۱۲:۲۰ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - 29 July 2017
کد خبر: ۴۵۸۷۳
چرخش بی­طرف به سمت شهرداری تهران، ابقای چیت چیان را تقویت کرده است
بازگشت بیطرف به فهرست هفت نفره نیمه­‌نهایی انتخاب شهردار تهران، شاید به معنای عدم حضور بیطرف به جای چیت‌­چیان در وزارت نیرو قلمداد شود. آیا بیطرف از وزارت نیرو ناامید شده یا با میل خود، می‌خواهد پیشنهاد جامعه اصلاح­‌طلبی را برای شهرداری بپذیرد؟

هفت روز دیگر، مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود و احتمالاً همان جا گزینه های خود برای وزارتخانه های مختلف را اعلام خواهد کرد. اصلاح طلبانی که نام شان برای کابینه برده می شود از سوی دیگر، مورد نظر شورای شهر برای شهرداری تهران نیز هستند. در میان گزینه های شورای تهران، حبیب الله بیطرف، وزیر نیروی دولت اصلاحات نیز حضور دارد اما برخی شایعات از حضور او در وزارت نیروی دولت دوازدهم خبر می دهند. بیطرف، آیا شهرداری را به وزارت نیرو ترجیح می دهد؟

بی­طرف به شهرداری روی خوش نشان داد

زهرا صدراعظم نوری، منتخب شورای پنجم شهر تهران در گفتگو با «اقتصاد آنلاین» اعلام کرد: هفت گزینه شهرداری با جدیت در حال تدوین برنامه‌های خود هستند.

حسن رسولی، دیگر منتخب شورای پنجم شهر تهران نیز از دیدار با بی­‌طرف خبر داده و به «ایسنا» گفت: این ملاقات پس از آن بود که بی‌طرف در صدد اعلام مخالفت با کاندیداتوری‌اش بود و این دو نفر (بی‌­طرف و شریعتمداری) در آستانه اعلام انصراف کتبی خود بودند که بر همین اساس، صادقانه مسیر انتخاب را برای آنها توضیح داده و از آنها دلجویی کردیم و از آنها استدعا کردیم که شورای شهر پنجم را همراهی کنند.

انصراف بی­طرف از کاندیداتوری برای شهرداری در 29 تیرماه

اما بیطرف پیش از این و در 29 تیرماه گذشته از کاندیداتوری برای حضور در ساختمان بهشت انصراف داده بود. او در آن روز طی یادداشتی «انصراف خود را از کاندیداتوری شهرداری تهران اعلام» کرد.

برخی این انصراف را ناشی از حضور او در وزارت نیرو قلمداد کردند. گروهی دیگر نیز، این موضوع را ناشی از دلخوری بی­طرف به خاطر گنجاندن نام وی در فهرست کاندیداهای مرحله یک­‌چهارم نهایی انتخاب شهردار تهران می­­‌دانستند. زیرا بی­‌طرف در همان یادداشت 64 کلمه‌­ای 29 تیرماه، گفته بود که «هیچ گاه آمادگی خود را برای سمت شهردار تهران به اعضای محترم شورای پنجم اعلام ننموده‌ام».

این مسئله نشان می‌­داد بدون هماهنگی وی، نامش در فهرست کاندیداهای شهرداری آمده و موجب تکدر خاطر وزیر نیروی دولت اصلاحات شده است.

آیا بی­طرف به وزارت نیرو می­‌رود؟

تا روز 28 تیر که هفت کاندیدای مرحله نیمه نهایی شهرداری تهران مشخص شدند، شایعات زیادی در مورد احتمال حضور مجدد بی­طرف در سکان هدایت وزارت نیرو بعد از 12 سال شنیده می­شد.

دو گزینه برای نشستن بر جایگاه چیت ­چیان، بیشتر در رسانه­ ها دیده می­شد؛ حبیب ­الله بی­طرف، وزیر نیرو در دولت اصلاحات و رضا اردکانیان، معاون او در همان دولت.

اتفاقاً هر دو نفر در لیست مرحله یک چهارم نهایی انتخاب شهردار تهران حضور داشتند که بی­طرف با توجه به سابقه بیشتر در میان اصلاح طلبان، توانست به میان هفت گزینه نهایی صعود کند.

بی­طرف از اول آذر 94 به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران شده بود اما 13 ماه بعد یعنی در دی ماه 95، با حکم بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم، به عنوان معاون پژوهشی او مشغول به کار شد. همین مسئله موجب شد تا این شایعه دهان به دهان بچرخد که بی­طرف، گزینه وزیارت نفت در دولت دوازدهم خواهد بود.

با این حال، عملکرد درخشان بیژن زنگنه در وزارت نفت، باعث شده تا زنگنه در وزارت نفت بماند.

سپس گمانه ­زنی ­ها به سمت حضور بی­طرف در وزارت نیرو رفت. بی­طرف آنقدر در حوزه آب و برق و در کل وزارت نیرو، خوشنام است که طبیعی است اگر قرار به رفتن چیت­چیان باشد، محتمل­ ترین جانشین او، بی­طرف باشد.

روحانی، پیشنهاد وزارت نیرو را به بی­طرف نداده یا بی­طرف قبول نکرده؟

بازگشت بی­طرف به فهرست نیمه­ نهایی کاندیداهای انتخاب شهردار تهران، باعث شده تا سه گمانه را تقویت می­ کند؛

روحانی، خیال تغییر چیت­چیان را ندارد،

روحانی، وزارت نیرو را بجای بی­طرف، به فرد دیگری پیشنهاد داده،

روحانی، وزارت نیرو را به بی­طرف، پیشنهاد داده اما بی­طرف قبول نکرده است.

هر یک از این سه گزینه، واقع­ باشند، یعنی بی­طرف به وزارت نیرو نمی ­رود. به هر حال، بی­طرف بر خلاف روزهای گذشته، یک گام به سمت ساختمان بهشت برداشته است. بنابراین، وزیر نیرو، هر که باشد، بی­طرف نخواهد بود.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar