۱۰:۳۴ - ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - 31 October 2017
کد خبر: ۴۷۴۲۹
رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران در گفت‌وگو با «صما» تشریح کرد:
رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران با تاکید بر ضرورت احیا و نوسازی بافت های فرسوده گفت: تا زمانی که منابع اعتباری لازم برای بازآفرینی و توانمند سازی بافت های فرسوده و مناطق حاشیه نشین تامین نشود، بحث احیا و نوسازی شعاری بیش نیست.
محدودیت‌های برج‌سازی در بافت‌های فرسوده/ نوسازی در نبود منابع اعتباری لازم، شعاری بیش نیستجمشید برزگر در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: حدود 20 سال است که ضرورت نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده مطرح شده و در این زمینه بخشنامه، دستورالعمل و ابلاغیه های متعددی هم صادر شده، اما در حد شعار باقی مانده است.

وی ادامه داد: بنابراین تا زمانی که منابع لازم برای تملک و یا ساخت و ساز در این بافت ها فراهم و آماده نشود تا سازندگان و یا نهادهای متولی اقدام به نوسازی و بازسازی کنند، موضوع بازآفرینی و توانمندسازی بافت های فرسوده به سرانجام نمی رسد.

برزگر همچنین در خصوص ابلاغیه اخیر رییس جمهوری مبنی بر بلندمرتبه سازی در بافت های فرسوده گفت: در بافت های فرسوده ای که از هویت تاریخی و فرهنگی برخوردار نیستند، می توان با تجمیع قطعات اقدام به ساخت مجتمع و بلندمرتبه سازی کرد تا ضمن تامین سرانه های عمومی در این مناطق، احیای بافت ها نیز انجام گیرد.

این انبوه ساز در عین حال افزود: اما با توجه به اینکه اکثر بافت های فرسوده جزو بافت های تاریخی و فرهنگی هستند، ساخت و ساز در این بافت ها مشکلات خاص خود را دارد و نیازمند عزم ملی و پشتوانه مالی مورد نیاز و توانمندسازی سازندگان است. بنابراین تا زمانی که این منابع تامین نباشد، بحث نوسازی شعاری بیش نیست.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران همچنین اظهار داشت: برای نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده یا باید پس از توافق با مالکان، اراضی و خانه های ساکنان بافت ها تملک و از آنها خریداری شود و یا خانه ای برای آنها در طول مدت نوسازی اجاره کرد تا اینکه خانه های آنها ساخته شود و بعد از تجمیع و احداث، به مرحله تحویل و بهره برداری برسد.

برزگر با بیان اینکه تمامی این پروسه ها در طول دوران ساخت شامل هزینه هایی است بیان کرد: در وضعیت کنونی با توجه به رکودی که طی حدودا پنج سال اخیر بر صنعت ساختمان حاکم بوده است، بخش خصوصی توانمند وجود ندارد. از طرف دیگر در دولت هم منابع لازم و عزم جدی وجود ندارد و همه مباحث در حد شعار و حرف باقی مانده است.

وی افزود: مباحث ارزنده ای از سوی وزیر راه و شهرسازی و بدنه کارشناسان دولت و بخش خصوصی در خصوص لزوم نوسازی بهینه بافت های فرسوده مطرح شده، اما تا زمانی که ما نتوانیم بخش خصوصی قدرتمند و توانمندی داشته باشیم، این مباحث به نتیجه نمی رسد.

برزگر همچنین بیان کرد: اجرای طرح های ساخت و ساز در بافت های فرسوده و عرضه و تحویل آنها به مالکان و صاحبان پلاک ها، نیازمند حمایت بنگاه های مالی و اعتباری است که البته استفاده از تسهیلات کنونی با این درصدهای بالای بانکی، برای هیچ سازنده و تولیدکننده ای و حتی مالکان قابل توجیه نیست.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران با انتقاد از روند پرداخت تسهیلات نوسازی بیان کرد: علیرغم ارائه وام های نوسازی، مابه التفاوت این تسهیلات را به بانک مسکن پرداخت نکرده اند و همه افرادی که برای احداث ساختمان های 4 یا 5طبقه در بافت های فرسوده، پروانه گرفته اند، تسهیلات با سود 18 درصدی دریافت کرده اند.

برزگر در پایان خاطر نشان کرد : با این اوصاف و با توجه به وجود دلایل و موانع بسیار، ساخت مجتمع و یا برج سازی در بافت های فرسوده امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar