۰۹:۴۰ - ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 October 2017
کد خبر: ۴۷۲۴۵
رئیس نظام مهندسی فارس در گفت‌وگو با «صما» تاکید کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با اشاره به چالش های اجرای مجری ذی‌صلاح در کشور گفت: یکی از عواملی که باعث شده تا مجری ذی‌صلاح در سطح کشور اجرایی نشود، عملکرد بعضی از مجریان است که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکرده و در ارائه خدمات واقعی، به نحو شایسته‌ای عمل نمی‌کنند.

غلامرضا نامورچی در گفت ‌و گو با «صما» با بیان مطلب فوق افزود: همین مسئله موجب شده تا نگاه‌ها نسبت به مجری ذی‌صلاح، نگاه شایسته و مثبتی نباشد. بنابراین انتظاری که از مجری ذی‌صلاح یا سازنده ذی‌صلاح وجود دارد، این است که به وظایف قانونی خود عمل کنند و اثرگذاری آنها بر صنعت ساختمان و ساختمان‌های احداث شده، به ‌وضوح رویت شود.

پیش شرط های عملکرد موثر مجریان ذی‌صلاح

وی همچنین تاکید کرد: نکته دوم این است که برای دستیابی به مجری و ساختمان خوب، در کنار یک مجری خوب باید بقیه عوامل هم دست ‌به ‌دست هم دهند. برای مثال یکی از عواملی که در کنار مجری بسیار تاثیرگذار است، بحث استاندارد بودن مصالح است و اگر مصالح استاندارد نباشد، قطعا مجری نمی‌تواند به تنهایی کمکی به ساخت و ساز بکند.

وی در عین حال با اشاره به ضرورت به کارگیری کارگران ماهر ساختمانی در ساخت و سازها تصریح کرد: اگر وضعیت کارگران ماهر ساختمانی ساماندهی نشود، قطعا روی عملکرد مجریان تاثیرگذار خواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود تا ما به ساختمان ایده‌آل دسترسی نداشته باشیم. هرچند که مجری به وظایف خودش عمل کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در ادامه اظهار داشت: بحث مهم دیگر، عملکرد ناظران ساختمان و پیمانکاران و کارفرمایان است که آن هم در عملکرد مجریان بسیار تاثیرگذار است. همچنین نحوه عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مرتبط مثل شهرداری‌ها که به هر حال وظیفه قانونی دارند و کنترل ساخت‌وساز برعهده آنهاست، عملکرد مجریان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: علاوه ‌بر آن ادارات راه و شهرسازی که نظارت عالیه بر عملکرد مهندسان را برعهده دارند و حتی خود سازمان‌های نظام مهندسی که کنترل ارزیابی و تنسیق امور مهندسان را برعهده دارند، اگر به وظایف خود عمل نکنند قطعا در کیفیت کار مجریان ذی‌صلاح تاثیرگذار خواهد بود.

نامورچی در عین حال با بیان اینکه داشتن قانونبد بهتر از بی‌قانونی است، بیان کرد: بودن مجری ذی‌صلاح بهتر از نبودن آن است. چون حتی اگر همین مجریان با عملکرد ضعیف هم حذف شوند، درنهایت کار به‌دست کسانی می‌افتد که هیچ ارتباطی با صنعت ساختمان ندارند و صرفا براساس سرمایه‌ای که در بخش ساخت‌ و ساز وارد می‌کنند، به خود اجازه ساختمان‎‌سازی می‌دهند.

خدمات مهندسی، فرصتی برای سرمایه‌گذاران

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان فارس همچنین در پاسخ به انتقادات وارد شده در خصوص تعرفه بالای نظام مهندسی که منجر به کاهش رغبت سازندگان و مالکان برای ورود به ساخت‌وساز می شود، گفت: واقعیت این است که هزینه خدمات مهندسی درصد ناچیزی از هزینه ساخت‌وساز را شامل می‌شود و به قدری نیست که بتوان با کم کردن و یا دادن تخفیف در تعرفه خدمات مهندسی، تشویقی برای ورود سرمایه‌گذاران به این بخش ایجاد شود.

نامورچی ادامه داد: این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود و سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که درصورت ارائه خدمات واقعی، خدمات مهندسی نه تنها تهدیدی برای بخش ساخت و ساز نیست، بلکه یک فرصت برای کسانی است که در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت: مالکان و سازندگان اگر به این موضوع پی ببرند که ارائه خدمات مهندسی واقعی به لحاظ مدیریت زمان، هزینه اجرا و بقیه مسائل جانبی، در کاهش هزینه‌های ساختمان تاثیرگذار خواهد بود، به طور قطع از خدمات مهندسی استقبال می کنند و در این راه پیش‌قدم می شوند.

نامورچی در پایان با بیان اینکه مالکان و سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که ارائه خدمات مهندسی یک فرصت است، خاطرنشان ساخت: حتی اگر قرار است به سمتی برویم که افزایش هزینه‌ها را در زمینه خدمات مهندسی داشته باشیم، به یقین اگر این خدمات به صورت واقعی ارائه شود، سرمایه‌گذاران می‌پذیرند که از این خدمات استفاده کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
0
1
وقتی کارمندان شهرداری ها - کارمندان سازمان نوسازی و تجهیز مدارس استان مرکزی - کارمندان سازمان فنی و حرفه ای - کارمندان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کارمندان جهاد خانه سازی و کارمندان دفتر فنی سپاه ... به طور غیرقانونی از سهمیه مهندسان مجری نظام مهندسی استفاده میکنند و زیر تعرفه نظام مهندسی قرار داد می بندند چون حتی یک لحظه هم سر ساختمان حضور ندارند پس نگرانی بابت قیمت پایین قرارداد اجرا ندارند و سازمان نظام مهندسی حتی نمی تواند مهندسان مجری کارمند را از مهندسان مجری تک شغله شناسایی و تفکیک کند . در حالیکه قانونا مجری باید شاغل تمام وقت سرساختمان باشد نه کارمند دولت نه بازنشسته دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
متاسفانه برخی مهندسان مجری هنگام انعقاد قرارداد با مالک زمین, تعهدنامه محضری میدهند که کارمند دولت نبوده و شاغل تمام وقت سرساختمان هستند ولی این افراد دروغ گفتند چون کارمند دولت هستند مثلا کارمند سازمان نوسازی و تجهیز مدارس یا کارمندآموزش و پرورش و کارمند شهرداری .... و متاسفانه سازمان نظام مهندسی هیچ اقدامی برای شناسایی مجریان چندشغله انجام نداده, در حالیکه با استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی یا سازمان برنامه و بودجه میتوان به شاغل بودن یا نبودن مجریان ساختمان, پی برد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
تنها راه سروسامان دادن به وضع موجود نظارت یک کمیته بازرسی هست..هم به لحاظ حضور و غیاب مجری سر ساختمان و هم به لحاظ کیفیت کار مجری..وقتی حقوق ماهانه یک کارگر ساختمان یک میلیون و پانصد هزار تومان هست چطور ی مهندس حاضره با حقوقهای پایین خدمت ارایه کنه؟؟؟خوب مسلما یا سر کار حضور نداره یا ارزش دانش خودش رو اونقدر میدونه...مسلما ی مجری ماهر وزبر دست زیر بار این قراردادهای پایین نمیره...وقت اون رسیده که ی کمیته بسیار فعال جهت بازرسی وارزشیابی کار مجریان توسط هیات مدیره سازماندهی بشه..باید به کار مجریان چوب محک خورده بشه..اینجوری فقط حق مهندسان ذیصلاح پایمال میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
پس همه با هم باید قدم برداریم واسه تشکیل کمیته بازرسی و ارزشیابی...اگر این کمیته تشکیل بشه و بدون تعارف عملکرد همه مجریان رارصد کند و بلا استثنا متخلفین را به شورای انتظامی معرفی کند ریشه همه این مفاسد در بحث اجرا خشک میشود وکارفرما هم در قبال پولی که پرداخت میکند خدمات قابل ملاحظه ای را دریافت میکند...اجرا یکی از ارکان در عملیات عمرانیست که متاسفانه خودمان ارزش ان را پایین اورده ایم..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
وقتی کارمندان دفتر فنی دادگستری و معاون روستایی جهاد کشاورزی اراک به شکل غیرقانونی از پروانه اجرای نظام مهندسی استفاده میکنند و سازمان نظام مهندسی سکوت کرده و.هیچ تلاشی برای شناسایی و تفکیک مجریان شاغل از بیکار انجام نداده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
وقتی کارمندان دفتر فنی دادگستری و معاون روستایی جهاد کشاورزی اراک به شکل غیرقانونی از پروانه اجرای نظام مهندسی استفاده میکنند و سازمان نظام مهندسی سکوت کرده و.هیچ تلاشی برای شناسایی و تفکیک مجریان شاغل از بیکار انجام نداده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
متاسفانه سازمان بازرسی کل کشور و بازرسان سازمان هیچ کنترلی بر تخلفات حرفه ای اعضا و هیات مدیره سازمان ندارند, باید حق الکشف تخلفات مهندسی به تصویب برسد تا افراد متخلف و قانون گریز در این سازمان سریع شناسایی شوند, مهندس مجری که تعهد محضری میدهد که شاغل تمام وقت سرساختمان باشد ولی به علت کار دولتی, اصلا سر ساختمان حضور ندارد هم سوگندنامه مهندسی را زیر پاگذاشته و هم با قیمت شکنی و دادن تخفیفات فراوان به مالک زمین, باعث بی اعتبار شدن سایر مهندسان مجری شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
0
0
باید در شیوه نامه اجرای ساختمان مشخص شود که هر مهندس مجری چند ساعت در هفته موظف به حضور سر ساختمان است و میزان مرخصی استحقاقی هر مهندس چند روز در ماه است, باید کمیته کنترل مضاعف و کمیته بازرسی مجریان نظام مهندسی تشکیل شود برای کنترل و حضور و غیاب مهندسان سرساختمان و همچنین می توان از طریق دستگاه موقعیت یاب مکانی (جی پی اس ) که در موبایل و تبلت مهندسان نصب میشود, حضور خود سرساختمان را هر روز به نظام مهندسی اعلام کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
0
0
كميته كنترل عملكرد مجريان ذيصلاح سازمان نظام مهندسي ساختمان استان مركزي در مورخه ٩٦/٠٨/١٧ در پنج گروه براي بازديد پروژه هاي شهر اراك تشكيل گرديد . مجريان موظفند لحظه به لحظه اقدامات خود را در كارگاههاي ساختماني مستند نموده و داري برنامه زمانبندي ، دفتر گزارش روزانه ، زونكن مدارك ، نقشه ها ،صورت جلسه تحويل زمين ، صورتجلسه برو كف ، تهيه تصاوير از مراحل مختلف عمليات اجرايي ، اقدامات لازم در خصوص رعايت موارد ايمني ، حضور كارگران ماهر و داري كارت مهارت فني و ساير موارد مورد نياز كه در چك ليستها ارائه خواهد شد اقدامات لازم را بعمل آورند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
0
0
تمام اعضای هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی یا ناظر حقوقی باید بیمه تامین اجتماعی خود را از طریق خود شرکت ارسال کنند, این طور نباشد که یک نفر عضو هیات مدیره شرکت مجری حقوقی باشد ولی بیمه تامین اجتماعی کارکنان دولت یا بیمه تامین اجتماعی کارکنان نیروهای مسلح یا بیمه قالیبافان یا بیمه نانوایان یا بیمه جوشکاران یا بیمه مشاغل آزاد یا بیمه اختیاری داشته باشد, با این روش حتی اگر فرض کنیم یک نفر پولدار بی سوادقصد خرید و فروش مدرک مهندسی یا اجاره کردن مهر و امضای نظام مهندسی در شرکت های حقوقی را داشته باشد وقتی مجبور شود برای هر مهندس عضو هیات مدیره ماهی ۳۰۰ هزار تومن حق بیمه تامین اجتماعی و سالی ۳.۶ میلیون تومان هزینه کندترجیح میدهد از این مهندس کار بکشد یا با او شریک شود نه اینکه مهر و امضای او را اجاره کند بدون هیچ حضور فیزیکی در شرکت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
0
0
کجای دنیا سراغ دارید که در برابر یک حادثه طبیعی، مردم کمکهای خودشون را دست بگیرند و راه بیفتند تو کوه‌ وکمر، چرا؟ چون به هیچ کجای حکومت اعتماد ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
0
0
عضو کمیسیون صنایع مجلس: نظام مهندسی پول می‌گیرد و نظارت نمی‌کند/ خیلی هایشان دو شغله هستند و وقتی برای نظارت ندارند
شهرداري ،مالک و سازمان نظام مهندسي در موضوع ایمن نبودن ساختمان‌ها مقصرند و همه تقصيرها به دولت برنمي گردد.


محسن كوهكن عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در مورد عدم نظارت بر ساخت و ساز ساختمان ‌ها در کشورگفت: در گذشته هرکسی می‌خواست ساختمان بسازد نقشه می‌کشید، به شهرداري ها مراجعه مي کرد و پروانه ساخت مي گرفت. بعدا آقايان آمدند سازمان نظام مهندسي را وارد اين پروسه كردند و آنها پول مي گيرند كه نظارت كنند اما اين اتفاق در عمل نمي افتد.

این نماینده اصول‌گرای مجلس در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد: خود من در استان اصفهان يك ساختمان  ساختم و پول هم پرداخت كردم اما هيچ ناظري از طرف سازمان مهندسي براي نظارت در مرحله سفت كاري به ساختمان مراجعه نكرد و ساختمان كه تمام شد متوجه شديم كه لوله بخاري نداريم، كانال كولر رد نمي شود و اشكالات فني زيادي به ساختمان وارد بود.

كوهكن خاطر نشان كرد:در جلسه راي اعتماد به وزير راه و شهرسازي برخي گفتند چون وزير با سازمان نظام مهندسي مخالف است پس به وي راي منفي بدهيد در صورتيكه من گفتم مخالفت وزير با اين موضوع حسن است چراكه آنها وظيفه شان را به خوبي انجام نمي دهند. پول مي گيرند و نظارت نمي‌كنند.

وي تاكيد كرد:بسیاری از افرادي كه در نظام مهندسي مشغول هستند دوشغله هستند و وقتي براي نظارت بر ساختمان ها ندارند .

اين عضو كميسيون صنايع و معادن بيان كرد:وقتي نظارتي نباشد كارگر و بنايي كه بايد تحت نظارت فلان مهندس كارش را انجام دهد مطابق توانش كار را انجام مي دهد و ممكن است اين كار پر از اشكالات ایرادات فني باشد.

وي خاطرنشان كرد:البته خود ما هم مقصر هستيم وقتي مي بينيم مهندس ناظري براي نظارت بر ساختمان مراجعه نمي كند و ما نيز پول اين مراجعه را داديم بايد از آنها به دليل عدم مراجعه به دادگاه شكايت كنيم.

كوهكن در پایان خاطر نشان کرد:در واقع شهرداري ،مالك و سازمان نظام مهندسي در اين موضوع مقصرند و همه تقصيرها به دولت برنمي گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
0
0
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
0
مهندس رجبی:باتوجه به شرایط مناطق زلزله زده باید ناظر مقیم باشد و طبیعتا مهندسان شاغل نمی توانند باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
0
0
واكنش صريح مهندس اكبر تركان به اظهارات غيركارشناسانه وزير بهداشت

سلام.
اظهار نظر غیر عالمانه و بی ربط وزیر محترم بهداشت و درمان را دیدم.
دردم آمد که کار به اینجا رسیده!
به نظر میرسد، بعد از موفقیت های مشعشع طرح نظام سلامت، وزیر محترم وقت بیشتر پیدا کرده اند و قصد دارند به کمک مهندسی کشور بشتابند.
ولی فرمایشات ایشان مملو از بی اطلاعی بود!
لااقل مطلع نبودند سازمان نظام مهندسی ساختمان در ساخت بیمارستان های دولتی دخالت ندارد بلکه آنچه اتفاق افتاده محصول سوء مدیریت و فساد احتمالی کارفرما و عوامل اجرایی میباشد.
ما مدافع کارکردهای نظام مهندسی ساختمان هستیم و درصدد ارزیابی عملکرد ساختمان های ایجاد شده تحت مدیریت مقررات ملی ساختمان میباشیم و اینکار را راه حل میدانیم.
توصیه می کنم ایشان هم به کاری که وارد نیستند مداخله نکنند.

اكبرترکان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
0
0
مقایسه سهم ریالی مهندس ناظر در یک آپارتمان متری 2 میلیونی
ناظر متری 4000 تقریبا 0.2 درصد
املاکی متری 40000 تقریبا 2 درصد
کابینتی و کمد ساز 40000تقریبا2 درصد
شهرداری متری 200000 تقریبا 10درصد
بیمه متری 10000 تقریبا 0.5 درصد
پیمانکار بساز بفروش غیر مهندس تقریبا 15 درصد
پارکت فروش متری5000تقریبا0.3درصد
حال اگر خدایی ناکرده اتفاقی ناگوار تو ساختمان بیفته با انصافترین قاضی حداقل 30 الی 40 درصد ناظر مقصر میشه واسه0.2 درصد سهم...
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
0
0
مقایسه سهم ریالی مهندس ناظر در یک آپارتمان متری 2 میلیونی
ناظر متری 4000 تقریبا 0.2 درصد
املاکی متری 40000 تقریبا 2 درصد
کابینتی و کمد ساز 40000تقریبا2 درصد
شهرداری متری 200000 تقریبا 10درصد
بیمه متری 10000 تقریبا 0.5 درصد
پیمانکار بساز بفروش غیر مهندس تقریبا 15 درصد
پارکت فروش متری5000تقریبا0.3درصد
حال اگر خدایی ناکرده اتفاقی ناگوار تو ساختمان بیفته با انصافترین قاضی حداقل 30 الی 40 درصد ناظر مقصر میشه واسه0.2 درصد سهم...
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۱
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
0
0
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar