۰۹:۴۶ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - 26 August 2017
کد خبر: ۴۶۳۳۳
رئیس انجمن مدیریت مصرف انرژی ایران در گفت‌وگو با«صما» تاکید کرد:
رئیس هیئت مدیره انجمن مدیریت مصرف انرژی ایران با اشاره به راهکارهای توسعه استفاده از انرژی‌های بادی در کشور گفت: تثبیت سیاست‌ها، قیمت‌های خرید تضمینی و ارائه ضمانت نامه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاران می تواند در توسعه انرژی‌های بادی بسیار موثر واقع شود.
سعید مهذب ترابی در گفت و گو با «صما» با اشاره به اینکه ایران به لحاظ پتانسیل استفاده از انرژی بادی از کشورهای با قابلیت مناسب است، عنوان کرد: در راستای توسعه انرژی‌های بادی، یکی از راهبردهای وزارت نیرو، توسعه نیروگاه های برق بادی با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

وی در عین حال با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه ظرفیت انرژی‌ بادی در کشور تصریح کرد: مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که پتانسیل انرژی بادی در ایران درحدود ۲۶ منطقه از کشور با در نظر گرفتن بازدهی کلی ۳۳ درصد، در حدود ۶٫۵۰۰ مگاوات است.

مهذب ترابی ادامه داد: همچنین بر اساس اطلاعات اطلس بادی تهیه شده و اطلاعات دریافتی از ۶۰ ایستگاه و در مناطق مختلف کشور، میزان ظرفیت اسمی سایت‌ها در حدود ۶۰ هزار مگاوات است.

رئیس انجمن مدیریت مصرف انرژی ایران همچنین با اعلام اینکه بر پایه پیش‌بینی های صورت گرفته، میزان انرژی قابل استحصال بادی کشور از لحاظ اقتصادی بالغ بر ۱۸ هزار مگاوات تخمین زده می شود، افزود: این رقم موید پتانسیل قابل توجه کشور در زمینه احداث نیروگاه‌های بادی و همچنین اقتصادی بودن سرمایه گذاری در صنعت انرژی بادی است.

وی با اشاره به جزئیات پروژه پتانسیل سنجی بادی کشور عنوان کرد: در انجام پروژه پتانسیل سنجی بادی در ایران، شرکت لامایر آلمان نیز به عنوان مشاور همکاری داشته و بر اساس مطالعات شرکت مذکور، پتانسیل بادی قابل استحصال در کشور در حدود ۱۰۰ هزار مگاوات برآورد شده است.

مهذب ترابی با بیان اینکه ظرفیت نصب انرژی‌های نو در کشور تا پایان سال 96 به 500 مگاوات می‌رسد، تصریح کرد: این در حالی است که طبق پیش‌ بینی‌ها، از این سال به بعد نیز سالانه هزار مگاوات برق تولید شده با استفاده از انرژی‌های نو، به ظرفیت کشور افزوده خواهد شد و سهم انرژی بادی از این ظرفیت بیشتر از ۶۰ درصد است.

وی در عین حال در پاسخ به اینکه کدام استان ها و مناطق کشور از بیشترین ظرفیت به کارگیری انرژی بادی برخوردارند، گفت: پتانسیل انرژی بادی در استان‌های گیلان، خراسان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان قابل توجه است.

مهذب ترابی با بیان اینکه تا پایان سال ۲۰۱۰ ظرفیت نامی تولید برق بادی در سراسر جهان حدود ۱۹۷ گیگاوات بود، اضافه کرد: امروزه توان بادی در دنیا ظرفیت تولید سالانه ۴۳۰ تراوات ساعت انرژی الکتریکی را دارد که این میزان ۲٫۵ درصد مصرف برق دنیا است.

به گفته این مسئول، طی ۵ سال گذشته، رشد متوسط سالانه در توان بادی دنیا ۲۷٫۶ درصد بوده و انتظار می‌رفت که سهم باد در تولید انرژی الکتریکی دنیا تا سال ۲۰۱۶ به ۴ درصد و تا سال ۲۰۱۸ به ۸ درصد برسد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات سایر کشورها در حوزه انرژی بادی بیان کرد: کشورهای دانمارک با ۲۱ درصد، پرتغال با ۱۸ درصد، اسپانیا با ۱۶ درصد، ایرلند با ۱۴ درصد و آلمان با ۹ درصد از نظر درصد تولید برق بادی از کل تولید انرژی الکتریکی در جایگاه‌های نخست قرار دارند.

مهذب ترابی در پایان خاطرنشان کرد: در کشور ایران نیز نصب پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در قانون برنامه پنجم توسعه هدف‌گذاری شده است که از این میزان ۴۵۰۰ مگاوات آن برای توسعه باد در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar