۱۴:۴۵ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 September 2017
کد خبر: ۴۶۷۷۶
در گفت‌وگو با «صما» تشریح شد:
طی روزهای اخیر اولویت‌های عمومی و تخصصی وزارت راه ‌و شهرسازی از سوی دکتر حسن روحاني، رئیس جمهوری اعلام شد. در همین راستا اولویت‌های تخصصی وزارت راه ‌و شهرسازی از سوی رئیس جمهور در بخش حمل‌ونقل و مسکن اعلام شده که بدون شک تحقق آنها نیازمند اقدامات لازم در این حوزه است.
پش شرط‌های تحقق تکالیف رییس جمهوری برای وزیر راه/ لزوم فعال‌سازی شبکه ریلی برای کاهش حوادث و مصرف انرژی/ راهبردهای رونق بازار و افزایش عرضه مسکنبه گزارش «صما» در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به محورهایی که در تکالیف عمومی و خصوصی رییس جمهوری برای وزیر راه و شهرسازی در نظر گرفته شده است، گفت: در این تکالیف در حوزه مسکن بیشتر بر رونق بازار و تامین مسکن زوج های جوان و خانه اولی ها و همچنین مسکن روستایی و مسکن اقشار کم درآمد تاکید شده است.

کمال الدین شهریاری در گفت‌وگو با «صما» افزود: بعضی از این محورها نیاز به حمایت دولت و تخصیص یارانه هایی دارد که وزارت راه و شهرسازی بتواند از طریق این یارانه ها، مسکن را با قیمت تمام شده ارزان در اختیار اقشار کم درآمد قرار دهد.

کاهش نرخ سود بانکی

وی در ادامه تصریح کرد: به منظور فعال کردن بازار مسکن، کاهش نرخ سود بانکی و انتقال سرمایه ها از سپرده های بانکی به سمت ساخت و ساز و بازار مسکن، می تواند در رونق مسکن یک تحرکی ایجاد کند که طرف عرضه را تقویت کند.

شهریاری ادامه داد: اما برای اینکه طرف تقاضا تحریک شود، باید به عنوان مکمل این سیاست، سیاست افزایش سهم تسهیلات بانکی و قیمت مسکن و خرید مسکن و اقساط درازمدت آن و نرخ سود پایین بیاید تا طرف تقاضا تحریک شود. از طرفی با توجه به اینکه با کاهش نرخ سود بانکی، سرمایه ها به سمت عرضه سوق پیدا می کند، اگر طرف تقاضا هم تحریک شود، بازار مسکن خود به خود رونق پیدا می کند.

اختصاص اعتبارات ارزان برای مسکن روستایی

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اقدامات لازم در بخش مسکن روستایی گفت: بنیاد مسکن متولی اصلی مسکن روستایی است و لازم است که تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای مقاوم سازی و همچنین ساخت مسکن در روستاها ارائه شود. در حال حاضر نرخ تسهیلات حدود 20 میلیون تومان است اما بانک ها به بعضی از این دستورالعمل های بانک مرکزی درخصوص نرخ سود و تضامین، مثل سفته زنجیره ای عمل نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید روی این قضیه پافشاری و بانک مرکزی بانک‌ها را مکلف کند به اینکه اعتبارات ارزان قیمت با تضمین های ساده مثل اخذ سفته زنجیره‌ای به روستاییان بدهند، اظهار داشت: در این صورت روستاییان به ساخت و مقاوم‌سازی مسکن خود تشویق می شوند که این اقدام می تواند رونق مسکن در روستاها را به دنبال داشته باشد.

پیشنهادی برای مسکن خانه اولی ها

وی همچنین عنوان کرد: اقدام دیگری که می توان برای تامین مسکن خانه اولی ها و افرادی که به تازگی ازدواج کرده اند، انجام داد این است که برای مثال جهت ساخت واحدهای مسکونی با زیربنای کوچک، دولت مزیت ها و یارانه هایی ارائه کند که این تشویق ها می تواند در قالب کاهش نرخ سود تسهیلات باشد تا سازندگان به ساخت مسکن کوچک با متراژ تقریبی 60 تا 80 متر تشویق شوند که مساحت معقول و مفیدی برای زوج های جوانی است که به تازگی ازدواج کرده اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: این اقدام باعث می شود تا قیمت مسکن به خاطر­ سطح زیربنای کمی که دارد، پایین بیاید و قدرت خرید زوج های جوان با تسهیلاتی که در اختیار آنها قرار می گیرد، بالا برود و بتوانند این مسکن ها را خریداری کنند.

وی تاکید کرد: این موارد ازجمله اقداماتی است که وزارت راه و شهرسازی می تواند انجام دهد تا آن سیاست ها و احکامی که رییس جمهوری به عنوان تکالیف خصوصی وزارت راه و شهرسازی مشخص کرده است، محقق شود.

الزامات بخش حمل و نقل

شهریاری همچنین با اشاره به اینکه در بخش حمل ونقل نیز باید به سمت توسعه حمل و نقل عمومی و ریلی حرکت کنیم گفت: امروزه حمل و نقل ریلی ارزان ترین نوع حمل و نقل برای جابه جایی مسافر و به خصوص بار است.

وی با بیان اینکه اگر شبکه ریلی را در کشورمان توسعه دهیم و شبکه های موجود را فعالتر و کارآمدتر کنیم و در عین حال زمان سفرها را کاهش دهیم، سفر با قطار و از طریق ریل بسیار به صرفه تر و ایمن تر خواهد بود، اظهار داشت: امروزه جاده های کشور مملو از خودروهای سواری شده و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، برای سفر کمتر از خودروهای شخصی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز قطارهای سریع السیر با تجهیزات پیشرفه و مناسب و همچنین اتوبوس های خوب می تواند جایگزین خودروهای شخصی شود که در این صورت به طور قطع حوادث جاده ای کاهش پیدا می کند و در عین حال صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت را به دنبال دارد و حمل و نقل عمومی جایگزین حمل و نقل شخصی خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar