۱۰:۱۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - 17 September 2017
کد خبر: ۴۶۶۸۹
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با «صما» تشریح کرد:
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیشترین مزیت کشور در حوزه انواع انرژی های نو و تجدیدپذیر، مربوط به انرژی خورشیدی است، درباره مانع عمده توسعه صنعت انرژی خورشیدی در کشور گفت: در حال حاضر چالش عمده در زمینه به کارگیری از انرژی خورشیدی این است که قیمت تمام شده این نوع انرژی گران است.
جلال میرزایی در گفت و گو با «صما» در پاسخ به اینکه آیا مجلس برنامه خاصی در این زمینه دارد عنوان کرد: در وضعیت فعلی هر کیلو وات برق به مبلغ 200 تومان تولید می شود، در حالی که قیمت تمام شده انرژی ای که از طریق انرژی خورشیدی به دست می آید، به ازای هر کیلو وات 300 تومان برآورد می شود که خرید آن برای دولت توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه در این میان دولت باید سوبسیدی را برای توسعه استفاده از انرژی خورشیدی در نظر بگیرد، تصریح کرد: این در حالی است که دولت نیز با توجه به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و منابع مالی محدودی که در اختیار دارد، با مشکلات جدی برای تامین اعتبار در بخش توسعه صنعت انرژی خورشیدی روبه روست و خرید برق تضمینی از این محل توسط وزارت نیرو و دولت بسیار دشوار است.

هر هکتار مزرعه خورشیدی برای 50 نفر اشتغال‌ ایجاد می‌کند

میرزایی همچنین تاکید کرد: برخلاف کشورهای دیگر که شرکت‌های متعددی از بدنه بخش خصوصی در این حوزه فعال هستند و با تولید برق و فروش آن به دولت درآمد خوبی کسب می‌کنند، در کشور ما بخش فعال در حوزه انرژی تقریبا دولتی است و بخش خصوصی در ورود به این حوزه و فروش برق تضمینی به دولت با مشکل مواجهند.

این نماینده مجلس در عین حال با اشاره به رویکرد کشورهای دیگر در زمینه به کارگیری از انرژی خورشیدی اظهار داشت: کشورهای مختلف از جمله چین و آلمان در این زمینه اقدامات خوبی را شروع و به پیشرفت های چشمگیری رسیده اند.

میرزایی با ارائه مثالی تشریح کرد: برای نمونه در کشور آلمان مزارع خورشیدی ایجاد کرده اند تا از آب، خورشید و انرژِی زمین به طور بهینه استفاده کنند و طی بازدیدهایی که از این مزارع انجام داده ایم، مشاهده کرده ایم که ایجاد هر هکتار مزرعه خورشیدی برای حدود 50 نفر ایجاد اشتغال می کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر ما هم به این سمت حرکت کنیم، می توانیم موفقیت زیادی کسب کنیم، افزود: ما اگر بخواهیم تکنولوژی برتر در زمینه انرژِی‌های نو را در دست خود بگیریم و به طور خودکفا روی آن کار کنیم، باید به سمت استفاده از امکاناتی برویم که آلمانی‌ها در اختیار دارند و همکاری با آنها را در این زمینه شروع کنیم تا درنهایت این تعاملات منجر به انتقال تکنولوژی و دانش روز در این بخش شود.

ضرورت انتقال دانش و تکنولوژی در بخش انرژی‌های نو

میرزایی در ادامه با انتقاد از عملکرد ضعیف بخش خصوصی در زمینه ورود به حوزه استفاده از انرژی‌های نو عنوان کرد: همانطور که بخش خصوصی کشور ما در سایر حوزه های اقتصادی عملکرد ضعیفی دارد، در بخش انرژی هم نتوانسته آنچنان قدرتمندانه ورود کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی­ در پایان اظهار داشت: البته از لحاظ قانونی تلاش دولت به سمت و سوی برقراری یک رویکرد حمایتی از افرادی است که بخواهند در این زمینه اقدام به فعالیت کنند، اما با توجه به مسئله کمبود منابع دولتی، اینکه محدودیت منابع مالی تا چه اندازه دست دولت و وزارت نیرو را در این بخش باز بگذارد، پیش بینی آن تاحدی دشوار است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar