۱۶:۳۸ - ۲۶ تير ۱۳۹۶ - 17 July 2017
کد خبر: ۴۵۷۱۷
روسای نظام‌مهندسی استان‌ها در گفت‌وگو با«صما»:
صما- همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، روسای سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها با برشمردن عملکرد سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها دردو دهه گذشته به بیان نقاط ضعف وقوت عملکرد این سازمان طی بیست سال گذشته پرداختند ودرعین حال برخی پیشنهادات خود را برای اعتلای این سازمان نیز مطرح کردند.
صما- همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، روسای سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها با برشمردن عملکرد سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها دردو دهه گذشته به بیان نقاط ضعف وقوت عملکرد این سازمان طی بیست سال گذشته پرداختند ودرعین حال برخی پیشنهادات خود را برای اعتلای این سازمان نیز مطرح کردند.

کوتاهی عمرمفید ساختمان‌ها تضییع حقوق بهره برداران است

دراین زمینه رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان کرمان با اشاره به اینکه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کشور باید ظرفیت نظام‌مهندسی استان‌ها را همسوکند وازآن درجهت پیشبرد اهداف جامعه مهندسی بهره بگیرد درعین حال تاکید کرد: بهره گیری از ظرفیت بالای سازمان نظام‌مهندسی مغفول مانده است.

به گزارش خبرنگار ما مهندس مجید اسماعیلیان درجریان برگزاری بیستمین اجلاس نظام‌مهندسی با حضور درغرفه صما ضمن بیان مطلب فوق گفت: با توجه به گذشت بیش از دو دهه از تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان خوشبختانه شاهد آن هستیم که این سازمان با جمعیتی بیش از 450 هزار عضو دارای ظرفیت و پتانسیل بالقوه است که می‌تواند دربسیاری از بخش‌ها ورود پیداکند. وی با ابرازتاسف ازاینکه این ظرفیت به نوعی مغفول مانده و شناخته شده نیست تاکید کرد: دربسیاری ازبخشها که وظیفه حاکمیت است جامعع مهندسی می‌تواند ورود داشته باشد و دربخشهای مختلفی ارائه خدمات کند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان کرمان درادامه اظهارات خود به مبحث 5 مقررات ملی ساختمان اشاره کرد وگفت: این مبحث درارتباط با کنترل کیفی مصالح ساختمانی است که درحال حاضر ما شاهد آن هستیم که بخش‌های مختلفی از امر کنترل‌های کیفی مصالح به عهده سازمان استاندارد و نیز وزارت صنعت، معدن وتجارت نهاده شده واین امردرحالی است که سازمان به نظام‌مهندسی ساختمان ازاین ظرفیت برخورداراست که به طورتخصصی درزمینه کنترل کیفی مصالح ورود پیدا کند.

اسماعیلیان دربخش های دیگری ازاظهارات خود به نقش وجایگاه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در جهت اعتلای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اشاره کرد وگفت: ما دارای 31 استان نظام‌مهندسی هستیم که از ظرفیت بالایی برخوردارهستند ولیکن عملکردی که داشته‌اند به اقتضای ظرفیت‌ها ووضعیت موجود استانشان به صورت منطقه ای و جزیره ای بوده است و با این شرایط لازم است که شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ظرفیت‌ها را همسوکند وازآن درجهت پیشبرد اهداف جامعه مهندسی بهره بگیرد.

وی برضرورت حفظ حقوق بهره برداران در دوران استفاده از ساختمان نیز تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: ما متاسفانه شاهعد آن هستیم که بعد ازگذشت 30 الی 40 سال از متوسط عمرساختمانها، کارشناسان دادگستری ازاین ساختمان‌ها با نام ساختمان‌های کلنگی یادمی کنند حال اینکه درکشورهای پیشرفته این موضوع منتفی شده است و برای تولید ساختمان‌های با طول عمربیش ازیک قرن برنامه ریزی شده است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان کرمان کاهش عمرمفید ساختمان‌ها را سبب تضییع حقوق بهره برداران ساختمان دانست وگفت: براین اساس لازم است که به منظور حفظ حقوق مصرف کنندگان، گام‌های اساسی برای افزایش کیفیت وعمرمفید ساختمان‌ها برداریم.

ضرورت ورود نظام‌مهندسی به معرفی تکنولوژی‌های جدید ساختمان

درهمین حال رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان با یادآوری اینکه بخشی از قانون نظام‌مهندسی ساختان رها شده است درعین حال خواستار ورود سازمان‌های نظام‌مهندسی درنمایشگاه های تخصصی صنعت ساختمان به منظورمعرفی جدیدترین تکنولوژ های این صنعت به سازندگان حوزه مسکن شد.

به گزارش خبرنگار صما علی عموشاهی دربیستمین اجلاس هیئت عمومی نظام‌مهندسی ساختمان درگفت وگو با خبرنگارصما ضمن بیان مطلب فوق اظهارداشت: هنوز بسیاری از بخش‌های قانون نظام‌مهندسی ساختمان رها شده است. اگرگردونه صنعت ساختمان را شامل پارامترهای مختلفی نظیرتولید مصالح، مطالعات وطراحی، نظارت و اجراء، نگهداری، تخریب وبازیافت درنظربگیریم، می‌توان گفت که ما دراین گردونه، فقط در بخش طراحی ونظارت وارد شده‌ایم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان با یادآوری این موضوع که با گذشت دو دهه از راه اندازی سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان اگرچه اقدامات متعددی صورت گرفته است تاکید کرد: این امردرحالی است که ما فقط در بحث طراحی ونظارت وارد شده‌ایم وسایربخش های مرتبط رها شده‌اند وباید به آن‌ها پرداخته شود.

عمو شاهی درهمین حال برضرورت حفظ ساختمان‌ها در دوران بهره برداری تاکید کرد و گفت: اگر چه ممکن است ساختمان با بهترین متریال و نیز با بهره گیری از فن آورهای نوین ساخته شود اما رها شدن آن بعد از دوران بهره برداری باعث می‌شود که شاهد هدررفت سرمایه‌های ملی شویم. وی با بیان اینکه اگرما خواهان جلوگیری از هدرروی سرمایه‌های ملی درامر ساختمان سازی هستیم لازم است که حتماً دربخش نگهداری از ساختمان در دوران بهره برداری اقدامات لازم را انجام دهیم همچنین گفت: یکی از بحث‌هایی که جزء وظایف سازمان نظام‌مهندسی ساختمان است و به صورت ناقص اجرایی می‌شود افزایش سطح علمی مهندسان است وبا این رویکرد این سازمان می‌بایست براساس تکالیف قانونی خود نسبت به آموزش واقعی وکیفی مهندسان اقدام کند.

وی آموزش مهندسان، معرفی جدیدترین فناوری‌های نوین ساختمان وجدی گرفت بحث پژوهش و تحقیقات را یادآورشد و گفت: به عنوان مثال استان اصفهان با توجه به اینکه یکی از قطب‌های بزرگ علمی کشور است دارای پتانسیل بالایی درامر تحقیق و پژوهش است وباید ازظرفیت آن استفاده بهینه شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان درهمین حال خواستار ورود سازمان‌های نظام‌مهندسی برای شناساندن جدیدترین تکنولوژی‌های روز صنعت ساختمان به سازندگان مسکن شد وگفت: برای تحقق این مهم لازم است که سازمان نظام‌مهندسی در نمایشگاه‌های صنعت ساختمان حضورپررنگ وموثری داشته باشد.

ضرورت به‌روزرسانی برخی از قوانین ساخت‌وساز

از دیگر سو رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان چهارمحال بختیاری بابیان اینکه دهه اول عمر سازمان‌های نظام‌مهندسی دوره تعامل مطلوب این سازمان‌ها با شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور ونیز وزارتخانه راه و شهرسازی بود گفت: این امر در حالی است که در دهه دوم این تعامل ضعیف شد و بر این اساس به‌منظور تقویت جایگاه حرفه‌ای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان، لازم است که دلیل ضعیف شدن این تعامل بررسی شود و سپس با رفع نقاط ضعف ونیز تقویت نقاط قوت در جهت تقویت جایگاه حرفه‌ای این ساختمان گام برداریم.

سیامک مشرف با حضور در غرفه صما در بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی ضمن بیان مطلب فوق گفت: در این دو دهه‌ای که از عمر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گذشته است به نظر می‌رسد که این سازمان موفق شده است تجارب ارزنده‌ای را در موارد مختلفی کسب کند و حال که این سازمان وارد دهه سوم فعالیت حرفه‌ای خود می‌شود لازم است که نقاط ضعف و قوت ونیز عملکرد آن و راهکاری ارتقای آن مورد بازبینی و ارزیابی قرار گیرد.

مشرف با تاکید بر اینکه با این دیدگاه لازم است که نقاط ضعف سازمان رفع و نیز نقاط قوت آن تقویت شود درعین‌حال گفت: با این رویکرد نگرش سازمان نظام‌مهندسی‌ها و مخصوصاً سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان چهار مجال بختیاری بر این مبنا است که لازم است به گذشته برگردیم و ابعاد عملکردی ونیز نقاط ضعف و قوت آن را موردبررسی دقیق کارشناسی قرار دهیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان چهارمحال بختیاری در بخش دیگری از اظهارات خود با مثبت ارزیابی کردن قوانین نظام‌مهندسی ونیز مجموعه قوانینی که از طریق وزارت راه و شهرسازی ابلاغ‌شده است درعین‌حال گفت: البته برخی از قوانین نظام‌مهندسی ساختمان نیاز به بازنگری دارند و برای اینکه شاهد پیشرفت روزافزون در صنعت ساختمان باشیم لازم است که نسبت به به‌روزرسانی برخی از قوانین و مقررات صنعت ساختمان اقدام کنیم.

مشرف در ادامه اظهارات خود به تعامل سازمان‌های نظام‌مهندسی با ارکان مختلف ساخت‌وساز و ازجمله وزارتخانه راه و شهرسازی پرداخت و گفت: دهه اول عمر سازمان نظام‌های مهندسی ساختمان، دوره‌ای بود که در آن تعامل بسیار خوبی بین این سازمان‌ها و شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ونیز وزارتخانه راه و شهرسازی برقرار شد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان چهارمحال بختیاری تاکید کرد: اما در دهه دوم این تعامل کم شد و باید بررسی‌های لازم صورت بگیرد تا دلیل این مهم مشخص شود و مخصوصا هیات ریسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌بایست یک بررسی دقیق انجام دهد تا ببیند دلیل این چیست.

مشرف در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: در مقاطع مختلف عموم مردم نگرش مثبتی نسبت به جایگاه فنی و تخصصی سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان داشته‌اند و متقابلاً سازمان‌های نظام‌مهندسی نیز در ارائه خدمات بهنیه مهندسی اهتمام کرده‌اند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان چهارمحال بختیاری ادامه داد: این امر در حالی است که باگذشت زمان با توجه به اینکه مسائل اقتصادی برای برخی از مهندسان اولویت پیدا کرد جایگاه فنی و تخصصی این سازمان نیز تنزل پیدا کرد که برای حل این مشکل لازم است که اخلاق‌مداری در بین مهندسان ترویج و رعایت شود و نگاه اقتصادی در اولویت آخر قرار بگیرد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar