۱۱:۲۵ - ۱۸ تير ۱۳۹۶ - 09 July 2017
کد خبر: ۴۵۵۵۶
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور مطرح کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تشریح آخرین وضعیت نظام مهندسی ساختمان و چالش‌هایی که در حال حاضر مهندسان با آن روبه رو هستند از اعلام آمادگی آن سازمان برای اصلاح مواد درسی مهندسی خبر داد.

فرج‌الله رجبی رئیس سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور در نشست رسانه‌ای بیستمین اجلاس هیات‌های عمومی سازمان‌های نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور، سوالات خبرنگاران را پاسخ داد.

وی در مورد راهکارهایی برای عدم‌تکرار حوادثی همچون حادثه ساختمان پلاسکو و برنامه های آن سازمان برای آینده، گفت: حادثه ساختمان پلاسکو اتفاقی بود که در سال گذشته به یک حادثه ملی تبدیل شد و این حادثه نشان داد که باید همگی به قانون الزام داشته باشیم. همچنین باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که باید در امر ساخت و ساز و نظارت بر آن، افراد واجد صلاحیت ورود پیدا کنند.

رجبی تصری کرد: در امر ساخت و ساز و نظارت بر آن باید افراد و مهندسان واجد صلاحیت ورود پیدا کنند تا شاهد کاهش حوادث ساختمانی از این دست و در این ابعاد در سراسر کشور باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، جهل نسبت به قوانین و مقررات را بخشی از دلایل حوادث ساختمانی برشمرد و ضمن دفاع از جامعه مهندسی و مهندسان عضو سازمان‌های نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور، گفت: سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان کشور همواره انتقادپذیر بودند و این ویژگی سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان است که باید نسبت به آن قدردان بود.

این مقام‌مسئول در سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه شورای انتظامی مستقر در سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور حافظ منافع بهره برداران و صیانت از قانون است و بر کار سازمان های نظام مهندسی ساختمان در سراسر کشور، نظارت دارد، افزود: منتقدان سازمان های نظام مهندسی ساختمان هیچگاه مستند صحبت نکردند. بسیاری از منتقدان ترجیح می دهند به جای حل مساله، صورت مساله را حذف کنند و باید این نکته همواره مدنظر قرار بگیرد که خود انتقادی همواره در سازمان های نظام مهندسی ساختمان رایج بوده است.

رجبی تاکید کرد: بر اساس قانون، در اجرا، طراحی، محاسبه و نظارت حتما باید افراد واجد صلاحیت ورود کنند.

قانون و نه دست‌نوشته‌های دادستانی، ملاک‌عمل باشد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: در برخی از استان‌ها، دادستان‌ها نوشته‌اند که استفاده از مجریان برای روند ساخت و ساز الزامی نیست و ضرورتی ندارد در حالیکه از نظر قانونی، دادستان‌ها چنین اجازه‌ای ندارند و کسانیکه از قانون، عدول می‌کنند باید مراقب باشند و قانون را ملاک عمل قرار دهند.

وی تصریح کرد: دوستان ما در دادستانی نیز باید این نکته را مدنظر قرار دهند که اظهارنظری خلاف قوانین و مقررات نداشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان به صراحت در مورد نگه داری ساختمان ها به مباحث ایمنی و فنی پرداخته است، گفت: قوانین نگه داری و کنترل ساختمان ها قوانین جامع و کاملی است اما به رغم داشتن قوانین مناسب، متولی آنها مشخص نیست و همین مسائل است که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

رجبی تصریح کرد: اقدامات وزارت راه و شهرسازی در به‌روز رسانی مباحث ۲۲ گانه مقرارت ملی و کنترل ساختمان اقدامی مناسب بوده است و باید این مباحث و اجرای آنها در سطح جامعه جا بیفتد.

این مقام مسئول در مورد آخرین وضعیت قانون نظام‌مهندسی‌ساختمان که چندین ماه است در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است نیز نکاتی را ارایه کرد و گفت: اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در کمیته فنی- مهندسی کمیسیون عمران مجلس‌شورای‌اسلامی در دست بررسی است که در جلسه فوق نمایندگانی از تشکل‌ها، انبوه‌سازان، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، مهندسان و پیمانکاران حضور دارند و اظهار نظر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین نکته این است که حفره ها و نقص ها را اصلاح کنیم، گفت: در اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به دنبال تقویت نقاط قوت قانون هستیم.

رجبی گفت: در یک ماه آینده، مباحث اساسی قانون نظام مهندسی حل می شود و ما در اصلاح قانون به دنبال رفع ابهامات و ارایه تعریفی روشن از مباحثی که در قانون فوق وجود دارد هسیتم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور، افزود: تلاش کردیم تا همه صاحبنظران بتوانند اظهار نظر خود را کامل بیان کنند و این کار در مراحل پایانی خود قرار دارد و فکر می کنم تا مهرماه، قانون نظام مهندسی را به مجلس ببریم.

رجبی تصریح کرد: تشکیل سازمان‌های نظام‌مهندسی‌ساختمان یک اتفاق خوب در کشور بود و در حال حاضر مهندسان عضو و سازمان های نظام مهندسی به عنوان سرمایه ملی در کشور محسوب می‌شوند.

سازمان‌های نظام‌مهندسی‌ساختمان، سرمایه‌های ملی هستند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، گفت: جمع بندی ما این است که به رغم فراز و فرودها، آنچه در حوزه نظام مهندسی رخ داده سرمایه ملی محسوب می شود با این حال، حتما نظام ساخت و ساز نیاز به اصلاح و تکمیل دارد.

وی همچنین در رابطه با امضای تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در رابطه با انتخاب سازمان نظام مهندسی استان فارس به عنوان مجری طرح آموزش مهندسان پیش از حرفه منعقد شد، نکاتی را ارایه کرد.

رجبی گفت: در حال حاضر، مهندسان بدون توجه به عرضه و تقاضا با تعداد فراوان و بیش از ظرفیت موردنیاز فارغ‌التحصیل می‌شوند و در عین‌حال آموزشی که به مهندسان در حین تحصیل ارایه می‌شود آموزش‌های کافی برای حرفه محسوب نمی‌شود. شاهد هستیم که شکافی بین دانشگاه‌ها و جامعه حرفه‌ای مهندسی وجود دارد و به همین دلیل نیز تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به امضا رسید.

وی ادامه داد: طی نامه ای به وزیر علوم اعلام کرده ایم که سازمان نظام مهندسی ساختمان برای اصلاح مواد درسی مهندسی آمادگی لازم را دارد و یکی از وظایف شورای مرکزی این است که با همکاری وزارت علوم مواد درسی را اصلاح کند که این آمادگی وجود دارد و طی نامه‌ای نیز اعلام شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد مالیات بر ساخت و ساز و مسکن نیز اظهار نظر کرد و گفت: معتقدم همه افرادی که فعالیت اقتصادی می کنند باید مالیات بدهند اما در شرایط فعلی که در حال خروج مسکن از رکود هستیم اجرای این قانون می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

وی تصریح کرد: اصل اجرای مالیات بر ساخت و ساز و مسکن را قبول دارم اما در شرایط فعلی آن را به صلاح نمی‌بینم. معتقدم دولت باید کمک کند تا جریان کار در بخش مسکن، سرعت بگیرد.

قانون مالیات بر ساخت و ساز و مسکن با تاخیر اجرا شود

رجبی ادامه داد: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در مسکن عمومی و ساختمان‌های غیردولتی اعتبار وجود دارد که سه برابر بودجه عمرانی کشور است و دولت باید با برنامه دو ساله ای از این میزان سرمایه نهایت استفاده را ببرد.

وی پیشنهاد داد تا در اجرای قانون مالیات بر ساخت و ساز و مسکن، مانند بسیاری از موارد دیگر که قانون با تاخیر به اجرا درمی آید این قانون نیز با تاخیر اجرایی شود تا مسکن بتواند به رونق مناسب دست پیدا کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد برخی از نقض ضوابط در شهرداری های کلانشهرها به عدم ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها اشاره کرد و افزود: بپذیریم که برای شهرداری ها درآمد پایدار تعریف نکردیم و به همین دلیل نیز شهرداری ها به دنبال کسب درآمد روی آوردند. معتقدم در حل مشکلاتی که در شهرداری ها وجود دارد باید در صدد حل موضوع و مساله باشیم و حل موضوع نیز از دیدگاه من بدین نحو خواهد بود که بتوانیم اولا درآمد پایداری برای شهرداری ها ایجاد کنیم و در وهله دوم سنجش و میزانی برای شهرداری خوب معرفی کنیم.

رجبی تاکید کرد: باید بپذیریم که مقررات فعلی ما در حوزه ساخت و ساز و حتی شهرسازی، قدرت بازدارندگی ندارند و فاقد ضمانت های اجرایی لازم هستند.

وی افزود: تا زمانیکه فکری برای درآمد پایداری برای شهرداری‌ها نداشته باشیم و همچنین ضمانت اجرایی لازم برای کسانیکه از اجرای مقررات عدول می‌کنند نداشته باشیم، ماجرا ادامه دارد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور، گفت: باید امکانات لازم را به دستگاه های نظارتی بدهیم و این امکان نیز در حوزه ساخت و ساز به مهندسان تعلق می گیرد که ناظران ساختمانی هستند. مهندسان ناظر نباید تخلفات را نادیده بگیرند و آنها را گزارش کنند تا ضابط های دستگاه های قضایی به موضوع ورود کنند.

رجبی گفت: امروزه مسئولیت جامعه مهندسی فراتر از دستورالعمل هایی است که وجود دارد. تغییرات اقلیمی، بحران اب، بحث محیط زیست، مدیریت تولید و مصرف مصالح، چالش های جوامع بشری است که باید از انها عبور کنیم و عبور از این مرحله نیز در تخصص مهندسان است. به بیان دیگر، عبور از این مراحل دشوار و چالش‌هایی که هم‌اکنون جوامع بشری با آن رو به‌رو هستند به ابتکارعمل و قدرت مداخله مهندسان در امور وابسته است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور، افزود: در حوزه مسکن، اگر نخواهیم مهندسان را به بحث های مربوط به ساخت وساز وارد کنیم پس چه کسی به غیر از مهندسان در حوزه های مختلف که تخصص آن را دارند چه کسانی باید به این مباحث ورود کنند؟

وی ادامه داد: بحث گسل‌های شهر تهران و سایر شهرهای کشور نیز از جمله اموری است که در تخصص مهندسان کشور است و ورود به آن یک جریان مهندسی است. اعتقد دارم باید نگاه جدیدی به جریان مهندسی در کشور داشته باشیم. در عین‌حال، معتقدم در روند توسعه شهرها قطعا مهندسان نقش عمده و سازنده‌ای خواهند داشت.

انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
0
1
در برخی از استان‌ها، دادستان‌ها نوشته‌اند که استفاده از مجریان برای روند ساخت و ساز الزامی نیست و ضرورتی ندارد در حالیکه از نظر قانونی، دادستان‌ها چنین اجازه‌ای ندارند = دادستان ها باید به پرونده های موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و ورشکسته و بالاکشیدن پول مردم رسیدگی کنند و اصلا دادستانی حق ورود به مباحث تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان را ندارد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
دوستان گرامی مهندس ناظر
داشتن مهندس مجری حق مهندس ناظر و تکلیف او یرای دادن گزارش تخلف و درخواست توقف کار (در صورت عدم وجود ویا صوری بودن قرارداد مجری) در هر متراژی از ساختمان ها می باشد اما ما مهندسان ناظز حق و تکلیف خود را نمی دانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
کسب درآمد پایدار شهرداری ها = شناسایی مغازه های بدون جواز تجاری ( مثلا زیرپله - گاراژ - پیلوت - پارکینگ - زیرزمین ) که یک شبه تبدیل به مغازه سوپری یا آرایشگاه یا انبار مواد غذایی و ... شدند و حتی یک ریال عوارض کمیسیون ماده 100 و ماده 5 به شهرداری ندادند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
طراحی و نظارت و اجرای نظام مهندسی به عنوان یک شغل رسمی در کشور ثبت شود - ورود کارمندان و بازنشستگان چندشغله دولتی به سازمان نظام مهندسی ممنوع شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
نظام فنی و اجرایی کشور ( سازمان برنامه و بودجه ) در سازمان نظام مهندسی ساختمان ادغام شود . برای جلوگیری از مدرک فروشی برای رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری باید بیمه تامین اجتماعی اعضای هیات مدیره امتیاز آور شرکت توسط خود شرکت پرداخت شود ( بیمه کارفرمایی )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
درقانون جدید باید مالکینی که خودشان مهندس معمار یا مهندس عمران نیستند و شعلهای دیگری اعم از پزشکی و چوپانی و طلافروشی و ...دارند باید سرپرست کارگاه مقیم با سابقه اجرایی بیش از 5 سال بگذارند و حقوقش را به همراه بیمه نظام مهندسی پرداخت کنند تا کیفیت ساخت بالا برود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
تو قانون از این بهترشو داریم اما اجرا نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
شناسایی مهندسان بیکار و پرداخت مستمری ایام بیکاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
اگر پروانه اشتغال اعضای هیات علمی دانشگاه و کارمندان و بازنشستگان دولت باطل شود - برای بسیاری از مهندسان بیکار فرصت اشتغال ایجاد میشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
مهندسانی که خارج از کشور زندگی میکنند حق استفاده از پروانه نظام مهندسی را ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
0
0
نماینده چندشغله مجلس هیچ گاه به دنبال اصلاح قانون نظام مهندسی و مبارزه با فساد اداری نیست . اصلا رییس نظام مهندسی نباید نماینده مجلس باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
0
0
وزارت امور خارجه باید لیست اسامی مهندسانی که از کشور خارج شدند را به سازمان نظام مهندسی اعلام کند تا مانع امضافروشی در غیاب این مهندسان شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
0
0
اسامی مهندسانی که در تخت بیمارستان بستری هستند باید به اطلاع سازمان نظام مهندسی برسد تا مانع امضافروشی در غیاب آنها شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴
0
0
حذف صلاحیت اجرای معماری
استاد حق التدریس دانشگاه آزاد مرکز آستانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
0
0
مهندسان بدون توجه به عرضه و تقاضا با تعداد فراوان و بیش از ظرفیت موردنیاز فارغ‌التحصیل می‌شوند = مدرک کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری دانشگاه آزاد مرکز آستانه واحد اراک فاقد اعتبار و بی ارزش است چون این دانشگاه نه استاد تمام وقت دارد نه عضو هیات علمی نه آزمایشگاه نه کارگاه نه سلف سرویس نه کتابخانه و تقلب در امتحانات و عدم حضور و غیاب دانشجویان سرکلاس درس و سرجلسه امتحان به وفور مشاهده میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
0
0
حضور نمایندگان مجلس در هیات مدیره نظام مهندسی استان ها هم ایراد قانونی دارد هم ایراد حقوقی - باید حضور مدیران چندشغله دولت در هیات مدیره نظام مهندسی استان ها محدود شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۶
0
0
باید سازمان برنامه و بودجه هر ماه لیست کارمندان دولت قراردادی و شرکتی و پیمانی و رسمی و ... را به سازمان نظام مهندسی استان ها اعلام کند تا کارمندان چندشغله دولت از دریافت سهمیه اجرای نظام مهندسی منع شوند چون مهندس مجری باید به شکل تمام وقت سرساختمان باشد و هیچ شغل دیگری نداشته باشد - اعطای وام 50 میلیون تومانی صندوق کارآفرینی امید به مهندسان بیکار برای نوسازی بافت های فرسوده شهری - استخراج آمار مهندسان بیکار از روی میزان کارکرد سالانه اعضای نظام مهندسی ساختمان که اغلب کارکرد 0 دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
0
برگزاری آزمون نظام مهندسی به شکل رقابتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
0
باید ساعت مشخصی برای حضور مجریان سرساختمان در نظر گرفته شود مثلا ۷:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ عصر
و حتما حتما باید تجهیز کارگاه انجام شود قبل از حضور مجری سرساختمان (نصب کانکس و اتاقک استراحت مهندسان ) , به جای برگزاری آزمون های اوپن بوک سراسر تقلب نظام مهندسی باید آزمون رقابتی مثل کنکور سراسری برگزار شود بر اساس نیاز بازار کار ساخت و.ساز مثل شهرستان ساوه به ۵ ناظر و ۶ نفر مجری نیاز دارد....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
0
برای حقوق و پاداش و اضافه کاری اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان ها باید یک سقف مشخص در نظر گرفته شود مثلا رییس نظام مهندسی استانی ماهی ۸ میلیون تومن حقوق میگیرد که واقعا مبلغ زیادی است و باید جلوی ریخت و پاش های اضافه در سازمان را گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
0
باید تمدید قرارداد مجری توسط سازمان نظام مهندسی انجام شود با نرخ مشخص, الان هرمهندس مجری با هر مبلغی که دوست دارد با مالک قرارداد ش را تمدید میکند, بدون حساب و کتاب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
0
0
چرا بیمه تامین اجتماعی مهندسان در رتبه بندی شرکت های پیمانکاری در سازمان برنامه و بودجه, موثر واقع نمیشود ؟ آیا شغل نظارت و اجرای ساختمان به عنوان سابقه کار اجرایی ساختمان و ابنیه نیست ؟ چرا بیمه بیکاری جزوتعهدات بیمه تامین اجتماعی مهندسان نیست مگر مهندسان, بیکار نمیشوند, مگر مهندسان مجری, نوکر و حمال مالکان ساختمان نیستند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
0
حذف کارمندهای دولتی (دفاتر بايد در قالب شرکت امتياز اور فعاليت کنند)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
0
0
خانه از پای بست ویران است.کسانی که ادعای قانونمندی وعدالت وارجاع کار میکنند خودشان دزدان سرگردنه هستند که پشت سیستم نظام مهندسی هر غلطی میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
0
0
اگر مجری ذیصلاح در قانون لحاظ شده, پس چرا پلیس امنیت و دادستان اراک از آشوبگران و حمله کنندگان به ساختمان نظام مهندسی , حمایت میکنند تا جاییکه حکم بازداشت رییس نظام مهندسی را صادر میکنند و اگر مجری ذیصلاح هنوز اجباری نشده چه مرضی هست که وزارت راه و شهرسازی آزمون برگزار میکنه برای صدور پروانه اجرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
0
0
مجلس همیشه تعطیل به فکر مردم نیست - نمایندگان مجلس یا در تعطیلات تابستانی هستند یا در تعطیلات زمستانی یا در تعطیلات بهاره یا در حال سلفی گرفتن با موگرینی - پس دیگه فرصتی برای قانون گذاری ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
0
0
پیشنهاد ابطال پروانه اشتغال مهندسین کارمند دولت غیرقانونی است لطفا بخاطر منافع خود ازدادن پیشنهادات غیرمنطق خودداری فرمایید این مهندسین حق نظارت وطراحی دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
0
0
این پیگیری جناب رجبی از سال 93 تا الان به نتیجه نرسیده
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar