۱۱:۱۶ - ۲۲ تير ۱۳۹۶ - 13 July 2017
کد خبر: ۴۵۶۴۴
بسته خبری پنج شنبه های «صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به صورت هفتگی مهمترین رویدادها واخبارحوزه صنعت ساختمان وراه را دراختیارمخاطبان این صنایع قراردهد.
درهفته ای که گذشت آغاز به‌کار بیستمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، تاکید مظاهریان برافزایش اعضای فاقد پروانه در سازمان نظام مهندسی، شناسایی۷ هزار ساختمان ناایمن در تهران، افزایش ۴۰ درصدی مستاجران در ۵ سال گذشته، راه‌اندازی اولیه سامانه املاک و اسکان کشور در تابستان ۱۳۹۶، .وعده بهره برداری از ۸۰۰ کیلومتر راه آهن در سال ۹۶ ازمهمترین اخبارهفته بوند که مشروح آنها به شرح ذیل می آِید:

آغاز به‌کار بیستمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

درهفته ای که گذشت مهترین رویداد خبری صنعت ساختمان آغاز به کاربیستمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود.به گزارش «صما» بیستمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان روزچهارشنبه با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمعی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هیات‌مدیره‌های سازمان های نظام مهندسی ۳۱ استان در ارومیه برگزار شد.

مخالفت رئیس مجلس با تفکیک راه از مسکن

در این هفته رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که سازمان نظام مهندسی یک نهاد مدنی است و نباید ساختار دولتی پیدا کند گفت: ما از نظر تخصصی شما درخصوص لایحه تفکیک وزارتخانه های راه و شهرسازی استفاده می کنیم، زیرا به عنوان یک مجمع متخصص نظر شما مورد توجه است.

دکتر علی لاریجانی (چهارشنبه ۲۱ تیرماه) در بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: باید ماهیت حقوقی سازمان نظام مهندسی از نظر دولتی یا غیردولتی بودن روشن شود. به نظر من این سازمان یک نهاد مدنی است و نباید ساختار دولتی پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سازمان نظام مهندسی از طرف نهاد دیگری تحت تاثیر است، در تجدیدنظر قانون مربوط به این نهاد این موضوع را اصلاح کنید و ما نیز در مجلس حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حُسن سازمان نظام مهندسی غیردولتی بودن آن است، افزود: ابهامی از نظر مسئولان کشور درخصوص غیردولتی بودن این سازمان وجود ندارد و اگر حکم رئیس سازمان نظام مهندسی را رئیس جمهور صادر می کند، دلیل بر دولتی بودن این سازمان نیست.

لاریجانی با بیان اینکه ساختار قانون سازمان نظام مهندسی خوب است، متذکر شد: البته درخصوص قوانین مادر باید متناسب با شرایط کشور و تجربیات دنیا، اصلاحاتی را انجام داد و لازم است نگاهی به بالا بردن ظرفیت تخصصی اعضای این سازمان وجود داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با انتقاد از گسترش بی رویه دانشگاه ها بدون توجه به نیاز بازار و مشکلاتی که در این حوزه به وجود آمده است، گفت: برای ارتقای جایگاه نظام مهندسی نباید دست مردم را ببندیم، اگر می خواهیم این سازمان مورد علاقه مردم باشد، باید به مردم اختیار بدهید تا در مراجعه به مهندسین مختار باشند.

وی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای تجدید قانون سازمان نظام مهندسی فعالیت های خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: برگزاری چنین نشست های تخصصی برای نگارش مجدد قانون به مجلس کمک می کند.

دکتر لاریجانی گفت: ما از نظر تخصصی شما درخصوص لایحه تفکیک وزارتخانه های راه و شهرسازی استفاده می کنیم، زیرا به عنوان یک مجمع متخصص نظر شما مورد توجه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من موافق با لایحه تفکیک وزارتخانه ها نیستم، زیرا مشکلات کشور مربوط به این حوزه ها نیست، بیان کرد: این ادغام و تفکیک ها وقت کشور را می گیرد، چند سالی وقت صرف شد تا این وزارتخانه ها و ادارات کل آنها ادغام شوند و باید توجه داشت که مسائل اصلی کشور جنس دیگری دارد.

جدیدترین اظهارنظر وزیرراه درباره آیین نامه کنترل ساختمان

وزیر راه و شهرسازی گفت: تجمیع خدمات مهندسی از مهم ترین برنامه‌های این وزارتخانه در تدوین آئین نامه کنترل ساختمان است.

عباس آخوندی در حاشیه اجلاس بیستم نظام مهندسی ساختمان در ارومیه در جمع خبرنگاران افزود: عرضه خدمات مهندسی در تمام دنیا با شیوه مشخصی انجام می شود و براساس آن فرد با یک دفتر مهندسی مواجه است حال آنکه در ایران این خدمات بصورت پراکنده ارائه می شود که مشکلات بسیاری برسرراه توسعه صنعت ساختمان به همراه داشته است.وی خاطر نشان کرد: در ایران، مردم برای دریافت خدمات مهندسی با افراد متعددی مواجه هستند و ما تلاش می کنیم در آئین نامه کنترل ساختمان شیوه ای طراحی کنیم تا مردم تنها یک مهندس را مسئول بدانند و خدمات تجمیع شود.آخوندی ادامه داد: بر اساس یک ارزیابی، مالک و یا متقاضی خرید خدمات مهندسی می بایست تایید و امضای 19 منبع متفاوت مهندسی از جمله آزمایشگاه مکانیک خاک، امور نقشه برداری، طراحی، محاسبات سازه ای، کنترل مضاعف، مجری ذیصلاح، پروانه بهره برداری از آب و برق را دریافت کند که این ازدیاد این مراجع ، رابطه بین مهندسان و جامعه را ناخوشایند و تاحدی با ابهام مواجه ساخته است.وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد با تلاش این وزارتخانه و ارجاع آیین نامه کنترل ساختمان به هیات وزیران، نقطه عطفی در اصلاح وضعیت رابطه مهندسان و جامعه را شاهد باشیم.وی بر رعایت اخلاق مهندسی نیز تاکید کرد و گفت: اخلاق مهندسی نکته بسیار مهمی است که در آن رابطه مهندس و خریدار، مهندس و جامعه؛ همچنین رابطه مهندس و نظام کنترل ساختمان به طور شفاف تبیین می شود.وی اظهار داشت: بدون شک افزای کیفیت ارایه خدمات مهندسی علاوه بر رضایتمندی بیشتر جامعه در بخش ساخت و ساز، رونق بیش از پیش این صنعت را منجر خواهد شد.

رکود تهدیدی برای سازمان‌های نظام‌مهندسی نیست

دراین هفته رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه رکود ساختمانی برای سازمان‌های نظام‌مهندسی کشور یک تهدید نیست، گفت: در حال حاضر رکود را می توان فرصت مغتنمی برای سازمان نظام‌مهندسی دانست تا با همفکری و هماهنگی در خصوص تمامی جوانب فعالیت خود، زمینه رشد و اعتلای سازمان را فراهم کنند.به گزارش خبرنگار اعزامی «صما» فرج الله رجبی امروز « 21تیرماه»در بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان های نظام مهندسی بابیان مطلب فوق افزود: نظارت و طراحی خدمات مهندسی در امر ساختمان سازی امری مهم است و بدیهی است که باید به آن توجه کرد اما اقتضای جامعه ما ضرورتی برای تنسیق امور مهندسی فراهم کرده است.رجبی گفت: به‌عنوان نماینده مجلس اعلام می‌کنم دستگاه دولتی نمی‌تواند پروژه بزرگی را آغاز کند و تنها نقش حاکمیتی آنان مهم است و این ما هستیم که باید متولی باشیم.وی بابیان اینکه سازمان باید تولیدکننده مقررات ملی باشد گفت: سازمان نظام‌مهندسی باید به بزرگ‌ترین نهاد مرجع تخصصی تبدیل شود که این امر درگرو فعالیت جمعی مهندسان است.رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور افزود: به‌عنوان رئیس سازمان هدف سازمان را اعلام کردم ما در این سازمان نیازمند شفافیت هستیم و باید سرمایه اجتماعی را احیا کنیم و هزینه آن را بپردازیم.وی همچنین تأکید کرد: مهندسان باید بدانند کار حرفه‌ایی را جامع ارائه دهد و چه کسی باید بیشتر از ما مهندسان برای حفظ حیثیت سرمایه انسانی در حوزه ساخت و ساز تلاش کند؛ لازمه این امر انضباط تشکیلاتی و هماهنگی جدی با مراکز علمی دنیا در این زمینه است.رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور گفت: در بخش سفر تبادلات علمی 500 میلیون تومان برای ارتباط متخصصان با مراکز علمی در امسال بودجه بیشتری در شورای مرکزی مصوب شده است.

مظاهریان :افزایش اعضای فاقد پروانه در سازمان نظام مهندسی

درهفته ای که گذشت معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش اعضای فاقد پروانه در سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: در حالی وارد دهه سوم فعالیت سازمان نظام مهندسی شده ایم که تعداد مهندسان فاقد پروانه افزایش یافته است و این امر به هیچ وجه خوشایند نیست.به گزارش خبرنگار اعزامی «صما» به اجلاس شورای مرکزی، حامد مظاهریان در بیستمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: امروز شاهد ۲۲ سال راه رفته نظام مهندسی هستیم و در حال حاضر اگرچه تعداد اعضای سازمان نظام مهندسی کشور به ۴۵۹ هزار نفر رسیده، اما از این تعداد عضو، ۲۴9 هزار نفر بدون پروانه فعالیت می کنند و ۲۱۷ هزار نفر نیز دارای پروانه هستند.وی با تاکید بر اینکه در دهه سوم فعالیت سازمان نظام مهندسی نیازمند بازتعریف اصول و رابطه خود با مردم و دستگاه های اجرایی هستیم افزود: بیش از 22 سال از عمر نظام مهندسی می‌گذرد و هنوز نتوانسته ایم گفتمان روشنی با مردم داشته باشیم و اصول اساسی را به باور قطعی مردم تبدیل کنیم.مظاهریان با بیان اینکه رعایت مقررات ملی به مردم باید به خواسته عمومی و نه خواسته دستگاه های اجرایی تبدیل شود ادامه داد: مردم باید قبل از توجه به متراژ خانه هایی که خریداری می کنند، به میزان رعایت قوانین ملی توجه کنند و اگر بتوانیم این امر را به گفتمان تبدیل کنیم، موفق خواهیم بود.وی با ابراز تاسف از اینکه تاکنون اصول اساسی نظام مهندسی به باور مردم تبدیل نشده و لازم است رعایت مقررات برای مردم به یک خواسته عمومی تبدیل شود و به صورت دستوری از سوی دستگاه‌ها به مردم ارائه نشود، اظهار کرد: باید در ادامه راه بتوانیم به گفتمان‌ها توجه کنیم و مردم به قوانین اعتقاد داشته باشند و در این راه، یکی از فرآیندها این است که به مهندسان نشان دهیم مدافع حقوق آنها هستیم.

پیروز حناچی: ما هم چوب را خوردیم و هم پیاز را

دراین هفته پیروزحناچی گفت وگویی مفصلی با خبرگزای خبرآنلاین انجام داد.دربخش های ازاین مصاحبه او گفت: در دنیا زمانی که بحث بلندمرتبه‌سازی مطرح می‌شود، مابه‌ازایی دارد. برای مثال، می‌گویند بلندمرتبه‌سازی می‌کنیم که مابه‌ازای آن زمین بیشتری را آزاد کنیم، یا زمین بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد، یا فضای سبز بیشتری داشته باشیم. اتفاقی که در تهران افتاده و یا در شهرهای دیگر نیز شاهد هستیم، این است که ما هم چوب را خوردیم و هم پیاز را. یعنی عارضه‌ای که به‌دستمان نیامده که هیچ، بلکه تراکم و جمعیت‌پذیری شهر را نیز بدون خدمات توسعه دادیم و خدمات متناسب را ایجاد نکردیم. من یک محاسبه‌ای دارم که ارزش واقعی تراکم را نشان می‌دهد.او ادامه داد:ما برای تامین خدمات محلی در طرح‌های جامع برای هر نفر 25 مترمربع در نظر می‌گیریم. این استاندارد در کشورهای توسعه‌یافته 53 مترمربع است. در مقیاس محلی، 25 متر را در نظر می‌گیریم. وقتی ما اجازه می‌دهیم یک نفر در این‌جا زندگی کند، باید 25 مترمربع بتوانیم خدمات محلی برای او در نظر بگیریم. به عبارت دیگر، اگر بعد خانوار را به طور متوسط 4 نفر در نظر بگیرید، یک مترمربع فروش تراکم مسکونی معادل یک مترمربع ارزش واقعی زمین است؛ برای شهرهای متعادل. کشورهای دیگر این کار را نمی‌کنند. این از بی‌عقلی‌شان نیست، بلکه این کار این‌قدر گران و پرعارضه است که سراغ آن نمی‌روند.

افزایش ۴ برابری عمر ساختمان‌ها در صورت رعایت مسائل فنی

دراین هفته مشاور فناوری و تشکل‌های‌حرفه‌ای معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مؤلف کتاب "عناصر شفاف پوسته خارجی ساختمان‌ها" به عنوان یکی از برگزیدگان دریافت جایزه چهارمین دوره دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی اعلام کرد: اهمیت توجه به مشخصات فنی و اجرایی پوسته بیرونی ساختمان‌ها به قدری است که اگر مشخصات اعلام شده در کتاب مذکور در زمان طرح و اجرای ساختمان به درستی رعایت شود به سادگی عمر مفید ساختمان‌ها از نظر فنی به ۴ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.حمید عرفانیان جم مشاور فناوری و تشکل‌های‌حرفه‌ای معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازیدر گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص ضرورت تألیف این کتاب بیان کرد: بحث تکنولوژی ساخت که با هدف رعایت مشخصات فنی اجزاء ساختمانی به تنهایی و در ترکیب با دیگر عناصر ساختمانی مطرح می شود، از مهم‌ترین حوزه های صنعت ساختمان به شمار می‌رود که موضوع علم ساختمان (Building Science) است. بخش مهمی از علم ساختمان متمرکز بر مشخصات فنی و اجرایی پوسته ها بیرونی ساختمان که تعیین کننده مرز بین محیط طبیعی بیرونی و محیط مصنوع داخلی ساختمان ها است.عرفانیان با تأکید براینکه صنعت ساختمان در کشور به شدت در این حوزه ضعیف بوده گفت: توجه به این حوزه یکی از مهمترین نیازهای و الزامات فنی کشور در این حوزه به شمار می‌رود،اهمیت توجه به مشخصات فنی و اجرایی پوسته بیرونی ساختمان‌ها به قدری است که اگر این مشخصات در زمان طرح و اجرای ساختمان به درستی رعایت شود به سادگی عمر مفید ساختمان‌ها از نظر فنی به ۴ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.مشاور فناوری و تشکل‌های‌حرفه‌ای معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث جداره‌های شفاف ساختمان در این حوزه اعلام کرد: اهمیت این بخش در ایران به دلیل تمایل استفاده از پوسته های شفاف شیشه ای در احداث ساختمان های متوسط و بزرگ کشور کاملا مشهود بوده و اساسا شکل‌گیری این کتاب در پاسخ به این نیاز فنی در چگونگی کاربرد و کارکرد صحیح این عناصر شفاف در جداره بیرونی ساختمان انجام گرفته است.

افزایش درآمدهای ملی باعث رونق بازار مسکن در کشور می‌شود

درهفته ای که گذشت مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزایش درآمد ملی، قدرت خرید مردم و ایجاد سهولت در پرداخت تسهیلات خرید مسکن را از راهکارهای خروج از رکود و رونق بازار مسکن عنوان کرد.علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازیبا بیان این که حوزه مسکن مجموعه‌ای از زنجیره اقتصاد ملی است، افزود: با رونق اقتصادی و افزایش درآمدهای ملی، بازار مسکن نیز در کشور رونق می گیرد.وی اظهار داشت: در شرایطی که بازار مسکن در رکود قرار دارد باید با راهکارهای بخشی شرایط مناسب را برای دسترسی خریداران به تسهیلات بانکی با تقویت صندوق ها و بازارهای رهنی فراهم کنیم.مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از سوی دیگر تنظیم ضوابط و مقررات درست را در این مقطع برای رونق بازار مسکن اثرگذار دانست.چگنی بیان کرد: زمانی که دستورالعمل دریافت مالیات سازندگان مسکن مطرح شد ما پیشنهاد کردیم به توجه به شرایط موجود اجرای این دستورالعمل مدتی عقب بیفتد و یا به صورت پلکانی این مالیات دریافت شود، اما این پیشنهاد مورد توجه قرار نگرفت.این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اظهارداشت: دستورالعمل دریافت مالیات از سازندگان مسکن در کشور مشمول تولید کنندگانی است که از سال ۱۳۹۵ به بعد پروانه ساختمان دریافت کرده اند.مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: بنابراین سازندگانی که پروانه ساخت آنها مربوط به سال ۹۴ باشد و واحدهای آنها معمولا در سال ۱۳۹۷ وارد بازار مسکن خواهد شد، مشمول این دستورالعمل نمی شوند.

اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از تشکیل شرکت لیزینگ ریلی

دراین هفته معاون‌برنامه‌ريزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن از برنامه این شرکت برای افزايش سهم بخش‌خصوصی در بخش تامين ناوگان و سرمايه‌گذاری در حوزه ريلی خبر داد و گفت: صندوق توسعه ملی برای تشکیل شرکت لیزینگ ریلی اعلام آمادگی كرده‌ است.نورالله بیرانوند در نخستین همایش تأمین مالی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی بابیان اینكه شركت راه‌آهن به‌عنوان شركت حاكمیتی یكی از استراتژی‌های اصلی آن حداكثر سازی مشاركت بخش خصوصی در حوزه حمل‌ونقل ریلی است، گفت: بر اساس قانون دسترسی آزاد به شبكه ریلی كل عملیات بار و مسافر از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود.وی افزود: بر این اساس ما تمام واگن‌های مسافری را به بخش خصوصی واگذار كردیم.وی با اشاره به برنامه‌های راه‌آهن در طول سال‌های گذشته برای توسعه فعالیت بخش خصوصی و افزایش سهم این بخش در حمل‌ونقل ریلی گفت: در حال حاضر نیز برنامه‌هایی داریم تا سهم بخش خصوصی را در تأمین ناوگان بخش ریلی افزایش دهیم به‌شرط آنكه بخش خصوصی این آمادگی را داشته باشد.بیرانوند تصریح كرد: خوشبختانه راه‌آهن ازنظر قانونی با خلائی مواجه نبوده و تمام توان خود را برای جذب بیشتر بخش خصوصی و مشاركت این بخش در بخش‌های ریلی بكار گرفته است.

شناسایی۷ هزار ساختمان ناایمن در تهران

درهفته ای که گذشت رییس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از شناسایی۷ هزار ساختمان ناایمن در این استان خبر داد و گفت: با شناسایی ساختمان‌های ناایمن، مكاتبات لازم با دستگاه‌های دولتی و خصوصی آغاز شد و موارد ناایمن به آنها تذكر داده و از آنها خواسته شد كه به موارد اشاره شده رسیدگی كنند.در ماه‌های آخر عمر شورای چهارم اعضای كمیسیون سلامت شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا ضمن ارایه گزارشی از عملكرد این كمیسیون؛ به سوالات نمایندگان رسانه‌ها پاسخ دهند. یكی از موضوعات مطرح شده در این جلسه موضوع سلامت آب شرب تهرانی‌ها بود؛ موضوعی كه مدت‌ها توسط رییس این كمیسیون دنبال می‌شد.رحمت‌الله حافظی با اشاره به سلامت آب شرب تهران گفت: در سال ۹۴ تذكراتی را در این زمینه ارایه كردیم و به دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه هشدار دادیم كه البته آن زمان مورد تكذیب قرار گرفت، اما ما ایستادگی كردیم و در نهایت در سال ۹۵ این تهدید جدی شهروندان مرتفع شد.وی با انتقاد از جابه‌جایی برخی مصوبات و عدم اجرای آنها از سوی مدیریت شهری و همچنین ناایمن بودن خط هفت مترو و تذكرات پی در پی در این زمینه اظهاركرد: ما نمایندگان مردم هستیم و سوال حق هر نماینده‌ای است و مسوول نیز باید جواب قانع‌كننده‌ای را برای موضوعات مختلف داشته باشد. یكی دیگر از موضوعاتی كه در كمیسیون سلامت و به ویژه كمیته ایمنی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفت، شناسایی ساختمان‌های ناایمن در شهر تهران بود كه در ادامه۷ هزار ساختمان كه از لحاظ ایمنی پرخطر، كم‌خطر و میانه‌خطر بودند شناسایی شدند.وی اضافه كرد: با شناسایی ساختمان‌های ناایمن، مكاتبات لازم با دستگاه‌های دولتی و خصوصی آغاز شد و موارد ناایمن به آنها تذكر داده و از آنها خواسته شد كه به موارد اشاره شده رسیدگی كنند.

پرونده پلاسکو مختومه شد؟

دراین هفته رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران درباره وضعیت ایمنی واحدهای باقیمانده پلاسکو تاکید کرد: از نظر ما پلاسکو پرونده‌ای مختومه محسوب می‌شود.خسرو ابراهیمی‌نیا اظهار کرد: درخصوص پلاسکو موضوع اسکان‌واحدها از جمله بحث‌های مطرح بود که در این زمینه با همکاری بنیاد مستضعفان اقداماتی انجام شد و وظیفه ما به انجام رسید. پس از آن بحث ساخت مجدد این بنا در تخصص اتاق اصناف محسوب نشده و بر همین اساس از جایگاه ما می‌توان گفت که پرونده پلاسکو مختومه است.وی در عین حال عنوان کرد: ماده ۲۷ قانون نظام صنفی واحدها را به رعایت مسائل بهداشتی و امنیتی و ایمنی ملزم می‌کند و بند ز ماده ۳۷ اتاق اصناف را به عنوان ناظر این بخش معرفی کرده است.رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران ادامه داد: در این خصوص ما هیچ گونه هرم اجرایی در دست نداریم اما در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی‌هایی را با نهادهای ذی‌صلاح انجام داده‌ایم، به عنوان مثال در ارتباط با بازار بزرگ تهران یا ساختمان آلومینیوم اقدامات متعددی انجام شده است یا ساختمان‌های دیگری در دستور کار ما قرار داشته است.ابراهیمی‌نیا در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا اکنون بحث قسمت باقی مانده پلاسکو به این شورا ارتباط پیدا نمی‌کند، گفت: باید این موضوع کارشناسی شده و نتایج آن را اعلام کنیم.وی در ادامه د ر ارتباط با پاساژ آلومینیوم هم عنوان کرد: در صحبت‌هایی که با مالکان این بنا انجام شده، مواردی در خصوص ایمنی آن مطرح و دنبال شده است. به عنوان مثال سد معبرها برطرف شده و کپسول آتش‌نشانی و مسائل دیگر مربوط به ایمنی در حد استاندارد پیگیری و فراهم شده است.

تأثیر مالیات مسکن بر اجاره‌ بها

درهفته ای که گذشت مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: بانک مرکزی فشار زیادی به بانک ها برای فروش خانه های خالی وارد کرده، چون بخش عمده ای از خانه های خالی متعلق به بانک‌هاست.حسین عبده تبریزی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه مالیات ها در بخش مسکن بالا رفته است،اظهار کرد: آمار نشان می دهد که ۲ و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد. خانه اولی ها نیازمند مسکن هستند. ساخت مسکن لوکس هم در دولت دهم صورت گرفته است اما مازاد مسکن نشان دهنده این نیست که خانه لازم نداریم، برای خانه اولی ها نیازمند مسکن هستیم.این اقتصاددان افزود: در دریافت مالیات بین اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت هست. اگر مسکن را شخص حقیقی ساخته باشد هر زمان که مشخص شود از وی مالیات دریافت می شود اما برای اشخاص حقوقی بعد از سه سال مالیات دریافت می شود و شامل مرور زمان می شود که باید تدبیری اندیشیده شود که بین اشخاص حقیقی و حقوقی در دریافت مالیات فرقی نباشد.وی افزود: اجرایی شدن مالیات خانه های خالی وقتی است که فروش انجام می شود بنابراین شناسایی خانه های خالی هم سخت است هم برای مسئول مالیات صرف ندارد که بگردد خانه خالی را پیدا کند.عبده تبریزی در ادامه درباره افزایش مالیات گفت: در سال اقتصاد مقاومتی باید به سمت دریافت مالیات پیش برویم اما افزایش مالیات مسکن بر بازار اجاره تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش ۴۰ درصدی مستاجران در ۵ سال گذشته

دراین هفته دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن کشور با بیان این‌که در ۵ سال گذشته تعداد مستأجرین حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: تا سال ۹۰ در کشور بر اساس آمارها حدود ۵ میلیون مستاجر وجود داشت که این تعداد از سال ۹۰ تا ۹۵ بیش از ۲ میلیون مستاجر افزایش پیدا کرده و اکنون بیش از هفت میلیون مستاجر در کشور وجود دارد که این مساله یک تهدید برای بازار مسکن است.فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور، اظهار کرد: معمولا فصل نقل و انتقالات تاثیر خود را روی بازار می‌گذارد و آنچه در یکماه گذشته مشاهده شده، آن است که به تعداد موردنیاز مردم، واحدهای اجاره‌ای مناسب در بازار نداریم.وی افزود: این مسأله در شرایطی است که بر اساس آمارهای نفوس مسکن، حدود ۲.۵ میلیون واحد مازاد نیاز یا بدون استفاده در کشور وجود دارد و بر اساس آن انتظار می‌رفت تا بازار در حالت تعادل باشد اما چنین اتفاقی نیفتاد و بازار اجاره شرایط متفاوت‌تر از سال گذشته دارد و مردم نتوانسته‌اند ساختمان موردنیاز خود را پیدا کنند.دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن کشور تصریح کرد: قیمت‌ خانه‌هایی که در بنگاه‌های املاک جابه‌جا و به مردم اجاره داده می‌شود، بالاتر از نرخ تورم است و این اتفاق خوبی نیست.پورحاجت بیان کرد: در ۵ سال گذشته تعداد مستأجرین حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است اما تا سال ۹۰ در کشور بر اساس آمارها حدود ۵ میلیون مستاجر وجود داشت که این تعداد از سال ۹۰ تا ۹۵ بیش از ۲ میلیون افزایش پیدا کرده و اکنون بیش از هفت میلیون مستاجر در کشور وجود دارد که این مساله یک تهدید برای بازار مسکن است.

پیشرفت ۸۵ درصدی منطقه ۱ آزاد راه تهران – شمال

درهفته ای که گذشت رئیس بنیاد مستضعفان درباره آخرین وضعیت پروژه آزادراه تهران- شمال، چگونگی به وجود آمدن این تحول بزرگ در ساخت آزادراه تهران-شمال، توضحاتی را ارایه کرد .رئیس بنیاد مستضعفان درباره آخرین وضعیت پروژه آزادراه تهران- شمال، چگونگی به وجود آمدن این تحول بزرگ در ساخت آزادراه تهران-شمال، آخرین وضعیت ترمینال سلام و فعالیت های دریایی آن بنیاد، توضحاتی را ارایه کرد و گفت: زمانیکه وارد بنیاد مستضعفان شدم دیداری با جناب آقای آخوندی داشتم. در جریان آن دیدار و تایید ایشان برای همکاری،کار آغاز شد. خوشبختانه تا امروز دو طرف با تمام توان خود پیگیر اجرای این کار مهم بوده‌اند و پیشرفت‌هایی که امروز در قطعه اول شاهد آن هستیم نتیجه این همکاری و نشان از عزم مشترک در انجام آن است.محمد سعیدی‌کیا رییس بنیاد مستضعفان درباره آخرین وضعیت پروژه ازادراه تهران- شمال، چگونگی به وجود آمدن این تحول بزرگ در ساخت آزاد راه تهران – شمال ، آخرین وضعیت ساخت ترمینال سلام و فعالیت های دریایی آن بنیاد، توضیحاتی را به تشریح اعلام کرد.سعیدی کیا با بیان این که اگر کسی ادعای سرمایه ‌گذاری‌های کلان در پروژه‌های دشوار را دارد می‌تواند به ورود در آزادراه تهران – شمال فکر کند، اظهار کرد: این پروژه بسیار فنی و پیچیده که امروز گام‌های مثبتی در راستای تکمیل آن برداشته شده از سوی بنیاد مستضعفان اجرایی شد و شرکت‌های بخش خصوصی در کنار شرکتهای بنیاد در فضایی کاملاً رقابتی در حوزه‌های مختلف فعال شده‌اند. بنده از سال ۱۳۶۷ که وزیر راه بودم لایحه ای را با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی ارائه دادیم که به تصویب رسید که پروژه‌های بزرگ بخش حمل و نقل با اعتبارات غیردولتی ساخته شوند. مثل بانک‌ها و سرمایه‌گذاران که پروژه‌های آزادراه ها عمدتا از این طریق انجام می‌شوند.

۳۳درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند

دراین هفته رسانه ها نوشتند :گزارش وزارت راه و شهرسازی نشان می‌‌‌‌دهد ۳۳درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس مطلبی که در سایت اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، گزارش وزارت راه و شهرسازی نشان می‌‌‌‌دهد 33 درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.همین گزارش تأکید دارد خانواده‌های طبقه متوسط برای خرید خانه باید حداقل یک‌سوم درآمد ماهیانه‌شان را به‌مدت 96 سال پس‌انداز کنند. آرزوی خرید خانه در کشورهای توسعه‌یافته با پس‌انداز 14ساله یک‌سوم درآمد رنگ واقعیت می‌گیرد.همچنین گزارش تکمیلی مرکز آمار ایران هم نقل می‌کند حداقل 4دهم درصد از جمعیت ایران در کپر و چادر زندگی می‌کنند. در مقابل 6 میلیون نفر از مردم ایران در وضعیت مالی‌ای قرار دارند که می‌توانند ویلای شخصی در اختیار داشته باشند.بر اساس گزارش اتاق تهران، در صورتی که گزارش‌های مرکز آمار مبنای تحلیل وضعیت اقتصادی ایران باشد، 40 میلیون تومان فاصله درآمدی میان دهک اول و دهم کشور وجود دارد.

بهره برداری از ۸۰۰ کیلومتر راه آهن در سال ۹۶

درهفته ای که گذشت مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از در دست اجرا بودن ۲۵۰۰ کیلومتر خط دوم و سوم راه آهن خبر داد و گفت: سمت و سوی برنامه ششم توسعه فقط در راستای توسعه ریلی است.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سعید محمدزاده در جلسه مشترک راه آهن های ایران و ایتالیا، اظهار کرد: ایران در حوزه حمل ونقل توجه بسیار جدی را به توسعه خطوط ریلی داشته است، در صدر همه نگاه ها دستور ویژه رهبر معظم انقلاب است که تاکید ویژه بر توسعه ریل و حمل و نقل ریلی دارند.وی با بیان این که در برنامه پنجم توسعه توسعه حمل و نقل ریلی مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: سمت و سوی برنامه ششم توسعه فقط در راستای توسعه ریلی است.وی یا یادآوری این که رییس جمهوری نیز توجه ویژه ای به حمل و نقل ریلی داشته است، تصریح کرد: از سوی دیگر مجلس نیز توجه خاصی به موضوع ریل دارند و نمایندگان مردم به این مسئله توجه دارند و در برنامه ششم توسعه یک درصد از فروش نفت و گاز را به توسعه راه آهن اختصاص داده اند.مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به این که طی چهار سال اخیر سالانه یک تا 1.5 میلیارد دلار در حمل ونقل ریلی سرمایه گذاری مستقیم صورت گرفته است، اظهار کرد: برای حمایت از بخش خصوصی 7.5 میلیارد دلار تضمین سرمایه گذاری در شورای اقتصاد مصوب شده است.محمدزاده یادآور شد: 2500 کیلومتر خطوط دوم و سوم در حال اجراست و امسال حدود 800 کیلومتر از این پروژه ها به اتمام می رسد. ضمن آن که امسال 5 مرکز استان به شبکه حمل ونقل ریلی متصل می شود.

راه‌اندازی اولیه سامانه املاک و اسکان کشور در تابستان ۱۳۹۶

دراین هفته علی چگینی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اعلام راه‌اندازی مقدماتی سامانه املاک و اسکان کشور در تابستان سال جاری، از تکمیل و بهره‌برداری کامل سامانه در پایان سال ۹۶ خبر داد و گفت: مراحل اولیه کار انجام شده است و به زودی مرحله تكميلی را با همکاری نهاد ریاست‌جمهوری و سایر دستگاه‌ها به پيش خواهيم برد.علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن در مورد آخرین وضعیت سامانه املاک و اسکان کشور به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: وظیفه ایجاد سامانه املاک و اسکان براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.چگنی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی از زمان ابلاغ قانون، فعالیت‌ خود را آغاز کرد و اقلام اطلاعاتی و شاخص‌های آماری مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده است. در همین راستا، جلسات متعددی با دستگاه‌های مختلف کشور اعم از درون و بیرون دولت تشکیل شد و همچنین با سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی، هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.به گفته چگنی، یک شرکت فعال در زمينه انفورماتيك انجام سیستم نرم‌افزاری فوق را با نظارت وزارت راه و شهرسازی در دست دارد؛ اين سامانه به صورت مقدماتی در اين ماه اجرايی می‌شود و برنامه تکمیلی سامانه نیز در دست اجرا است، تا بتدریج اطلاعات موجود در کشور به سامانه املاک متصل شده و سامانه به طور کامل راه‌اندازی شود.وی در خصوص زمان تقریبی راه‌اندازی کامل این سامانه گفت: برآورد دقیقی نمی‌توان ارایه کرد. اما پیش‌بینی می‌شود دوره تکمیلی سامانه املاک یک سال به طول بینجامد.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar