۱۲:۱۵ - ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - 31 October 2017
کد خبر: ۴۷۴۳۱
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «صما» انتقاد کرد:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت برخورد جدی و قطعی برای مقابله با زمین خواری گفت: ما در این بخش با کمبود قانونی مواجه نیستیم و در جامعه نیز به لحاظ ارزشی مخالفت لازم صورت می گیرد، اما در برخی موارد اهمیت لازم در برخورد محکم با این معضل داده نمی شود.
تخلفات مسئولان، قبح موضوعات را در نگاه مردم می‌شکند/ مطالبه مردمی، چشم ناظر در مقابله با زمین خواری استعبدالکریم حسین زاده در حاشیه برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در جریان بازدید از غرفه «مجتمع رسانه ای ساختمان» در گفت ‌و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: برخی از این موضوعات در این سرزمین بسیار لوث شده است. برای مثال مدتی پس از اعلام فرمان هشت ماده ای مبارزه با فساد توسط رهبر معظم انقلاب، بزرگترین اختلاس اقتصادی در کشور رخ داد و به وجود آمد. از آن زمان به بعد همچنان مفاسد اقتصادی و پرونده های متعددی پیش آمد و می بینیم که تخلفات افراد در فضاهای رسانه ای مطرح می شود.

وی با بیان اینکه در کشور از نهادهای نظارتی و پیگیری لازم برخورداریم افزود: سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، قوه قضاییه به عنوان نهادهای نظارتی کار خود را انجام می دهند و قوه مقننه هم کار تقنینی خود را انجام می دهد، اما با این حال مسئله این است که در حوزه اجرا برخورد جدی صورت نمی گیرد.

زمین خواری و مفاسد مشابه دائما رو به افزایش است

حسین زاده در ادامه تصریح کرد: وقتی موضوعی مثل زمین خواری مطرح می شود، سازمان های متولی باید پالایش را از خودشان شروع کنند. وزارت راه و شهرسازی باید در این زمینه پیشگام شود و پالایش لازم را انجام دهد. همچنین شهرداری ها، منابع طبیعی و سازمان حفاظت از اراضی باید پیشگام شوند و برخوردهای لازم را انجام دهند و از طریق رسانه ها به مردم اعلام و نوع برخوردهای خود را با متخلفان تشریح کنند.

وی با انتقاد از اینکه هر ساله شاهد حجم زمین خواری بیشتری در سطح کشور هستیم تصریح کرد: هر ساله شعارها و تبلیعات گسترده تری در حوزه برخورد با زمین خواری ارائه می شود و لازم است که در کنار این تبلیغات گسترده برخوردهای بیشتری هم صورت بگیرد تا از میزان این زمین خواری ها کمتر شود، اما وضعیت برعکس شده است.

این نماینده مجلس در عین حال گفت: در حال حاضر زمین خواری و مفاسدی از این دست دائما رو به افزایش است و ما در حوزه اجرایی دچار خلا هستیم و در این حوزه برخورد محکم و قاطعانه انجام نمی دهیم.

مجریان امر در دستگاه های اجرایی و تقنینی از مردم عقب مانده اند

وی همچنین درخصوص نقش مطالبه مردمی برای مقابله با زمین خواری گفت: در همه دنیا و جوامع، رسانه ها، مطالبات مردمی و فعال بودن جامعه مردمی به عنوان چشم ناظر می تواند تاثیر بسیاری در مقابله با این گونه تخلفات داشته باشد.

حسین زاده تاکید کرد: درواقع بسیاری از اقدامات و رفتارهایی که هم اکنون انجام نمی شود یا فضای رسانه ای برای آن ایجاد می شود؛ به دلیل آن قبح اجتماعی یا فضای رسانه ای است که درباره آن به وجود می آید و در کاهش این تخلفات تاثیر گذار است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واقعیت آن است که جامعه ما در این زمینه مطالبه گر است و در موارد متعددی مطالبه گری خود را هم نشان داده است؛ منتهی اعتقاد دارم که ما مجریان امر چه در دستگاه های اجرایی و چه در دستگاه های تقنینی از مردم عقب هستیم و برخوردهای لازم را انجام نمی دهیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه اظهار داشت: در چنین شرایطی قاعدتا مردم از همکاری و مشارکت بیشتر دلسرد می شوند. امیدواریم که چنین اعمال و رفتارهای ضد ارزش نهادینه نشود.

حسین زاده در همین حال گفت: عدم برخورد جدی وقطعی دستگاه ها با چنین اعمال ضدقانونی و معضلات این چنینی و گاها رخ دادن آنها از طریق کسانی که خودشان کار تقنینی انجام می دهند، یا مجری قانون هستند و قانون را دور می زنند، درنهایت باعث می شود که قبح و زشتی این موضوعات در دیدگاه مردم بشکند و دیگر مسئله مهمی جلوه نکند.

تخلفات مسئولان، قبح موضوعات را در نگاه مردم می‌شکند/ مطالبه مردمی، چشم ناظر در مقابله با زمین خواری است

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar