه داد: 16 هکتار زمین در 80 نقطه شهرستان آشتیان به سرمایه گذار ساخت نیروگاه انرژی نو و تجدید پذیر تخصیص داده شد که منابع طبیعی وظیفه دارد حداکثر ظرف مدت 10 روز مراحل قانونی را انجام و زمین مورد نظر را به سرمایه گذار تسلیم کند.
مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی بیان کرد: درخواست های زیادی برای سرمایه گذاری در راستای تولید انرژی های نو و تجدیدپذیر در استان مرکزی ارائه شده و 10 طرحی که به تصویب رسیده، که در مرحله واگذاری زمین قرار دارد.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به سرمایه گذاری برای ساخت مجتمع خدماتی و رفاهی در شهرستان زرندیه بیان کرد: زمینی که در مرحله ابتدایی برای واگذاری به سرمایه گذار این پروژه در نظر گرفته شده بود 2 هکتار بود، اما در نهایت مقرر شد 10 هکتار زمین برای آن تخصیص یابد و در حال طی مراحل قانونی خود در کمیسیون ماده 32 است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
0
برخی رسانه های منتقد دولت در خبری عضویت وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم را در هیات مدیره 20 شرکت خصوصی مدعی شدند.
و این رسانه می گوید که محمود حجتی یکی از رکوردداران حضور همزمان در مشاغل دولتی و عضو هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی بوده است.
فوق لیسانس مهندسی بیکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
0
0
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش، دو شغله بودن وزیرآموزش و پرورش را منتفی دانست و گفت: دو شغله بودن دانش آشتیانی موضوعیت ندارد.

به گزارش ایسنا، ‌یوسف نجفی اظهارکرد: دانش آشتیانی عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ( تهران ) بوده و هستند.

وی افزود: در سال 1393 ایشان با اعضای خانواده مبادرت به تاسیس یک شرکت با مسئوولیت محدود با عنوان «آمیتیس طراوت کودکی» می کنند، مطابق اصل 141 قانون اساسی و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، این امر جواز داشته و کاملا مجاز است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این مطلب که درآبان ماه 1395 دکتر دانش موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش می شوند، گفت: به دلیل تغییر در شرایط ، ایشان در 12 آبانماه 95 استعفای خود را به هیات مدیره و مدیرعامل شرکت « آمیتیس طراوت کودکی » ارائه می کند که در 13 آبان 95 این استعفا مورد موافقت هیات مدیره قرار می گیرد .

وی تصریح کرد: طی یک فقره سند رسمی صلح منقول در دفتر اسناد رسمی در پنجم دی سال گذشته ایشان ، کلیه حق و حقوقی که نسبت به شرکت داشتند را به فرد دیگری صلح می کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، نجفی ادامه داد: به دنبال این جریان ،‌ مجمع عمومی فوق العاده شرکت در تاریخ 3/12/95 تشکیل جلسه می دهد و ضمن تنفیذ و تایید سند صلح و انتقال کلیه سهم الشرکه ، خروج ایشان از شرکت به تصویب می رسد واین مجمع اعلام می کند که ایشان هیچ گونه حق و سمتی در شرکت مذکور ندارند.

وی افزود: مراتب جهت ثبت در اداره ثبت شرکت ها اعلام و از طریق پست سفارشی ارسال می شود، ضمن آن که، این صورتجلسه در 22 اسفند ماه 95 تحویل اداره پست می شود که تمامی مدارک و مستندات هم موجود است.

معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش تاکیدکرد: صرفا عضویت و مدیریت در شرکتهای خصوصی منع قانونی دارد و داشتن سهام منع قانونی ندارد، گرچه وزیرآموزش و پرورش هم سهام خود را صلح می کنند و هم بلافاصله پس از انتصاب به عنوان وزیر، از عضویت و مدیریت این شرکت استعفا می دهند، لذا موضوع دوشغله بودن ایشان موضوعیتی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
0
0
اگر قرارگاه های سازندگی سپاه پاسداران منحل شوند - برای هزاران مهندس بیکار فرصت اشتغال ایجاد میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
0
0
ایجاد شغل = توسعه زیرساخت های ریلی و ارتباطی و ترانزیتی بین ایران و کشورهای همسایه مثل عراق =
راه آهن ساوه و زرندیه

احداث خط آهن تهران - همدان

در محدوده زرندیه

شهریور ماه پایان می یابد

مدیر اجرایی احداث خط آهن تهران - همدان - سنندج در حوزه ساوه و زرندیه گفت: عملیات احداث راه آهن به طول ۵۲ كیلومتر در محدوده این شهرستان ها تا پایان شهریور ماه به اتمام می رسد.

سعید اكبرزاده افزود: احداث این خط آهن در محدوده ساوه و زرندیه در استان مركزی از سال ۸۷ آغاز شده است و با صرف حدود ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری خواهد رسید.

وی خاطرنشان كرد: راه آهن تهران ـ همدان به طول ۲۶۸ كیلومتر و درقالب پنج قطعه در حال اجراست.

خط آهن تهران - همدان - سنندج از ایستگاه اسلامشهر منشعب و پس از گذر از پرندك به ساوه و همدان و در نهایت به قروه و سنندج در استان كردستان منتهی می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
0
0
طرح کارورزی از جمله طرح‌های وزارت کار برای ایجاد اشتغال گسترده در کشور است که پس از مطالعه و تلاش بی وقفه و کار کارشناسی بسیار عملیاتی شده است. این طرح سال گذشته در سه استان گلستان، قزوین و کردستان اجرا شد ‌هرچند قبل از آن به شکل آزمایشی در هشت استان کشور به اجرا در آمده بود. تجربه اجرای این طرح در سه استان مذکور حکایت از آن دارد که ۷۰ درصد افرادی که در قالب این طرح جذب بازار کار شدند توسط کارفرمایان در شغل خود ماندگار شدند.

حالا قرار است که سامانه طرح کارورزی به نشانی https://karvarzi.mcls.gov.ir طی هفته آینده رونمایی شود و از فارغ التحصیلان دانشگاهی و جویندگان کار ثبت نام کند.

سخنگوی دولت چند روز پیش اعلام کرد که پرداخت کارانه بخشی از طرح کارورزی وزارت کار است که بهمن ماه سال گذشته در نشست شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است.

به گفته نوبخت، بر اساس این طرح به کارآموزان واحدهای صنعتی و تولیدی ۳۰ تا۴۰ درصد حداقل حقوق پرداخت می‌شود و کسانی می‌توانند از کارانه استفاده کنند که در یک واحد تولیدی کارآموزی کرده باشند لذا در این طرح فرد هم حقوق حداقلی دریافت می‌کند و هم در محیط کارورزی مهارت کسب می‌کند.

وزارت کار مصمم است با اجرای طرح کارورزی دستکم ۲۰۰ هزار جوان جویای کار و فارغ التحصیل را در گام نخست و پس از مهارت آموزی راهی بازار کار کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
0
0
چرا صدور گرید 5 ابنیه شرکتهای پیمانکاری توسط سازمان برنامه وبودجه بیش از 2 ماه به طول می انجامد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱
0
0
وقتی وزارت کار به شکل غیرقانونی حداقل دستمزد کارگران را 6 درصد بیش از نرخ تورم افزایش می دهد ( 14.5 درصد ) و دولت ضعیف و بی برنامه از این اقدام وزارت کار ذوق میکند و خوشحال میشود = حق بیمه تامین اجتماعی کارگران به شکل بی سابقه ای زیاد میشود - خوب مسلما کمر کارفرما زیر فشار بیمه کارگران میشکند پس کارفرما مجبور است 1 ماه کارگر جذب کند و 2 ماه کارگر را اخراج کند تا از پرداخت بیمه تامین اجتماعی 265 هزار تومان کارگر خودداری کند - این دولت ضعیف 80 میلیون نفر ایرانی را فدای 4 میلیون نفر کارمند و بازنشسته دولت کرده - چطور ؟ با افزایش بی ضابطه حقوق بازنشستگان به شکلی که بیشتر از نرخ تورم است - هر 1 درصد افزایش حقوق بازنشستگان دولت بیش از نرخ تورم معادل 2300 میلیارد تومان بار مالی به روی دوش دولت است به همین خاطر تمام پروژه های عمرانی دولت خوابیده و رکود در کشور ایجاد شده - مثلا ساخت راه آهن ملایر کرمانشاه که حلقه صادرات و واردات ایران و منبع اشتغال جوانان بوده متوقف شده - ساخت بیمارستان در مناطق محروم متوقف شده - ساخت کارخانه های فولاد سازی متوقف شده - ساخت اتوبان ها و بزرگراه ها متوقف شده .... شما خودتان تصور کنید وقتی دولت بخواد حقوق بازنشستگان زیر 2 میلیون تومان را همسان سازی کند باید تمام بودجه عمرانی - ورزشی - رفاهی - تفریحی مردم عادی را قطع کند تا مثلا 300 هزار تومان به حقوق بازنشسته فسیل اش اضافه کند ولی جوان بیکار باید غاز بچراند . چرا این دولت حقوق بازنشستگان بالای 2 میلیون تومان را قطع نمیکتد ؟ حتما باید همسان سازی برای حقوق های زیر 2 میلیون تومان باشد تا نقدینگی زیادی وارد جامعه کند و دوباره تورم را تشدید کند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
ابلاغ مصوبه دولت در خصوص اجرای پروژه آزاد راه اهواز -ایذه-لردگان
معاون اول رئیس جمهور مصوبه دولت در خصوص اجرای پروژه آزاد راه اهواز -ایذه-لردگان توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی را ابلاغ کرد.
مهندس بیکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۸
0
0
بزرگراه کربلا به سرپل‌ذهاب می رسد/ ۷۰۰هزار حاشیه‌نشین در کرمانشاه

مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه از انجام مناقصه برای ساخت قطعات پایانی بزرگراه کربلا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مسعود شریفی با بیان اینکه مناقصه ساخت قطعه ۱۰ و پایانی بزرگراه کربلا انجام شده، از آغاز عملیات ساخت این قطعه خبر داد.

وی افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های اداره کل راه و شهرسازی کرمانشاه تکمیل بزرگراه کربلاست که ساخت قطعات ۵ الف، ۶، ۷، ۸ و ۹ آن در مجموع به طول ۳۶ کیلومتر و واریانت قطعه ۶ به طول یک کیلومتر و کنارگذر شهر کرند و تقاطع غیرهمسطح ابتدای کنارگذر شهر سرپل ذهاب را شامل می‌شود و مناقصه ساخت قطعه ۱۰ و پایانی این بزرگراه هم به طول ۹ کیلومتر انجام شده است. درصورت تخصیص اعتبار تمام قطعات این بزرگراه تا سرپل‌ذهاب تکمیل می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه با اشاره به ساخت بزرگراه اسلام‌آباد غرب ـ پل‌دختر گفت: با تکمیل عملیات ساخت بزرگراه، مسیر اسلام‌آباد غرب به پل‌دختر چهار خطه می‌شود. مسیر اسلام‌آباد غرب به پل‌دختر در دو قطعه ۲۷ کیلومتری به بزرگراه تبدیل می‌شود که مسیر اسلام‌آباد غرب به حمیل ۵۰ درصد رشد کرده و حمیل به گردنه شاهبداغ به پیشرفت ۸۵ درصدی رسیده است.

شریفی با اشاره به اجرای پروژه‌های سه راهی هرسین به هرسین و محور بیستون ـ سنقر عنوان کرد: تا کنون دو کیلومتر از محور بیستون ـ سنقر افتتاح شده و یک کیلومتر دیگر نیز تا یک ماه دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
0
0
استاندار آذربایجان غربی بر لزوم آشنایی بازاریان و اصناف با روشهای نوین مدیریت بازرگانی و بهره مندی آنها از کمکهای فنی، اعتباری و همچنین برخورد با عوامل نابسامان در بازار از جمله دستفروشی ها و سد معبرها که بدون پرداخت مالیات، عوارض و هزینه های آب و برق و غیره درآمد کسب می کنند تاکید کرد


در این همایش یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از ایجاد فروشگاههای زنجیره ای و مجتمع های چندین طبقه تجاری در این شهر به شدت انتقاد کرد و گفت: ایجاد چنین مراکزی اصناف و بازاریان را زمین گیر کرده است.

قاضی پور از اصناف به عنوان لایه های پایین جامعه نام برد و افزود: باید از تعطیلی واحدهای آنها جلوگیری شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
استعدادهای ورزشی ارزشمندی در نقاط روستایی، مرزی و محروم کشور وجود دارند که به دلیل کمبود امکانات و زیرساخت های ورزشی قادر به معرفی و حضور در میادین ملی را ندارند بنابراین وزارت ورزش و جوانان با انعقاد تفاهم نامه ای با ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اقدام به راه اندازی خانه ورزش روستایی کرده تا از این طریق استعدادهای ورزشی روستایی به مراکز استان ها معرفی و نسبت به شکوفا سازی آنها اقدام شود.

ساخت زمین مینی فوتبال در مناطق روستایی نیز در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته که هم اکنون ۲۵۰ زمین در استان بوشهر، ۱۴۰ زمین در خوزستان و ۱۴۰ زمین در استان فارس با مشارکت دهیاری ها، شهرداری ها و صنایع این استان ها به بهره برداری رسیده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar