۰۹:۵۲ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - 12 September 2017
کد خبر: ۴۶۶۲۳
علی اعطا، عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران
در روزهای پایانی هفته گذشته، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون وزیر، دکتر پیروز حناچی، با وجود میل جامعه تخصصی، از وزارت راه و شهرسازی خداحافظی کرد و به خانه اصلی اش، به جایی که عمیقاً به آن تعلق داشت، دانشگاه تهران بازگشت.

گمان مبر که به پایان رسید کار مغان
هزار باده ناخورده در رگ تاک است

در هفته‌های اخیر، وقتی زمزمه‌های کنار رفتن حناچی در جامعه حرفه‌ای و تخصصی معماری و شهرسازی پیچید، آنچه در نگاه اول آشکار بود دغدغه جمع قابل توجهی از متخصصین وهمچنین تشکل‌های حرفه‌ای بود که نسبت به تداوم مشی اصلاح‌طلبانه در سیاستگذاری حوزه شهرسازی در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران پرسشگری می‌کردند.

به شخصه، کارنامه دولت اول روحانی در حوزه شهرسازی رابی‌هیچ گفت‌و‌گوکارنامه‌ای اصلاح‌طلبانه می‌دانم. نهاد متولی این امر در دولت، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، در شرایطی اصلاح ساختار سیاستگذاری در این حوزه را در دستور کار قرار داد که پیش از آن، اقداماتی از قبیل افزایش ناهنجار تراکم‌های ساختمانی، تغییرکاربری‌های غیرمجاز، تجاری سازی‌های نامتعارف و در یک کلام توسعه لجام گسیخته و ناپایدار، افت محسوس کیفیت زندگی در شهرها را موجب شده بود.

در چنین شرایطی، حناچی به‌عنوان معاون شهرسازی و معماری وزیر و دبیر شورایعالی و با پشتیبانی وزیر محترم راه و شهرسازی، با‌وجود همه ناهمواری‌ها، توانست با ارجحیت دادن به نگاه کارشناسی، با قدرت منطق و استدلال و با بهره‌گیری از حضور متخصصین برجسته این حوزه در کمیته‌های فنی شورایعالی، اصل برنامه محوری را - که سال‌های متمادی مغفول واقع شده بودبار دیگر به گفتمان رایج تبدیل کند.

نکته دیگری که به گمانم در کارنامه چهارساله حناچی واجد اهمیت است، ارتباط منطقی و دوسویه با رسانه‌ها و اهالی رسانه است؛ به گونه‌ای که باور دارم در بسیاری از موارد توفیق ایشان در جلوگیری از تخلفات یا جلوگیری از تداوم تخلفات و مبارزه با شهرفروشی توسط ذینفعان مختلف، در گرو ارتباط دو سویه با اهالی رسانه بوده است. به عبارت دیگر به باور من دبیرشورایعالی در این دوره چهارساله، با شناخت رسانه و ارتباط مؤثر با آن و بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای در راستای حقوق شهروندی، مبارزه با شهرفروشی را به گفتمانی رایج در ساحت افکار عمومی تبدیل کرد.

در پایان، عمیقاً امیدوارم در شرایط همراهی بیشتر مدیریت شهری و شوراهای اسلامی کلانشهرهاو بخصوص تهرانمسیری که ریل‌های آن به دستان پیروز حناچی و همراهان او و حمایت‌های وزیر محترم شکل گرفت و پایه‌ریزی شد، تداوم یابد و مدیران جدید این حوزه، مانند قبل با بهره‌گیری از حضور متخصصین برجسته و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اجتماعی و رسانه‌ای، از این مسیر دشوار به سلامت گذر کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar