۱۰:۱۶ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 18 May 2017
کد خبر: ۴۴۷۷۰
دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استاندار استان مرکزی مصوبه شورای‌عالی را با موضوع مغایرت‌اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر اراک (الحاق اراضی ۱۱۳ هکتاری موسوم به گردو) ابلاغ کرد.

پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به محمود زمانی‌قمی استاندار و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی، مصوبه شورای‌عالی را درباره مغایرت اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر اراک (الحاق اراضی ۱۱۳ هکتاری موسوم به گردو)، ابلاغ کرد.

در نامه دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به استاندار استان مرکزی آمده است: پیرو نامه شماره ۳۰۰ / ۳۱۰ / ۳۴۹۴۸ مورخ ۱۳۸۸.۷.۱۵ و در اجرای بند (۵) ماده (۴) قانون تاسیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (۴۲) آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه وعمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب ۷۸.۱۰.۱۲ هیات محترم وزیران به پیوست دو سری اسناد و مدارک مغایرت اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر اراک (الحاق اراضی ۱۱۳ هکتاری موسوم به گردو)، موضوع مصوبه مورخ ۱۳۸۸.۷.۱۳ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران که در تاریخ ۱۳۸۷.۷.۲۹ در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی به تصویب رسیده است را جهت اجرا، ابلاغ می‌کند.

دستور فرمایید مراتب به شهرداری مربوطه و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط ابلاغ و مراقبت شود تا شهرداری با مراعات کامل جنبه‌های فنی، ضوابط و مقررات طرح و نیز همکاری موثر با شورای اسلامی‌شهر، موجبات تحقق اهداف موردنظر را فراهم کند.

همچنین با عنایت به استفاده مالکان از مزایای ورود به محدوده شهر و لزوم اجرای تبصره ۴ قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های‌دولتی و شهرداری‌ها، هرگونه تغییر در کاربری و ضوابط احداث بنا در اراضی با کاربری خدماتی در این محدوده، بالاخص کاربری پارک و فضای سبز، مغایرت اساسی دارد. /


انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
0
0
ساخت خیابان 55 متری اراک ( پروژه خط قرمز شهرداری ) در کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسیده ولی بعد از 14 سال هنوز اجرا نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
0
0
ساخت شهرک خودرو - تقاطع غیرهم سطح میدان شریعتی اراک - میدان ورزش- میدان صنعت توسط قرارگاه خاتم النبیا سپاه پاسداران ( رقیب بخش خصوصی) بعد از 2 سال از شروع پروژه بلاتکلیف رها شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
0
0
پروژه 336 واحدی آرمان 2 واقع در کوی سجادیه - خیابان طالقانی اراک

شهردار اراک با اشاره به این مهم که 10 درصد از سهام این پروژه متعلق به شهرداری می‌باشد، اظهار داشت: مجتمع آرمان 2 یک پروژه مشارکتی فی مابین شرکت انبوه‌ساز با اداره راه و شهرسازی می‌باشد که حدود یک سال است که عملیات اجرایی آن آغاز گردیده - متاسفانه پروژه مسکونی ۳۳۶ واحدی آرمان ۲ در خیابان طالقانی اراک با ۵۰هزار متر زیربنا توسط شرکت آرمان ساز مرکزی ( متعلق به شهردار اراک) داره ساخته میشه بدون ناظر و بدون مجری نظام مهندسی و خارج از سیکل نظام مهندسی , متاسفانه اغلب پروژه های مشارکتی شهرداری اراک مثل پروژه شهرک خودرو اراک و قم و ... بدون ناظر و بدون مجری نظام مهندسی در حال ساخت است و باید این موضوع بررسی و پیگیری شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
0
0
خروج واحد آندسازی کارخانه ایرالکو ( آلومینیوم سازی ایران ) از داخل شهر اراک به قطب صنعتی خیرآباد اراک از مصوبات سفر هیات دولت به اراک بود ولی تا کنون اجرا نشده و دولت قرار بوده 400 میلیارد تومان برای انتقال این واحد آلاینده زیست محیطی اختصاص دهد - باید در طرح جامع شهر اراک یا طرح تفضیلی اراک به موقعیت یابی کارخانه جات آلاینده هم توجه شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
0
0
ساخت شهرک خودرو اراک متوقف شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
0
0
ساخت تقاطع غیرهم سطح حاجی آباد ( برجاده اصلی اراک - قم ) بلاتکلیف رها شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
0
0
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با بیان اینکه مطالعات جامع آلودگی هوای شهر اراک هنوز انجام نشده است گفت: بازده اتوبوس‌های مدرن و برقی نسبت به قطار شهری در اراک بیشتر است.

برنامه‌های اجرایی برای برطرف شدن مشکلات ترافیکی اراک چه بوده است؟

نوازنی: اصلاح کاربری‌ها از مرکز شهر به مراکز حاشیه‌ای در دستورکار قرار دارد، به‌طور مثال کاربری عرضه میوه باید از خیابان امام خمینی(ره) که شاهرگ اصلی شهر است به مناطق حاشیه شهر منتقل شود و مرکزی تحت عنوان بازارچه میوه و تره‌بار برای استقرار این فروشندگان تعبیه شود زیرا استقرار این مراکز در خیابان امام خمینی(ره) علاوه بر آلودگی تصویری، آلودگی‌های صوتی و ترافیکی را هم به دنبال دارد و ساماندهی این مراکز الزامی و این امر وظیفه شهرداری و اتاق اصناف است.

کاربری اماکن جذب‌کننده مسافران و گردشگران در کمیسیون ماده 100 و ماده پنج مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد این مراکز در خارج شهر مستقر شوند تا حجم ترافیک سنگین به داخل شهر نیاید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
0
0
تصویب و ابلاغ طرح نهایی میدان حضرت امام خمینی (ره) در شورای ترافیک استان

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک خبر داد: با توجه به ارسال هفت طرح پیشنهادی از سوی شهرداری و پس از چندین جلسه کارشناسی در کمیسیون ترافیک استان و جلسات کارشناسی متعدد در نهایت طرح بهینه توسط شورای ترافیک استان انتخاب و به تایید اعضا رسید و به شهرداری اراک ابلاغ گردید.

وی خاطرنشان ساخت: ((مشاور طرح شرکت هگزا با همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا ‌اشد.))

شهردار نظامی و بی سواد و چندشغله و پیر و فسیل اراک با پرونده سیاهی از ناکارآمدی و بی لیاقتی و پروژه های ناتمام در شهرداری آخرین اقدام غیرقانونی خود را انجام داد و یک قرارداد چند میلیاردی دیگر را بدون مناقصه به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
0
0
طرح تفصیلی شهر اراک موسوم به طرح زیستا؛
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
0
0
تخریب طبقات فوقانی ( طبقه 4 ) پاساژ فردوسی اراک به علت قرار گرفتن در طرح جامع میدان باغ ملی اراک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
0
0
ابراهیم عباسي شهردار اراک با بيان اينكه مخالف تمركز زدايي، توسعه تجاري نقاط مركزي و اينكه حتي يك مورد كاهش تراكم در اين مدت رخ نداده است خاطر نشان ساخت: تا حد امكان سعي ميكنيم نقاط مركزي توسعه تجاري ندهيم و به جزء دو مورد هيچ مجوز كلينيك پزشكي نداده ايم، بنابراين در شهرك هاي اطرف شهر با قيمت پايين و تخفيفات ويژه سعي در توسعه و ساختن مراكز تجاري و كلينيك پزشكي در آن مناطق داريم كه قطعاً زمان بر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۱
0
0
بیشترین درآمد شهر اراک در سال های گذشته مربوط به عوارض ساخت و ساز بوده که این مهم نیز به دلیل رکود ساخت و ساز با مشکلات زیادی همراه شده است.
وی بیان کرد: در کنار امر مهم درآمدهای پایدار باید به مسئله کاهش هزینه ها نیز توجه جدی شود، چرا باید در شهرداری کارکنانی بیش از حد استاندارد به کار گرفته شود؟ این امر فقط افزایش هزینه در پی خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
0
0
ضمنا باید اذعان کنم که پل خیبر خیابان محسنی اراک هیچ تاثیری در کاهش ترافیک نداشته و فقط پایه های عریض و طویل این پل باعث مسدود شدن بخشی از عرض خیابان محسنی شده و زیر پل محل زندگی معتادان شده است

شهرداری اراک در نوسازی بافت های فرسوده شهری هیچ برنامه مشخصی ندارد و به همین علت خیابان های باریک و کم عرض رودکی- شمال ادبجو، کوی سجاد (باغ خلج)، انتهای داوران، شهرک ولیعصر (چشمه موشک)، ۲۰ متری میقان و ادامه آن تا خط لوله نفت ، قنات ناصری به بافت ناکارآمد شهری تبدیل شدند هم از لحاظ ترافیک هم از لحاظ ساختار نامنظم شهرسازی باعث شیوع مشکلات اجتماعی شدند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
وقتی شورا رای به شهرداری با مدرک دیپلم می دهد

بنابر قانون، شهرداری های کشور به 12 درجه تقسیم بندی شده اند و بر اساس آن شهری که به درجه 11 ارتقا یابد جزء کلانشهرهای ایران محسوب خواهد شد و از مزایای کلان شهرها بهره‌مند خواهند شد؛ شهر اراک نیز که به مهر کلان شهری مزین شده از این قانون مستثنی نیست.

طبق آیین نامه اجرایی ، شهردار یک کلانشهر، باید دارای حداقل تحصیلات کارشناسی ارشد با گرایش های مشخص شده توسط وزارت کشور باشد.
اما به نظر می‌رسد که این قانون در مورد شهر اراک نوشته نشده باشد،
چون تخطی از این قانون، توسط شوراها در دوره های قبل مرسوم شده است.

عباسی: «شهردار اسبق اراک دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود »
این گفته عباسی شهردار اراک است در زمانی که به مدرک کارشناسی خود او برای پست شهرداری انتقاداتی انجام می گرفت.
محمدابراهیم عباسی با بیان اینکه شهردار اسبق اراک دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود، افزود: اگر مدرک و تجربه ملاک باشد به نظر می رسد مدرک کارشناسی 35 سال پیش بسیار معتبرتر از مدرک دیپلم برخی شهرداران باشد(درج در خبرگزاری مهر ، ۱۳۹۲/۷/۱۵)

حال در اینجا صحبت از تجربه و سابقه و تخصص یا مدیر با تجربه نیست، بلکه صحبت اینجاست که چرا در کنار این موارد به این بند از قانون عمل نشد و شاید اگر این بند قانون که مسئولان امر باید ملزم به اجرای آن باشند، اجرا می‌شد شاهد ارتقای کیفیت مدیریت شهری بودیم .
شاید این پرسش در ذهن شهروندان اراک به عنوان یک سوال بی پاسخ باقی مانده باشد: گزینه ای که تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر که تخصص و تجربه و تعهد هم چاشنی مدرک تحصیلی او باشد وجود نداشت ؟
امیدواریم این بار پاسخ مناسبی در انتخاب شهردار توسط منتخبین شورای شهر پنجم داده شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۵
0
0
پایدار کردن ردیف اعتباری دوخطه کردن راه آهن اراک - قم در قالب بودجه سنواتی، شروع عملیات اجرایی راه آهن اراک - خمین- گلپایگان - اصفهان با توجه به دارابودن ردیف اعتباری مستقل برای پروژه های مذکور در قانون بودجه سال 96، تامین اعتبار به میزان 900 میلیارد ریال جهت احداث آزادراه کنار گذر شمالی شهر اراک به طول 65 کیلومتر با مشارکت بخش خصوصی، تامین به موقع اعتبارات برای اتمام طرح نیمه کاره بیمارستان ولیعصر(عج) اراک، صدور مجوز کمیسیون ماده 23 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و احداث بیمارستان هزار تختخوابی اراک
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
0
0
سلام کمی هم به مشکلات محله ی قنات ناصری بپردازید
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar