۰۹:۱۸ - ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - 08 November 2017
کد خبر: ۴۷۵۵۱
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صما»عنوان کرده اند:
صما- زمین‌خواری اصطلاحی است که چند سال اخیر به علت سوءاستفاده‌های مختلف و کثرت کلاهبرداری‌ها در املاک و اراضی رواج یافته است و در قوانین عنوان خاصی تحت نام زمین‌خواری وجود ندارد.
دانه درشت‌ها نسبت به تمکین قوانین زمین‌خواری گستاخ هستند/ مافیاهای زمین‌خواری رسانه‌های افشاگر را تهدید می‌کنندصما- اگر زمین‌خواری از جلوه‌های کلاهبرداری محسوب شود، مجرم بر اساس قانون به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می‌شود یکی دیگر از قوانین در مبارزه با امر زمین‌خواری، قانون ثبت مصوب سال 1310 است و با افرادی که مال دیگری را به‌طور تصنعی مال خود معرفی کرده و برای آن سند دریافت می‌کنند، برخورد می‌شود.

در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است «زمين‌خواري، جرم پيچيده‌اي است که دست‌هاي زيادي در پس آن ديده مي‌شود، برخورد قاطع قضايي مي‌تواند اين دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر مي‌رسد سازمان‌هاي دولتي بايد در واگذاري‌ها دقت کنند تا زمين‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمين‌خواران رها نشود.»

به‌رغم تمام غوغاهای فراوانی که درباره زمین‌خواری صورت می‌گیرد هیچ‌گاه این فعالیت به‌صورت مشخص تعریف‌نشده و در هیچ قانونی فعالیتی به نام زمین‌خواری، مورد جرم‌انگاری قرار نگرفته است. به نظر می رسد ارائه یک طرح همه جانبه برای مبارزه با این پدیده شوم و همکاری نهاد ها وسازمان های در گیر در این خصوص ضرورتی است که باید هرچه سریعتر به آن توجه شود.

به گزارش «صما» نمایندگان مجلس در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه مجتمع رسانه‌ای ساختمان و با امضای کمپین مقابله با زمین‌خواری عنوان کردند در حال حاضر عزم و اراده ملی برای مقابله با زمین‌خواری وجود ندارند و علی‌رغم وجود بندهای قانونی متعدد نظارت دقیقی بر اعمال این بندها در کشور نیست.

دانه‌درشت‌ها نسبت به قانون گستاخ شده اند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بابیان اینکه در قضیه زمین‌خواری باید با دانه‌درشت‌ها مقابله کرد گفت: در تمام‌روزها همه در خصوص زمین‌خواری صحبت می‌کنند اما متأسفانه همچنان دست‌درازی به منابع ملی سر تیر رسانه‌ها بوده و برخوردی با دانه‌درشت‌ها صورت نمی‌گیرد. به نظر می‌رسد دانه‌درشت‌ها نفوذ زیادی در این مباحث دارند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: دانه‌درشت‌ها کسانی هستند که قانون را به‌راحتی زیر پا گذاشته و اهمیت چندانی به قوانین قائل نیستند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس بابیان اینکه مسئله کنونی زمین‌خواری را می‌توان به‌خوبی در گفته یکی از بزرگان یافت،گفت: زمین خواری مانند تارعنکبوت است که حشرات کوچک را می‌گیرد اما حشرات بزرگ آن را پاره کرده و از آن رد می‌شوند.

وی در ادامه افزود: در کشور ما دانه‌درشت‌ها همان حشراتی هستند که با گذر از حریم‌های قانونی روزبه‌روز فربه‌تر و نسبت به قانون گستاخ‌ترمی شوند.

فلاحت پیشه در ادامه بابیان اینکه در عصر اطلاعات نمی‌توان بی‌قانونی‌ها را پنهان کرد تأکید کرد: افکار عمومی باید در مقابل این گستاخی‌ها حس مطالبه گری داشته و با عزم ملی دست دانه‌درشت‌ها را از منابع ملی و محیط‌زیست کوتاه کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعتقاد به اینکه قوانین ما در این حوزه کامل است خاطرنشان کرد: مشکلات ما ناشی از نحوی اجرا و نظارت بر قانون است.

وی درنهایت گفت: این مسئله می‌تواند با حضور مؤثر قوه قضاییه حل‌وفصل شود و این مورد عزم جدی را در ارگان‌ها مختلف مطلبد.

برخی مبارزان خوبی برای معضل زمین‌خواری نیستند

در همین زمینه عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بابیان اینکه ریشه‌کنی زمین‌خواری نیازمند اراده واقعی است گفت:در حال حاضر بخشی از زمین‌خواری‌ها به‌صورت قانونی شکل می‌گیرد.

محمدعلی پور مختار بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: این عده با جلب رضایت مسئولان و با نقشه قبلی با عناونی مانند درخت‌کاری و آباد گری وارد محدوده‌های منابع ملی شده و بعد از مدتی جلوی چشمان باز مسئولان شروع به ساخت‌وساز می‌کنند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: شرط اول در مبارزه با زمین‌خواری این است که افرادی که به دنبال مبارزه با زمین‌خواری هستند خودشان یا اطرافیانشان در زمین‌خواری‌ها ذی‌نفع نباشند. توصیه می‌کنم افرادی که خودشان یا اطرافیانشان مرتبط با پرونده‌های زمین‌خواری هستند وارد این موضوع نشوند. این افراد مبارزان خوبی نخواهند بود.

وی بابیان اینکه البته در چند سال اخیر حرکت‌های در دفاع از سرزمین و منابع طبیعی شکل‌گرفته خاطرنشان کرد: گشت‌های ویژه و تشکیل کمیته‌های مرتبط توانسته مقداری از معضلات این فساد گری را کاهش دهد.

پور مختار بابیان اینکه عزم ملی دوای درد زمین‌خواری است گفت: در این خصوص دولت باید باوجدان و اراده محکم این معضل را حل‌وفصل کند.

وی بابیان اینکه مبارزه با زمین‌خواران قدرت و جدیت بالایی می‌خواهد گفت: سود برخی از گسترده‌های زمین‌خواری بالای 1000 درصد است و بدون تردید قدرت زمین‌خواران نیز به‌واسطه همین سودهای بادآورده رقم قابل‌توجهی است؛ بنابراین باید دولت باقدرت تمام در این خصوص ورود کند.

وی درنهایت گفت: اراده مجلس برای حل این معضل نابودگر جدی بوده و از مردم درخواست داریم در صورت مشاهده این معضل این اخبار را به گوش مجلس و یا شخص بنده برسانند. در سال‌های اخیر ما توانسته با مطالبه گری مردم بخشی از نقشه‌های زمین خوران را در وسعت گسترده منحل کنیم.

تهدید رسانه‌ها در صورت افشاگری مافیاهای زمین‌خواری

در همین زمینه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بابیان اینکه یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود زمین‌خواری رواج پیدا کند آلودگی ابزار نظارتی و عاملان نظارتی هستند گفت: در این خصوص کشور ما فاقد شفاف‌سازی اطلاعاتی است اگرچه در سال 94 طرح کاداستر پیش‌بینی شد اما اجرای آن با کندی قابل‌تأملی روبرو شده است.

رمضان علی سبحانی فرد بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: یکی از دلایل این کندی مربوط به نبود بودجه است که این مورد باید اصلاح شود.

وی بابیان اینکه متأسفانه رسانه‌ها نیز در امر اطلاع‌رسانی زمین‌خواری‌های گسترده و مافیایی با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند گفت: برخی از رسانه‌ها با فشارهای متعددی از سوی باندهای سازمان‌یافته زمین‌خواری روبرو بوده و همچنین این ابزارهای رسانه‌ای به دلیل کمبود درآمد و کسب هزینه‌های خود مسائل زمین‌خواری را خبررسانی نمی‌کنند؛ و در این خصوص غفلت‌هایی صورت می‌گیرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: به‌هرحال قوانین ما در این بخش کامل و جامع بوده و به نظر می‌رسد آلودگی بخش‌های نظارتی یکی از دلایل محکم شکست در مبارزه با زمین‌خواری است؛مافیاهای زمین‌خواری با اجرای صحیح قانون و قدرت نظارتی حل‌وفصل می‌شود.

تمایل به تغییر کاربری اراضی ریشه اقتصادی دارد

در ادامه همین مبحث یک عضو کمیسیون عمران مجلس بابیان اینکه زمین‌خواری در کشور به دو شکل اجرایی می‌شود گفت: یک بخش از زمین‌خواری که مصداق بارز زمین‌خواری است شامل تصرف منابع ملی و ساخت‌وساز در این مناطق است.

کمال‌الدین شهریاری بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: نمونه دیگر آن مربوط به تغییر کاربری است که در این خصوص باید گفت این املاک صاحب مالک بوده و مالکان این زمین ها را دانسته و با توجه به سود بیشتر و یا درآمد پایدارتر به معرض فروش می‌گذارند.

وی بابیان اینکه تغییر کاربری کشاورزی و باغ داری به شکل ساخت‌وساز تنها ریشه اقتصادی دارد گفت: وقتی تمام زحمات کشاورزان باقیمت‌های بسیار نازل و با دست‌های مافیایی دلالان به بازار عرضه می‌شود کشاورز خود را بازنده ماجرا دانسته و ناخودآگاه به فکر عرضه، عرصه به مالکان جدید می‌شود. دراین ‌بین همین کشاورز به علت صدمات متعدد از روند تولید تا فروش محصولات تنها به دنبال نقدینگی حاصل از فروش زمین و مهاجرت به کلان‌شهرها است.

نماینده دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: به‌هرحال تا زمانی که کشاورزی و باغداری توجه اقتصادی نداشته باشد شاهد این روند در کشور خواهیم بود. به‌هرحال حل این معضل با مشکلات و پیچیدگی‌های خاص‌تری نسبت به غصب منابع ملی روبرو شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین در بخش دیگر سخنانش از این کشاورزان به عنوان دست‌فروشان کلان‌شهرها یاد کرد ودر این خصوص گفت: مسئله اقتصادی باعث شده عزت کشاورزان و روستایان ما کاهش پیداکرده و این عده با هجوم به شهرها به شغل‌های کاذب روی بیاورند.

وی بابیان قوانین مرتبط با زمین‌خواری کم نیست درنهایت خاطرنشان کرد: دایره قوانین ما در این حوزه گسترده است، اما اگر غفلتی در اجرا مشاهده می‌شود مربوط به نحوی اجرا و مجریان اجرای این قوانین است،کلام آخر اینکه مسئولان باید در این مورد هوشیار باشند.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar