۰۹:۴۰ - ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 October 2017
کد خبر: ۴۷۲۴۵
رئیس نظام مهندسی فارس در گفت‌وگو با «صما» تاکید کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با اشاره به چالش های اجرای مجری ذی‌صلاح در کشور گفت: یکی از عواملی که باعث شده تا مجری ذی‌صلاح در سطح کشور اجرایی نشود، عملکرد بعضی از مجریان است که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکرده و در ارائه خدمات واقعی، به نحو شایسته‌ای عمل نمی‌کنند.

غلامرضا نامورچی در گفت ‌و گو با «صما» با بیان مطلب فوق افزود: همین مسئله موجب شده تا نگاه‌ها نسبت به مجری ذی‌صلاح، نگاه شایسته و مثبتی نباشد. بنابراین انتظاری که از مجری ذی‌صلاح یا سازنده ذی‌صلاح وجود دارد، این است که به وظایف قانونی خود عمل کنند و اثرگذاری آنها بر صنعت ساختمان و ساختمان‌های احداث شده، به ‌وضوح رویت شود.

پیش شرط های عملکرد موثر مجریان ذی‌صلاح

وی همچنین تاکید کرد: نکته دوم این است که برای دستیابی به مجری و ساختمان خوب، در کنار یک مجری خوب باید بقیه عوامل هم دست ‌به ‌دست هم دهند. برای مثال یکی از عواملی که در کنار مجری بسیار تاثیرگذار است، بحث استاندارد بودن مصالح است و اگر مصالح استاندارد نباشد، قطعا مجری نمی‌تواند به تنهایی کمکی به ساخت و ساز بکند.

وی در عین حال با اشاره به ضرورت به کارگیری کارگران ماهر ساختمانی در ساخت و سازها تصریح کرد: اگر وضعیت کارگران ماهر ساختمانی ساماندهی نشود، قطعا روی عملکرد مجریان تاثیرگذار خواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود تا ما به ساختمان ایده‌آل دسترسی نداشته باشیم. هرچند که مجری به وظایف خودش عمل کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در ادامه اظهار داشت: بحث مهم دیگر، عملکرد ناظران ساختمان و پیمانکاران و کارفرمایان است که آن هم در عملکرد مجریان بسیار تاثیرگذار است. همچنین نحوه عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مرتبط مثل شهرداری‌ها که به هر حال وظیفه قانونی دارند و کنترل ساخت‌وساز برعهده آنهاست، عملکرد مجریان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: علاوه ‌بر آن ادارات راه و شهرسازی که نظارت عالیه بر عملکرد مهندسان را برعهده دارند و حتی خود سازمان‌های نظام مهندسی که کنترل ارزیابی و تنسیق امور مهندسان را برعهده دارند، اگر به وظایف خود عمل نکنند قطعا در کیفیت کار مجریان ذی‌صلاح تاثیرگذار خواهد بود.

نامورچی در عین حال با بیان اینکه داشتن قانونبد بهتر از بی‌قانونی است، بیان کرد: بودن مجری ذی‌صلاح بهتر از نبودن آن است. چون حتی اگر همین مجریان با عملکرد ضعیف هم حذف شوند، درنهایت کار به‌دست کسانی می‌افتد که هیچ ارتباطی با صنعت ساختمان ندارند و صرفا براساس سرمایه‌ای که در بخش ساخت‌ و ساز وارد می‌کنند، به خود اجازه ساختمان‎‌سازی می‌دهند.

خدمات مهندسی، فرصتی برای سرمایه‌گذاران

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان فارس همچنین در پاسخ به انتقادات وارد شده در خصوص تعرفه بالای نظام مهندسی که منجر به کاهش رغبت سازندگان و مالکان برای ورود به ساخت‌وساز می شود، گفت: واقعیت این است که هزینه خدمات مهندسی درصد ناچیزی از هزینه ساخت‌وساز را شامل می‌شود و به قدری نیست که بتوان با کم کردن و یا دادن تخفیف در تعرفه خدمات مهندسی، تشویقی برای ورود سرمایه‌گذاران به این بخش ایجاد شود.

نامورچی ادامه داد: این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود و سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که درصورت ارائه خدمات واقعی، خدمات مهندسی نه تنها تهدیدی برای بخش ساخت و ساز نیست، بلکه یک فرصت برای کسانی است که در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت: مالکان و سازندگان اگر به این موضوع پی ببرند که ارائه خدمات مهندسی واقعی به لحاظ مدیریت زمان، هزینه اجرا و بقیه مسائل جانبی، در کاهش هزینه‌های ساختمان تاثیرگذار خواهد بود، به طور قطع از خدمات مهندسی استقبال می کنند و در این راه پیش‌قدم می شوند.

نامورچی در پایان با بیان اینکه مالکان و سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که ارائه خدمات مهندسی یک فرصت است، خاطرنشان ساخت: حتی اگر قرار است به سمتی برویم که افزایش هزینه‌ها را در زمینه خدمات مهندسی داشته باشیم، به یقین اگر این خدمات به صورت واقعی ارائه شود، سرمایه‌گذاران می‌پذیرند که از این خدمات استفاده کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
0
0
وقتی کارمندان شهرداری ها - کارمندان سازمان نوسازی و تجهیز مدارس استان مرکزی - کارمندان سازمان فنی و حرفه ای - کارمندان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کارمندان جهاد خانه سازی و کارمندان دفتر فنی سپاه ... به طور غیرقانونی از سهمیه مهندسان مجری نظام مهندسی استفاده میکنند و زیر تعرفه نظام مهندسی قرار داد می بندند چون حتی یک لحظه هم سر ساختمان حضور ندارند پس نگرانی بابت قیمت پایین قرارداد اجرا ندارند و سازمان نظام مهندسی حتی نمی تواند مهندسان مجری کارمند را از مهندسان مجری تک شغله شناسایی و تفکیک کند . در حالیکه قانونا مجری باید شاغل تمام وقت سرساختمان باشد نه کارمند دولت نه بازنشسته دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
متاسفانه برخی مهندسان مجری هنگام انعقاد قرارداد با مالک زمین, تعهدنامه محضری میدهند که کارمند دولت نبوده و شاغل تمام وقت سرساختمان هستند ولی این افراد دروغ گفتند چون کارمند دولت هستند مثلا کارمند سازمان نوسازی و تجهیز مدارس یا کارمندآموزش و پرورش و کارمند شهرداری .... و متاسفانه سازمان نظام مهندسی هیچ اقدامی برای شناسایی مجریان چندشغله انجام نداده, در حالیکه با استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی یا سازمان برنامه و بودجه میتوان به شاغل بودن یا نبودن مجریان ساختمان, پی برد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
تنها راه سروسامان دادن به وضع موجود نظارت یک کمیته بازرسی هست..هم به لحاظ حضور و غیاب مجری سر ساختمان و هم به لحاظ کیفیت کار مجری..وقتی حقوق ماهانه یک کارگر ساختمان یک میلیون و پانصد هزار تومان هست چطور ی مهندس حاضره با حقوقهای پایین خدمت ارایه کنه؟؟؟خوب مسلما یا سر کار حضور نداره یا ارزش دانش خودش رو اونقدر میدونه...مسلما ی مجری ماهر وزبر دست زیر بار این قراردادهای پایین نمیره...وقت اون رسیده که ی کمیته بسیار فعال جهت بازرسی وارزشیابی کار مجریان توسط هیات مدیره سازماندهی بشه..باید به کار مجریان چوب محک خورده بشه..اینجوری فقط حق مهندسان ذیصلاح پایمال میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
پس همه با هم باید قدم برداریم واسه تشکیل کمیته بازرسی و ارزشیابی...اگر این کمیته تشکیل بشه و بدون تعارف عملکرد همه مجریان رارصد کند و بلا استثنا متخلفین را به شورای انتظامی معرفی کند ریشه همه این مفاسد در بحث اجرا خشک میشود وکارفرما هم در قبال پولی که پرداخت میکند خدمات قابل ملاحظه ای را دریافت میکند...اجرا یکی از ارکان در عملیات عمرانیست که متاسفانه خودمان ارزش ان را پایین اورده ایم..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
وقتی کارمندان دفتر فنی دادگستری و معاون روستایی جهاد کشاورزی اراک به شکل غیرقانونی از پروانه اجرای نظام مهندسی استفاده میکنند و سازمان نظام مهندسی سکوت کرده و.هیچ تلاشی برای شناسایی و تفکیک مجریان شاغل از بیکار انجام نداده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
وقتی کارمندان دفتر فنی دادگستری و معاون روستایی جهاد کشاورزی اراک به شکل غیرقانونی از پروانه اجرای نظام مهندسی استفاده میکنند و سازمان نظام مهندسی سکوت کرده و.هیچ تلاشی برای شناسایی و تفکیک مجریان شاغل از بیکار انجام نداده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
متاسفانه سازمان بازرسی کل کشور و بازرسان سازمان هیچ کنترلی بر تخلفات حرفه ای اعضا و هیات مدیره سازمان ندارند, باید حق الکشف تخلفات مهندسی به تصویب برسد تا افراد متخلف و قانون گریز در این سازمان سریع شناسایی شوند, مهندس مجری که تعهد محضری میدهد که شاغل تمام وقت سرساختمان باشد ولی به علت کار دولتی, اصلا سر ساختمان حضور ندارد هم سوگندنامه مهندسی را زیر پاگذاشته و هم با قیمت شکنی و دادن تخفیفات فراوان به مالک زمین, باعث بی اعتبار شدن سایر مهندسان مجری شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
0
0
باید در شیوه نامه اجرای ساختمان مشخص شود که هر مهندس مجری چند ساعت در هفته موظف به حضور سر ساختمان است و میزان مرخصی استحقاقی هر مهندس چند روز در ماه است, باید کمیته کنترل مضاعف و کمیته بازرسی مجریان نظام مهندسی تشکیل شود برای کنترل و حضور و غیاب مهندسان سرساختمان و همچنین می توان از طریق دستگاه موقعیت یاب مکانی (جی پی اس ) که در موبایل و تبلت مهندسان نصب میشود, حضور خود سرساختمان را هر روز به نظام مهندسی اعلام کنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar