۰۹:۲۵ - ۱۷ تير ۱۳۹۶ - 08 July 2017
کد خبر: ۴۵۵۳۰
انتقاد روسای نظام‌مهندسی استان‌ها در گفت‌و‌گو با «صما»:
صما- اگرچه سازمان نظام مهندسی در حوزه‌های طراحی و نظارت بر ساختمان‎ها موفقیت نسبتا قابل قبولی کسب کرده است و تلاش‌های این سازمان در طول 22 سال‌ فعالیت، منجر به تحول بزرگی در بخش ساخت و سازها شده...
اگرچه سازمان نظام مهندسی در حوزههای طراحی و نظارت بر ساختمانها موفقیت نسبتا قابل قبولی کسب کرده است و تلاشهای این سازمان در طول 22 سال فعالیت، منجر به تحول بزرگی در بخش ساخت و سازها شده،‌‌‌ اما این در حالی است که نظام مهندسی در بخش اجرا هیچ توفیقی به دست نیاورده و درواقع بسیاری از استان ها هنوز در نقطه صفر اجرای مجری ذی صلاح قرار دارند.

دلایل عدم اجرای مجری ذیصلاح

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی در پاسخ به دلایل عدم اجرای مجری ذیصلاح گفت: متاسفانه در صنعت ساختمان مردم عادت کرده‌‌‌اند که به متخصصان مربوطه در رشته های مختلف مراجعه نکنند و تا وقتی این مهم به یک فرهنگ و اجبار تبدیل نشود، با اجرای واقعی آن فاصله زیادی داریم.

حسین کامران دیسفانی در گفت و گو با «صما» افزود: اگرچه از سال 84-83 که شیوه ‌‌‌نامه ماده 33 ابلاغ شد، مجری ذیصلاح هم تعریف شد، با این حال اجرای این قانون در برخی استان‌‌‌ها دیرتر شروع شده و یا هنوز اجرایی نشده است.

وی با اشاره به پیگیری اجرای مجری ذی صلاح در استان خراسان رضوی تصریح کرد: طبق تاکید شیوه‌‌‌ نامه مذکور که ساختمان باید مجری ذی‌‌‌صلاح داشته باشد، ما از سال 85-84 مجری ذیصلاح را در ساختمان‌‌‌های بالای 800 متر اجرایی کرده‌‌‌ایم و مجریان به عنوان سازنده و تنظیم ‌‌‌کننده شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در فرآیند کار دخیل هستند.

وی ادامه داد: گرچه ما در ساختمان‌‌‌های بالای 800 متر الزامی و اجباری کردهایم که مالکان باید از مجری ذی‌‌‌صلاح استفاده کنند، ولی متاسفانه در عمل استقبال چندانی از این موضوع نمی‌‌‌شود و در بیشتر موارد، در حد رفع موانع صدور پروانه، مبلغ ناچیزی به عنوان مجری پرداخت می‌‌‌شود و متاسفانه سعی می‌‌‌کنند با مجری سروکار نداشته باشند.

دیسفانی همچنین اظهار داشت: در برخی ساختمان‌‌‌های کوچک مردم خود با استفاده از مهندسان ناظر شروع به ساخت‌‌‌وساز می‌‌‌کنند اما در ساختمان‌‌‌های بلند اگر بخواهند مجری داشته باشد، سعی می کنند به پیمانکاران و مجریان شناخته شده مراجعه کنند.

دلایل کوتاهی شهرداری در اجرای مجری ذی صلاح

وی با تاکید بر اینکه نمی‌‌‌توانیم بگوییم از آنچه در بخش مجری اتفاق افتاده، توفیقی به دست آمده و رضایت‌‌‌مندی کامل در این بخش وجود دارد، افزود: شاید لازم باشد با ارائه یکسری تشویقات و بازنگری در تعرفه‌‌‌ و قیمت خدمات مهندسی در بخش اجرا این نقیصه را برطرف کنیم.

این مسئول همچنین با بیان اینکه با تعرفه پایین مهندسی نمی توان پروژه را چه در قالب مدیریت و چه در قالب اجرا احداث کرد گفت: این نقیصه‌‌‌ها وجود دارد و هرچند در برخی استان‌‌‌ها در پروژه های با متراژ بالاتر مثلا 2 هزار متر به بالا مجری ذی‌‌‌صلاح را الزامی کرده‌‌‌اند و برای این ساختمان‌‌‌ها شاید مالکان و سرمایه‌‌‌گذاران استقبال بیشتری هم داشته باشند؛ ولی برای متراژ 800 تا 2000 متر متاسفانه هنوز بحث مجری جا نیفتاده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل صرفا اسم مجری در پروانه درج و فقط به منظور رفع تکلیف جهت درج اسم مجری در پروانه، پولی هم بین مجری ذی‌‌‌صلاح و مالک رد و بدل می‌‌‌شود اما استقبال مالکان از این بخش بسیار کمرنگ است.

دیسفانی همچنین با انتقاد از عدم همکاری شهرداری ها در اجرای مجری ذی صلاح گفت: شهرداری‌‌‌ها همکاری زیادی در این بخش ندارند و حتی در مقطعی مجری ذی‌‌‌صلاح را از طریق دیوان محاسبات نقض کردند. در استان خراسان هم شهرداری‌‌‌ها اعتنایی به این موضوع ندارند.

وی تاکید کرد: نظام مهندسی به لحاظ تاکید بر اهمیت این موضوع جهت صدور پروانه، مجری را در امور مربوط به سازمان الزامی کرده و برای صدور پایان کار نیز بر تاییدیه مجری تاکید دارد، ولی شهرداری‌‌‌ با این نگاه که صوری‌‌‌گری در این بخش اتفاق می‌‌‌افتد، از این مهم استقبال نکرده و آن را برای مردم مثمرثمر نمی‌‌‌بیند.

رییس نظام مهندسی خراسان رضوی با اشاره به چالش های موجود در بخش مجریان ذی‌‌‌صلاح گفت: درواقع معمولا خود مردم برای اجرای یک ساختمان با زیربنای بالا به سراغ مجری می‌‌‌روند که ممکن است در قالب نظام مهندسی باشد و یا نباشد و مسئولیت اجرا را به کسی واگذار می کنند که تجربه کار داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌‌‌ها اخیرا این موضوع را به این شکل تعریف می‌‌‌کنند طبق تاکید وزیر راه و شهرسازی که از مجری ذی‌‌‌صلاح باید با عنوان سازنده ذی‌‌‌صلاح یعنی سازنده‌‌‌ای یاد شود که دارای سابقه کار حرفه‌‌‌ای باشد.

کارفرما، مجری و مشاور، ارکان اساسی نظام‌‌‌نامه فنی

همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با اشاره به اینکه این استان جزو مناطقی است که تا به حال مجری ذی صلاح نداشته و ساختمان ها به شیوه سنتی و توسط کسانی احداث می شود که تجربه کار و فعالیت در این زمینه را دارند گفت: اخیرا در سفر مهندس رجبی رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور به اصفهان، طی نشستی با شهرداری و استانداری، تفاهم‌‌‌نامه مجری ذی‌‌‌صلاح را در ساختمان های گروه د و بخش اعظمی از گروه ج امضا کردیم و امیدواریم که مجری ذی صلاح از شهریورماه اجرایی شود.

علی عموشاهی در گفت و گو با «صما» افزود: در حال حاضر در حال آماده کردن بسترهای اجرایی و تهیه دستورالعمل‌‌‌ها و شیوه‌‌‌نامه‌‌‌های مجری ذی صلاح هستیم تا بتوانیم از اوایل شهریور ماه مجریان ذی‌‌‌صلاح را اجرایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بخش مهم نظام‌‌‌نامه فنی اجرایی که باید تدوین شود و هنوز تدوین نشده است، بحث مجری یا پیمانکار ساخت است گفت: در نظام‌‌‌نامه فنی کشور یکی از ارکان اساسی کار، کارفرما و دیگری مجری و مشاور است و ما در سلزمان صرفا کار مشاور را انجام می‌‌‌دادیم.

عموشاهی با تاکید بر اینکه پیمانکار ساخت یا مجری ذی‌‌‌صلاح باید دارای صلاحیت خاص خود باشد گفت: عوامل مدیریت اجرا و همچنین عناصر اجرایی مثل کارگران ماهر ساختمانی، معماران، بناها و... باید ذی‌‌‌صلاح و دارای صلاحیت فنی باشند و به نحوی نباشد که هر کسی بیکار شد، به حرفه ساختمانی روی بیاورد و ساختمان را به عنوان سرمایه ملی تخریب کند تا به تدریج در این حرفه کار خود را بیاموزد.

این مسئول با بیان اینکه مجریان باید آموزش‌‌‌های خاصی را ببینند تا بتوانند مجری ذی‌‌‌صلاحی برای امور ساختمانی شوند اظهار امیدواری کرد: امسال مجری ذی‌‌‌صلاح را در ساختمان های گروه د و گروه ج شروع کنیم و به گروه ب و الف توسعه دهیم که با توجه به امضای تفاهم‌‌‌نامه به زودی آن را اجرایی خواهیم کرد.

مجری ذی‌‌‌صلاح در کل کشور یکپارچه شود

علاوه بر این رییس سازمان‌‌‌ نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی، اجرایی شدن مجری ذی‌‌‌صلاح را یک امر قانونی بر شمرد و گفت: با این حال در مناطق مختلف تصمیمات مختلفی جهت اجرای مجری ذی‌‌‌صلاح گرفته شده و در برخی از استان‌‌‌ها آن را اجرایی و در برخی دیگر اجرایی نکرده‌‌‌اند.

محمد مصطفوی در گفت و گو با «صما» با بیان مطلب فوق افزود: هرچند در جاهایی که این قانون را اجرایی کرده‌‌‌اند، یک وظیفه قانونی انجام داده‌‌‌اند، اما این رویکرد در مناطقی که مجری ذی صلاح را اجرایی نکرده‌‌‌اند بابی را برای اعتراض متقاضیان و یا سازندگان باز کرده از بابت اینکه چرا این اقدام را انجام می دهید.

وی افزود: برای مثال حرف منتقدان خطاب به استان هایی که مجری ذی صلاح را اجرایی می‌‌‌کردند این بوده که استان‌‌‌های دیگر قوی‌‌‌ترند و مجری را اجرایی نمی‌‌‌کنند و دلیلی ندارد که شما آن را اجرایی ‌‌‌کنید.

مصطفوی در عین حال با تاکید بر اینکه موضوع مجری ذی‌‌‌صلاح باید در سطح کشور یکپارچه شود تصریح کرد: درنهایت اگر می‌‌‌خواهیم این قانون و الزامات آن را اجرایی کنیم، باید بیشتر به آن توجه کنیم و اگر نمی‌‌‌خواهیم آن را اجرایی کنیم، این دوگانگی را در سطح کشور از بین ببریم. به این معنا که مجری ذی‌‌‌صلاح یا به طور کامل در سراسر کشور اجرا شود و یا در هیچ منطقه ای اجرایی نشود.

وی خاطرنشان ساخت: اما در هر صورت آنچه مسلم است نمی‌‌‌توانیم بگوییم که این قانون اجرایی نشود، چون مجری ذی‌‌‌صلاح یک تکلیف قانونی است و قطعا باید به آن توجه و عمل کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
تنها عاملی که میتواند مالکان ساختمان را به خرید آجرهای دولایه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ( پرین بتن یا آجر لیکا ...) تشویق کند همین سخت گیری ها و نظارت های مهندس مجری است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
دوستان گرامی مهندس ناظر
داشتن مهندس مجری حق مهندس ناظر و تکلیف او یرای دادن گزارش تخلف و درخواست توقف کار (در صورت عدم وجود ویا صوری بودن قرارداد مجری) در هر متراژی از ساختمان ها می باشد اما ما مهندسان ناظز حق و تکلیف خود را نمی دانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
حتی با کمک مهندس مجری می توان مالکان ساختمان را مجبور به خرید تجهیزات ایمنی جدید مثلا تشک بادی - بالشتک بادی کرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
0
0
وزارت کار می تواند مجریان ساختمان را به عنوان بازرسان ایمنی ساختمان , استخدام کند و به آنها حقوق بدهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
0
جناب محمد مصطفوی با حدود 70 سال سن باید بنشیند در خانه و استراحت کند و به جوانان بیکار فرصت اشتغال دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
0
0
سامانه کارکنان نظام اداری کشور _ http://www.karmandiran.ir
بهترین روش برای شناسایی کارمندان چندشغله دولت و مهندسان امضافروش است ( با زدن یک کدملی ) چون کارمندان دولت از صبح تا عصر مشغول کار دولتی هستند و فرصتی برای نظارت و کنترل بر ساخت و ساز ندارند و چون سر ساختمان حضور ندارند پس مالکان ساختمان از عملکردشان شاکی میشوند و دوست دارند که مجری ذیصلاح حذف شود - ولی اگر مجری ذیصلاح از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر سرساختمان باشد ( در اتاق نگهبانی یا کانکس مهندسین ) همه مالکان از عملکرد مجری راضی میشوند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
0
0
پیمانکار ساخت یا مجری ذیصلاح هرماه باید لیست بیمه تامین اجتماعی عناصر اجرایی مثل کارگران ماهر ساختمانی، معماران، بناها و ... را به سازمان بیمه تامین اجتماعی ارسال کند تا هیچ کارگری بدون بیمه درمانی و بازنشستگی نمانده باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
مجری ذیصلاح مسیول ایمنی ساختمان و استاندارد مصالح است
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
0
0
اگه به ساختمونا امتیاز داده بشه یعنی ساختمونی که طبق مقررات ملی ساخته میشه و بیمه تضمین کیفیت داره رتبه الف و ساختمونی که یکی از شروطو نداشته باشه رتبه ب و به این روال رتبه بندی بشه
و در اخر روی قیمت ساختمون تاثیر داره یعنی ساختمونی که رتبه الف هستش قیمتش بالاتر از رتبه ب هستش و سازنده ها مجبور میشن برا اینکه ساختمون رو با قیمت مناسب بفروشند مقررات ملی رو رعایت کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
0
0
دوستان گرامی مهندس ناظر
داشتن مهندس مجری حق مهندس ناظر و تکلیف او یرای دادن گزارش تخلف و درخواست توقف کار (در صورت عدم وجود ویا صوری بودن قرارداد مجری) در هر متراژی از ساختمان ها می باشد اما ما مهندسان ناظز حق و تکلیف خود را نمی دانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸
0
0
حق الزحمه مهندس مجری به حساب اداره کل راه و شهرسازی یا خزانه دولت واریز شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar