۰۹:۴۴ - ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - 06 November 2017
کد خبر: ۴۷۵۱۳
معاون حمل‌و نقل وزارت‌راه در گفت‌و گو با «صما» خبرداد:
صما- معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی بابیان اینکه وضعیت کشور در بخش لجستیک در حال بهبود است گفت: با تشکیل معاونت حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی از یک ماه پیش بخش لجستیک در اولویت قرار گرفته است.
شرط اجرای مشوق‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در لجستیک کشور/ سرمایه‌گذاران پشت مرزها صف بسته‌اندبه گزارش«صما» مهرداد تقی زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما» بابیان اینکه مسئولیت بخش لجستیک به این معاونت واگذار شده است گفت: درنتیجه کارگروه لجستیک را تشکیل دادیم و با گرد هم آوری همه متصدیان بخش خصوصی و دولتی این حوزه، به پیگیری مشکلات و نواقص حمل‌ونقل و رفع آن‌ها پرداختیم.

وی گفت: اقدامات مطلوبی در بخش لجستیک کشور رخ‌داده و برای شناسایی و حل مشکلات بخش لجستیک جلسات متعددی داشته و تا به امروز 66 مشکل بخش لجستیک با مشارکت بخش دولتی و خصوصی برطرف شده است.

تقی زاده همچنین بابیان اینکه در حاضر در این حوزه آسیب‌ها شناسایی‌شده و ما درک مطلوبی از فرصت‌ها و تهدیدهای این بخش‌داریم. گفت: عزم دولت در تقویت، ارتقای و افزایش بهره‌وری حمل‌ونقل جدی است بر این اساس با تشکیل معاونت حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی به دنبال کسب دستاوردها بزرگ در این حیطه است

تشویق برای حضور سرمایه‌گذاران

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر تعیین مشوق‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در لجستیک که در صورت تائید وزیر راه و شهرسازی قابل‌اجرا خواهد بود، افزود: آئین‌نامه تأسیس مراکز لجستیک بار نیز در حال بازنگری است و پس از تصویب در شورای عالی ترابری اجرا خواهد شد.

تقی زاده تصریح کرد: مراکز لجستیک نیز مکان‌یابی شده و برای هر کریدور مدیر انتخاب کرده‌ایم که در حال حاضر اولین مدیر کریدور شمال ـ جنوب انتخاب‌شده است. این مدیران صرفاً به پیگیری بحث ترانزیت پرداخته و هرچند ماه گزارش عملکرد ارائه خواهند داد.

وی در ادامه بابیان اینکه اقدامات مطلوبی در خصوص جذب سرمایه‌گذاری در بخش لجستیک نیز حاصل‌شده است. گفت: شخص وزیر راه و شهرسازی اشتیاق بالقوه‌ای برای تکمیل کریدور شمال به جنوب داشته و به دنبال جذب و حضور مؤثر کشورهای دیگر همچون روسیه در این حوزه هستیم.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با ابراز خرسندی از حرکت حوزه حمل‌ونقل در مسیر رونق و بهبود شرایط گفت: این رشد را می‌توانیم از حضور گسترده کشورهای همسایه برای سرمایه‌گذاری در پشت مرزهای کشور استنباط کنیم.

تقی زاده در ادامه با اشاره به پهلو گرفتن کشتی عظیم هندی در بندر چابهار گفت: این رفت‌وآمدها به‌وضوح نشان می‌دهد بخش لجستیک حمل‌ونقل کشور در حال بارور شدن است. کشور هندوستان سرمایه‌گذاری خوبی در منطقه چابهار داشته و امیدواریم این نوع فرصت‌ها را غنیمت بشماریم.

ترانزیت موضوع مهم کشور های مختلف

وی همچنین گفت: با افزایش حجم کالا مدیر کریدور برای بندر چابهار خواهیم داشت که وظیفه پایش دائم و بررسی زمان، هزینه و مشکلات مسیر، برقراری ارتباط میان بازارهای دو طرف و فعالان بخش خصوصی هر سه کشور و مسئولان مربوطه را بر عهده داشته باشند و از طریق سازمان‌های مرتبط ارتباطات را برقرار کند.

تقی زاده با اشاره به اینکه مسئله ترانزیت موردتوجه کشورهای مختلف قرار دارد تا ارتباطات مسیرهای ترانزیتی خود را توسعه دهند. گفت: با توجه به موقعیت خاص چابهار انتظار داریم حجم بالای کالا را به‌طور مستمر عبور دهیم و بندر چابهار بهترین مسیر برای ارتباط هند با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است.

تقی زاده اظهار داشت: در این زمینه، زیرساخت‌های بندری و تجهیزات وجود دارد که با حمایت سازمان بنادر و مدیرکل بنادر و دریانوردی این بندر تأمین‌شده است.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: هماهنگی با کشورها انجام‌شده اما برای استمرار این حرکت فقط توسعه زیرساخت‌ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر موارد سخت‌افزاری، به مسائل نرم‌افزاری و مدیریتی هم توجه شود.

وی بابیان اینکه ازلحاظ هزینه و زمان این مسیر باید مزیت خوبی داشته باشد. خاطرنشان کرد: برای رشد بیشتر باید نگاه جامع‌تری به مقوله توسعه ریلی داشته باشیم.

بازگشت تحریم ها جوسازی است

وی گفت: سیستم ریلی باید به بندر چابهار وصل شود و زمان تخلیه و بارگیری به حداقل برسد چراکه با توجه به‌پیش بینی افزایش ورود کشتی‌ها و محموله‌ها در آینده به این بندر، جاده‌ها تحمل این حجم جابجایی را ازلحاظ ترافیکی، بروز سوانح و مصرف سوخت نخواهند داشت.

وی در خصوص تأثیر بازگشت تحریم‌ها بر بخش حمل‌ونقل نیز درنهایت گفت: مسلماً ارتباط بین‌المللی در تمام کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ و به نظر می‌رسد انعکاس صحبت‌های ریس جمهور آمریکا به‌صورت جوسازی است. این مورد را می‌توانیم از حضور مؤثر کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی در بخش سرمایه‌گذاری کشور ملاحظه کنیم. به‌هرحال امیدورام این اتفاق صورت نگیرد زیرا در بخش حمل‌ونقل ارتباط های خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar