۱۵:۴۹ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - 25 July 2017
کد خبر: ۴۵۸۳۶
رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: تاوان نبود مهندسان مکانیک در ساختمان را بهره برداران می دهند؛ در حالی که قانونگذار هفت رشته را در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مشخص کرده است.
به گزارش«صما»، حسن قربانخانی امروزدر کنفرانس "نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازهای شهری" اظهار کرد: بیش از ۶۸ درصد ساختمان‌های کشور زیر ۱۵۰۰ متر مساحت دارند و این ساختماها از خدمات مهندسان مکانیک و برق برخوردار نیستند. جالب این است که برخی مسوولان این اتفاق را در جهت حقوق مردم می‌دانند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه سازنده همواره به دنبال هزینه کمتر و سود بیشتر است، تاکید کرد : تاوان نبود مهندسان مکانیک در ساختمان را بهره برداران می دهند؛ در حالی که قانون گذار هفت رشته را در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مشخص کرده است.

وی افزود: در ۱۰۰ سال گذشته جمعیت کشور هشت برابر شده است؛ در حالی که منابع طبیعی به کمتر یک هشتم رسیده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: مصرف انرژی در کشور ما بیش از پنج برابر میانگین جهانی است و حدود ۴۰ درصد انرژی در بخش ساختمان مصرف می شود.

وی گفت: حضور مجریان ذی صلاح در پروسه ساخت و ساز هزینه نیست بلکه سرمایه است زیرا موجب مصرف بهینه انرژی و افزایش کیفیت ساخت و ساز می شود

قربانخانی ادامه داد: به عنوان نظام مهندسی وظیفه داریم در جهت تحقق قانون تلاش کنیم. علاوه بر این دنبال ترویج مقررات ملی ساختمان هستیم. چگونه کوچکترین وسایل الکتریکی ضمانت دارند، اما ساختمان‌ها فاقد ضمانت هستند.

به گفته قربانخانی، بیش از ۴۰۰ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی کشور هستند که امروزه در بخش اشتغال با مشکلاتی مواجهند. از طرفی برخی مسوولان استفاده از مهندسان تاسیسات را هزینه می دانند؛ در حالی که حضور این متخصصان منجر به افزایش بهره وری می شود.

مهندسی ایجاد اشتغال نیست بلکه ارایه خدمات مهندسی است

همچنین رامین کرمی دبیر کنفرانس درباره آخرین وضعیت مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان گفت: مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان مربوط به تعمیر و نگهداری ساختمان است. انشاءالله بتوانیم در تهرانی که پر از خطرات ساختمانی است با سرویس‌های ویژه و بازرسی‌ها در جهت ارتقای ایمنی کمک کنیم. برای نیل به این هدف لازم است شهرداری‌ها، دولت، حتی دستگاه قضایی با ما همراه شوند.

وی افزود: آیین نامه اجرایی مبحث ۲۲ که همان گردش کار اجرایی آن است هنوز ابلاغ نشده و در حال اصلاح است. مرکز تحقیقات و تدوین مقررات مسوول تهیه قانون هستند که با تمام توان در این زمینه کار می کنند. امیدواریم در اسرع وقت این اقدام توسط مراجع ذیصلاح انجام شود.

کرمی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود بخش مسکن چه تعداد از ۱۲۰ هزار مهندس ساختمانی در تهران، بیکار شده یا به مشاغل دیگر رفته اند؟ گفت: هم اکنون حدود ۵۰ هزار نفر از این تعداد فعال هستند ولی وظیفه سازمان نظام مهندسی ایجاد اشتغال نیست بلکه ارایه خدمات مهندسی است. ما دنیایی کار و خدمات داریم. همین الان اگر مبحث ۲۲ اجرایی شود بزرگترین خدمت به مردم از نظر ایمنی و خدمات می‌شود و با توجه به ایجاد بازار کار جدید برای مهندسان اشتغال ایجاد خواهد شد.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
0
0
می باید مهندسان ناظر از ارایه برگه مجوز شروع عملیات ساختمانی به علت عدم وجود مهندس مجری و یا صوری بودن قرار داد مجری مطابق با بندهای مبحث دوم مقررات ملی ساختمان خودداری نمایند تا هم مسئولیتهای آنان کمتر شود و در دادگاها دچار مشکلات کمتری شوند بدین صورت هم اجرا به صورت واقعی انجام می شود وهم نظارت مطابق مقررات ملی ساختمان وبه صورت واقعی انجام میشود و بهره بردار واقعی از اجرای این قوانین سود می برد و کیفیت ساختمانها بالا می رود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar