۱۰:۱۴ - ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 18 October 2017
کد خبر: ۴۷۲۲۲
رئیس نظام‌مهندسی کشور در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه آیین نامه کنترل ساختمان سبب حذف سازمان نظام مهندسی و نیز پیچیده شدن فرآیند ساخت وساز می‌شود درعین حال تصریح کرد: آیین نامه کنترل ساختمان کان لم یکن می شود.
آیین‌نامه کنترل ساختمان کان لم یکن می‌شود/جناب وزیر! فیل نه،لااقل یک گنجشک هوا کنیدبه گزارش خبرنگار «صما» فرج الله رجبی درگفت وگوی اختصاصی با «صما» درباره آخرین وضعیت اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه درحال حاضر اصلاحات نهایی درکمیته تخصصی مربوطه صورت گرفته است تاکید کرد: با توجه به اصلاحات صورت گرفته این اصلاحیه ظرف یک الی دوهفته آینده برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس می‌رود.

وی تصریح کرد: درصورت تصویب اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان، آیین نامه کنترل ساختمان کن لم یکن می شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید براینکه چنانچه اصلاحاتی که درقانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان پیش بینی شود به تصویب برسد حتما آیین نامه کنترل ساختمان نیازمند تجدید نظراساسی خواهد شد همچنین برضرورت ایجاد تغییرات اساسی درآیین نامه کنترل ساختمان اشاره کرد وگفت: من معتقدم که آیین نامه کنترل ساختمان نه تنها کیفیت ساخت وساز را بالا نمی برد و گلوگاه های موجود در صنعت ساختمان را بازنمی کند بلکه همچنین سبب پیچیده شدن فرآیند ساخت وساز می‌شود.

وی همچنین به انتقاد از برخی از مفاد این آیین نامه پرداخت وگفت: در این آیین نامه درحالی مسئولیت بازرسی به شهرداری سپرده شده است ،که این دستگاه خود اعتراف می‌کند از شرایط وزیر ساخت‌های لازم برای قبول این مسئولیت برخوردار نیست.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه جای تعجب است که درحالی که قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس درحال بررسی واصلاح است اما در مقابل وزارت راه اقدام به تهیه آیین نامه می کند تاکید کرد: تعجب‌آورتر از این امر هم آن است که سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مهمترین رکن قانون نظام مهندسی در این آیین نامه حذف شده است.

وی درپاسخ به این سوال که اما گفته می شود که سازمان نظام مهندسی از رهگذر این آیین نامه از بنگاه داری معاف می شود و به جایگاه واقعی خود باز می‌گردد تاکید کرد: در این آیین نامه تلاش شده است که در ابتدا و انتهای صدور پروانه، سازمان نظام مهندسی ساختمان از چرخه ساخت وساز حذف شود.

وی همچنین به سیاست‌های دولت در حوزه مسکن نیز حمله کرد و با بیان اینکه سیاست بازآفرینی بافت‌های فرسوده نمی‌تواند به عنوان یک رکن اصلی و سیاست مهم برای حوزه مسکن پذیرفته شود گفت: وزارت راه به دنبال آن است که نوسازی یکسری از محلات را در دستور کار خود قرار دهد که به هیچ وجه نمی‌تواند جوابگوی حوزه مسکن باشد.

رجبی همچنین با تاکید بر اینکه ما معتقدیم که وزارت خانه راه وشهرسازی به عنوان یک راهبرد ملی ملزم است که سیاستهای حوزه مسکن را تدوین کند تاکید کرد: بخشی از مشکلات ایجاد شده در حوزه اشتغال ناشی از رکود بخش ساخت‌وساز است و متاسفانه هیچ نشانی از اینکه دولت برای تحرک بخشی به مسکن دارای برنامه مشخصی باشد وجود ندارد.

وی بیکاری دست اندرکاران صنعت ساختمان نظیرکاردان‌ها،کارگران ماهر، مهندسان و ... را ازجمله تبعات فقدان راهبرد دولت درعرصه مسکن دانست وگفت: بنده این موضوع را حتما درمجلس پیگیری خواهم کرد و تاکید می‌کنم که سیاست بهسازی بافتهای فرسوده نمی‌تواند به عنوان یک سیاست و راهبرد اصلی درحوزه مسکن پذیرفته شود و این سیاست به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رجبی همچنین در واکنش به اظهارات اخیر وزارت راه وشهرسازی که در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن عنوان کرد که انتظار دارند درحوزه مسکن فیل هواکنیم گفت: کسی انتظار ندارد آقای آخوندی در حوزه مسکن فیل هوا کند اما ایشان اگر یک گنجشک درآسمان مسکن هوا کند برای ما کفایت می‌کند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با یادآوری این موضوع که ده‌ها صنعت به حوزه مسکن وابسته است گفت: وزارتخانه راه وشهرسازی که متولی امر مسکن است نمی تواند نسبت به تحرک بخشی به حوزه مسکن بی تفاوت و بی انگیزه باشد.

وی درادامه اظهارات خود مجددا سیاست بهسازی بافت های فرسوده را به عنوان یکی از سیاستهای اصلی دولت درحوزه مسکن را به چالش کشاند و گفت: اینکه وزارت راه وشهرسازی بخواهد بهسازی بافت‌های فرسوده را جایگزین سیاست‌های عمومی کلان مسکن کند یک مغالطه است.

رجبی همچنین از مکاتبات خود با معاون اول رئیس جمهوری و نیز ریاست مجلس نیز خبرداد وگفت: بنده اخیرا مکاتباتی با معاون اول ریاست جمهوری ونیز ریاست مجلس داشته‌ام و در نامه ای که خطاب به رئیس مجلس داشتم تاکید کرده ام که برای رفع معضل بیکاری کمیسیون های مرتبط مجلس وارد عمل شود و از وزارتخانه های مربوطه خواستار ارائه راهبرد شوند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه اظهارات خود همچنین برتلاش خود به منظور فراهم کردن زمینه حضور کاردان‌ها در عرصه صنعت ساختمان اشاره کرد وگفت: نظام مهندسی و نظام کاردانی زیر یک چتر واحد هستند و حضور توامان کاردان‌ها و مهندسان در صنعت ساختمان سبب ایجاد هم افزایی و نیز ارتقای کیفیت ساختمان می‌شود.

وی مجددا بر مشکل بیکاری که به گفته وی سبب شده است بخش عظیمی از عوامل فنی و اجرایی صنعت ساختمان دچار چالش شوند اشاره کرد و گفت: اغلب مهندسان وکاردان‌ها و کارگران ماهر بیکار هستند و همه این افراد چشم به راه دولت هستند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
1
2
احسنت
درود به شرفت
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
2
1
وزارتخانه بسیار ضعیف داره عمل ميکنه
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
0
2
وزارتخانه بسیار ضعیف داره عمل ميکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
1
0
قرار بود آیین نامه کنترل ساختمان اردیبهشت ماه به تصویب هیات دولت برسد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
0
0
این اصلاحیه ظرف یک الی دوهفته آینده برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس می‌رود ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
1
0
سلام فقط کافی است جواب داده شود به چه حقی وبا کدام منطق تا حالا سازمانهای نظام مهندسی حق الزحمه ناظران را بلوکه کرده اند کدام دادستان این دستورراداده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
0
1
من مهندس عمرانم ، دارای پروانه اشتغال و مهر نظام مهندسی در رشته نظارت ، حق الزحمه من برای نظارت سازه متری 6000 تا 10000 است کمتری از حق الزحمه کاشیکاری یا گچ کشی و نقاشی و ... برای هر متر ! برای گرفتن یک کار ماه ها در صف انتظار سیستم ارجاع هستم . همه از مالک و سازنده تا استاد بنا میخواهند به من دروغ بگویند تا کار پیش برود . تذکر میدهم گوش کسی بدهکار نیست . سازنده و مجری ساختمان ها اکثرا دارای صلاحیت نیستند . استادکارهای دارای کارت مهارت از فنی و حرفه ایی نیستند . گزارش تخلفشان را به شهرداری و نظام مهندسی ارسال میکنم ولی نتیجه ایی ندارد . اهرم فشاری برای اجرای آیین نامه ها در اجرا برای من وجود ندارد . نه نظام مهندسی از من حمایت میکند نه شهرداری ... . ای کاش در ساخت و سازها به ناظر قدرت بیشتری داده میشد و به پشتوانه نظام مهندسی ساختمان ناظر قدرت اجرای نکات آیینه نامه های ساختمان را داشت ، ای کاش مسکن مهر تحت نظارت نظام مهندسی ساخته میشد .


من مهندس عمرانم ، دارای پروانه اشتغال و مهر نظام مهندسی در رشته اجرا ، اوضاع من از همه بدتر است ! من سالها درس خواندم ، آزمون نظام شرکت کردم و قبول شدم ، دوره های نظام شرکت کردم و باز آزمون دادم و قبول شدم و سالها تجربه کاری دارم ولی هیچ الزامی در کشور برای استفاده از مجری دارای صلاحیت ساخت و ساز نیست . جایگاه من را کسانی گرفته اند که نه صلاحیت اجرا دارند و نه تخصص .ای کاش در ساخت ساز کشور مجری ذیصلاح اجباری میشد مگر میشود سازنده ساختمان که رکن اصلی اجرای ساختمان بر اساس آیین نامه های ساختمان است تخصص نداشته باشد ؟ مگر میشود از استادکاری که کارت مهارت سازمان فنی و حرفه ایی ندارد انتظار کار اصولی داشت ؟


من مهندس عمرانم ، در یک شرکت مشاور نظارت مقیم پروژه های عمرانی هستم ، بعد از سالها درخواندن و سالها تجربه کاری هنوز امنیت شغلی ندارم قرارداد من پروژه ایی است ، همیشه بیش از شش ماه حقوقم عقب است . هر روز باید زیر آفتاب و باران در سرما و گرما مراقب تمام حرکات پیمانکار باشم . بعد از بتن ریزی ها اصولا صدایم میگیرد چون خیلی داد میزنم . تنها سلاح من قلمم است ولی بی اثر ! بسیار مکاتبات کردم با پیمانکار و کارفرما و تذکر دادم و نکات آیین نامه را گوشزد کردم ولی کارفرما تمایلی به رعایت آیین نامه ندارد و بیشتر کلنگ زنی و افتتاح پروژه برایش مهم است .زمانی که به شدت سر اجرای اصول و قوانین ایستادگی میکنم سریعا بازخواست میشوم و تهدید به اخراج و به لطف قراردادهای نیم بند و نبود امنیت شغلی به سرعت جایگزین مطلوب به جای من خواهد آمد . ای کاش کارفرمایان به جای فکر کردن به افتتاح پروژه و پاداش ها و ارتقاهای بعد پروژه به فکر کیفیت پروژه بودن . کلنگ زدن و افتتاح هنر نیست ، هنر ماندگاری و کیفیت پروژه است .
من مهندس عمرانم ولی به احترام داغ هموطنانم سکوت میکنم ... .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar