۱۱:۳۲ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 07 May 2017
کد خبر: ۴۴۵۸۱
شیبانی اصل خبر داد:
مدیرکل توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی در نشست مشترک مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی منطقه یک کشور در قزوین گفت: تهیه لایحه برای قانون نظام‌مهندسی کنترل ساختمان، تدوین روش‌های اجرایی و تدابیر ترویجی، ارتقای اخلاق حرفه‌ای و توسعه مطالعات و تحقیقات پایدار از جمله مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی شده در سال جاری است که به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش «صما» به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، منوچهر شیبانی اصل در نشست مشترک مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های قزوین، تهران، مازندران، گیلان، قم و البرز که در قزوین برگزار شد گفت: ما تمایل نداریم همه تصمیم‌گیری‌ها در ستاد انجام شود بلکه با توجه به بحث منطقه‌ای و تمرکزی که ایجاد می‌کند در نظر داریم با یک فرآیند مشارکتی، انجام امور مربوط به هر استان با دقت بیشتر و بالاتری توسط ادارات کل خود استان‌ها انجام شود.

وی بیان کرد: در این راستا سه راهبرد اصلی شامل بحث توسعه و اعتلای مهندسی ساختمان، هدایت و حمایت از سازمان‌های نظام‌مهندسی و نظام کاردانی ساختمان‌ها و جلب مشارکت ذینفعان در نظر گرفته شده است.

شیبانی افزود: حوزه دفتر توسعه مهندسی ساختمان، در واقع در سه محور اصلی اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات، بحث نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و بحث اعتلای مهندسی که شامل صلاحیت‌های مهندسی است فعالیت خواهد می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: اقدامات عملیاتی برنامه‌ریزی شده برای سال ۹۶ شامل اصلاحات ساختاری در قوانین و مقررات است که تهیه لایحه‌ای برای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به طور عام نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حوزه توسعه مهندسی، علاوه بر تهیه لایحه برای قانون نظام‌مهندسی کنترل ساختمان، تدوین روش‌های اجرایی و تدابیر ترویجی، ارتقای اخلاق حرفه‌ای و توسعه مطالعات و تحقیقات پایدار هم از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال جاری است که به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

شیبانی گفت: از زمانی که ساختار نظام‌مهندسی کنترل ساختمان تصویب و ابلاغ شده مطالعات علمی در خصوص مبانی حرفه‌ای فعالیت‌ها بسیار کم بوده بطوریکه در یک سال اخیر در جامعه مهندسی ساختمان تفاوت حرفه و صنف به هیچ وجه تبیین نشده و حتی در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان توسط همکاران نیز موضوع حرفه‌ای با بحث صنفی اشتباه می‌شود.

وی اضافه کرد: این باعث می‌شود که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که یک سازمان حرفه‌ای است به‌صورت ناخواسته تبدیل به یک سازمان صنفی شود که در واقع از آنچه مدنظر قانون‌گذار بوده فاصله بگیرد.

منوچهر شیبانی بیان کرد: توسعه، اجرا، نظارت و هدایت در بخش ساخت و ساز و اعتلای جامعه مهندسی از جمله در بخش صلاحیت مهندسان ساختمانی در حوزه فعالیت ما قرار دارد که باید به آن‌ها بیش از پیش توجه کنیم.

شیبانی تأکید کرد: خط و مشی توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی، همکاری و ارتباط با سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان و نظام کاردانی، بر سه اصل حمایت، هدایت و نظارت و در نهایت توسعه ارتباطات دوسویه هم در داخل و هم در خارج کشور با نهادها و تشکیلات ذیربط است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: این دفتر در چارت جدید این دفتر ۲ معاونت توسعه مهندسی و نظامی مهندسی تشکیل‌ شده و در نظر است با اصلاح موضوعات بر مبنای مسئولیت‌پذیری و تدوین روش‌ها و سیاست‌های ارتقای مهندسی، شرایطی فراهم شود که مهندسان بتوانند در بازارهای بین‌المللی رقابت کنند.

وی ادامه داد: از این‌رو ما به دنبال تدوین دستورالعمل جدید در بخش نظارت و آموزش در سطح ملی هستیم و بیش از گذشته توجه ویژه‌ای در حوزه نظارت و آموزش که جزو وظایف سازمان‌های نظام‌مهندسی است، داریم.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۶ مکانیزه کردن صدور پروانه اشتغال به کار مهندسان است، گفت: با هماهنگی‌های لازم که با سازمان‌های دیگر از جمله وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت‌احوال، سازمان نظام‌وظیفه و اداره گذرنامه انجام شده از این پس مراحل صدور پروانه اشتغال خیلی سریع‌تر از قبل و با دقت بیشتری انجام خواهد شد و همچنین با انجام این کار استفاده از کاغذ در صدور پروانه اشتغال کنار گذاشته می‌شود.

گفتنی در این نشست مشترک که در قزوین برگزار شد، علاوه بر منوچهر شیبانی اصل، حامدمانی فر مدیرکل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مسعود حق لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین، مدیران مسکن و ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی و مقررات ملی ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، البرز و قزوین نیز حضور داشتند.

انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
1
1
اول نرم افزار ارجاع کار را اصلاح کنید که کارمند نظام مهندسی هرچی کار چندهزار متری نظارت را به دوستان و آشنایان خود ارجاع ندهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
0
1
شیوه نامه اجرای ساختمان زودتر ابلاغ شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
1
1
این باعث می‌شود که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که یک سازمان حرفه‌ای است به‌صورت ناخواسته تبدیل به یک سازمان صنفی شود !!!!! از این پس به جای صدور پروانه اشتغال نظارت و اجرا و طراحی توسط سازمان نظام مهندسی باید گواهینامه مهندسی حرفه ای PE توسط سازمان سنجش آموزش کشور صادر شود و نظام مهندسی ساختمان منحل شود - من به دکتر شیبانی توصیه میکنم به جای زدن این حرف های مزخرف و بی اساس و شانه خالی کردن از حجم زیاد بی قانونی و دزدی و اختلاس و ناکارآمدی در سازمان نظام مهندسی باید به فکر ساماندهی نیروی انسانی در نظام مهندسی و ایجاد کمیته رفاهی در استان ها و پرداخت بیمه بیکاری به مهندسان و ممنوعیت فعالیت مهندسان چندشغله در سازمان باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
1
0
سال ۹۶ مکانیزه کردن کارتابل مهندسان است تا میزان سهمیه مجاز و میزان کار ارجاع شده به هر مهندس برای همه به راحتی قابل مشاهده باشد - حتی شورای مرکزی نظام مهندسی در تهران بتواند میزان کار ارجاع شده به مهندسان عضو نظام مهندسی قم یا همدان یا ... را مشاهده کند - باید شفاف سازی کرد - باید صدور پروانه اشتغال نظارت و اجرا برای مهندسان پیشکسوت متوقف شود چون مهندس پیر و فسیلی که حتی توان راه رفتن ندارد صلاحیت نظارت بر ساخت و ساز ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
ایجاد بانک اطلاعات حرفه ای مهندسان ( شغل دولتی یا خصوصی یا پیمانکاری - پایه مهندسی - سابقه کار - سن اشخاص زیر 60 سال یا بالای 60 سال - سال ورود به نظام مهندسی - مدرک دانشگاهی - رشته تحصیلی - سابقه تدریس در دانشگاه ...) باید مهندسان تک شغله از مهندسان کارمند دولت یا بازنشسته دولت یا بازنشسته صندوق بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی تفکیک شوند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
مهندس ناظر با 75 سال سن که ناراحتی قلبی دارد ( گرفتگی عروق کرونری قلب) و نفس نفس می زند و حتی توان راه رفتن ندارد چگونه می خواهد بر کار ساخت و ساز نظارت کند و از یک اسکلت ساختمانی 5 طبقه هر روز بالا و پایین برود ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
مهندسان در صورت خروج از کشور یا خروج از استان باید مراتب را به اطلاع سازمان نظام مهندسی برسانند برای تعیین ناظر جایگزین یا مجری جایگزین - الان مثلا آقای مجری در کانادا زندگی میکند ولی مهر و امضای نظام مهندسی وی توسط شخص دیگری در تهران مورد استفاده قرار میگرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
باید سامانه ارجاع کار نظارت طوری طراحی شود که افراد و اشخاص و کارمندان نظام مهندسی در فرآیند انتخاب ناظر هیچ دخل و تصرفی نداشته باشند , بلکه نرم افزار به شکل رندمی و بر اساس قرعه کشی یک مهندس ناظر را انتخاب کند - مثل انداختن تاس که از بین اعداد 1 تا 6 یک عدد انتخاب میکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
0
0
چرا بیمه تامین اجتماعی مهندسان , غرامت دستمزد ایام بیماری ندارد ؟؟؟ مهندس بدبختی که به علت شکستگی پا و دست روی تخت بیمارستان خوابیده - چگونه میتواند بر ساخت و ساز نظارت کند و خرج زن و بچه اش را چه کسی میدهد ؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۹
0
0
شناسایی مهندسان چندشغله سازمان نظام مهندسی از طریق استعلام از سامانه کارکنان نظام اداری کشور http://www.karmandiran.ir - استعلام نیروی انسانی - و سازمان بازنشستگی کشوری و سازمان بیمه تامین اجتماعی برای اعمال محدودیت کارمندان دولت در عضویت هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی یا شرکت های ژیوتکنیک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
0
0
ارتقا پایه مهندسان بر اساس مدرک تحصیلی دانشگاه انجام شود - کارشناسی ( پایه 3 ) -کارشناسی ارشد ( پایه 2 ) و دکترا ( پایه 1 )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
0
0
باتوجه به لزوم بروزرسانی تعداد و آمار اعضاء فاقد پروانه اشتغال بکار مقتضی است این اعضاء نسبت به تعیین تکلیف وضعیت عضویت خود و دریافت کارت معتبر عضویت اقدام نمایند. بدیهی است درصورت عدم مراجعه و تکمیل پرونده از لیست عضویت خارج می شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷
0
0
اعضاي محترم سازمان نظام مهندسي
همانگونه که مستحضرید نزدیک به یک سال از اقدام شهرداری مبنی بر عدم الزام مجری برای ساخت و ساز میگذرد. خوشبختانه پس از پیگیریهای قانونی و مستمر و بیان مطالبات اعضای محترم سازمان و مکاتبات و برگزاری جلسات هیات مدیره با مسئولین استان و تشکیل کارگروه و تهیه و ارائه شایسته شیوه نامه بالاخره زحمات و تلاشها به ثمر نشست و شیوه نامه تصویب شد.
برخود واجب میدانیم تا حصول نتیجه که همانا الزام بکارگیری مجری در ساخت و ساز است پیگیری نماییم و اصلاحات لازم را جهت اجرای هرچه بهتر و رضایتمندی ذینفعان همچون اعضای محترم سازمان و بهره برداران گرامی اعمال نماییم. ضمنا یادآور میشود پس از اجرایی شدن شیوه نامه به مدت شش ماه ، در صورت وجود ایراد مجددا بازنگری و اصلاح خواهد شد.
هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
0
0
فوري
نامه مهم وزارت راه و شهرسازي به سازمان نظام مهندسي و كنترل ساختمان در خصوص ضرورت شفافيت و لزوم ارائه اسناد مالي و درآمدي اعضاي هيات مديره و بازرسان در صورت درخواست به اعضاي محترم سازمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
0
0
با این وضع رکود و بیکاری مهندسان و بی قانونی در سازمان نظام مهندسی بهتر است این سازمان منحل شود تا بساط رانت خوارهای 24 شغله برچیده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
0
0
نظربه مصوبه کمیته چهارجانبه استان،از اول تیرماه استفاده ازمجریان ذیصلاح برای اجرای اسکلت سازه درگروه های ساختمانی«ج» و «د» در استان قم الزامی است.
ساختمان های گروه ب از اول مهرماه ۹۶ شامل خواهند شد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar