۱۲:۳۴ - ۳۱ تير ۱۳۹۶ - 22 July 2017
کد خبر: ۴۵۷۵۳
در گفت‌وگو با«صما» مطرح شد:
همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی کشور برخی از مسئولان اجرایی این اجلاس در گفت‌وگو با صما به بیان نقطه نظرات خود درباره عملکرد سازمان نظام‌مهندسی ونیز راهکارهای ارتقای این سازمان و مسائل مرتبط با جامه مهندسی پرداختند.
به گزارش خبرنگار ما در این زمینه در حاشیه بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور مرتضی سیف زاده در گفت‌وگو با خبرنگار صما با بیان اینکه با تصویب قانون نظام‌مهندسی یکی از مترقی‌ترین قوانین مرتبط با تشکل‌های مردم‌نهاد نیز به تصویب رسید و به دنبال آن به‌تدریج سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان در سراسر کشور شکل گرفتند تاکید کرد: در ابتدای تصویب قانون نظام‌مهندسی ساختمان تعداد اعضای این سازان بالغ‌بر 50 هزار نفر بود این در حالی است که در شرایط فعلی این رقم به 500 هزار نفر افزایش پیداکرده است.

سیف زاده با یادآوری این موضوع که همزمان با تصویب قانون نظام‌مهندسی ساختمان ونیز تشکیل سازمان‌های نظام‌مهندسی و باگذشت حدود دو دهه از فعالیت این سازمان می‌توان گفت که اقدامات مطلوبی در حوزه ساخت‌وساز رخ‌داده است درعین‌حال خواستار توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی کشور شد و گفت: با توجه به افزایش توان جامعه مهندسی ونیز تقویت این حوزه به نظرمی رسد که شرایط بسیار مطلوبی برای توسعه خدمات فنی مهندسی به کشورهای همسایه فراهم‌شده است و در این شرایط لازم است که مقدمات لازم برای تسهیل صدور این مهم فراهم شود.

سیف زاده با یادآوری این موضوع که در حال حاضر بسیاری از کشورها آمادگی دریافت خدمات مهندسی از سوی کشور ما هستند و لازم است که با تسهیل قوانین ونیز حمایت‌های همه‌جانبه شرایط را برای استفاده از این ظرفیت و موقعیت فراهم کنیم یادآور شد: به‌عنوان‌مثال در حال حاضر برخی از کشورهای آفریقایی، از ظرفیت‌های خوبی برای دریافت خدمات مهندسی کشور ما برخوردار هستند و لازم است که با امکان‌سنجی شرایط را برای بهره‌گیری از این موقعیت سوق دهیم.

رئیس کارگروه توسعه صادرات خدمات مهندسی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور همچنین با تاکید براینکه برگزاری بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی فرصت مغتنمی بود تا درباره ضرورت‌های توسعه خدمات مهندسی اظهارنظر شود گفت: البته خوشبختانه برخی از مسئولان حاضر نظیر معاونت مسکن ونیز ریاست شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و نیز شخص وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت این مسئله تاکید کردند.

وی بر به‌روزرسانی دانش مهندسان و تقویت توان فنی آن‌ها به‌عنوان یکی از ملزومات توسعه خدمات فنی مهندسی اشاره کرد و گفت: ما باید بتوانیم توان فنی خود را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم و در این مسیر نباید فراموش کرد که توسعه خدمات فنی مهندسی یکی از تکالیفی است که بر اساس قانون نظام‌مهندسی ساختمان می‌بایست به آن عمل کرد.

حضور ریاست مجلس فرصت مناسب برای اصلاح بهینه قانون شد

درعین‌حال عبداله امراللهی عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی آذربایجان غربی و عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صما ضمن مثبت ارزیابی کردن بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی گفت: با توجه به اینکه طرح اصلاح قانون نظام‌مهندسی ساختمان در حال حاضر در مجلس در درست بررسی است به نظرمی رسد حضور دکتر لاریجانی در این اجلاس فرصت بسیاری مغتنمی را برای جامعه مهندسی به‌منظور اصلاح بهینه این قانون مهیا خواهد کرد.

وی درعین‌حال اصلاح قانون نظام‌مهندسی ساختمان را به نفع جامعه مهندسی کشور توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که با اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان شرایط مطلوبی برای جامعه مهندسی رقم بخورد.

اظهار امیدواری از خروجی موثر اجلاس بیستم

از دیگر سو جعفر هاشم‌زاده- رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان آذربایجان غربی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ضمن بیان اینکه برگزاری بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان از اهمیت والایی نسبت به سنوات قبل برخورداراست در همین حال گفت: حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در این اجلاس که همزمان با بررسی طرح بازنگری قانون نظام‌مهندسی ساختمان در مجلس است فرصت بسیاری خوبی است تا جامعه مهندسی بتواند مسیر اصلاح قانون را به سمت‌وسویی مدنظر سوق دهد.

وی بابیان اینکه با توجه به عملکرد بیست‌ساله سازمان نظام‌مهندسی می‌توان گفت که این سازمان درمجموع برای صنعت ساختمان قدم‌های روبه جلویی در پیش گذاشته است در همین حال بر ضرورت بازنگری بخش‌های از قوانین مرتبط با ساخت‌وساز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دوران طفولیت خود را پشت سر گذاشته است و با وارد شدن به دهه سوم از فعالیت حرفه‌ای خود می‌بایست بیش‌ازپیش موثر واقع شود.

هاشم زاده با ابراز امیدواری از اینکه برگزاری اجلاس بیستم فرصت مغتنمی برای عملیاتی کردن مطالبات جامعه مهندسی باشد در همین حال تاکید کرد: تمام سعی ما این بوده است که از بار تشریفاتی اجلاس کاسته و بر بار کاری آن بیفزاییم.

نظام‌مهندسی باید مرجع تخصصی شود

همچنین علی‌اکبر رمضانی رئیس دبیرخانه اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان نیز در گفت‌وگو با صما بابیان اینکه در حال حاضر با در نظر گرفتن عمر فعالیت حرفه‌ای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌توان گفت که زمان بررسی عملکرد این سازمان فرارسیده است اظهار داشت: به نظرمی رسد که درمجموع این سازمان عملکرد قابل قبولی داشته است.

وی گفت: اما در همین حال با توجه به اینکه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان وارد دهه سوم فعالیت خود می‌شود لازم است که برای فعالیت حرفه‌ای این سازمان در این دهه سیاست‌گذاری مطلوبی صورت بگیرد تا این سازمان در مسیر بعدی خود بتواند بیش‌ازپیش موثر واقع شود.

رمضانی بر ضرورت حفظ مرجعیت حرفه‌ای این سازمان در امور تخصصی مهندسی نیز تاکید کرد و گفت: به‌روزرسانی دانش مهندسان، آموز اعضا ونیز تقویت جایگاه حرفه‌ای این سازمان باعث خواهد شد که این سازمان در دهه سوم از عمر فعالیت خود بتواند در عرصه صنعت ساختمان نقش‌آفرینی موثری داشته باشد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar