۱۵:۲۶ - ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - 12 October 2017
کد خبر: ۴۷۱۲۵
مظاهریان در بازدید از روند برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی؛
معاون مسکن و ساختمان با حضور در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران از روند برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی بازدید کرد و گفت: : آزمون ورود به حرفه مهندسی آزمونی رقابتی نیست بلکه آزمونی است که داوطلبان شرکت‌کننده در آن باید نشان دهند که از دانش لازم برای ورود به حرفه برخوردار هستند.
به گزارش «صما»، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که به همراه تعدادی از مدیران و کارشناسان حوزه دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان که امروز ۲۰ مهرماه با حضور در دانشکده تربیت مدرس دانشگاه تربیت بدنی دانشگاه تهران از روند برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی، بازدید کرد با خبرنگاران به گفتگو پرداخت.

آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی غیررقابتی است/ چاره‌اندیشی برای بازار کار فارغ التحصیلان مهندسی

مظاهریان گفت: آزمون ورود به حرفه مهندسی از مجموعه آزمون های ورود به حرفه مهندسی ساختمان است که در این دوره بیش از ۱۴۵ هزار نفر شرکت کرده اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به رشد ۱۰ درصدی شرکت‌کنندگان نسبت به دوره قبلی آزمون که در اسفندماه سال گذشته برگزار شده بود، یادآورشد: آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی در هفت رشته معماری، شهرسازی، عمران، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، ترافیک و نقشه‌برداری است. همچنین ۶ آزمون ورود به حرفه کاردانان و یک رشته معماران تجربی هم در این دوره وجود دارد که در مجموع ۲۰ آزمون در سراسر کشور در ۸۷ حوزه آزمونی در حال برگزاری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، ادامه داد: بیش از ۱۴۵ هزار نفر در این آزمون شرکت کرده اند و نتایج آزمون تستی هفته اول دی ماه اعلام خواهد شد.

آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی غیررقابتی است/ چاره‌اندیشی برای بازار کار فارغ التحصیلان مهندسی

مظاهریان تاکید کرد: آزمون ورود به حرفه مهندسی آزمونی رقابتی نیست بلکه آزمونی است که داوطلبان شرکت‌کننده در آن باید نشان دهند که از دانش لازم برای ورود به حرفه برخوردار هستند.

وی گفت: به دلیل غیررقابتی بودن این ازمون‌ها قابل پیش‌بینی نیست که چه تعداد قبول می‌شوند اما امیدواریم که همه شرکت‌کنندگان بتوانند نشان دهند که صلاحیت ورود به حرفه مهندسی را دارند.

معاون مسکن و ساختمان همچنین در پاسخ به این پرسش که ورود این تعداد از شرکت کنندگان به شرط پذیرش در آزمون، چه تاثیری بر ساخت و ساز در سطح کشور دارد؟، گفت: این حق افراد است که بعد از تحصیل وارد حرفه شوند. البته انتقاداتی نیز وجود دارد که آیا واقعا این تعداد فارغ التحصیل مهندسی نیاز کشور است و در عین حال بازاری برای کار این تعداد فارغ التحصیل وجود دارد یا خیر؟ که البته این نقدها قابل بررسی و بحث است و باید در گفتگو با وزارتخانه‌های دیگر برای آن چاره‌اندیشی کرد.

مظاهریان تصریح کرد: معتقدم هرچقدر بتوانیم آزمون ها را جدی تر برگزار کنیم افراد باصلاحیت بیشتری می توانند وارد حرفه شوند و از سویی دیگر مردم ایران این امیدواری را کسب خواهند کرد که ساختمان های ایمن تر و باکیفیت مناسب تری خواهند داشت.

این مقام مسئول همچنین در مورد نقش نظام مهندسی نیز نکاتی را ارایه کرد و گفت: نظام مهندسی در حقیقت استفاده کننده پایانی این آزمون است زیرا مهندسان عموما عضو سازمان های نظام مهندسی ساختمان هستند و بعد از آزمون باید پروانه اشتغال بگیرند که تنسیق امور مهندسی مهندسان با سازمان نظام مهندسی ساختمان است.

آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی غیررقابتی است/ چاره‌اندیشی برای بازار کار فارغ التحصیلان مهندسی

مظاهریان در مورد آخرین وضعیت مسکن اجتماعی، گفت: در روزهای ۱۸ و ۱۹ مهرماه هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن را برگزار کردیم و سیاست های مسکن از جوانب مختلفی از سوی صاحبنظران مورد بررسی و نقد قرار گرفت. در صدد هستیم تا نتایج همایش هفدهم را بررسی کرده و نکات قابل اهمیت آن را سرلوحه سیاستگذاری های آتی مسکن قرار دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مسکن‌اجتماعی هم در برنامه ششم توسعه تصویب شد و هم مصوبه هیات دولت را در اسفندماه سال گذشته (۹۵) دارد که باید طی برنامه پنج ساله هر سال ۱۰۰ هزار خانه تحت پوشش مسکن اجتماعی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که مسکن اجتماعی هم مصوبه دولت را دارد و هم از مصوبات برنامه ششم توسعه است هم دستگاه‌های نظارتی، هم دولت و هم مجلس بر روی اجرای آن تاکید دارند.

مظاهریان گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسئول اجرای مسکن اجتماعی است و این بنیاد تاکنون تمامی موارد تحت مسئولیت خود را آماده کرده است. بدین معنا، آن بنیاد تقسیمات استانی را انجام داده و با آن تقسیمات، سهم هر استان و درصد تامین مسکن برای هر استان تعیین شده است.

به گفته وی، سازمان ملی زمین و مسکن نیز طی توافق‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته زمین‌هایی که بنیاد مسکن برای اجرای مسکن‌اجتماعی نیاز دارد را تامین کرده است.

مظاهریان ادامه داد: بانک‌مسکن نیز در هفته گذشته اعلام آمادگی کرد تا بتواند متناسب با پیشرفت کار، زمینه‌های تامین مالی را فراهم کند. اینها مجموعه اقداماتی است که به منظور اجرای طرح مسکن اجتماعی انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن اجتماعی، طرحی گسترده است که همه طرح های مسکن را برای محرومان و اقشار کم درآمد پوشش می دهد. بدین معنا، وام هایی که از سال های اول برای صاحب خانه شدن مردم ارایه می‌شد تا وام‌ها و تسهیلات کنونی، اجاره به شرط تملیک و تمامی تسهیلات و سیاستگذاری‌های از گذشته تاکنون همه بخشی از مسکن‌اجتماعی هستند.

وی با یادآوری این مطلب که اجرای سیاست‌های مسکن در دوره‌های مختلف نقاط قوت و ضعفی داشته است، گفت: توصیه‌ای که در مسکن‌اجتماعی وجود دارد و دنبال می شود این است که در مسکن اجتماعی نباید به تجمیع فقر کمک کرد بلکه باید مسکن‌اجتماعی را در تعداد کوچک و پراکنده بدون آنکه به اختلاف طبقاتی دامن زد احداث کرد.

مظاهریان با اشاره به اینکه فرآیند ساخت مسکن زمانبر است، گفت: در اجرای طرح مسکن اجتماعی منتظر بودجه هستیم که سازمان برنامه و بودجه قول تامین بودجه را داده است.

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
0
0
آزمون های سراسر تقلب و از روی برگه امتحانی یکدیگر کپی برداری کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
برگزاری آزمون نظام مهندسی باید متوقف شود در شرایطی که پذیرفته شدگان آزمون قبلی بیکار هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
برگزاری آزمون نظام مهندسی باید متوقف شود در شرایطی که پذیرفته شدگان آزمون قبلی بیکار هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar