۱۰:۳۲ - ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - 05 November 2017
کد خبر: ۴۷۴۹۱
رئیس سازمان امورموزه‌ها و یادمان دفاع مقدس درگفت‌وگو با«صما»تاکید کرد:
رئیس سازمان امور موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس از وجود خلاء های قانونی و نبود برخورد جدی و مؤثر با معضل زمین‌خواری انتقاد کرد و خواستار برخورد جدی با زمین‌خواران شد.
وجود خلاء قانونی و نبود برخورد جدی با معضل زمین‌خواری/ برخورد قاطع قضایی دست ‌خاطیان را کوتاه کند

به گزارش «صما» سردار محمد ناظر در جریان بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه «صما» ضمن امضای لوح کمپین «مقابله با زمین‌خواری» از سوی مجتمع رسانه‌ای ساختمان، حمایت خود را از این جریان رسانه‌ای اعلام کرد.

رئیس سازمان امور موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس با اشاره پیچیدگی‌های معضل زمین‌خواری اظهار داشت: زمین‌خواری، جرم پیچیده‌ای است که دست‌های زیادی در پس آن دیده می‌شود، برخورد قاطع قضایی می‌تواند این دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر می‌رسد سازمان‌های دولتی باید در واگذاری‌ها دقت کنند تا زمین‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمین‌خواران رها نشود

ناظر بابیان اینکه برخی با کانال‌های رابطه‌ای و ضابطه در معضل زمین‌خواری به شکل بسیار قوی ورود پیداکرده‌اند گفت: آنچه مسلم است برخورد با پدیده زمین‌خواری باید بلادرنگ، قاطع و بازدارنده باشد و تعلل در این زمینه هزینه سنگینی بر جامعه تحمیل می‌شود.

وی گفت: البته به نظر می‌رسد در بخش قانونی نیز در خصوص این معضل با خلأهایی روبرو هستیم.

ناظر بابیان اینکه زمین‌خواری از سوی دست‌های پرقدرت شکل می‌گیرد گفت: ا ین گونه رانت‌ها معمولاً توسط افراد ضعیف و متوسط جامعه صورت نمی‌پذیرد قطعاً در پشت این سناریوی عظیم تبدیل اراضی کشاورزی به برج و غیره (زمین‌خواری و کوه خواری) اشخاصی ذی‌نفوذ وجود دارد.

رئیس سازمان امور موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس همچنین گفت: حلقه مفقوده معضل زمین‌خواری نبود برخورد جدی و قاطع است که متأسفانه این کمبود در کشور به‌صورت واضح قابل‌مشاهده است.

ناظر همچنین ادامه داد: متأسفانه قانون‌گریزی و قانون ستیزی از نمونه بارز این‌گونه افراد بوده و با خون و پوست آن‌ها آجین شده است. این افراد در بهترین نقاط کشور ساخت‌وساز می‌کنند و گرفتن مجوز از دستگاه‌های اجرایی و مدیران دولتی برای آنان بسیار آسان است چراکه قانون در مورد آنان صدق نمی‌کند و دور زدن قانون و قانون‌گریزی از نمونه بارز این‌گونه افراد است.

وی بابیان این‌که برای حل این معضل باید نگاه دقیقی‌تری به مقوله قانون و اجرای آن داشته باشیم گفت: اگر مقررات بر همه‌کس و به‌طور یکسان اجرایی شود دیگر شاهد نفوذ این معضل در مناطق مختلف کشور نخواهیم بود.

ناظر همچنین با ابراز تأسف از گسترش این پدیده شوم تأکید کرد: زمین‌ها ملی باید به‌صورت درست بررسی و صورت‌برداری شوند تا دست‌درازی در این بخش‌ها صورت نگیرد. متأسفانه در حال حاضر با زمین‌خواران برخورد مناسب صورت نمی‌گیرد.

وی با ابراز تأسف در ادامه خاطرنشان کرد: اجرای سریع حکم می‌تواند عامل بازدارنده بوده و از خسارت به بیت‌المال و بسیاری از فسادهای بعدی در جامعه ممانعت کند.

ریاست سازمان امور موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس بابیان اینکه سریع‌ترین راهکار برای ریشه‌کنی زمین‌خواری در کشور در اراده ملی نهفته شده است گفت: این معضل توان همگانی را می‌طلبد و هر کس باید به وسع و اندازه خود و به‌عنوان یک شهروند مطالبه گر در برابر زمین‌خواری با ایستند.

ناظر درنهایت گفت: بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد، ایجاد هم‌افزایی میان دستگاه‌های مرتبط در مقابله با زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی و اجرای دقیق قانون ازجمله ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در حل این معضل مفید و مؤثر واقع شود.

وجود خلاء قانونی و نبود برخورد جدی با معضل زمین‌خواری/ برخورد قاطع قضایی دست ‌خاطیان را کوتاه کند

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar