۱۳:۴۰ - ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - 09 October 2017
کد خبر: ۴۷۰۶۱
رئیس نظام‌مهندسی کشور در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در توضیح انگیزه‌های اصلی‌اش درباره مکاتبه با معاون اول رییس جمهوری گفت: این نامه‌نگاری ناشی از دغدغه‌های ملی بوده چراکه حوزه مسکن یکی از ارکان عبور از معضل بیکاری است.
به گزارش خبرنگار ما فرج‌الله رجبی ضمن بیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» با اشاره به اینکه بنده اخیرا در رابطه با موضوع مسکن از حیث دغدغه‌های اشتغال‌زایی، مکاتبه‌ای داشته‌ام تاکید کرد: پس از رسانه‌ای شدن این نامه، برخی از کارشناسان با ارائه یکسری از تحلیل‌ها، سطح این مکاتبه را به وجود اختلاف‌نظر بین سازمان نظام‌مهندسی کشور و نیز وزارتخانه راه و شهرسازی تقلیل داده بودند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور ضمن رد این‌گونه گمانه‌زنی‌ها درعین‌حال به دفاع از نامه‌نگاری اخیر خود با معاون اول رئیس‌جمهوری پرداخت و در تشریح انگیزه‌های این نامه‌نگاری این‌گونه گفت: بنده پس از انتشار مکاتبه‌ام با معاون اول ریاست جمهوری، مشاهده کردم در فضای رسانه برخی از کارشناسان، از دیدگاه شخصی خود به تحلیل این نامه پرداخته‌اند و در برخی از موارد آن را نشات گرفته از اختلاف سلیقه بنده با وزیر راه دانسته‌اند و یا در پاره‌ای از موارد سازمان نظام‌مهندسی را به‌عنوان یک عامل بازدارنده در توسعه مسکن قلمداد کرده‌اند که به نظر بنده این نوع تحلیل‌ها کاملا مردود است.

رجبی در ادامه اظهارات خود سطح مکاتبه اخیرش با معاون اول را ملی قلمداد کرد و گفت: مکاتبه بنده با معاون اول جهانگیری ناشی از یک مطالبه کلان ملی است به‌طوری‌که به‌زودی وزیر راه و شهرسازی می‌بایست در مجلس حاضر شود و برنامه‌های خود را برای رونق بخشی به حوزه مسکن بیان کند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور همچنین با اشاره به اینکه مجلس به این جمع‌بندی رسیده است که یکی از ارکان عبور از معضل بیکاری حوزه مسکن است تصریح کرد: این امر در حالی است که وزارتخانه راه و شهرسازی فاقد هرگونه راهبرد مشخص در حوزه مسکن است.

وی با ناکافی خواندن طرح‌هایی نظیر نوسازی بافت‌های فرسوده که به‌عنوان یکی از راهبردهای اصلی فعلی وزارتخانه راه و شهرسازی در حوزه مسکن بیان‌شده است درعین‌حال تاکید کرد: با توجه به اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده امری است که اجرایی کردن آن درگرو فراهم شدن امکاناتی نظیر دسترسی به نیروهای ماهر، فن‌آوری روز ساختمانی و .. است بنابراین به نظر می‌رسد که احیای این بافت‌ها با مصائب زیادی همراه است و بنابراین نمی‌توان به این راهبرد و سیاست برای تحرک بخشی به حوزه مسکن اعتماد کرد.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه به‌زودی وزرای مرتبط با حوزه اشتغال را به مجلس فرا می‌خوانیم درعین‌حال گفت: البته علاوه بر وزیر راه، سایر وزرای مربوطه در عرصه اشتغال‌زایی نظیر وزیر اقتصاد و کار نیز به مجلس فراخوانده می‌شوند تا برنامه‌های خود را برای عبور از بحران بیکاری عنوان کنند.

وی درباره این اظهارنظر مبنی بر اینکه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مسکن مربوط به بخش خصوصی است و دولت در حوزه مسکن صرفا نقش سیاست‌گذاری دارد گفت: اتفاقا با توجه به اینکه دولت صرفا نقش سیاست‌گذار را دارد و سرمایه‌گذاری در این بخش مربوط به بخش خصوصی است، سوال بزرگ نمایندگان این است که چرا راهبردهای اساسی برای تحرک بخشی به مسکن که سبب ایجاد بسترهای اشتغال‌زایی شود را تدوین نشده است.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با تاکید بر اینکه عبور از رکود و بیکاری بدون یک راهبرد اساسی در حوزه مسکن میسر نیست گفت: بزرگ‌ترین سوالی که مجلس خواهد پرسید این است که علی‌رغم اینکه این بخش به سرمایه‌گذاری نیاز ندارد بلکه تکلیفش صرفا به هدایت و راهبری خلاصه می‌شود، چرا این بخش هنوز تکان نخورده است.

رجبی در این عین حال نسبت به بی‌تفاوتی وزارتخانه‌های اقتصاد و کار درباره ایجاد بسترهای اشتغال‌زایی انتقاد کرد و گفت: این وزارتخانه‌ها گویا اساسا معضل بیکاری را از ذهنشان پاک کرده‌اند و هیچ برنامه‌ای در این زمینه ندارند و حرف خاصی برای گفتن نیز ندارند .

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با تاکید بااینکه سطح مکاتبه‌اش ناشی از دغدغه‌های ملی بوده است درعین‌حال همچنین پیش‌بینی کرد که برای حل بحران بیکاری علاوه بر سه وزارتخانه مذکور احتمالا شخص معاون اول نیز در این موضوع ورود پیدا کند و درگیر این ماجرا شود.

حوزه مسکن یکی از ارکان عبور از معضل بیکاری/ احضار سه وزیر به مجلس برای حل بحران بیکاری

انتهای پیام/

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar