۱۰:۳۲ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - 25 July 2017
کد خبر: ۴۵۸۲۰
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
طی بیست سال شکل گیری و فعالیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان مهمترین اتفاقی که رخ داده توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی آموزش دیده و حرفه مند است.

صما- طی بیست سال شکل گیری و فعالیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان مهمترین اتفاقی که رخ داده توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی آموزش دیده و حرفه مند است. امروز بر کسی پوشیده نیست که ترویج مقررات ملی ساختمان مدیون قانون نظام مهندسی و فعالیت سازمان های نظام مهندسی است؛ همچنین تاکنون در بحث آموزش و به روز رسانی دانش مهندسان، سازمان‌های نظام مهندسی در سراسر کشور اقدامات هرچند اندک اما موثری را انجام داده اند.

برخی از دانشگاه‌های مهندسی فاقد توانایی ارائه مباحث فنی و مهارتی هستند

به گزارش صما- در این زمینه مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حاشیه بیستمین اجلاس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه دهه سوم قانون نظام‌مهندسی با توجه به رکود عمیق ساخت‌وساز از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: ایجاد مشاغل جدید یکی از راهکارهای جدی برای حل مقوله اشتغال مهندسان است.

حامدمانی فر بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» افزود: متأسفانه بخشی از مهندسان فاقد صلاحیت‌های حرفه‌ای و مهارت‌های فنی هستند که این مورد به بخش آموزش آن‌ها برمی‌گیرد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر برخی از دانشگاه‌های مهندسی اعم از آزاد و غیرانتفاعی فاقد توانایی ارائه مباحث فنی و مهارتی هستند گفت: ازاین‌رو به دنبال گردآوری نقاط قوت و ضعف آموزش‌ها از طریق پذیرفته‌شده و جامانده‌های آزمون‌های حرفه‌ای هستیم.

مانی فر در این خصوص گفت: بعد از جمع‌آوری اطلاعات جلسه‌ای با وزارت علوم خواهیم داشت تا با چشمان بازتری نگاه جدی به مقوله مهارت‌آموزی داشته باشیم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین گفت: روش‌های آموزشی از اهمیت و نقش بسیار مؤثری در این زمینه برخورداراست و متأسفانه به میزان کمی از روش‌های نوین آموزشی در رابطه با جامعه مهندسی کشور بهره برده‌ایم.

وی گفت: اکنون با تغییراتی که در حوزه‌های اطلاع‌رسانی اتفاق افتاده و ابزارهای ‌جدیدی ‌که‌ برای‌ موضوعات آموزشی به وجود آمده است شاهد تحول بسیار بزرگی در حوزه‌های آموزشی هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دفتر مقررات ملی و کنترل‌ ساختمان در این زمینه برنامه و طرحی در دست انجام دارد؟ گفت: در حال حاضر جلساتی را تحت عنوان کمیته‌های آموزش آغاز کرده‌ایم و از متصدیان و نخبگان و اساتید حوزه‌های آموزشی برای شرکت در آن‌ها دعوت به عمل آوردیم که کمک کنند تا بتوانیم تحولی در وضعیت آموزشی و شیوه‌های آموزش مهندسان ایجاد کنیم و شاهد تغییرات خوبی در این حوزه باشیم.

وی گفت: در این راستا با چند دانشگاه مذاکره کردیم که بتوانیم برای اجرای آموزش‌های مجازی از امکانات آن‌ها استفاده کنیم و امیدواریم اولین دوره آن به‌زودی راه‌اندازی شود. در بحث آزمون مهندسان به‌صورت الکترونیکی نیز اقداماتی صورت گرفته و اولین آزمون الکترونیکی مبحث 17 را برگزار کردیم که با استقبال ‌بسیار خوبی روبرو شد.

وی همچنین در خصوص مقوله ایجاد تشکل‌های حقوقی مهندسان گفت: زمانی که تشکل‌ها تشکیل می‌شود افراد باتجربه در کنار کم‌تجربه های قرارگرفته و می‌توانند با یاری هم اتفاقات شگرفی بیافرینند.

به دنبال اصلاح قانون تجمیع خدمات مهندسی هستیم

درعین‌حال رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان قم بابیان اینکه قوانین نظام‌مهندسی نوشته‌شده در زمان خود جز قوانین مترقی بود گفت: این قوانین بعد از انقلاب نوشته‌شده و عمری بالای 20 سال دارد و در طی سالیان سال پاسخ گوی مناسبی برای بسیاری از مشکلات بوده است.

امین مقومی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: حال زمان آن رسیده که آسیب‌شناسی جدی در خصوص حوزه کاری سازمان نظام‌مهندسی داشته و باید بی‌تعارف تمامی کاستی‌ها، ضعف‌ها را اصلاح کنیم.

وی بابیان اینکه باید نگرش جدیدی در خصوص برخی از سهل انگاری‌هایی که در حوزه مهندسی صورت گرفته، داشته باشیم گفت: در حال حاضر برخی از فعالیت‌های حوزه ساخت و ساز، استفاده از مصالح استاندارد، مباحث فنی و حتی اشتغال مهندسان دچار سهل انگاری‌هایی شده که باید آسیب‌شناسی و اصلاح شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان قم یکی از فعالیت‌های مهم نظام‌مهندسی در دهه سوم حفظ جایگاه کاردان‌ها است گفت: در حال حاضر کاردان‌ها به سمت مهندسی سوق پیدا کردند درحالی‌که فعالیت تکنیسین‌ها بسیار متفاوت‌تر از مهندسان است. به‌هرحال باید نگاه دوباره به این موضوع داشته باشیم که چرا تکنسین‌ها به سمت مهندس شدن تمایل دارند درحالی‌که جایگاه هرکدام از این اعضا، مشخص و تبیین شده است و این گرایش در حالی رخ می‌دهد که مهارت‌آموزی بزرگ‌ترین مشکل مهندسان است.

مقومی در ادامه در خصوص معضل دیگر با عنوان تجمیع خدمات مهندسی گفت: ما به دنبال اصلاح قانون تجمیع خدمات مهندسی هستیم؛ زیرا در قوانین جاری در خصوص شرکت‌های حقیقی و حقوقی مشکلات و موانع بزرگی وجود دارد.

وی در این خصوص گفت: عدم رغبت مجموعه مهندسی در شکل‌گیری دفاتر و شرکت‌های حقوقی مناسب جامعه کنونی نیست.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان قم گفت: در حال حاضر خدمات مهندسی تک پاره شده و مردم رضایت‌مندی مناسب را از این موضوع ندارند.

مقومی بابیان اینکه برای اصلاح موضوع اشتغال باید زیرساخت‌های آن اصلاح شود گفت: حل مسائلی مانند افزایش فارغ‌التحصیلان، زیرساخت‌های تشکیل شرکت‌های حقوقی و رفع موانع و تسهیل اشتغال مهندسان جز مواردی است باید موردتوجه قرار بگیرد...

وی گفت: یکی دیگر از مواردی که باید در دهه سوم به آن توجه داشت استفاده از کارگران بامهارت و دو نقشگی ساختمان است؛ که این موارد با جدی گرفتن مجری ذی‌صلاح قابل حل است.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar