۱۵:۱۷ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - 05 September 2017
کد خبر: ۴۶۵۴۵
در اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات نظام‌مهندسی تهران عنوان شد:
صما- اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات سازمان‌های نظام‌مهندسی امروز با حضور رئیس نظام‌مهندسی استان تهران و تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها در ساختمان سازمان نظام‌مهندسی تهران برگزار شد.

به گزارش «صما» در ابتدای این نشست رئیس نظام‌مهندسی استان تهران بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان نظام‌مهندسی ساختمان وفاق، همدلی و مشارکت هر چه بیشتر مهندسان در امور سازمان است گفت: امروزه نظام پیشنهادات یکی از مناسب‌ترین روش‌های افزایش بهره‌وری در سازمان‌های مختلف است.

حسن قربانخانی بابیان مطلب فوق افزود: خوشبختانه با تشکیل کمیته نظام پیشنهادات که از جایگاه قانونی بسیار خوبی هم برخوردار است همه مهندسان می‌توانند به‌صورت نظام‌مند و شفاف با ارائه پیشنهاد و راهکار مناسب در اداره و پیشرفت سازمان خود سهیم باشند.

وی گفت: مشارکت اعضا می‌توانند در بهبود وضعیت ساخت‌وساز مؤثر باشد؛ و در حال حاضر از کمیته نظام پیشنهادات می‌توان به‌عنوان زمینه شکل‌گیری کشف استعدادها و مؤثرترین روش‌های حل‌وفصل مسائل سازمان یادکرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران بابیان اینکه در ماه 80 قانون نظام‌مهندسی نیز به‌صراحت در خصوص کمیته نظام‌مهندسی یادشده گفت: در حال حاضر تمامی استان‌ها می‌توانند پیشنهادها خود را به شورای مرکزی ارائه داده و در صورت توافق به مرحله اجرا برسد.

قربانخانی گفت: این نظام که مبتنی بر اصل انسان‌مداری است، برای افکار و خلاقیت‌های کلیه اعضای سازمان ارزش قائل است و به‌عنوان یک نظام مطلوب و کارآمد مدیریتی هم ازلحاظ نظری و هم ازلحاظ عملی آزمون‌های موفق خود را گذرانیده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود بابیان اینکه در حال حاضر حدود 54 هزار مهندس دارای پروانه داریم گفت: در سال 90 تعداد مهندسان پروانه دارد 11 هزار و 600 نفر در طی 16 سال بعد از تشکیل نظام‌مهندسی بوده یعنی در ظرف 5 سال حدود 40 هزار نفر به این مجموعه اضافه‌شده است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی تهران با اشاره به اینکه سازمان موظف است پاسخ‌گوی این تعداد اعضا باشد، گفت: اعضا می‌توانند و با ارائه پیشنهادها و نظرات خود سازمان‌ها را برای رسیدن به هدف غایی خود یعنی ارتقای وضعیت ساخت‌وساز و جایگاه نظام‌مهندسی یاری کنند.

نظام پیشنهادات می‌تواند یک ابزار رشد بهره‌وری باشد

در ادامه همین مبحث اصغر شیراز پور نماینده شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی بابیان اینکه نظام پذیرش و بررسی پیشنهادهای کارکنان به‌عنوان یک ابزار اجرایی مدیریت مشارکتی، نظام همکاری فکری و عملی کلیه اعضای یک سازمان با سطوح مختلف مدیریتی آن است، گفت: بر اساس ماده 80 آئین‌نامه اجرائی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان مصوب بهمن‌ماه 1375 کمیته‌ای تحت عنوان کمیته نظام پیشنهادات در وزارت مسکن و شهرسازی و همچنین در هر یک از نهادهای قانون نظیر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان هر استان تشکیل‌شده است.

وی گفت: اهداف این کمیته شامل افزایش بهره‌وری در سازمان، ایجاد بستر مناسب جهت شکل‌گیری و کشف استعدادها ایجاد مؤثرترین روش حل‌و فصل مسائل سازمانی و جلب مشارکت حرفه‌ای اعضا بوده است.

شیرازپور گفت: به‌هرحال به‌منظور جمع‌آوری نظرات همه صاحب‌نظران در حوزه قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در انجام اصلاح موادی از این قانون در مجلس شورای اسلامی سامانه دریافت نظرات و پیشنهادها در سایت شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان راه‌اندازی شد.

وی گفت: این نظرات پس از دریافت در اختیار اعضای شورای مرکزی و نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جهت بهره‌برداری و استفاده مطلوب در اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان قرار می‌گیرد. در حال حاضر متقاضیان ارائه نظرات و پیشنهادها می‌توانند به سایت شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مراجعه و در سامانه طراحی‌شده نظرات خود را ارسال نمایند.

شیرازپور در نهایت گفت: با راه‌اندازی این سامانه در باقی استان‌ها می‌توانیم از ظرفیت‌های و استعدادهای تمامی اعضا بهره ببریم.

چهارآیتم برای ایجاد کمیته نظام پیشنهادات در استان‌ها

در همین زمینه مهیار فرنیا دیگر دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران بابیان اینکه 4 آیتم مهم برای ایجاد کمیته نظام پیشنهادات در استان‌ها در نظر گرفته‌شده است گفت: این مباحث شامل تهیه سامانه دریافت نظرات و پیشنهادات، نحوه تبادل ایده‌های بین استان‌ها، وحدت رویه و یکسان‌سازی در طراحی، اجرا و روند پیگیری پیشنهادات است.

وی در ادامه در خصوص درروند ارائه پیشنهادات از سال 1392 تا 1395 گفت: پیشنهادات متعددی در طی سال‌ها ارائه و تعداد از آن نیز اجرایی شده است.

کشورها موفق به دنبال نظام پیشنهادات هستند

در ادامه این نشست مهدی روانشاد نیا عضو سازمان نظام‌مهندسی در خصوص تجربه کمیته نظام پیشنهادات در سایر کشورها گفت: بعد از جنگ جهانی دوم، ژاپنی‌ها آن را در صنایع خود ترویج دادند. این نظام به‌طور فراگیر از دهه 1950 در شرکت‌های تولیدی- خدماتی کشور ژاپن به کار گرفته شد و سپس از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر کشورهای جهان پذیرفته و معمول شد.

وی گفت: این نظام از دهه 1360 در شماری از شرکت‌های صنعتی کشور ایران نیز به اجرا گذاشته شد و با توجه به کامیابی‌هایی که در این گروه از شرکت‌ها به‌دست‌آمده، مورد استقبال دیگر شرکت‌ها و سازمان‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی قرارگرفته است. امروزه در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های داخلی، این نظام پیاده‌سازی شده است.

روانشاد نیا گفت: این بخش در سازمان نظام‌مهندسی تهران در حال اجرا و برای ایده‌های موفق پاداش داده می‌شود. البته صرف ارائه پاداش نمی‌تواند انگیزه ارائه پیشنهادات مطلوب را همپوشانی دهد. بلکه با بررسی به‌موقع و اجرای آن می‌توان در این حیطه انگیزه‌ها را بالا برد.

وی بابیان اینکه سازمان موفق مبتنی بر دانش اداره می‌شود. گفت: هر آنچه خلاقیت اعضا را تحریک نموده و رشدهایی که بتوان آن‌ها را ساماندهی کرد، برآیندهای آن برای سازمان مؤثر است.

در پایان این نشست برخی از اعضای استان‌ها به مشکلات، دغدغه‌ها و کاستی‌های مربوط به کمیته نظام پیشنهادات در استان خود پرداخته‌اند. همچنین به پیشنهاد شیرازی پور مقرر شد برای تسریع فعالیت‌ها در این حوزه سامانه نظام پیشنهادات تهران مورداستفاده قرار بگیرد.


انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar