۱۳:۵۸ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - 18 June 2017
کد خبر: ۴۵۲۲۹
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در گفت‌وگو با «صما» تأکید کرد:
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به لایحه تفکیک وزارت خانه ها و جدایی دوباره دو بخش راه و مسکن گفت: ادغام دو بخش حجیم راه و شهرسازی مقوله قابل دفاع نبود اما به‌هرحال این تلفیق در سال 92 و بدون اعمال مباحث کارشناسی صورت گرفت و اثرات منفی و مثبت خود را بر دو بخش راه و شهرسازی برجا گذاشت.
حامدمانی فر بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» افزود: زمانی که در یک سیستم به دنبال تلفیق هستیم باید نگاه جامع‌تری به ماهیت پدیده جدید داشته باشیم. هرکدام از این مباحث ماهیت جداگانه‌ای داشته که با گذر زمان ماحصل این ماهیت جدید در بخش‌های مختلف هویدا و در اثر این تلفیق چارت‌های سازمانی متناسب با هویت جدید انجام‌شده است. اگرچه در ابتدای تلفیق هرکدام از حوزه‌ها کار و فعالیت خود را انجام می‌دادند اما با ورود دولت یازدهم اتفاقات مهمی در این مقوله شکل گرفت.

وی بابیان اینکه دولت یازدهم با ارائه مفهوم جدید در خصوص ایران‌شهری و شهرسازی ریلی تأثیر مؤثری بر فهم تلفیق گذاشت، افزود: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با تغییر نگرش در مقوله شهرسازی و کیفیت زندگی در شهر باعث شد رویکرد بخش راه که پروژه محور بود تغییر پیدا کند.

وی گفت: زمانی مبحث راه تنها در ایمنی بالا، سرعت مناسب و مبدأ و مقصد خلاصه می‌شد. در این تفکر شهرهای و روستاها در طول معبر از اهمیت بالایی برخوردار نبودند. در این مبحث کمربندی‌ها فاقد اهمیت و رابطه محسوسی بین شهرها و راه‌ها دیده نمی‌شد.

وی بابیان اینکه شرایط کنونی متفاوت از ابتدای تلفیق دو بخش راه و مسکن است خاطرنشان کرد: در حال حاضر خطوط راه‌آهن برای رسیدن به شهرها طراحی شده و با رعایت فاصله منطقی از شهرها قرار دارند این دقیقاً ساختاری است در همه دنیا اجرایی می‌شود. در بیشتر کشورهای جهان ایستگاه‌های قطار در قلب شهرها قرار دارد تا شهروندان بتوانند با کمترین چالش خود را به مقصد نهایی برسانند.

مانی‌فر گفت: بعد از گذشت بیش از 5 سال از این ادغام بخش‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، پیوستگی مناسبی پیداکرده و کار در سطحی مناسب تداوم دارد. و اکنون اعتقاد دارم که نمی‌توان حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری را از هم منفک دانست، این ساختارها به‌نوعی با یکدیگر در ارتباط است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: امروز تلاش می‌شود که تمام ایستگاه‌های راه، راه‌آهن و فرودگاه، تجمیع شده و به شکلی نظام‌مند به حمل‌ونقل درون‌شهری متصل شود. این امر در روستاها و در مسیرهای که سابقه تاریخی درند نیز در شرف اجرا است.

مانی‌فر بابیان اینکه دولت یازدهم تلاش مستمری برای بازیابی مفهوم جدید ادغام داشته گفت: در حال حاضر دو مقوله مسکن و شهرسازی رابطه درهم‌تنیده‌ای با بخش راه دارند و هیچ‌کدام مقوله جدا از هم نیست.

وی گفت: به‌هرحال با توجه به اینکه شش سال از ادغام وزارتخانه‌هایراه و ترابری و مسکن و شهرسازی می‌گذرد، هرگونه تصمیم‌گیری در رابطه با تفکیک مجدد آن‌ها نیازمند آسیب‌شناسی علمی و کارشناسی است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان بابیان اینکه هیچ‌کس منکر منافع تفکیک یا تلفیق این دو بخش از هم نیست گفت: اگر تفکیک صورت گیرد با دو مزیت افزایش تخصص گرایی در هر بخش و چابک سازی وزارتخانه‌ها روبرو خواهیم بود اما این تفکیک چالش‌هایی مانند ضعف کارشناسی، ناسازگاری باهدف کوچک‌سازی دولت و امکان تصمیمات جزیره‌ای نیز به دنبال دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه حدود شش سال از ادغام دو وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی می‌گذرد، انتظار آن است که پیش از هرگونه تصمیم‌گیری در رابطه با تفکیک این وزارتخانه‌ها، تجربه مذکور با رویکرد علمی و کارشناسی مورد آسیب‌شناسی واقع شود و پس از آسیب‌شناسی دقیق در این رابطه تصمیم‌گیری شود؛ زیرا اگر این اقدام با نگاه کارشناسی جلو نرود، این احتمال وجود دارد که صرفاً به تغییر صوری و شکلی منجر شود و در عمل اثرگذاری بالایی نداشته باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تفکیک دو حوزه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی ممکن است سبب تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای در دولت شود. درواقع در حال حاضر می‌توان به موضوعات گوناگونی اشاره کرد که به نحوی به هر دو حوزه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی مرتبط است؛ مانند شهرسازی ریل پایه با این ‌حال تفکیک دو وزاتخانه ممکن است سبب تضعیف تصمیم‌گیری در موضوعات مورداشاره شود.

مانی‌فر افزود: همان‌طور که ملاحظه شد، تفکیک وزارت راه و شهرسازی دارای منافع و هزینه‌های احتمالی مشخصی است و تصمیم‌گیری در رابطه با این مسئله، نیازمند ارزیابی دقیق‌تر موضوعات مطرح‌شده است. به‌نحوی‌که این تصمیم درمجموع به نفع نظام اقتصادی کشور باشد.

وی درنهایت گفت: البته ما تابع تصمیمات دولت و به دنبال اجرای فعالیت‌ها به بهترین نحو خواهیم بود. در این خصوص باید تصمیمات کارشناسی خوبی شکل بگیرد تا منافع عمومی در آن حاصل شود.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar