۰۹:۴۵ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۶ - 31 August 2017
کد خبر: ۴۶۴۵۴
به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان و در راستای اجرای اهداف كمپین اخلاق مهندسی‌؛
«کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای اخلاق مهندسی» در راستای اجرای اهداف كمپین اخلاق مهندسی‌ به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان منتشر شد.
مجتمع رسانه‌ای ساختمان در راستای برنامه‌های کمپین اخلاق مهندسی «کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای اخلاق مهندسی» را که در مراسم جشن روز مهندس در اسفندماه 1395 توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران رونمایی کرده بود، منتشر و به جامعه مهندسی‌ كشور عرضه کرد.

به گزارش«صما» این كتاب كه در چهار فصل و 130 صفحه توسط مهندس حامد خانجانی گردآوری و تألیف شده است، مقدمه مبسوط و ارزشمند آقایان دکتر عباس آخوندی و دكتر علی‌ خاكی‌ صدیق را در سرآغاز خود دارد.

فصل اول این كتاب به مفاهیم اخلاق نظری پرداخته و تعاریفی چون علم اخلاق و مسئولیت‌های اخلاقی را ارائه می
دهد. نسبت اخلاق و قانون و نسبت اخلاق و اقتصاد مباحث بعدی این فصل را تشکیل میدهند. گزیدهای از آیات قرآن کریم در زمینه اخلاق کاربردی نیز در انتهای این فصل ارائه‌شده است.

در فصل دوم مباحث اخلاق حرفهای مهندسی ارائه میشود. تعریف و محدوده اخلاق مهندسی، پذیرش و اشتراک در مسئولیت، حل دوراهیهای اخلاقی، اصول و موازین اخلاقی، اخلاق مهندسی و توسعه پایدار از بخشهای اصلی این فصل محسوب می‌شوند.

در فصل سوم به معرفی و ارائه مفاد آیینهای مهم و معتبر اخلاق مهندسی پرداخته میشود. منشورهای اخلاقی انجمن ملی مهندسان حرفهای آمریکا و نظامنامه رفتار حرفهای اخلاقی در مهندسی ساختمان کشور ازجمله این آییننامهها است.

در کشور ما مستندات و گزارشهای اندکی در زمینه مصادیق و مثالهای اخلاق کاربردی و به‌خصوص اخلاق مهندسی وجود دارد. در تهیه این کتاب سعی بر این بوده است تا تجربیات مدیران وطنی به‌عنوان الگویی برای جوانان متخصص در نحوه ارائه خدمات مهندسی مطرح شود.

از این‌رو فصل چهار به‌عنوان نخستین اقدام در راستای مستندسازی‌ گزارش‌ها و تجربیات اخلاقی‌ در صنعت ساختمان كشور به گفتارهایی از پیشكسوتان و مدیران ارشد صنعت ساختمان خانم دکتر گیتی اعتماد، آقایان مهندس محمدرضا انصاری، مهندس صدرهاشمی نژاد، مهندس هرمزد رامینه، مهندس محسن بهرام غفاری، دکتر منوچهر شیبانی و مهندس عباس زرکوب اختصاص دارد. برای تهیه این کتاب می‌توانید با 22853530 تماس حاصل فرمایید.

كتاب اخلاق مهندسی‌ منتشر شد
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
0
0
امضافروشی کارمندان دولت - استفاده کارمندان دولت از سهمیه مجریان نظام مهندسی در حالیکه شاغل تمام وقت سرساختمان نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
0
0
شناسایی و مجازات مسیول دفاتر طراحی که از سهمیه مجریان ساختمان استفاده میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
0
0
شناسایی کارمندان دولت که مهندس ناظر یا مهندس مجری هستند یک امر ساده است ولی هیچ اراده قوی نه در سازمان نظام مهندسی وجود دارد نه در وزارت راه و شهرسازی چون از وزیر گرفته تا کارمند جز در وزارتخانه همه چندشغله هستند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۴
0
0
سلام ،همیشه چیزی به نام قانون طی عمر من در ایران جالب بود،اما جالبترازان قانون شکنان بودندویکی از محکمترین عامل بدبختیه ایران عزیز بوده.....ای کاش قانون برای همه معنا داشت...ای کاش
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar