۱۰:۳۴ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - 13 September 2017
کد خبر: ۴۶۶۴۲
عضو هیات‌مدیره حمل‌و نقل ریلی در گفت‌وگو با «صما»:
عضو هیئت‌مدیره حمل‌ونقل ریلی بابیان اینکه پروژه‌های ریلی در تمامی کشورها بیش از آنکه برای دستگاه‌های بهره‌بردار مفید باشد، برای مجموعه دولت و اقتصاد ملی سودآور است، گفت: این سود شامل کاهش مصرف سوخت، کاهش سوانح رانندگی، کاهش تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی و افزایش بهره‌وری در حمل‌ونقل انبوه است.
سعید رسولی بابیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» افزود: در حال حاضر حمل‌ونقل بارهای حجیم در مسافت‌های طولانی توسط قطار از دو بعد ذاتی و محتوایی با حمل‌ونقل جاده‌ای به‌خصوص کامیون متفاوت است انجام می‌گیرد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر روزانه 400 تا 500 هزار خودرو وارد محدوده داخل شهری کلان‌شهر تهران می‌شود گفت: بدون تردید آلودگی‌های حاصله از این مقوله رقم بسیار درشتی است که اگر این حجم حمل‌ونقل به چرخه ریلی وارد شود علاوه بر حفظ سلامت شهروندان رشد اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت.

حوادث جاده‌ای ناشی از تردد کامیون‌های باری در جاده

رسولی در ادامه گفت: متأسفانه آمار تلفات جانی در حمل‌ونقل جاده‌ای بالای هزار و 600 فقره است که بخش اعظمی از این حوادث به علت تردد کامیون‌های باری در جاده است.

عضو هیئت‌مدیره راه‌آهن کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی از هزینه‌های کشور صرف جلوگیری از خطرات حاصله از حمل‌ونقل جاده‌ای می‌شود تأکید کرد: صرف هزینه‌های کلان پلیس جاده‌ای، هلال‌احمر، اورژانس، بیمه و خسارت بخشی از چالش‌های عدم توجه به حمل‌ونقل ریلی است.

وی در این خصوص تصریح کرد: البته هزینه‌های اجتماعی تصادفات متأثر از این موضوع بسیار سنگین‌تر از هزینه‌های ذکرشده است، بر اساس آمارها بیشتر کسانی که در این حوادث کشته می‌شوند نیروی عظیم کار بوده و به‌طور متوسط از عمر فعالیت اجتماعی آن‌ها بیش از ده سال باقی‌مانده است.

هدر رفت 300هزارمیلیاردی تومانی از چرخه حمل‌ونقل ریلی

معاون سابق برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن با اشاره به اینکه در طی سال‌های 90 تا 95 حدود 211 میلیون تن توسط ریل حمل شده است گفت: این میزان در بخش جاده‌ای حدود 242 میلیون تن بوده است که با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت 300 هزار میلیارد تومان عایدی ناشی از حمل‌ونقل ریلی هدررفته است.

رسولی در ادامه با اعتقاد به این‌که توسعه ریلی درگرو اولویت‌دهی به مفهوم بهره‌وری است گفت: هر توسعه ریلی به سود حمل‌ونقل کشور نیست نگاه همگان باید توأم با نگاه بهره روی طراحی و اجرا شود. به‌طور مثال باید بدانیم کدام خطوط با چه ظرفیت‌هایی و با چه معیارهایی در افزایش بهره‌وری ریلی مؤثر و مفید است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: معیار توسعه‌یافتگی هر کشوری به میزان بهره‌گیری مطلوب و بهینه از منابع و امکانات موجود در جهت نیل به اهداف اقتصادی آن، تعریف می‌شود. این موضوع بیانگر جایگاه ویژه بهره‌وری در سیاست‌های کلان توسعه اقتصادی کشورهاست. نقش مثبت بهره‌وری در افزایش رفاه ملّی اکنون به‌طور قطعی پذیرفته‌شده است.

رسولی تصریح کرد: موضوع بهره‌وری و ارتقای آن در بخش حمل‌ونقل ریلی اصل مهم و اساسی به شمار می‌آید. با توجه به حجم بالای پروژه‌ها و فعالیت‌ها در راه‌آهن بایستی مهم‌ترین کارها در اولویت قرار گیرد زیرا منابع اعتباری ما بسیار محدود است. بر اساس این تفکر باید از طراحی و اجرای پروژه‌های پرهزینه، کم کارآمد و کم سود خودداری کرد.

افزایش بهره‌وری ریلی در گرو توسعه حمل‌ونقل ترکیبی

معاون سابق برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن با بیان اینکه افزایش بهره‌وری در بخش ریلی در حمل‌ونقل ترکیبی نهفته شده است ، گفت: حمل‌ونقل ترکیبی به معنی ترانزیت یا حمل کالا با استفاده از ترکیبی از وسایل نقلیه از قبیل کشتی، هواپیما، قطار و کامیون است... برای مثال ارائه خدمات درب به درب برای محمولات کانتینری با نرخ‌های رقابتی از طریق ریل و جاده روشی ترکیبی از ترابری کالا است.

عضو هیئت‌مدیره راه‌آهن کشور گفت: خدمات دیگری که با این روش ارائه می‌شوند عبارت‌اند از سرویس‌های حمل‌ونقل زمینی به تمام نقاط گمرکی داخلی، ترانزیت خارجی به کشورهای عضو (CIS جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی)، عراق، افغانستان و سایر کشورها است.

رسولی بابیان اینکه در حال حاضر کارخانه‌های داخلی 3 میلیون تن بار در سال را تنها به خاطر 10 تا 15 کیلومتر ناقابل تا ریل راه‌آهن در جاده می‌کشانند تأکید کرد: در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته همانند آلمان این مسئله یک موضوع حل‌شده است. این کشورها بارهای کارخانه‌های را با کامیون به سمت ریل سوق داده و با حمل کامیون باردار به درون قطار مانع از مشکلات حمل‌ونقل جاده‌ای می‌شوند.

حمل‌ونقل ترکیبی با جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

وی گفت: در کشور ما با توجه به قانون برنامه پنجم و موضوع افزایش ظرفیت و راندمان وضعیت فعلی، امکان توسعه حمل‌ونقل ترکیبی فراهم‌شده و جزو وظایف دولت در خصوص جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

رسولی همچنین با اشاره به اینکه وجود تأکیدات در سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه، راه‌آهن جایی در برنامه ششم توسعه ندارد، ادامه داد: راه‌آهن نیازمند توجه خاص و ویژه نیست بلکه خواستاریم همین اعتبارات معمولی را هم از ما سلب نکنند.

وی درنهایت با اشاره به تأکید رهبر به موضوع اولویت حمل‌ونقل ریلی افزود: حمل‌ونقل ریلی ازنظر رهبری یک اولویت است و معظم له در سیاست‌های کلی برنامه ششم در فصل حمل‌ونقل به این موضوع در دو بند ۲۴ و ۲۵ تأکید کردند که دربند ۲۴ اولویت حمل‌ونقل ریلی در حوزه حمل‌ونقل و ایجاد مزیت رقابتی و دربند ۲۵ اولویت حمل‌ونقل ریلی بار و اتصال ریل به مراکز تجاری، صنعتی و تولید بار و مسافر و تکمیل کریدور شمال-جنوب و اتصال ریل به کشورهای همسایه مورد تأکید قرارگرفته‌اند.

انتهای پیام/

کد خبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar