۱۴:۳۱ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - 17 June 2017
کد خبر: ۴۵۲۰۲
بررسی قیمت کالاهای مختلف روی نمودار قیمت، زمان و شمایی کلی از نحوه عملکرد دو دولت اخیر از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ در اختیار می‌گذارد که بر اساس آن می‌توان میزان ثبات بازار را در هر دوره سنجید.

بر اساس اطلاعاتی که از طرف سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در اختیار خبرگزاری ایسنا گذاشته شده است، قیمت چهار نوع از مصالح ساختمانی در سال های ۱۳۸۸ (یعنی سال آغازین دولت دهم) تا ۱۳۹۵ (یعنی سومین سال از عمر دولت حسن روحانی) بررسی شده و روی نمودار نقش بسته است.

بر اساس این اطلاعات کالا هایی شامل تیرآهن ۱۶، میلگرد عاج دار نمره ۱۴، سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵-۱ فله و سیمان خاکستری تیپ ۲ افت و خیزهایی را تجربه کردند که اطلاعات در دست رس نشان می‌دهند که از آغاز سال ۱۳۸۸ تا پایان دولت دوم محمود احمدی نژاد یعنی ابتدای سال ۱۳۹۲ قیمت این کالاها هیچ کاهشی را تجربه نکردند و در تمام مدت با روند افزایشی مواجه بود.

در این دوران مصالح ساختمانی همگی روند افزایشی در دولت دهم داشتند، در حالی که دو محصول از این مصالح در دولت یازدهم به رشد قیمتی منفی رسیدند و دو محصول دیگر نیز به شکل میانگین ۲۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

نمودارها نشان می دهند که تیرآهن ۱۶ در چهار سال دولت دهم ۱۶۹ درصد افزایش قیمت داشت و از ۷۸۳ تومان به 2111 تومان رسید و در چهار سال بعدی نیز روند کاهشی را تا منفی ۱۱ درصد تجربه کرد؛ به گونه‌ای که قیمت آن در سال ۱۳۹۵ به 1888 تومان کاهش یافت.

میلگرد عاج‌دار نقره‌ای، دیگر محصولی بود که توانست در دولت یازدهم تا ۱۸ درصد رشد منفی قیمت داشته باشد و تا پایان اسفند ۱۳۹۵ قیمت 1671  تومان را به ثبت برساند در حالی که در چهار سال گذشته خود این محصول با ۲۳۸ درصد افزایش قیمت مواجه بود و قیمت آن از ۶۰۰ تومان به 2030 تومان افزایش یافت.
میلگرد عاج‌دار نقره‌ای، دیگر محصولی بود که توانست در دولت یازدهم تا ۱۸ درصد رشد منفی قیمت داشته باشد و تا پایان اسفند ۱۳۹۵ قیمت 1671 تومان را به ثبت برساند در حالی که در چهار سال گذشته خود این محصول با ۲۳۸ درصد افزایش قیمت مواجه بود و قیمت آن از ۶۰۰ تومان به 2030 تومان افزایش یافت.
سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ فله محصولی ساختمانی است که بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ معادل ۷۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و از ۶۰ هزار و ۱۵ تومان به ۱۰۴ هزار و ۸۴۰ تومان رسید. در حالی که همین محصول در چهار سال بعدی با ۲۳ درصد افزایش قیمت به ۱۲۸ هزار و ۹۲۰ تومان رسید.
سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ فله محصولی ساختمانی است که بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ معادل ۷۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و از ۶۰ هزار و ۱۵ تومان به ۱۰۴ هزار و ۸۴۰ تومان رسید. در حالی که همین محصول در چهار سال بعدی با ۲۳ درصد افزایش قیمت به ۱۲۸ هزار و ۹۲۰ تومان رسید.
سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی آخرین محصولی است که در این مجموعه از کالاها مورد بازرسی قرار گرفته و روند قیمتی نزدیک به روند قیمتی سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵-۱ فله دارد. ولی این محصول ۹۰ درصد افزایش قیمت در دوران محمود احمدی‌نژاد داشته و از 3500  تومان به 6681 تومان رسیده بود. در حالی که همین محصول در چهار سال دولت نخست روحانی با ۲۰ درصد افزایش قیمت 8003 تومان را به ثبت رساند.
سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی آخرین محصولی است که در این مجموعه از کالاها مورد بازرسی قرار گرفته و روند قیمتی نزدیک به روند قیمتی سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵-۱ فله دارد. ولی این محصول ۹۰ درصد افزایش قیمت در دوران محمود احمدی‌نژاد داشته و از 3500 تومان به 6681 تومان رسیده بود. در حالی که همین محصول در چهار سال دولت نخست روحانی با ۲۰ درصد افزایش قیمت 8003 تومان را به ثبت رساند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar