۰۹:۳۲ - ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - 10 October 2017
کد خبر: ۴۷۰۷۲
گزارش‌«صما»ازجلسه‌سیاست‌گزاری‌ همایش‌ساختمان ‌پایدار:
صما - در اولین جلسه شورای سیاستگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی، حاضران در خصوص محورها، اهداف و نحوه برگزاری این همایش به بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش «صما» اولین جلسه شورای سیاستگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی عصر دیروز(17 مهر 96) به ریاست محمدشکرچی‌زاده - رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در محل این مرکز و نیز با حضور فرج‌اله رجبی - رئیس سازمان نظام مهندسی کشور ، احمد رضا طاهری - رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، بهروز محمد کاری - رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پریچهر قزلباش - مدیرکل دفتر نظارت بر معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد ایران و جمعی از مدیران و نمایندگان سازمان‌های دست‌اندرکار برگزار شد.

لزوم بررسی ضریب نفوذ مبحث 19

در ابتدای این جلسه در خصوص محور ها، اهداف اجرایی و زمان برگزاری این همایش نقطه نظراتی ارائه و مقرر شد، سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی در آذر ماه سال جاری برگزار شود.

در این جلسه محمد شکرچی‌زاده - رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته برای برگزاری سومین همایش، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌‌ها و اقدامات به عمل آمده، بستر مناسبی برای پرداختن به موضوع انرژی در ساختمان‌ها فراهم است.

وی ادامه داد: در حوزه انرژی در کشور، با مدعیان بسیاری مواجه هستیم و به همین دلیل نتیجه مطلوب تا به حال آنطور که باید و شاید حاصل نشده است؛ بنابراین اگر کمی بیشتر از گذشته بر روی کمبودها تامل و تفکر نماییم، می‌تواند ما را در مسیر درستی رهنمون نماید.

استفاده از تجربه کشورهای پیشرو و موفق در حوزه انرژی و کاهش مصرف انرژی از مهمترین محورهایی بود که از سوی دکتر شکرچی‌زاده به عنوان یک راهکار جهت حرکت بهتر در حوزه انرژی و مصرف آن در کشور مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه مدعی بخش انرژی در حوزه ساختمان بسیار زیاد است، گفت: باید از تجربه کشورهای دیگر در این حوزه استفاده کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته میزان مصرف انرژی در کشور خارجی بیش از ایران بود، گفت: این کشورها توانستند با استفاده از بخش خصوصی و توانمندی دانشمندان خود میزان مصرف انرژی را کاهش دهند.

در ادامه شکرچی‌زاده تأکید کرد: در حال حاضر میزان مصرف انرژی در ایران بین 250 تا 300 رسیده است و کشورهایی بودند که که مصرف انرژی آن ها بیش از این بوده اما با برنامه ریزی های صحیح توانسته اند این میزان مصرف را به شاخص زیر 100برسانند.

وی در خصوص اجرای مبحث 19 در ساختمان‌های کشور نیز گفت: باید میزان ضریب نفوذ این مبحث را در ساختمان را ارزیابی کنیم و سپس برای اجرای آن برند و گواهینامه‌های معتبر طراحی کنیم.

وی با بیان اینکه باید ضریب نفوذ مبحث 19 بررسی شود گفت:باید بدانیم مبحث 19 تا چه میزانی توانسته در ساختمان ها ،سازمان ها و فرهنگ مردم رخنه کند .

بحران انرژی جدی است

در ادامه این جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به این مطلب که موضوع انرژی در کشور ما به عنوان یک بحران مهم مطرح است گفت: در مقوله انرژی و صرفه‌جویی آن با محورهای مختلفی مواجه هستیم که یکی از مهمترین آنها نحوه برقراری ارتباط با موضوع از سوی عموم مردم و به عبارت دیگر بحث اجتماعی و فرهنگی موضوع است.

فرج اله رجبی ادامه داد: فرهنگ‌سازی برای مدیران و حاکمیت نیز یک موضوع و ضرورت مهم دیگر در این حوزه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور افزود: حاکمیت ما نیز نیاز به فرهنگ‌سازی در حوزه کاهش مصرف انرژی و ضرورت پرداختن صحیح به آن دارد. ما در بخش فرهنگ‌سازی نه تنها با فرهنگ‌ مردم بلکه بلکه با حاکمیت نیز مواجه هستیم. محاوره ما با مسئولین ذیربط یک جای خالی بزرگ در حوزه انرژی در کشور است که باید به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین مسئله در حال حاضر بحرانی بودن بخش انرژی است، گفت: اگر در استان‌ها میزان مصرف آب حدود 10 درصد باشد، متأسفانه مصرف آب کشاورزی به 90 درصد رسیده، بنابراین بهترین روش صرفه‌جویی در این حوزه باید به بخش کشاورزی اختصاص داده شود.

رجبی در ادامه تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف باید به گونه‌ای عمل کنیم که مخاطب با موضوع ارتباط برقرار کند بنابراین فرهنگ‌سازی در این حوزه باید از ضروریات حاکمیت کشور باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه به حل هر چه زودتر پرتی شبکه آب اشاره کرده و گفت: متأسفانه میزان پرتی شبکه آب در کشور به 30 درصد رسیده است که باید هر چه سریعتر این مشکل رفع شود.

رجبی با اشاره به اینکه دوره وابستگی به دولت به اتمام رسیده است، افزود: باید توجه به بخش خصوصی در این حوزه افزایش یابد و راهکارهای فعالسازی این حوزه از سوی مسوولان ارائه شود.

وی اظهار کرد: باید ایده‌ها تبدیل به دستورالعمل شود و در این حوزه باید وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان از توانایی‌های خود استفاده کند.

متولیان بخش انرژی زیاد هستند

در ادامه احمدرضا طاهری با اشاره به اینکه در قوانین مربوط به انرژی معضل‌های بزرگی وجود دارد گفت: متأسفانه بخش انرژی متولیان زیادی از جمله وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی و سازمان استاندارد دارد.

رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی کشور اظهار کرد: با وجود آن که بخش انرژی متولیان زیادی دارد، اما هیچ یک از آن‌ها نقش اجرایی را بر عهده ندارد و در مواقع ضروری هر یک از اجرای آن امتناع می‌کنند.

طاهری تصریح کرد: مبحث 19 بعد از گذشت 22 سال هنوز در ساختمان‌های کشور اجرا نمی‌شود و سازندگان کشور انگیزه‌ای برای اجرای آن ندارند و میان ساختمان‌هایی که این مبحث را اجرا کردند با ساختمان‌های دیگر تفاوت وجود ندارد.

وی در ادامه تأکید کرد: باید شیوه سیاست‌گذاری در این بخش را تغییر دهیم و برای مبحث 19 برند و گواهینامه معتبر طراحی کنیم.

متولیان باور راسخ به عملیاتی کردن قوانین ندارند

همچنین در ادامه همین مبحث مدیرکل دفتر نظارت بر معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد ایران نیز گفت: قانون به خوبی به بخش انرژی پرداخته اما متولیان امر به اجرای آن باور راسخ ندارند .

پریچهر قزلباش گفت: هماهنگی ارگان ها برای کاهش مصرف سوخت با چالش های جدی در کشور روبرو است که این مورد باید به خوبی بازنگری شود .

وی با بیان اینکه ارگان ها با سازمان استاندارد همکاری مطلوبی ندارند گفت: جریمه ها و تخلفات مصرف انرژی همواره توسط شرکت ها و تولید کنندگان مصالح ساختمانی و صنایع مورد اغماض قرار می گیرد .

وی گفت: به طور مثال چندین تولیدی آجرکه در مصرف انرژی تخلفات متعددی داشته اند توانسته اند از زیر بار جریمه ها فرار کنند و این موضوع بیانگر ضعف اجرایی ما در قانون است .

بر اساس این گزارش سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی در بیستم و 21 آذر ماه سال جاری برگزار می‌شود.

گفتنی است مهمترین محورهای این همایش بررسی مشکلات مطرح در خصوص قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌های پایدار، بررسی استانداردهای مطرح شده در ساختمان سبز، بررسی چالش‌های پیش‌رو در زمینه مدل‌سازی انرژی در ساختمان از جمله محورهای این همایش به شمار می‌رود.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar