۰۹:۵۲ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 22 August 2017
کد خبر: ۴۶۲۷۶
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم باید همت خود را روی به حرکت درآوردن و راه انداختن بخش تولید بگذارد و زیاد نگران تورم نباشد، گفت: نگرانی دولت از بابت افزایش تورم، درنهایت موجب می شود که فنر تورم جهش پیدا کند و در این صورت دیگر نمی توان آن را کنترل کرد.

محمدرضا انصاری در گفت و گو با «صما» درخصوص سیاست های اقتصادی دولت دوازدهم تصریح کرد: بهتر است دولت اجازه دهد تا افزایش تورم به صورت کنترل شده اتفاق بیفتد. به این دلیل که اگر به دنبال رونق اقتصادی هستیم، ممکن است مهار کردن تورم به صورت انقباضی چندان ممکن نباشد.

وی ادامه داد: از همین رو دولت دوازدهم باید بیشتر روی بهبود وضعیت و رونق تولید در کشور تاکید و تمرکز کند و همچنین قدرت خرید مردم را بالا ببرد و تقاضا را تحریک کند.

انصاری همچنین یکی دیگر از الزامات دولت را پشتیبانی و حمایت از توسعه صادرات دانست و تاکید کرد: صادرات به معنی استفاده از تقاضای بیرون از مرزها است و باید مورد حمایت دولت دوازدهم قرار گیرد تا درنهایت از طریق برنامه های مذکور دولت بتواند به ایجاد رونق اقتصادی دست پیدا کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش مهم بخش خصوصی در این حوزه ادامه داد: دولت می تواند عمده این برنامه ها را توسط بخش خصوصی انجام دهد که صاحب 80 درصد ظرفیت انسانی کشور هستند و دولت باید بتواند از این ظرفیت استفاده کند، گرچه ممکن است ظرفیت اقتصادی و مالی را در این درصد نداشته باشد.

صنعت، بدون رونق مسکن راه نمی افتد

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود درباره سیاست های دولت در بخش مسکن گفت: در حال حاضر مسکن دچار رکود شدیدی است و تقاضا در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است؛ به نحوی که بین توانمندی مردم و قیمت ها در بازار مسکن، فاصله و شکاف وجود دارد.

وی افزود: در همین راستا لازم است دولت باز هم مثل گذشته و به روش های مختلف تقاضا در بازار مسکن را برای رونق مسکن تحریک کند. چرا که نمی توان انتظار داشت مسکن در رکود باشد، ولی بخش صنعت کشور رونق پیدا کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه معمولا در دیگر کشورها روی رونق بخش مسکن و فعالیت های ساختمانی تاکید می شود اظهار داشت: چون در این حوزه ها اشتغال بسیار سریع ایجاد می شود و به سبب اینکه صنعت ساختمان با 400 رشته صنعتی ارتباط دارد، به خودی خود موجب تحریک و رونق بخش صنعت و تولید می شود.

وی افزود: بنابراین توجه به مسکن و کمک به ایجاد تقاضا در بازار مسکن باید جزو برنامه های اساسی دولت باشد. چرا که دامنه رکود موجود در بخش مسکن و ساختمان به جاهای دیگر اقتصاد کشور هم سرایت می کند.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در عین حال با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای توسعه صادرات، اظهار داشت: لازمه این هدف برطرف کردن معضلات پیش روی صادرات است.

انصاری با بیان اینکه در این زمینه دو محور اساسی مطرح است، خاطر نشان ساخت: اول اینکه باید دیون گذشته دولت در بخش جوایز صادراتی پرداخت شود تا اعتماد مجدد به دولت در بین پیمانکاران و مهندسان ایجاد شود. دوم اینکه در صورت امکان مسئله ضمانت نامه در کشورهای هدف حل شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar