۱۱:۳۱ - ۱۵ تير ۱۳۹۶ - 06 July 2017
کد خبر: ۴۵۵۲۵
رئیس نظام‌ مهندسی‌ تهران مطرح کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران درباره یک شبهه مهم در رابطه با ریزش ساختمان اداری 4 طبقه در خیابان گیشا که نیمه خردادماه در پی گودبرداری غیراصولی در پروژه ساختمانی مجاور این ساختمان روی داد، پاسخ داد.

به دنبال ریزش ساختمان اداری ۴ طبقه در خیابان گیشا در روز شانزدهم خردادماه، طی روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی در میان جامعه مهندسی در خصوص برخورداری پروژه ساختمانی مجاور این ساختمان از «مجری ذی‌صلاح» و در عین حال عدم حضور وی در هنگام گودبرداری مطرح شد که حسن قربانخانی در پاسخ به این ادعا توضیحاتی را ارایه کرد.

قربانخانی گفت: باوجود آنکه گفته می‌شود پروژه ساختمانی مجاور این ساختمان که در مرحله گودبرداری بوده و عدم رعایت ضوابط ایمنی‌ وفنی در آن منجر به ریزش ساختمان ۴طبقه شده، مجری ذی‌صلاح داشته است، اما سازمان نظام مهندسی با قاطعیت این موضوع را رد می‌کند.

وی گفت: پروژه ساختمانی مجاور این ساختمان ۴ طبقه، مجری ذی‌صلاح نداشته است و مهندس ناظر در چند مرحله ضمن مکاتبه با شهرداری منطقه، خواستار رسیدگی به تخلفات شده است که شهرداری به مکاتبات مهندس ناظر توجهی نکرده است.

گفتنی است، مطابق اظهار نظرهای کارشناسی درباره علت وقوع حادثه ریزش ساختمان ۴ طبقه در گیشا، گودبرداری غیراصولی به عمق ۳ متر در زمین ۲۵۰ متری واقع در ضلع شرقی ساختمان، علت اصلی بروز این حادثه عنوان شده است؛ کاربری این ساختمان اداری بوده و در این حادثه بیشترین آسیب به ضلع شرقی ساختمان وارد شده که منجر به ریزش آن به‌طور کامل شده است. پروژه ساختمانی مجاور ساختمان اداری ۴ طبقه، در مرحله گودبرداری قرار داشته که به‌دلیل رعایت نکردن ضوابط ایمنی و عدم برخورداری از «سازه نگهبان»، منجر به ریزش ساختمان مجاور شده است.

اما رئیس سازمان نظام مهندسی تهران از نبود مجری ذی‌صلاح در گود مجاور ساختمان ۴ طبقه در گیشا خبر می‌دهد؛ حال آن‌که زمستان سال گذشته، حسن قربانخانی در ابلاغیه‌ای همه ساخت‌و‌سازهای شهر تهران را ملزم به انتخاب مجری ذی‌صلاح و یک دستور ویژه برای مهندسان ناظر در این باره صادر کرد.

در این ابلاغیه سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران به مهندسان ناظر ماموریت داد با «جلوگیری از شروع به کار» و «توقف» ساخت‌وسازهایی که در آنها از «سازنده‌ ذی‌صلاح» استفاده نمی‌شود، طرح «ممنوعیت بسازوبفروشی» را برای اولین‌بار در پایتخت عملیاتی کنند.

در این راستا، سازمان نظام مهندسی تهران همچنین فهرستی از سازندگان دارای صلاحیت و مجریان ذی‌صلاح ساختمانی را منتشر کرد که در این فهرست، نام و مشخصات ۴۵۰ سازنده مجاز و مجری ذی‌صلاح حقیقی و‌ حقوقی (شرکت‌های ساختمانی) مورد تایید سازمان نظام مهندسی تهران به‌منظور اطلاع متقاضیان ساخت و ساز در پایتخت اعلام شده است.

قربانخانی بهمن‌ماه پارسال و همزمان با صدور این ابلاغیه اعلام کرد: هدف از صدور این ابلاغیه و اتخاذ چنین تصمیمی، برداشتن یک گام روبه جلو در حوزه خدمات نظام مهندسی به‌خصوص الزام به استفاده از سازندگان واجد صلاحیت در پروژه‌های ساختمانی و خلع ید بسازوبفروش‌های بی‌صلاحیت در حوزه ساخت مسکن است.

با این حال، وی با گذشت پنج ماه از صدور این ابلاغیه و در پی ریزش ساختمان ۴ طبقه مجاور گود پرخطر در منطقه گیشا، اعلام کرد: اجرای قانون به‌کارگیری مجریان ذی‌صلاح در پروژه‌های ساختمانی، بدون همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های مسوول به‌خصوص شهرداری امکان‌پذیر نیست و سازمان نظام مهندسی به تنهایی نمی‌تواند همه ساخت‌و‌سازها را به سرعت به این سمت سوق دهد؛ با این حال پس از صدور ابلاغیه «منع بسازو بفروشی» در پایتخت و الزام به استفاده از مجریان ذی‌صلاح در پروژه‌های ساختمانی از سوی سازمان نظام مهندسی تهران، استفاده از مجری ذی‌صلاح در ساخت‌وسازها نسبت به گذشته افزایش یافته است.

‌این در حالی است که به‌دلیل عدم همکاری شهرداری در اجرای قانون و عدم همراهی برخی مالکان، هنوز ضمانت اجرایی محکمی برای این تکلیف مهم وجود ندارد.

وی گفت: اینکه بعضا گفته می‌شود ساخت‌وساز مجاور ساختمان ۴ طبقه گیشا که به‌دلیل عدم رعایت مقررات گودبرداری ریزش کرده ‌و منجر به تخریب این ساختمان شده است، مجری ذی‌صلاح داشته، از اساس ادعای اشتباهی است و این ساختمان مجری ذی‌صلاح نداشته است. اظهارات رئیس سازمان نظام مهندسی تهران در خصوص موانع موجود در مسیر اجرای قانون استفاده از مجریان ذی‌صلاح ساختمانی در شرایطی مطرح می‌شود که مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی تهران علاوه‌بر «عدم همکاری شهرداری در اجرای قانون»، «ناچیز بودن حق‌الزحمه تعیین شده در قانون برای استقرار تمام وقت مجری ذی‌صلاح» در پروژه‌های ساختمانی را یکی دیگر از دلایل اصلی اجرای «صوری» قانون می‌دانند.

به گفته آنها در وهله اول، در صورتی که مشکلات مربوط به حق‌الزحمه مجریان ذی‌صلاح برطرف نشود، زنجیره تضمین کیفیت ساخت و سازها حتی در صورت همکاری شهرداری شکل صوری به خود خواهد گرفت؛ طوری‌که طی ۵ ماه گذشته و پس از صدور ابلاغیه منع بسازوبفروشی در تهران اغلب پروژه‌هایی که در آنها مجری ذی‌صلاح معرفی شده است از همین مسیر صوری استفاده می‌کنند.

گفتی است، در قانون نظام مهندسی، پیشنهاد شده است حق‌الزحمه مجریان ذی‌صلاح برمبنای حداکثر ۱۰ درصد از هزینه کل ساخت‌وساز در هر پروژه تعیین و پرداخت شود اما مطابق با اظهار نظر رئیس سازمان نظام مهندسی تهران تعیین تعرفه‌ها و حق‌الزحمه‌های مربوط به این موضوع براساس شرایط عرضه و تقاضا در بازار مسکن خواهد بود، به این معنا که این مجوز به مالکان و سازندگان ذی‌صلاح داده شده است که بر مبنای شرایط روز بازار مسکن، درصدی از هزینه ساخت را به‌عنوان حق‌الزحمه سازنده تعیین کنند و بنابراین این موضوع کاملا توافقی است و در واقع سازوکار بازار این رقم را مشخص خواهد کرد. البته سقف توافق، باید ۱۰ درصد باشد و از آن تجاوز نکند. این سازوکار توافقی همان گلوگاهی است که مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی از آن به‌عنوان یکی از دلایل اصلی صوری‌کاری در اجرای قانون به‌کارگیری مجریان ذی‌صلاح نام می‌برند. مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی تهران می‌گویند هم‌اکنون حق‌الزحمه مجریان ذی‌صلاح در اغلب پروژه‌ها کمتر از ۵ درصد است که در مقایسه با تکلیف مجریان برای حضور تمام وقت بر سر پروژه، مبلغی ناچیز و یکی از مهم‌ترین عوامل صوری‌کاری در این زمینه محسوب می‌شود.

انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۵
0
0
پاسخ استعلام صورت گرفته از ریاست محترم دیوان عدالت اداری و کمسیون مشورتی دیوان: "مجری ذیصلاح حذف نشده است".
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
دوستان گرامی مهندس ناظر
داشتن مهندس مجری حق مهندس ناظر و تکلیف او یرای دادن گزارش تخلف و درخواست توقف کار (در صورت عدم وجود ویا صوری بودن قرارداد مجری) در هر متراژی از ساختمان ها می باشد اما ما مهندسان ناظز حق و تکلیف خود را نمی دانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
حق‌الزحمه مجریان ذی‌صلاح برمبنای حداکثر ۱۰ درصد از هزینه کل ساخت‌وساز به حساب سازمان نظام مهندسی یا خزانه کل کشور یا شهرداری ها واریز شود و پس ااز کسر مالیات و 5 درصد حق سازمان به حساب شخصی مهندس مجری واریز شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
میتوان ترتیبی اتخاذ کرد که برای پرداخت حق الزحمه مجری , یک اعتبار بانکی یا وام بانکی یا ضمانت نامه بانکی در اختیار مالکان زمین قرار گیرد تا حق الزحمه مجری به طور کامل و بدون هیچ تخفیفی پرداخت شود و فشار مالی زیادی به مالکان زمین وارد نشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
از عوامل مهم صوری کار مجریان = حذف سیستم ارجاع کار نوبتی است چون تعداد مهندسان مجری بسیار افزایش یافته و لیست مجریان با شماره تلفن همراه در تابلو نظام مهندسی نصب شده و مالکان زمین از این شرایط سواستفاده میکنند و به تک تک مجریان ساختمان زنگ میزنند و با اون مجری قرارداد می بندند که با کمترین قیمت حاضر به کار کردن باشد و لذا گاهی اوقات تا 60 درصد زیر تعرفه نظام مهندسی قرارداد می بندند تا بتوانند کار بگیرند و بیکار نباشند ولی اگر سیستم ارجاع کار نوبتی پابرجا بود همه مجریان طبق نوبت کار می گرفتند و هیچ مجری حاضر نمیشد از ترس بیکاری - تخفیف نجومی به مالک زمین بدهد - ضمنا چون دریافت و پرداخت حق الزحمه مجری به شکل مستقیم با مالک انجام میشود و مالک هم چک بی محل به مجری میدهد پس هیچ انگیزه ای برای کارکردن مجری باقی نمی ماند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
از عوامل مهم صوری کاری مجریان = نداشتن بیمه تامین اجتماعی برای بازنشستگی و درمان است - باید مالکان زمین برای مدت یکسال پروژه تمام حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان مجری را پرداخت کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۶
0
0
تا قبل از لغو مجری ذیصلاح به حکم دیوان عدالت اداری - بیشتر وقت مجریان ساختمان به وصول چک های بی محل مالکان در راهروهای دادگستری و شورای حل اختلاف میگذشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
مجری ذیصلاح فدای طمع ورزی مهندسان چندشغله و شهردار چندشغله و وزیرچندشغله شده است - وزیری که آنچنان غرق در ثروت میلیاردی خویش است که جامعه مهندسی بیکار و بی پول را به حال خود رها کرده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی و سازمان بازرسی کل کشور و اداره کل راه و شهرسازی باید مجریان چندشغله را شناسایی و محاکمه کنند - مجریان کارمند دولت و مجریان بازنشسته دولت و مجریان شاغل در بخش خصوصی .... که نمی توانند به شکل تمام وقت سرساختمان حضور داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
مجری ذیصلاح نباید حق الزحمه خود را از دست مالک ساختمان دریافت کند چون در این صورت , مهندس مجری به نوکر و حمال و دست بوس مالک ساختمان تبدیل میشود که مالک هرچی گفت پس مهندس مجری باید گوش کند - مهندس مجری باید حق الزحمه خود را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند ( به شکل مرحله ای یا به شکل حقوق ماهانه یعنی مهندس مجری به استخدام سازمان نظام مهندسی درآمده)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
بخشی از حق الزحمه مجری ذیصلاح باید توسط ستاد دیه کشور - بیمه ها - وزارت نفت ( از محل صرفه جویی انرژی در ساختمان ها ) پرداخت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
چرا یک پزشک می تواند ساخت و ساز کند ولی یک مهندس عمران نمی تواند طبابت کند ؟ چون قانون نظام مهندسی ساختمان ضعیف است و ورود افراد غیرمتخصص به صنعت ساخت و ساز هنوز محدود نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
در شهر اراک به طور متوسط هرسال 20 نفر کارگر در اثر حوادث ساختمانی جان خود را از دست می دهند که با احتساب دیه 200 میلیون تومانی میشود 4 میلیارد تومان و علاوه بر این باید به بازماندگان این کارگران , مستمری پرداخت کرد و هزار و یک آسیب اقتصادی و اجتماعی دیگر که جامعه ایران را تحت تاثیر قرار میدهد ولی اگر فقط 1 میلیارد تومان از این پول صرف گرفتن مجری ذیصلاح و پرداخت حقوق و بیمه تامین اجتماعی مهندسان مجری میشد ( تعداد مهندسان مجری فعال نظام مهندسی اراک حدود 100 نفر است و هزینه هر مجری به طور میانگین 10 میلیون تومان در نظرگرفته شده) - نتیجه این میشد که مهندس مجری با دقت و وسواس به عملیات ساختمانی نظارت میکرد و با ارایه نکات ایمنی از بروز حوادث جانی جلوگیری میکرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
در نظام مهندسی اراک بعد گذشت 4 ماه از سال , هنوز تعرفه های نظام مهندسی در بخش اجرا و نظارت و طراحی ابلاغ نشده . واقعا چرا هیات مدیره سازمان نظام مهندسی دلش به حال معیشت مهندسان نمی سوزد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
شما وقتی میری پیش پزشک
یک عمل میکنه یکروز هم طول نمیکشه و 100 میلیون تومان طلب میکنه
چطور همین پزشک ملعون نباید برا ساخت ساختمانش به یک مهندس روزی تنها 100 هزارتومان نده
باید بده باید از حلقومش بکشن بیرون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
0
0
افزایش تعرفه های نظام مهندسی در اول فروردین باید تصویب و ابلاغ شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
1
شهردار تهران مسیول حوادث ساختمانی است
محمد امین خوشنویس انصاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
0
1
شهردار و رییس سازمان مسیول حوادث در ساختمان های فاقد مجری صاحب صلاحیت هستند. در ساختمان های دارای مجری صوری مدیر عامل و تمام اعضای شرکت مجری و تمام ناظرین( در صورتی که گزارش عدم حضور مجری را ارسال ننموده باشند)مسیول حوادث هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar