۱۲:۵۶ - ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - 31 October 2017
کد خبر: ۴۷۴۳۲
رئیس سازمان نظام‌مهندسی تهران مطرح کرد:
صما- رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران بابیان اینکه کسانی که ادعا می‌کنند امضا فروشی در بین سازمان‌های نظام مهندسی رواج دارد یا ادعا می‌کنند که در ساخت و ساز از پروانه مهندسان متوفی استفاده‌ شده به‌هیچ‌عنوان سند و مدرکی برای اثبات این ادعا ندارند؛ گفت: بهتر است تهمت‌زنان به آبروی مهندسان توبه کنند.
تهمت‌زنان به آبروی مهندسان توبه کنند/ آمار نجومی امضا فروشی مهندسان جوسازی است

به گزارش خبرنگار «صما» حسن قربانخانی بابیان مطلب فوق صبح امروز درجمع خبرنگاران افزود: از سال ۱۳۶۹ که سازمان نظام‌مهندسی شکل‌گرفته ۲۸۸ نفراز همکاران ما جان خود را ازدست‌داده‌اند. به‌محض اینکه این مهندسان فوت می‌کنند پروانه آن‌ها باطل می‌شود؛ اما اینکه کسانی ادعا می‌کنند از پروانه افراد فوت‌شده استفاده‌شده، قطعاً آمار و ارقامی که ارائه می‌دهند هیچ مستنداتی ندارد، اگر دارند ارائه دهند.

سازمان نظام‌مهندسی بر اساس قانون شکل‌گرفته و کاملاً نهاد عمومی و غیردولتی است و این سازمان تاکنون حتی یک ریال از بودجه دولت استفاده نکرده و اما خدمات بسیار مهم و عمومی را در اختیار جامعه گذاشته است. بنابراین کسانی که علیه سازمان نظام مهندسی جو سازی می کنند، باید در پیشگاه خداوند توبه کنند و بدون تردید سازمان نظام‌مهندسی برای احقاق حق مهندسان از تمام کسانی که این ادعا را در رسانه‌ها بدون کوچک‌ترین سندی عنوان می‌کنند شکایت کرده و باید این عده در برابر سخنانشان پاسخ گوی جامعه مهندسان و مردم جامعه باشند.

قربانخانی در ادامه گفت: در حال حاضر تنها در تهران جامعه مهندسان بیش از 120 هزار نفر است که بدون تردید تخلفاتی هم در این گستره ایجاد می‌شود اما اینکه بدون کوچک‌ترین سندی تمام مهندسان را زیر سؤال می‌برند بدون تردید به دنبال نقشه‌های و برنامه‌هایی هستند که در آینده نزدیک مقصود آن‌ها هویدا خواهد شد.

تنها 2000 پرونده منجر به محکومیت شده است

رئیس نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به آمار شکایت‌های مطرح‌شده از این سازمان گفت: از ۵۰۰۰ مورد پرونده تشکیل‌شده برای سازمان نظام‌مهندسی در مراجع قضایی تنها ۲۰۰۰ مورد منجر به محکومیت شده که خیلی از این موارد را خود نظام‌مهندسی پیگیری می‌کند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه بابیان اینکه اگر کسی اطلاعات و آماری دارد به مراجع ذیصلاح جهت شکایت مراجعه کنند. گفت: به‌جای فرافکنی باید با همگرای هم اشکالات را اصلاح کنیم. به‌هرحال نظام ساخت‌وساز کشور مشکلاتی داشته و نیازمند تغییرات اساسی است.

قربانخانی با اشاره به آمار خدمات ارائه‌شده توسط سازمان نظام‌مهندسی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۲ به بعد ۳۲ هزار بازدید گودبرداری شهر تهران داشتیم که از این تعداد ۲۱۰۰ مورد مربوط به سال ۹۶ است. ۶۲ درصد کاهش در گودبرداری شهر تهران داشتیم که کمک کرد اتفاقات ناگوار کم شود. ۱۴ هزار و ۵۰۰ بازدید موردی داشتیم که از این تعداد ۲۰۰۰ مورد در سال ۹۶ بوده است. ما باید ساختمان‌هایی داشته باشیم که ایمنی، بهداشت، روشنایی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن‌ها بالا باشد.

200 گودبرداری خطرناک در تهران

وی در خصوص گودبرداری‌ها خطرناک تهران نیز گفت: در حال حاضر 200 مورد گودبرداری‌های خطرناک در تهران وجود دارو برخی از این گودبرداری متعلق به نهادهای دولتی نیز است.

قربانخانی در ادامه در خصوص روند پیگیری پرونده تخلف ۴۰ میلیارد تومانی نیز گفت: طرح اولیه این بود که گفتند بانک شهر در بافت فرسوده وام می‌دهد و اگر نظام‌مهندسی پول خود را به آنجا ببرد به بحث اشتغال و نیز ساخت‌وساز در بافت فرسوده خدمت می‌کند. نیت هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی هم این بود؛ اما در عمل مسئولان بانک برگه‌های سفید امضایی را از مسئولان وقت سازمان گرفتند و سپرده ما را وجه تضمین یک شرکت قراردادند. هیئت‌مدیره به‌هیچ‌وجه تأییدی برای این کار نداده بودند. لذا تخلف صورت گرفته بخش عمده‌ای از آن متوجه بانک است.

وی خاطرنشان کرد: این پرونده در حال رسیدگی بوده و آخرین اتفاق اینکه قاضی پرونده به بانک شهر دستور داده حق ندارد به آن پول دست بزند بانک هم هرماه سود پول ما را می‌دهد. صرفانمی توانیم به دلیل مشکلاتی که برایمان ایجاد کردند پولمان را جابه‌جا کنیم.

شهرداری‌ها در اجرای آیین‌نامه کنترل ساختمان موفق نخواهند بود

قربانخانی در بخش دیگر سخنانش اشاره‌ای به اصلاحیه آیین‌نامه کنترل ساختمان این آیین‌نامه هم می‌تواند موارد مثبت و منفی داشته باشد. ولی شهرداری‌ها نشان دادند به این قوانین تمکین نمی‌کنند. همین امروز مجری دارای صلاحیت راداریم ولی تقریباً تمام شهرداری‌ها این را انجام نمی‌دهند. تجربه ۲۲ ساله نشان داده که سازمان نظام‌مهندسی به ساخت‌وساز کمک کرده است اما شهرداری بخش‌هایی را عمل می‌کند که برایش مزایا و محاسنی داشته باشد و در پروسه ساخت‌وساز قطعاً آن مواردی را که دوستان مدنظر دارند اصلاح شود انجام نخواهد شد.

وی همچنین در خصوص اختلافات راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی گفت: به هر جهت این اختلافات بین سازمان‌های مختلف وجود دارد اما نباید این مسائل بازتاب رسانه‌ای شود زیرا این اختلافات از تفاوت نظرها شکل می‌گیرد که با تعامل قابل اصلاح است.

خدمات رایگان سازمان نظام‌مهندسی

وی در بخش دیگر سخنانش اشاره به بازدیدهای سازمان مهندسی که بدون هیچ کمک مالی از هیچ نهادی انجام می‌شود گفت: طی ۲ سال اخیر در بازدیدهای خود رشته‌های معماری، برق، مکانیک و مصالح را اضافه کردیم. ما با موسسه استاندارد تفاهم‌نامه‌ای داشتیم که مصالح مصرفی در ساختمان‌ها را در محل مصرف کنترل کنیم. در بخش تیرچه اقدامات خوبی داشتیم. در بحث بتن، سازه‌های فولادی، شرایط بهتری پیداکرده‌ایم. در این راستا سازمان نظام‌مهندسی میلیاردها تومان هزینه بازدیدها را داشته بدون اینکه ریالی از دولت پول بگیرد.

از سال ۹۰ تا ۹۵ ساخت‌وساز نصف شد

قربانخانی خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته ۱۸۰ هزار ارجاع در رشته‌های مختلف به اعضا داشتیم. اعضای دارای پروانه ما در سال ۱۳۹۰ بالغ‌بر ۱۱ هزار نفر بودند در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۶۰ هزار نفر رسیده است؛ یعنی طی این مدت ۵ برابر شده است. درصورتی‌که در سال ۱۳۹۲ در شهر تهران ۲۰ میلیون مترمربع پروانه ساختمانی صادرشده و در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۱۰ میلیون متر رسیده است که نشان می‌دهد پروانه‌های ساختمانی نصف شده است.

تراکم فروشی باعث آسیب‌های زیست‌محیطی شده است

قربانخانی تأکید کرد: اگر دوستانمان در شهرداری به‌جایی برسند که منابع درآمدی شهر بتواند هزینه‌های آن‌ها را پوشش دهد آرزوی همه است. برای اینکه تراکم فروشی باعث ترافیک و آلودگی‌های زیست‌محیطی شده است. سودش را بعضی افراد برده‌اند و ضررش به مردم رسیده است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص واریز حق نظارت به‌حساب ناظران گفت: در آخرین مصوبه مقرر شد برای شفاف‌سازی و رضایت‌مندی بیشتر این اعضا صورت گرفته است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
1
1
کسانی که می گویند امضافروشی در سازمان نظام مهندسی وجود ندارد به شکل رندمی از حضور و غیاب مهندسان ناظر سرساختمان استعلام کنند و به غیبت همیشگی ناظران سر ساختمان آگاه شوند - مهندس ناظر و مجری باید به طور تمام وقت سر ساختمان حضور داشته باشند از صبح تا عصر که کارگران ساختمانی کارشان به اتمام می رسد ولی در عمل چنین چیزی مشاهده نمیشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
2
ابروی مهندسان زمانی رفت که بیکار شدند و نظام مهندسی هیچ اقدامی نکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
2
0
متاسفانه سازمان نظام مهندسی به ام الفساد سیستم اداری و اجرایی ایران تبدیل شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
2
0
از پروانه افراد فوت‌شده استفاده‌شده ؟؟؟!!!
از پروانه افراد مقیم کانادا استفاده شده در تهران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
1
0
اراکیها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
0
2
باسلام محضر مبارک همه دوستان..هربار که توسط اقای نقدی لیست مجریان حقیقی و حقوقی به روز رسانی میشود شاهد پدیده ناخوشایند حضور دو ستان شاغل در بخشهای دولتی و خصوصی در این لیست است..امروز وظیفه کیست که به این امر رسیدگی نماید؟؟؟تا فردا شاهد عدم حضور اقایان در محل کارگاههای ساختمانی و به تبع ان نارضایتی واعتراض ایشان نباشیم؟؟؟نمیدانم کمیته مجریان دراین خصوص اختیاراتی دارد یانه!!؟؟نمیدانم برخورد گروههای پنجگانه بازرسی در اینده با این افراد خاطی به کجا می انجامد و ایا اصلا این موارد گزارش میشوند!!؟؟ولی این را میدانم که هم هیات مدیره محترم و هم تعداد زیادی از دوستان مجری امار این دسته از همکاران را دارند...این مسامحه و سهل انگاری ریشه در چه دارد؟؟!!چرا به سادگی به این دوستان اجازه داده میشود نامشان در کنار مجریان فاقد شغل اورده شود که هیچ بعضا خیلی هم زودتر از بقیه موفق به عقد قرارداد میشوند...مگر نه اینکه حتی پس از گذشت چهارده ماه از این وضعیت اسفناک برای مجریان واقعی هنوز هم اعضا هیات مدیره بر این باورند که...مجریان با عدم حضور خود باعث بروز چنین مشکلاتی شدند...چرا ریشه این مسایل را نمیسوزانیم...اقایان در لیست مجریان شاغلین دولتی داریم که همه تان اشراف به شاغل بودنشان دارید...دلیل این کار چیست؟؟!!مگر نه اینکه تا همینجا این اقایون با امضا نمودن تعهد غیر شاغل بودنشان تخلف کرده اند...چرا علاج واقعه قبل از وقوع نمیکنید!!؟؟؟اطمینان دارم که شما رفیق دزد و شریک قافله نیستید..لذا لیست مجریان را بررسی کنید و عزیزانیکه شاغلند را حذف نمایید..
از طرفی از دوستان مجری نیز تقاضا دارم نسبت به این مسایل بی تفاوت نباشند..چراکه فردا زیان این موضوع برای من و شماست..
خسارت دیده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
0
0
سود پول نظارت بنده مدت هاست در حسابهای نظام مهندسی جابجا میشود،بعلت رکود،مالک هم قصد شروع ساخت ندارد،برای مخارج روزانه خود،مجبور شدم از یکی از همین بانکها وام با سود بالا دریافت کنم،هم خودم مبتلا به ربا شده ام،هم مسولین نظام مهندسی در حال تناول سود ربوی حق النظارت ابنجانب هستند،خب حکم همه ما در قرآن صادر شده!پیدا کنید مسبب اصلی این عذاب را؟!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar