۱۲:۵۲ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - 07 June 2017
کد خبر: ۴۵۰۴۹
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- اگرچه حادثه پلاسکو به خودی خود یک حادثه تلخ و دردناک بود، اما واقعیت آن است که بعد از وقوع این حادثه، توجهات و دغدغه‌های عمومی نسبت به نگه‌داری از ساختمان‌ها افزایش یافته و این تنها تاثیر مثبت این حادثه دلخراش است.
اما مسلما این دغدغهها بیشتر از آنکه جنبه عملیاتی به خود بگیرد، در حد حرف بوده و هنوز اقدامات خاص و اثرگذاری برای تعمیر و نگهداری بهینه از ساختمانها انجام نشده و بحث نگه‌داری و تعمیر ساختمان یک مسدله بسیار مهم و تخصصی، اما فراموش شده در صنعت ساختمان است. گواه این ادعا آن است که ساختمان‌های کنونی یکی پس از دیگری با عمر کمتر از ۳۰ سال، تخریب و از نو ساخته میشوند، در حالی که با نگهداری صحیح می‌توان عمر آنها را برای سالیان طولانی افزایش داد.

بر همین اساس امروزه تغییر نگرش در نگه‌داری از ساختمان‌ها به عنوان یکی از مباحث مهم مقررات ملی ساختمان، در حالی به یک الزام تبدیل شده است که به عقیده مسئولان ذیربط، مالکان خواهان نگه‌داری از ساختمان‌ها نیستند و ساختارهای موجود نیز به شدت از نهادینه شدن این نگرش ممانعت می‌کنند.

به گزارش «صما» این در حالی است که اجرایی کردن بازرسی و نگهداری از ساختمانها آثار مثبت زیادی به همراه دارد و به لحاظ بررسی شرایط ساختمانها، به روزرسانی آنها و همچنین شناسایی تغییرات کاربری احتمالی در ساختمانها بعد از صدور پایان کار و درنهایت افزایش ایمنی و عمر مفید به نفع مالکان خواهد بود. از طرفی اجرای آن اشتغالزایی برای قشر کثیری از متخصصان و مهندسان توانمند در این حوزه را به دنبال خواهد داشت. چراکه در حال حاضر به دلیل رکود مسکن و ساخت‌وساز، حدود ۴۰۰ هزار مهندس عضو سازمانهای نظام مهندسی با كمبود و یا نبود اشتغال مواجهند.

در این میان مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به تعیین حداقل الزاماتی پرداخته که در طول عمر مفید ساختمان برای نگهداری آن باید رعایت شود. درواقع این الزامات جهت تامین ایمنی، بهداشت، آسایش ساکنین، بهره‌دهی مناسب و جلوگیری از هدررفت سرمایه تدوین شده‌ و برای این منظور باید بازدیدهای ادواری در تمامی بخش های معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان به عمل آید.

به این ترتیب با توجه به اینکه در حال حاضر، بخش مغفولی از خدمات مهندسی، به نگهداری از ساختمان‌ها مربوط است، وزارت راه و شهرسازی به منظور حفظ و افزایش طول عمر ساختمان‌ها، بازنگری مبحث 22 را در دستور کار قرار داده تا کمبودها و کاستی‌های موجود آن برطرف شود. حال سوال این است که اجرایی کردن مبحث 22 و توجه به مسئله تعمیر و نگهداری از ساختمان‌ها، چه تاثیراتی در افزایش طول عمر مفید ساختمانها، ایجاد اشتغال برای مهندسان، اجرای اصول و ضوابط فنی و به کارگیری مصالح استاندارد دارد و این مهم باید چگونه اجرایی شود؟

اشتغال از سر بیکاری!

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهار محال بختیاری گفت: بخشی از موضوع حفظ و نگهداری ساختمانها به ایجاد اشتغال برای مهندسان برمیگردد که با اجرای تعمیر و نگهداری از ساختمانها ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان به عنوان به عنوان هدف مهم دولت و رهنمودهای رهبری، میتوان به رونق اقتصاد مملکت و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کرد.

سیامک مشرف در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر از حدود 400 هزار عضو جامعه نظام مهندسی در سطح کشور صرفا 10 تا 15 درصد مشغول به کارند و اشتغال بقیه آنها به صورت موقت و یا خارج از تخصص آنها و از سر بیکاری است.

وی با بیان اینکه به این منظور مثل مجریان ذیصلاح و شرکتهای ساخت و ساز، مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی میتوانند شرکتهای بازرسی را تاسیس کنند و این شرکتهای بازرسی از دل اعضای سازمان نظام مهندسی استانها بیرون بیاید.

مشرف درخصوص تاثیرات اجرای مبحث 22 تاکید کرد: آنچه مبحث 22 پیش روی ما گذاشته، این است که ساختمانها را در رابطه با حوادث احتمالی برای هر ساختمانی بیمه کنیم. یعنی بازرسی دوره‌‌ای از ساختمانها و حصول اطمینان از نبود مشکل خاصی در ساختمانها باید الزامی شود.

صرف بودجه نگهداری برای مسائل دیگر

وی با انتقاد از اینکه هزینه هنگفتی در حوزه ساخت بنا صرف می شود گفت: اما در حوزه تعمیر و نگهداری، هرچند که بخشی از بودجه هر پروژه عمرانی بابت تعمیر و نگهداری آن پرداخت میشود، ولی این بودجه عمدتا برای رفع مسائل دیگر صرف و کمتر برای رفع مشکلات ساختمان هزینه میشود.

این مسئول مشکلات ساختمانها در مراحل اولیه را ناچیز برشمرد و گفت: وقتی به این مشکلات توجه نمیشود، این مسائل بزرگتر میشوند و ساختمان پلاسکو نمونه بارز آن است که اگر بازرسیهای به موقع از این ساختمان انجام و مشکلات آن شناسایی و رفع میشد، از وقوع چنین فاجعه بزرگی صرفا به دلیل یک اتصال برق جلوگیری میشد و این حادثه زنگ خطری برای آینده است.

وی افزود: حادثه ساختمان پلاسکو تمام نشده و ساختمانهای عدیدهای در شهرهای بزرگ و سایر شهرها وجود دارد که احتیاج به اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان دارند و این قانون باید روی آنها اعمال و شناسایی شود که اینگونه ساختمانها چه مشکلاتی دارند. چرا که اگر بتوانیم عمر ساختمان های کشور را حتی یک سال بالا ببریم، سه هزار میلیارد دلار در بخش اقتصاد ساختمان صرفه جویی میشود که رقم بسیار بزرگی است.

مشرف با انتقاد از اینکه مبحث 22 و مبحث 3 در رابطه با حریق ساختمان به عنوان ضوابط بسیار مترقی، مغفول و کنار گذاشته شده است گفت: این مباحث قلب مقررات ملی ساختمان است و اشکال کار اینجاست که این مبحث را اجرایی نکردهایم و اجرای آنها باید توسط مسئولان اجرایی مملکت حتما به دستگاههای مربوطه الزام شود.

ساختمانهایی که رها میشوند تا بمیرند

به گفته وی، در کشورهای دیگر بودجهای را برای بازرسیهای دورهای در نظر میگیرند و از همین رو عمر ساختمانها بسیار بیشتر است. ولی در مملکت ما ساختمان ساخته و بعد رها میشود تا عمر کوتاه خود را طی کند. چراکه در ایران راهحل را در تخریب ساختمانها و بنای یک ساختمان جدید میدانند، در صورتی که اگر این مباحث دقیقا توسط مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی و مهندسان مربوطه در نهادهای دولتی اجرایی شود و هزینه تعمیر و نگهداری در جای خود به موقع هزینه شود، قطعا میتواند کارساز باشد.

مشرف همچنین در رابطه با جایگاه استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در بخش نگهداری از ساختمان گفت: مسئله بازرسی فقط محدود به ساختمان نیست و بازرسی بخش های مختلف اعم از گاز، برق، آب و فاضلاب، آسانسور و... همه جزو مسائلی است که از دل آنها شرکتهای بازرسی میتواند بیرون بیاید و به طور تخصصی به ارائه خدمات بپردازد.

وی با اشاره به حوادث دلخراشی که در آسانسورها به عنوان یک سیستم تاسیساتی در ساختمان هر چند یکبار حادثه دلخراشی در رخ میدهد افزود: همچنین بخش بزرگی از مصالح به کاررفته در ساختمانها مربوط به بتن است و بعضا میبینیم که بتن اجراشده به دلیل استاندارد نبودن مصالح، مقاومت لازم را ندارد.

مشرف تاکید کرد: دستگاههای مجری، سازمانهای نظام مهندسی، استاندارد و راه و شهرسازی باید تفاهمنامه هایی منعقد و اجرایی کنند که طبق آنها مصالح مورد استفاده در کارگاهها قبل از اینکه به مرحله تولید برسند، استانداردهای لازم را دریافت کنند. البته بعد از دریافت استاندارد مسئله تمام نمیشود، بلکه باید به طور مرتب بازرسی انجام گیرد.

وی با ارائه مثالی عنوان کرد: همانطور که یک خودرو باید سالانه بازرسی فنی بگیرد، بخشهای مختلف ساختمان مثل گاز، برق، مصالح و تاسیسات آن هم باید به صورت تخصصی بازرسی شود. همانطور که یک پزشک عمومی نمیتواند کار یک جراح را انجام دهد، در بخش ساختمان هم هر کسی باید کار خود را انجام دهد، اما مدیران اجرایی از این مسئله غفلت کردهاند و امیدواریم این رویه اصلاح شود.

راه حل اشتغال پایدار مهندسان

همچنین عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با انتقاد از اینکه مباحث مقررات ملی ساختمان به شکل کامل اجرایی نمی شود گفت: مباحث مقررات ملی به خصوص مبحث 22 که در ارتباط با نگه داری ساختمان ها است اجرایی نمی شود و علیرغم اینکه ساختمان ها با قیمت بالا به فروش می رسند، اما بی توجهی به نگه داری موجب کوتاهی عمر آنها شده است.

غلامحسین الله دادی در گفت و گو با «صما» افزود: این در حالی است که اجرایی شدن مبحث 22 در عین خدمت به صنعت ساختمان از طریق کمک به نگه داری مناسب ساختمانها، در همه رشته ها اعم از تاسیسات، معماری و ساختمان موجب ایجاد اشتغال پایدار برای مهندسان میشود.

وی با انتقاد از بی توجهی و غفلت نسبت به این موضوع مهم افزود: در حال حاضر زمینههای کاری مهندسان بسیار گسترده شده و در شرایطی که حجم کار و تعداد مهندسان افزایش یافته است، باید بیشتر روی این مسئله تمرکز و در عین حال تلاش کنیم تا تعامل بیشتری با ارگان های دیگر به خصوص وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.

تغییرات کاربری، بازرسی را الزامی میکند

علاوه بر این مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان هم با بیان اینکه در حال حاضر عمده مشکلات در بخش ساختمان مربوط به بعد از پایان ساخت است گفت: بعد از پایان ساخت معمولاً برخی از مالکان به لحاظ منافع شخصی، نسبت به تغییرات در داخل ملک خود اقدام می‌کنند که با این تغییرات، ایمنی ساختمان‌ها را به خطر می‌اندازند و برای جلوگیری از این مسئله، قانون نظام‌ مهندسی مبحث 22 یا بازرسی از ساختمان‌ها را مطرح کرده است که باید فعال شود.

به گزارش «صما» حجت اله غلامی ادامه داد: بازرسی ساختمان برحسب قانون باید به‌صورت دوره‌ای انجام و گزارشات آن ارائه شود تا اگر مالکی برخلاف پایان ساخت، طی اقداماتی ایمنی ساختمان را به خطر انداخته، ساختمان متوقف ‌شود و تا زمان تامین ایمنی مجدد، از فعالیت آن ساختمان جلوگیری شود.

وی ادامه داد: البته ضوابط ساختمان‌های گذشته متفاوت و متغیر است و با شرایط امروز همخوانی ندارد. بنابراین فهرستی از ساختمان‌های حادثه‌آفرین مخصوصاً مجموعه‌های تجاری و مسکونی وسیع در سطح شهرها را که احتمالا در آینده ایجاد بحران کنند باید شناسایی و رفع خطر کنیم.

نگهداری از ابتدای ساخت آغاز میشود

همچنین یک کارشناس مسکن درخصوص موانع اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان و تاثیرات اجرای آن در حوزه ایجاد اشتغال برای مهندسان گفت: در حال حاضر بزرگترین معضلی که در مسیر اجرای مبحث 22 وجود دارد این است که نقشههای ساختمانها از همان ابتدا بهدرستی طراحی نمیشود و به همین دلیل در زمان اجرای مبحث 22 و نگهداری از ساختمان مشکل به وجود می آید.

رضا میرزاهدی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: اولین موردی که باید اصلاح کنیم این است که از ابتدا مباحث مربوط به شناسنامه فنی ساختمان، مجری، مهندس ناظر چهارگانه، پیمانکار مکانیک و تاسیسات دارای صلاحیت، همه با هم اجرایی شود تا از این طریق بتوانیم مبحث 22 را اجرایی کنیم و در غیر این صورت در اجرای مبحث 22 به مشکل برمی خوریم.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل اینکه بازار مسکن با رکود تورمی مواجه است، کارفرمایان به این مسائل توجه نمیکنند. از طرفی مهندسان ناظر به دلیل مشکلات مالی، به ناچار از این مسئله صرفنظر میکنند. پس زمانی که مهندس ناظر به عنوان بالاترین فرد تصمیمگیر در فرآیند ساخت، به خاطر مسائل مالی و رکود بازار و شرایط اقتصادی از این مسئله صرفنظر میکند، بنابراین بهطور خودکار مبحث 22 اجرایی نمیشود و این یک معضل جدی است.

میرزاهدی درخصوص راهکار اجرای مبحث 22 گفت: سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، انبوهسازان، شهرداری، سندیکای مهندسان ناظر، سندیکای مهندسان مجری و سایر متولیان مسکن در کشور باید اتاق فکری تشکیل دهند تا در این بخش به نتیجه برسند و در غیر این صورت اجرای آن امکانپذیر نیست. چون علیرغم اینکه وزارت راه سالهای سال به دنبال اجرای این مبحث بوده، اما نتوانسته آن را عملی کند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا اجرای مبحث 22 میتواند زمینههای اشتغال را برای مهندسان فراهم کند گفت: بهطور قطع میتواند در این بخش اثرگذار باشد، به شرطی که تمامی مهندسان ملزم به اجرای قانون باشند و به گونه ای نباشد که به خاطر مسائل اقتصادی، صرفا تعداد محدودی از مهندسان آن را اجرایی کنند.

به گفته این کارشناس مسکن، این یک امر طبیعی است که اگر فردی از امرار معاش محروم باشد، از بسیاری اصول فنی چشمپوشی و صرفنظر میکند تا بتواند به درآمد برسد. از طرفی مهندسان میتوانند از طریق اجرای مبحث 22 درآمدزایی کنند، به شرط آنکه رکود توام با تورم موجود در بازار مسکن برطرف شود.

فرهنگ‌سازی یک مسئولیت مهم

درمجموع باید گفت نگهداری ساختمان‌ها بعد از اتمام ساخت و در دوره بهره برداری، یک مسئولیت مهم است و ساختمان بعد از ساخت نباید رها شود. زیرا، نگهداری ساختمان، در عین اینکه باعث افزایش طول عمر، استفاده بهینه از ساختمان، حفظ سرمایه‌های ملی و سرمایه‌های شهری و شهروندان می شود، ایجاد اشتغال برای مهندسان را هم به دنبال دارد.

درواقع ایمنی ساختمان‌ها و افزایش طول عمر آنها منوط به نگه‌داری صحیح ساختمان‌ها به عنوان بخش مهمی از مقررات ملی ساختمان است و ایمنی ساختمان‌ها باید از لحاظ تاسیسات، آسانسور، سیستم اطفای حریق و... به صورت دوره ای توسط نهادهای بازرسی و کنترل ساختمان و به عبارتی «پلیس ساختمان» مورد بازرسی قرار گیرد و تمهیدات لازم برای تعمیر و نگه داری از آنها انجام شود. با انجام بازدیدهای دوره‌ای به‌تدریج این فرهنگ‌‌سازی صورت می‌گیرد که این بازرسی‌ها درنهایت به نفع مالکان است و می توانند از این طریق از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنند.

برای این منظور بدون شک باید تعامل نزدیکی بین دستگاه هایی که به طور مستقیم با این موضوع ارتباط دارند، ازجمله شهرداریها، سازمانهای مسکن و شهرسازی، استاندارد، نظام مهندسی و... ایجاد شود تا زمینه اجرایی شدن این قضیه را فراهم کنند. ضمن اینکه فرهنگ‌سازی در این بخش به عنوان یک اصل الزامی است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
0
0
بازرسی جوش - بازرسی گودبرداری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
دوستان گرامی مهندس ناظر
داشتن مهندس مجری حق مهندس ناظر و تکلیف او یرای دادن گزارش تخلف و درخواست توقف کار (در صورت عدم وجود ویا صوری بودن قرارداد مجری) در هر متراژی از ساختمان ها می باشد اما ما مهندسان ناظز حق و تکلیف خود را نمی دانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
0
0
بازرسی ایمنی داربست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
0
0
بازرس لوله کشی گاز و آب و فاضلاب و موتورخانه شوفاژ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
0
0
بازرسی آسانسور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۹
0
0
بازرسی سیستم های اطفا حریق و کپسول های آتش نشانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
0
0
شرکت های بازرسی توسط بیمه ها ایجاد میشوند تا کیفیت ساخت و ساز را به مدت 10 سال تضمین کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
0
0
کمیته مجریان از مهندسان پایه 3 تشکیل شود برای کنترل و بازرسی و حضور و غیاب مهندسان مجری سر ساختمان تا افراد چندشغله که سرساختمان حضور ندارند شناسایی شده و از لیست مجریان ذیصلاح حذف شوند
ugd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱
0
0
سلام مبحث22در حال حاضر به دلیل مشکلات حقوقی در حال تجدید نظر است،یکی بگوید با کدام مبحث میخواهیم فرایند مهندسی بازرسی وننگهداری را اجرا نمائیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
اعضای شرکت های بازرسی نباید کارمند دولت باشند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar