۱۴:۴۹ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - 06 September 2017
کد خبر: ۴۶۵۶۶
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تاکید کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان اظهار کرد: سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به عنوان متولی نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان در عرصه ساخت و ساز نیازمند تعامل دستگاه‌های اجرایی مرتبط با ساخت و ساز است.
به گزارش«صما» به نقل از روابط عمومی سازمان، بهنام برومندزاده با بیان اینکه از ابتدای شروع دوره ششم فعالیت هیات مدیره، آسیب شناسی مشکلات و موانع کاری سازمان در اولویت کارها قرار گرفته است گفت: در این زمینه راهکارهایی ارائه شده که یکی از این راهکارها تعامل هرچه بیشتر با سازمان ها و دستگاه های اجرایی مرتبط با صنعت ساختمان است.

وی تصریح کرد: این تعامل با همکاری معاونت عمرانی استانداری خوزستان و انجمن های مرتبط با صنعت ساختمان شکل گرفته و به طور مستمر انجام می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه ما بدنبال ایجاد ارتباطات موثر در روابط بین نهادی هستیم عنوان کرد: بسیاری از آسیب هایی که در گردش کارها و عدم اجرای قوانین و مقررات وجود دارد به دلیل فقدان آگاهی بعضی از مدیریت های نهادها، نسبت به قانون نظام مهندسی ساختمان است که امیدواریم با تعامل بیشتر زمینه آگاهی بهتر نیز فراهم آید.

وی افزود: از این حیث سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان سیاستی را پیش گرفت که روابط میان نهادها را تحکیم و در راستای فرهنگ سازی رعایت مقررات ملی ساختمان و آگاهی بخشی گام هایی بردارد.

برومندزاده توضیح داد: در گام اول، جلسات مستمر و متعددی با مدیران ارشد از طریق اداره کل راه و شهرسازی (به عنوان مرجع نظارتی سازمان نظام مهندسی ساختمان) برگزار و موانع و مشکلات مطرح شد که هدف اصلی این جلسات ایجاد بستر مناسب برای اجرای مقررات ملی ساختمان و ارتقای جایگاه سازمان بوده است.

وی با اشاره به اینکه این جلسات مشترک با شهرداری اهواز نیز برگزار شده است تصریح کرد: در این جلسات توانایی ها و مشکلات نظام مهندسی و راهکارهای افزایش ارتباط با اداره کل راه و شهرسازی، معاونت عمرانی و دفتر فنی استانداری و شهرداری مطرح این نتیجه حاصل شد که با همکاری شایسته تری می توان به کاهش موانع کاری فی مابین امیدوارتر بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان خاطر نشان کرد: کلیه مجموعه های فعال در صنعت ساختمان به دنبال ایجاد وضعیت مناسبی در صنعت ساختمان هستند که امیدواریم در سایه تعامل و همکاری های ایجاد شده، شاهد تحقق قانون نظام مهندسی در سراسر استان باشیم.

وی افزود: بدون شک اجرای دقیق و بدون نقص این مقررات رعایت بحق حقوق شهروندی و امنیت ساکنان ساختمان های احداث شده است.

راه اندازی سامانه مشترک ساخت و ساز در خوزستان

عضو کارگروه تخصصی صنعت ساختمان استان ادامه داد: راه اندازی و آغاز بکار سامانه مشترک ساخت و ساز که برای اولین بار در استان خوزستان شکل گرفت، به همت سازمان هایی مانند دفتر فنی استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی ساختمان اجرایی شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه در راستای اجرایی شدن سامانه مشترک، جلسات متعددی فی مابین سازمان و شهرداری برگزار شد گفت: کارشناسان سازمان نظام مهندسی و شهرداری( سازمان فاوا) در طی این جلسات، نرم افزار مورد نظر را مرور و اشکالات آن را عیب یابینمودند و در نهایت با نگارش صورتجلسه ای خواسته های قانونی نظام مهندسی در اجرای سامانه، مکتوب و به امضای طرفین رسید.

وی در خصوص ویژگی های کاربردی سامانه گفت: یکی از ویژگی های این سامانه ارتباط اداری و فنی بین مهندسان عضوسازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری به شکل کارتابل الکترونیکی است که در این سامانه اداره کل راه و شهرسازی و دفتر فنی استانداری به عنوان ناظر و کنترل کننده این روابط همکاری متقابلی با یکدیگر خواهند داشت، در این سامانه کلیه گزارشات مرحله ای، مکاتبات فنی و اداری و سایر کنترل ها منظم و جامع بصورت الکترونیکی انجام خواهد گرفت.

برومندزاده با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان سه پیشنهاد در خصوص سامانه مشترک ارائه داد تصریح کرد: از جمله این پیشنهادات الزام به رعایت کلیه مقررات ملی ساختمان و ضوابط موجود در این سامانه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: شهرداری اهواز مطابق قوانین و مقررات ملی ساختمان فقط برای نقشه هایی پروانه صادر خواهد کرد که اسناد و مدارک فنی آن از طریق سازمان نظام مهندسی در این سامانه بارگذاری شده باشد و برای پلاک های ثبتی که خارج از سازمان کنترل شده اند پروانه صادر نخواهد شد و همچنین سازمان قابلیت این را خواهد داشت که گزارش کاملی از کلیه پروانه ها ساختمانی و کارکرد مهندسان ناظر را از این سامانه، جهت کنترل ظرفیت های اشتغال و ارائه گزارش کارکرد مهندسان به مراجع مالیاتی اخذ کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان خاطر نشان کرد: در نهایت و پس از کارشناسی های متعدد این موضوع در هیات مدیره مطرح و به تصویب رسید و در نهایت جهت اجرایی شدن آن به اداره راه و شهرسازی استان ارائه گردید.

به گفته برومندزاده در آیین انعقاد تفاهم نامه ساخت و ساز که معاونت عمرانی استاندار، مدیر کل دفتر فنی استانداری، مدیر کل راه و شهرسازی، شهردار اهواز و رئیس سازمان حضور داشتند تفاهم نامه اجرای سامانه مشترک به امضا طرفین رسید و قابلیت اجرایی پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه مشترک بر روی یک جامعه هدف محدودی در حال اجرا است اظهار کرد: در صورت موفقیت و رفع نواقص به زودی به شکل گسترده ابتدا در شهر اهواز و سپس سایر شهرهای استان اجرا می شود براساس این سامانه کلیه مهندسان ناظر مکلف هستند گزارشات مرحله ای و اتمام عملیات ساختمانی را از طریق این سامانه و کارتابل شخصی که در این سامانه ایجاد می شود به واسطه یک امضای الکترونیکی ارسال کنند.

برومندزاده ادامه داد: امکان این قضیه وجود دارد تمام پروسه انجام کار از طریق کارتابل برای خود مهندسان و همچنین نهادهای نظارتی قابل رویت باشد که خدمت بسیار بزرگی در جهت شفافیت ارائه خدمات و ارتقا کیفیت ارائه خدمات مهندسی خواهد بود.

وی گفت: این سامانه که برای اولین بار در کشور رونمایی شده است به شورای مرکزی معرفی خواهد شد که امیدواریم مورد استقبال قرار گرفته و در کل کشور مورد اجرا قرار گیرد.

انتخابات دفاتر نمایندگی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان در خصوص انتخابات دفاتر نمایندگی اظهار کرد: این سازمان در راستای اجرای مواد ٨ و ١۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ماده ٧۶ و بند ف ماده ١١۴ اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و به جهت همکاری در تنسیق امور کنترل و نظارت بر ارائه خدمات مهندسی و ارتباط بیشتر سازمان با اعضاء شهرستانهای استان و نیز مشارکت هرچه بیشتر اعضاء در انتظام امور حرفه ای و با استناد به نظام نامه ی نحوه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی مصوب شورای مرکزی در سال ۹۵، اقدام به برگزاری انتخابات دفاتر نمایندگی کرد.

وی افزود: مطابق شرایط نظامنامه هفت شهر آبادان، ایذه، اندیمشک، بهبهان ،دزفول، شوشتر و ماهشهر مشمول برگزاری انتخابات بودند که این انتخابات، با مشارکت حداکثری اعضا برگزار شد.

برومندزاده خاطر نشان کرد: شرح وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان بحث تنسیق امور و کنترل ارائه خدمات مهندسی توسط اعضا است براساس قانون خدمات مهندسی توسط مهندسان دارای صلاحیت سازمان نظام مهندسی در سه قسمت طراحی، نظارت و اجرا انجام می شود.

حضور مجریان ساخت دارای صلاحیت در ساخت و ساز استان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان اظهار کرد: در بخش اجرا این مهم علی رغم اینکه با شفافیت در قانون ذکر شده است که مجری ساختمان باید کسی باشد که دارای صلاحیت اجرا باشد، بحث مجریان ساخت در استان ما به دلایل متعددی اجرایی نشده که عمده ترین دلیل آن عدم هماهنگی نهادهای مرتبط با صنعت ساختمان در استان خوزستان است.

وی با بیان اینکه استفاده از مجریان دارای صلاحیت یک سرمایه گذاری در صنعت ساختمان است اظهار کرد: این مهم باعث افزایش کیفیت و امنیت در ساخت و سازها خواهد شد و به مانند سایر فعالیت های صنعتی و تخصصی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند اقدام به امر ساخت و ساز برای سرمایه گذاران بنمایند که دارای مجوز صلاحیت حرفه ای این کار از مراجع مربوطه باشد.

برومندزاده افزود: حضور مجریان ذی صلاح در کنار مهندسان ناظر، برای برقراری ارتباط فنی، در ارتقا کیفیت ساختمان بسیار موثر است.

برومند زاده با بیان اینکه ممانعت از اجرایی شدن طرح سازندگان مسکن و ساختمان هیچگونه منطق فنی، قانونی و اجتماعی ندارد اذعان کرد: معمولا افرادی خارج از حوزه تخصصی ساختمان و بدون داشتن صلاحیت فنی، اظهارنظر غیرحرفه ای انجام می دهند که موجب ایجاد موانع بر سر راه ساخت و ساز اصولی و امنیت شهروندان می گردد.

وی بیان کرد: ما نمی توانیم ماده چهار قانون را نادیده بگیریم، همانطور که در این ماده تاکید شده برای انجام کار طراحی، اجرا و نظارت باید صلاحیت حرفه ای وجود داشته باشد و هرگونه فعالیت فنی و مهندسی در حوزه طراحی، نظارت و اجرا منوط به داشتن صلاحیت و پروانه اشتغال است و به موجب آن لزوم اجرای این قانون در تعهد مهندسان دارای صلاحیت سازمان نظام مهندسی ساختمان است و هر عاملی مانع اجرای قانون گردد، تخلف محسوب شده و قابل پیشگیری است.

لزوم اجرایی شدن طرح شناسنامه فنی ملکی ساختمان در خوزستان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان عنوان کرد: در این میان بحث شناسنامه فنی و ملکی مطرح است و حق مسلم همه خریداران و شهروندان است که منازل مسکونی را خریداری کنند که دارای شناسنامه فنی و ملکی باشد.

وی ادامه داد: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سندی است که حاوی اطلاعات فنی و ملکی ساختمان بوده و توسط سازمان استان صادر می گردد و در کلیه نقل و اطلاعات ساختمانی همراه با نقشه های چون ساخت، تحویل خریداران می گردد تا از مشخصات ساختمانی که خریداری می نماید مطلع شود.

برومندزاده افزود: یک نسخه از شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نیز به منظور صدور پایان کار ساختمان تحویل مرجع صدور پروانه ساختمان می شود، صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان مستلزم تهیه و تکمیل دفترچه اطلاعات ساختمان می باشد که متشمل بر جداول مربوط به روند تهیه طرح، اجرا، نظارت و اطلاعات ساختمان است و نهایتا منجر به صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان می شود که این دفترچه ها به تعداد کافی در اختیار دفاتر مهندسی طراحی و طراحان حقوقی ساختمان قرار داده می شود.

وی ذعان کرد: براساس توضیحاتی که در کتاب قانون مقررات ملی ساختمان آمده است شخصی می تواند این شناسنامه را تهیه کند که دارای صلاحیت ساخت باشد، پس هنگامی که همه جوانب در کنار هم قرار داده می شود نشان از جای خالی مجریان دارای صلاحیت در استان است.

وی اذعان کرد: در ابتدای شروع به کار هیات مدیره این موضوع رابه عنوان یک نقطه هدف انتخاب و مطالعات متعددی در این زمینه انجام شد.

به گفته وی جلسات متعددی نیز در زمینه اجرای این سیستم در شورای مرکزی، دفتر فنی استانداری و راه و شهرسازی برگزار و در آینده نزدیک و به همت تمام دلسوزان ومدیران استانی این مهم را به اجرا خواهیم کرد.

تسهیل در امور بررسی نقشه

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: از جمله خدمات سازمان نظام مهندسی می توان به افزایش کیفیت کنترل امور نقشه و خدمات مهندسی به مالکان و کارفرمایان اشاره کرد که در گذشته برای این کنترل ها بواسطه شرح وظایف سازمان گردش هایی تعریف شده و براساس آن تمام طراحی های مهندسان طی مراحلی کنترل، تایید نهایی و در نهایت از سازمان خارج می شوند.

وی افزود: در هیات مدیره دوره ششم طی بررسی های مستمر، نواقص کار از نظر فنی،قانونی و گردش مدیریتی و اداری کار وجود دارد که نیاز به رفع نقص و انطباق با شرایط قانونی و مقررات دارد از این حیث با بررسی های کارشناسان پس از یک کار تحقیقاتی 5 ماهه نظامنامه ای تحت عنوان "فرآیند کنترل نقشه" که براساس آن تمام گردش کنترل نقشه براساس ضوابط قانونی ،چک لیست های مصوب وزارتخانه و شرح وظایف رشته های هفتگانه که در مقررات ملی ساختمان قید شده و نیز بخشنامه های وزارتخانه تنظیم و تهیه شده است.

برومندزاده خاطر نشان کرد: هدف عمده این بحث شفافیت و قانونی بودن این کنترل مضاعف و کاهش زمان ارائه خدمات به کارفرمایان و مراجعه کنندگان بوده که موجب ارتقا کیفیت خدمات خواهد شد براساس این نظامنامه که مورد تصویب هیات مدیره قرار گرفته، هیات رئیسه تصمیم دارد به شکل گام به گام این فرآیند را در سازمان اجرا و پیاده سازی کند.

وی تصریح کرد: در صورت تکمیل فرآیند پیاده سازی این شیوه نامه سعی بر این است که حضور مهندسان و کارفرمایان در سازمان به حداقل ممکن برسد و موجب شود که زمان ارائه خدمات هم به کوتاه ترین مقدار خود برسد.

تغییر در تعرفه خدمات مهندسی پس از4 سال

وی عنوان کرد: تعرفه سازمان براساس ضوابط و مقررات ملی ساختمان هرساله بر مبنای جدول 10 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و اعمال ضرایب تعدیل سالانه از جانب شورای مرکزی تهیه و به صورت قیمت ساخت و ساز در گروه های ساختمانی اعلام می شود و هیات مدیره سازمان براساس ضرایب جدول شماره 11 قیمت ارائه خدمات مهندسی در بخش طراحی و نظارت و در گروه های مختلف ساختمانی را مطابق ابلاغ قیمت های ساخت و ساز از شورای مرکزی استخراج و تصویب می کند که در سطح کل استان لازم الاجرا است و هرگونه تعرفه ای خارج از مسیر فوق غیرقانونی خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: همچنین همانگونه که در قوانین و دستورالعمل های نظام فنی و اجرایی نیز آمده ارائه خدمات مهندسی در مناطقی که دارای آب و هوای نامساعدتری است ضرایب منطقه ای بالاتر دارد که ما آن را در نظر نگرفته ایم و قیمت ارائه خدمات مهندسی را مطابق آنچه از طرف شورای مرکزی ارائه شده بدون هیچ افزایشی اعمال کرده ایم.

وی عنوان کرد: انتظار داریم که سایر حامیان حقوق شهروندی و دوستداران اجرای قانون به این نکته توجه کنند که هم استانی های خوزستانی شایسته ارائه بهترین خدمات مهندسی هستند.

برومندزاده گفت: کل قیمت خدمات مهندسی بطور متوسط حدود چهاردرصد کل قیمت ساخت و ساز می باشد که تعیین آن دارای ضوابط و مجاری قانونی می باشد

وی پیشنهاد داد: برای بررسی و آسیب شناسی صنعت ساختمان در حوزه مالی و اقتصادی، سایر هزینه های اجرای ساختمان که بیش از 96 درصد از هزینه های ساخت است و دارای هیچگونه نظام و قوانین خاص نیست بررسی شود.

وی اظهار کرد: قطعاً سازمان نظام مهندسی ساختمان استان این آمادگی را دارد تا در قالب همکاری با همه نهادها و دلسوزان صنعت ساختمان تحقیق، بررسی و پژوهش های لازم برای ارتقا این صنعت را انجام داده تا مشکلات موجود را به حداقل برساند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar