۱۵:۴۳ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - 11 September 2017
کد خبر: ۴۶۶۱۵
به زودی نیمه اول سال به پایان می رسد؛با آغاز نیمه دوم سال،عملیات عمرانی به تدریج تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی کندتر می‌شود.البته امسال هم با پدیده کاهش بهای نفت، باید انتظار داشت عملکرد بودجه های عمرانی کمتر از سالهای قبل باشد.

بودجه عمراني يا اعتبار طرح تملك دارايی‌های سرمايهای يكي از مهمترين بخش هاي بودجه‌های سنواتی است.

براساس تعاريف بودجه، منظور از اعتبارعمرانی، مجموعه عمليات مشخص است كه براساس مطالعات توجيهی، فني و اقتصادی و اجتماعي كه توسط دستگاه اجرايی پيش بينی مي‌شود تا در مدت معين و با اعتبار مشخص براي تكميل طرح های نيمه تمام يا هدفهای برنامه های توسعه 5 ساله به صورت سرمايه‌گذاری ثابت يا مطالعه براي ايجاد دارايی سرمايه‌ای اجرايی شود.

اغلب منابع موردنياز اجرای اين طرح ها به صورت انتفاعی (ازمحل بودجه عمومی سالانه) و یا غيرانتفاعی (واگذاری به بخش‌خصوصی) پيش بيني مي شود. آنچ

بررسي عملكرد آنچه در قالب بودجه های سالانه براي بخش عمران كشور در یک دهه گذشته در نظر گرفته شده،حكايت از آن دارد كه اجرا از برنامه عقب مانده است. هرچند دولت یازدهم تلاش کرد که بیشترین تخصیص ها را به بخش عمرانی کشور داشته باشد،اما به دلیل کاهش ناگهانی بهای نفت عملا در این زمینه نتوانست موفق باشد.

براساس آمارهای رسمی، تعداد پروژه‌های عمرانی اجرا شده ظرف 15 سال گذشته 6 هزار و 201 طرح تعريف شده است. از اين تعداد تنها 538 پروژه به اتمام رسيده است. این آمار نشان می دهد که هم اكنون 5 هزار و 663 پروژه عمراني نيمه تمام،در دست اجرا يا حتی روی كاغذ باقی مانده است.

هادی حق شناس كارشناس اقتصادي در اين رابطه به خبرآنلاين مي گويدمتاسفانه طي سال های گذشته به دليل كاهش قيمت جهانی نفت، درآمدهای نفتی ايران نيز كاهش چشمگيری را تجربه كرد. بنابراين درآمدهای نفتی طبق پيش بينی هاي انجام شده تحقق نيافت. از سويي ديگر به دليل مشكلات اقتصادی موجود، درآمدهای دولت از محل ماليات ها نيز طبق پيش بينی ها پيش نرفت و بنابراين درآمدهای دولت از ميزان پيش بينی شده بسيار كمتر رقم خورد

البته جز آنچه حق شناس مي گويد،مي توان مقاومت در واگذاري طرح‌ها به بخش خصوصی را يكي از علل تكميل نشدن پروژه های عمراني ذكر می کند و معتقد است برای جبران کاهش منابع درآمدی بودجه که از نفت تامین می شود،بهتراست که بخش خصوصی را در تکمیل پروژه های عمرانی مشارکت داد.

بيماری مزمن كسری تراز عملياتی

عملكرد بودجه های سالانه نشان مي دهد كه عموما هر سال دولت با كسری تراز عملياتی بالايی در بودجه مواجه است و اين موضوع سبب شد تا دستگاه‌ها به واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی خودداری كنند.موضوعی كه نتيجه اش توقف پروژه های عمرانی شده است. اين در حالی است كه بسياری از قوانين بالادستی از جمله برنامه ششم ، قوانين بودجه سنواتی سالهاي گذشته، قانون رفع موانع توليد و قانون الحاق موادي به قانون تنظيم بخشی از مقررات مالي دولت بر واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی تاكيد مي كند.

همين دو هفته پيش بود كه محمدباقر نوبخت رييس سازمان برنامه و بودجه از كسری بودجه ناشي از كاهش قيمت نفت خبرداد. عددي كه او حدود 38 هزار ميليارد تومان برآورد كرده است،از همين امروز نگرانی های بسياری را برای سرنوشت بودجه عمرانی در سال جاری ايجاد كرده است.

تا پايان شهريور ماه كمتر از 11 روز ديگر باقيست؛ اين يعني نيمی از سال به پايان رسيده و شروع نيمه دوم عميات عمرانی در مناطقی از كشور به دليل تغيير شرايط آب و هوايی به سختی امكان پذير است. نتيجه اينكه در نيمه سال عمليات عمرانی معمولا كندتر از نيمه اول سال مي شود.

حادثه «نفتی» خبر نمی كند

در كنار كسری بودجه حدود 37 هزار ميليارد تومانی كه نوبخت از آن خبر داده، بايد انتظار داشت كه تخصيص منابع به بخش عمرانی همواره با تنگ‌دستي انجام شود .به گفته نوبخت قیمت نفت در بودجه 50 دلار در نظر گرفته شده بود، اما با توجه به افت قیمت نفت به حدود 47 دلار بودجه سال جاری عملا تحقق نمی یابد و از 346 هزار میلیارد تومان در حد 309 هزار میلیارد تومان تحقق می‌یابد. پیش بینی ما این است که قیمت نفت پایین‌تر از این هم بیاید.

اگر طبق روال سالهای قبل،به محض كسری بودجه،بخش عمرانی قربانی بخش جاری شود،مطابق با اظهارات رييس سازمان برنامه و بودجه بايد انتظار اين اتفاق را از نيمه دوم سال داشت. اما بايد در نظر داشت كه دولت راهكاری جز جابجايی رديف ها در نيمه دوم سال نخواهد داشت.با ادامه يافتن كاهش بهای نفت، دولت به سياق سالهای قبل ناچار به اصلاحيه بودجه خواهد بود.هرچند كه اقتصاددانان می گويند،راهكارهای ديگری هم براي جلوگيری از اين رسم وجود دارد.

هادی حق شناس در اين رابطه مي گويد:«يكی از اين راهكارها كاهش اتكای بودجه دولت به درآمدهای نفتی و واگذاری پروژه‌های عمراني به بخش خصوصی حقيقی است؛اين راهكار سبب مي شود تا علاوه بر رونق اقتصادی و توسعه بخش خصوصي، اين بودجه از محل درآمدهای دولتی به مرور حذف شده و از طريق سرمايه گذاری بخش خصوصی و حتی سرمايه گذاری خارجی تامين شود.

چرا بودجه‌ های عمرانی قربانی می‌ شوند؟

انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
0
0
چون برای مدیران این دولت نه تلفات جاده ای اهمیت دارد نه ساخت بیمارستانهای مدرن نه تعریض راهها نه توسعه راه آهن نه توسعه ورزشگاه...تمام فکر و ذکر این دولت شده پرداخت حقوق های نجومی و اضافه کاری میلیونی و کارانه های میلیاردی کارمندان و پزشکانش
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
0
0
وقتی قیمت نفت خام ایران از بشکه ای ۶۰ دلار به بشکه ای ۴۰ دلارکاهش یافته پس بودجه جاری دولت باید انقباضی شود و نه تنها حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده افزایش نیابد تا حتی برخی حقوق های بالاتر از ۳ میلیون تومان درماه به زیر ۲ میلیون تومان در ماه کاهش پیدا کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
این دولت خیلی عیالوار شده و تمام بودجه مملکت صرف پرداخت پاداش و حقوق و اضافه کاری و سنوات کارمندان وبازنشستگان دولت میشود و دیگر چیزی به اسم بودجه عمرانی باقی نمی ماند, بایدکوچک سازی دولت انجام شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
0
0
ایجاد صندوق های پروژه در بورس بهترین روش برای تامین مالی پروژه های عمرانی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
0
0
ایجاد صندوق های پروژه در بورس بهترین روش برای تامین مالی پروژه های عمرانی است
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
0
0
این دولت به زور چاپ اسکناس و استقراض از بانک مرکزی میخواد حقوق کارمندان و بازنشستگان را ۱۰ درصد زیاد کند, در حالیکه کل بودجه دولت توان پرداخت ۵ درصد افزایش حقوق کارمندان را دارد ولذا برای تامین ۵ درصد مابقی, این دولت به ناچار یارانه نان مردم را به نصف کاهش داده, بودجه آموزش عالی و دانشگاه ها را کاهش داده, بودجه عمرانی را کاهش داده, قیمت بنزین را میخواد ۵۰ درصد گران کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۱
0
0
این دولت به هر بهایی میخواهد حقوق کارمندانش را زیاد کند و برای تحقق این امر از افزایش قیمت دلار رسمی و افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین و کاهش بودجه عمرانی فروگذار نکرده, در حالیکه نمیداند کوچکترین افزایش نرخ بنزین به گرانی افسارگریخته اجناس و شورش عمومی منجر میشود, یکبار برای همیشه باید ترمز افزایش حقوق کارمندان دولت کشیده شود که کار مفیدشان ۴۵ دقیقه در روز است و بیشتر ساعت اداری را به بازی کردن با موبایل و مرخصی رفتن و چرت زدن و مراسم زیارت, عاشورا در اداره دولتی میگذرانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
0
0
در آینه بودجه ۹۷

[اعداد به میلیارد تومان]
_ مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: ۶۰۰
_ شورای عالی حوزه‌های علمیه: ۴۴۰
_ جامعه المصطفی العالمیه: ۳۰۳
_ شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران: ۲۵۸
_ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: ۲۱۰
_ سازمان تبلیغات اسلامی: ۱۶۹
_ نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه: ۱۲۹
_ نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه:۹۴
_ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: حدود ۴۸
_ مجمع جهانی اهل بیت: حدود ۴۸
_ شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه:۴۲
_ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:۳۷
_ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: ۲۸
_ ستاد اقامه نماز: ۱۹
_ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی : حدود ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
0
0
كميته ويژه بودجه مجلس حقوق نمايندگان را با ٧٠ درصد افزايش به ١٠ ميليون تومان رساند. اين رقم بدون مزايای نمايندگی مثل حق دفاتر، خودرو و مسكن و... است.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
0
0
بالاخره نمایندگان ملت حرف دل هزاران کارگران چندین ماه حقوق نگرفته رو شنیدن و با افزایش 70% حقوق خودشون موافقت کردن!

افزایش حقوق نمایندگان مجلس از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومن به ۱۰ میلیون
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
0
0
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
0
0
افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان/ ‏میانگین حقوق یک نماینده مجلس منهای پاداش، 32میلیون تومان در ماه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
0
0
⚪️⚫️⚪️ ‏غارت بيت المال به نام دين
اختصاص ۱۴میلیارد تومان بودجه ستاد استهلال ماه رمضان
‏توعصری که موقعیت ماه رامی شىد ازسال ها قبل پیش بینی کرد اين بودجه ها چه توجيهى دارد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar