۱۶:۳۹ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - 17 June 2017
کد خبر: ۴۵۲۱۰
نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مطرح کرد:
نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص نقش حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی در بحث ایمنی اظهار کرد: حضور مجریان ذی صلاح به لحاظ ایمنی دو بعد دارد؛ بعد اول ایمنی پیش از اجراست؛ برای مثال نقشه ها به درستی طراحی شده باشد که طبیعتا طراحی نقشه توسط مجریان ذی صلاح به طراحی درست و اصولی می انجامد. در بحث بتن، جوشکاری، انتخاب اسکلت و مصالح، انتخاب روش های بهینه و... نیز همین گونه است.

به گزارش«صما» به نقل از  واحد خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مهندس سید مهدی زرگر با بیان اینکه به هر میزان که دانش فنی و تخصصی تیم اجرایی در مرحله اجرا کم باشد ایمنی و استحکام سازه در زمان بهره برداری کاهش پیدا می کند، افزود:اگر در ساختمانی به دلیل عدم اطلاع مجری یا پیمانکار بتن استاندارد و مناسبی به کار برده نشود حتما اسکلت بتنی کیفیت لازم را نخواهد داشت و این موضوع در نهایت در عمر مفید ساختمان و در حوادثی مثل زلزله اثرگذار خواهد بود.

وی تاکید کرد: بعد دوم ایمنی در حین اجراست؛ یعنی حفاظت و صیانت از نیروی کار، عابران، مجاوران و کارگاه ساختمانی. طبق قانون مسئول تامین کننده ایمنی در حین اجرای کار مجری ذی صلاح معرفی شده است.

مهندس زرگر با بیان اینکه مجری ذی صلاح کسی است که الزامات ایمنی پیش از اجرا و حین اجرا، روش های ایمن سازی کار و کارگاه و سلامت کارگران، ایمنی و استحکام بنا و مصالح ساختمانی، ایمنی گودبرداری و کار در ارتفاع و ... را به خوبی می داند، تاکید کرد: مجری ذی صلاح یعنی یک فرد حقیقی یا حقوقی که هم در حوزه فنی و ساخت متخصص است هم به ضوابط، الزامات و روش های ایمن سازی در حین ساخت و تکنیک ها و روش های نوین مسلط است.

نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: با این تعاریف از مجری ذی صلاح آیا مالکی که تصمیم می گیرد خودش ملکش را بسازد، یا فرد غیرمهندسی که حتی یک کتاب مهندسی هم نخوانده صلاحیت ساخت یک ساختمان ایمن و باکیفیت را دارد؟

وی با بیان اینکه اما متاسفانه ما شاهدیم که این روزها بیشتر ساختمان هایی که ساخته می شود توسط افراد فاقد صلاحیت است، تاکید کرد: نتیجه آنکه امروز بخش ساختمان رتبه نخست حوادث ناشی از کار را دارد که مهمترین دلیل آن عدم تخصص و صلاحیت سازندگان است.

مهندس زرگر در خصوص علل رعایت نشدن قانون مجریان ذی صلاح نیز گفت: مهمترین علت رعایت نشدن قانون لزوم حضور مجریان ذی صلاح در امر ساخت و ساز به نامشخص بودن متولیان اصلی این حوزه مربوط می شود. حوزه ساخت و ساز به دلیل فقدان حضور یک مسئول یا متولی در هنگام بروز حوادث ساختمانی، دچار تشتت شده است زیرا معلوم نیست مسئول مستقیم هر حوزه کیست تا الزامات قانونی را جدی بگیرد.

وی با ذکر مثالی گفت: این موضوع به وضوح درحادثه پلاسکو مشخص بود. در حالی که شهرداری وزارت راه را مقصر می دانست، وزارت راه شهرداری را مقصر اعلام می کرد و... تا زمانی که ما دچار تشتت در مدیریت این حوزه هستیم هر فردی با هر تخصصی به خود اجازه دخالت در این حوزه را می دهد و به راحتی پا در کفش مهندسان و مجریان ذی صلاح می کند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود:تا زمانی که متولی واحدی در حوزه ساخت وساز وجود نداشته باشد و این متولی هم عزم جزم برای جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت به حوزه ساخت و ساز نداشته باشد، معضل عمر پایین ساختمان ها و آمار بالای حوادث ساختمانی پابرجا خواهد بود.

مهندس زرگر در خصوص علل بی توجهی شهرداری به قانون مجریان ذی صلاح اظهار کرد: علت عدم تمکین شهرداری به این قانون این است که در صورت بروز یک حادثه یا مشکل در یک پروژه ساختمانی خیال شهرداری راحت است که دستگاه قضا در نهایت مهندس ناظر را مسئول بروز آن حادثه می داند. این موضوع سبب می شود شهرداری انگیزه ای برای سخت گرفتن و رعایت قانون مجریان ذی صلاح نداشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر پروانه های ساختمانی از جمله مهمترین درآمدهای شهرداری هستند بنابراین شهرداری هیچ گاه شرایط ساخت و ساز را سخت نمی کند تا درآمدهایش کاهش یابد.

نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: از این رو تنها راه حل این معضل یکپارچه شدن سیستم ساخت و ساز و جلوگیری از پخش شدن و جزیره ای عمل کردن متولیان این عرصه است و تا زمانی که یک مرجع مشخص، پاسخگو نباشد مشکل عدم حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی، عمر پایین ساختمان ها و ایمنی حل نخواهد شد.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
مهندس مجری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
0
0
دستگاه قضا در نهایت شهردار را مسئول بروز آن حادثه می داند = چون شهردار اراک حکم لغو مجری ذی صلاح در ساخت و سازهای شهری را امضا کرده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
0
0
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: مدیران شهرداری و آب فاضلاب شهر اهواز در پی مرگ کودک سه ساله بر اثر سقوط در کانال فاضلاب و چاله یکی از خیابان‌های کوی علوی به دادسرا احضار شدند.

حسینی پویا گفت: در این رابطه پرونده تشکیل شده است و به محض مشخص شدن مقصر حادثه با خاطیان برخورد قاطع می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، او گفت: با توجه به اینکه شهرداری و اداره ابفای اهواز هریک دیگری را مقصر می‌دانند، قرار ارجاع به کارشناسی صادر شده تا مقصر حادثه مشخص شود.

پنجشنبه گذشته کودک سه ساله درون کانال آب و فاضلاب یکی از خیابان‌های کوی علوی اهواز سقوط کرد و در نهایت جمعه شب جسد کودک سه ساله اهوازی در ورودی دهانه فاضلاب به رودخانه کارون زیر پل فولاد پیدا شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
0
0
بخشی از حق الزحمه مهندسان مجری باید توسط ستاد دیه کشور پرداخت شود ( پیشگیری از مرگ و میرکارگران ساختمانی در اثر حوادث )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲
0
0
مشکل اصلی عمل نکردن به قانون است!

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar