۱۵:۴۱ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - 13 September 2017
کد خبر: ۴۶۶۶۱
رسولی با بیان اینکه قالیباف 12 سال در شهر تهران حضور داشت و مدیریت تهران در اختیار یک نفر بود، گفت: ما به مردم قول دادیم تا ظرف 3 ماه گزارشی از وضعیت شهرداری تهران در بخش‌های مختلف تهیه کنیم اما متأسفانه به علت اطلاعات متناقض و غیرقابل پذیرشی که در اختیارمان قرار گرفت، نتوانستیم این گزارش را به مردم ارائه کنیم.

نگهداری کودکان کار بی‌سرپرست از سوی سازمان بهزیستی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی پس از نخستین دیدار رسمی‌اش با شهردار تهران، به شورای شهررفت تا از تشکیل کمیته‌ای با همکاری شهرداری تهران برای بررسی ویژه آسیب‌های اجتماعی پایتخت خبر دهد. او ابتدا در صحن علنی در حضور شورایی‌ها گفت: به‌دنبال آن هستیم تا با کمک شهرداری، خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها را که عمدتاً از سوی کودکان و متکدیان عرضه می‌شود در قالب «مشاغل خدماتی» تعریف کرده و حتی تعاونی برای آنها ایجاد کرده و آنها را تحت پوشش قرار دهیم.

ربیعی افزود: ظاهر شهر تهران از نظر وجود معتادان متجاهر و متکدیان به هم ریخته است و سعی داریم با کمک سازمان بهزیستی، شهرداری و ناجا در قالب تفاهمنامه‌ای، برنامه‌های خود را جلو ببریم تا چهره شهر را از تکدیگری پاک کنیم؛ بدین منظور هماهنگی‌هایی نیز با دادگستری انجام شده، به‌طوری که اگر کودک کاری برای بار دوم جمع‌آوری شود، ضمن نگهداری آن، به خانواده‌اش اخطار می‌دهیم و اگر برای بار سوم ساماندهی شود، کودک به‌مدت طولانی‌تری نگهداری می‌شود. وی با اشاره به دیگر محورهای جلسه دیروزش با نجفی گفت: ساماندهی صنوف نوین در شهر تهران، ایجاد پارک‌های فنی حرفه‌ای برای آشنایی کودکان، ایجاد شنبه تا جمعه بازارهای متعدد در سطح شهر تهران و ساماندهی حاشیه‌های تهران از دیگر موارد مورد بحث بود.

وی تصریح کرد: در این جلسه ساخت پناهگاه‌ برای شب‌خواب‌ها پیگیری شد و درباره ایمن‌سازی ساختمان‌هایی نظیر پلاسکو که تعداد آن در شهر تهران زیاد است، نیز بحث و تبادل نظر شد. همچنین جمع‌آوری تکدی‌گران توسط بهزیستی مورد بحث بود تا با این کار چهره تهران زیباتر شود.


در جلسه دیروز شورای شهر تهران با تصویب اعضا، شهردار تهران موظف شد که گزارش 100 روزه‌ای از وضعیت شهررا به شورای شهر ارائه دهد. براین اساس، متن دو فوریت این گزارش و تدوین سند تحویل و تغییر به تصویب اعضا رسید.

رسولی با بیان اینکه قالیباف 12 سال در شهر تهران حضور داشت و مدیریت تهران در اختیار یک نفر بود، گفت: ما به مردم قول دادیم تا ظرف 3 ماه گزارشی از وضعیت شهرداری تهران در بخش‌های مختلف تهیه کنیم اما متأسفانه به علت اطلاعات متناقض و غیرقابل پذیرشی که در اختیارمان قرار گرفت، نتوانستیم این گزارش را به مردم ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه در این چند سال، 113 هزار میلیارد تومان صرف پایتخت شده است، تصریح کرد: خدمات زیادی برای تهران ارائه شده که نواقص جدی نیز داشته است که باید این اقدامات در گزارشی بررسی و در اختیار مردم قرار داده شود.

واگذاری املاک در شهرداری سابق بدون تصویب شورا

واگذاری املاک در شهرداری سابق بدون تصویب شورا از دیگر موضوعات مورد بحث در جلسه دیروز بود. افشین حبیب‌زاده، در تذکری نسبت به این واگذاری‌ها واکنش نشان داد و گفت: اگرچه براساس بند 6 ماده 55، شهرداری با تصویب شورا می‌تواند؛ املاکی را که به این نهاد متعلق است به شکل رایگان در اختیار برخی مؤسسات قرار دهد، اما با تصویب آیین‌نامه مالی و مالیاتی شاهد واگذاری برخی املاک بدون اطلاع شورا بوده‌ایم و مبالغی نیز برای کمک در نظر گرفته شده بود. او البته گفت که اسناد و مدارکی در اختیار دارد که به رئیس شورا ارائه می‌دهد و در آن اسامی املاک واگذار شده آمده است، اگرچه به خاطر تعدد و‌شأن اشخاص از اسم بردن خودداری کرد.

محسن هاشمی هم در واکنش به تذکر حبیب‌زاده گفت: من هم سخنانی دارم، این موضوع بسیار مهم است، اما درحال حاضر لازم نیست آن را باز کنم. با این حال اگر فکر می‌کنید باید طرح و لایحه‌ای ارائه شود، این طرح یا لایحه را در جلسه هیأت رئیسه ارائه کنید و گزارش را نیز در اختیار همه کمیسیون‌ها بویژه کمیسیون نظارت و حقوقی قرار دهید.

آرای کمیسیون ماده 100 اثرگذار نیست

مهدی حجت، معاون شهرسازی شهرداری تهران هم که در چند روز اخیر برای این سمت معرفی شده بود، دیروز برای بررسی دستور انتخاب یک نفر نماینده شورا در اجرای ماده هشتم قانون نوسازی و عمران شهری به صحن علنی آمد و با اشاره به اثرگذار نبودن آرای کمیسیون ماده 100 گفت: متأسفانه آرای کمیسیون ماده 100 اثرگذاری کامل را نداشته و باید براساس ارزش معاملاتی، تنبیهات و مجازات تعیین شود.

تشکیل شورای هماهنگی فعالیت‌های اجتماعی شهرداری و وزارت رفاه

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز صبح به دیدار محمد علی نجفی شهردار تهران رفت تا نخستین دیدار رسمی ربیعی با شهردار تهران، پس از همه این سال‌ها برای نخستین بار در دفتر نجفی اتفاق بیفتد! شهردار تهران در این جلسه با بیان اینکه ما در همه کارها و زمینه‌ها صددرصد روحیه و آمادگی تعامل را داریم، گفت: در این دو هفته هم بخش عمده‌ای از وقتم را صرف تعامل با سازمان‌های مختلف به منظور خدمت به شهروندان کردم. درباره جلسه دیروز هم معتقدم همکاری ما با وزارت تعاون قطعاً منجر به هم‌افزایی می‌شود و ان‌شاءالله پس از ایجاد تعاملات یک سری از برنامه‌های مشترک را به اجرا می‌گذاریم.

نجفی با ارائه پیشنهادی مبنی بر تشکیل شورایی متشکل از اعضای دو ارگان شهرداری و وزارت تعاون گفت: تشکیل شورای مشترک مشتمل بر چندین کارگروه در کنار مشخص کردن موارد دارای اولویت و فوریت و ارجاع موضوعات و مشکلات شهر به این شورا می‌تواند به هم‌افزایی هر چه بیشتر بیفزاید و منجر به تصمیم گیری‌های بهتری شود.

نجفی ادامه داد: پیشنهاد من این است که نام شورای هماهنگی برنامه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی شهرداری و وزارت تعاون را برای این کمیته همکاری برگزینیم و نخستین گزارش شورا یک ماه بعد ارائه شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی چهره ظاهری شهر از طیف آسیب‌ها هم اولویت دارد و هم فوریت گفت: در گذشته همکاری‌های میان شهرداری و وزارت تعاون در زمینه‌های مختلف شکل گرفته، اما امیدواریم در آینده عمق و سطح این ارتباطات بیشتر شود.

علی ربیعی هم در این جلسه با بیان اینکه دوره طلایی در مجلس شورای اسلامی و شهرداری شکل گرفته است، اظهارکرد: یکی از موضوعاتی که وزارت تعاون و شهرداری باید به آن رسیدگی کنند و دراین زمینه باید هم‌افزایی ایجاد شود ساماندهی چهره تهران است. البته ساماندهی کودکان بی‌سرپرست، فعالیت برای حقوق معلولان، حقوق سالمندان و رسیدگی به مناطق فقیرنشین و حاشیه نشین از دیگر مصادیق همکاری ما و شهرداری تهران است. وی تأکید کرد: ساماندهی صنوف تهران و اشتغال معطوف به این امر موضوع دیگری است که می‌تواند به ایجاد اشتغال درمقیاسی قابل توجه وبهبود معیشت مردم بینجامد.

وی با ابراز نگرانی نسبت به فعالیت چندین ساختمان از جمله ساختمان آلومینیوم در پایتخت گفت: متأسفانه سراسر خیابان جمهوری ناامن است و باید چاره‌ای برای این مشکل بیندیشیم. ما نمی‌توانیم کل کسبه محدوده را بیکار کنیم و مشکل تنها به دست وزارت تعاون و شهرداری حل نمی‌شود.
در ادامه این جلسه، فاطمه دانشورعضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه موضوع بهبود چهره شهر از موضوعات اورژانسی است که باید در اولویت مسئولان قرار بگیرد، عنوان کرد: با وجود تمام اقداماتی که در طول سالیان متمادی انجام شده تاکنون نتوانستیم در بحث آسیب دیدگان اجتماعی موفق عمل کنیم. چرا که اقداماتی که انجام می‌دهیم به شکل یکپارچه و با هماهنگی و همکاری سازمان‌ها صورت نمی‌گیرد. به‌طور مثال اقداماتی که در شهرداری انجام می‌شود مسکن وار است و بخشی از مسئولیت‌ها که برعهده وزارت رفاه قرار دارد نیز بدرستی انجام نمی‌شود.

برچسب ها نجفی ، قالیباف ، شورا ، شهرداری
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar