۱۳:۵۵ - ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - 11 November 2017
کد خبر: ۴۷۵۷۸
«صما» گزارش می‌دهد:
صما- از سال 1342 تا کنون هر چهار سال یکبار انتخابات اتحادیه مشاوران املاک صورت گرفته که 4 کرسی ریاست اتحادیه از 1378 تا سال 1392 معتلق به مصطفی قلی خسروی و از سال 92 تا کنون به ریاست حسام عقبایی بوده است. امسال نیز انتخابات اتحادیه مشاوران املاک در 22 آبان 96 برگزار خواهد شد.
رقابت از نوع مشاوران املاک/ سه گروه در راه کسب کرسی‌های اتحادیه مشاوران املاک

به گزارش «صما» انتخابات امسال با شرکت حدود 10 هزار نفر از مشاوران املاک دارای پروانه کسب همانند دوره قبل برگزار می‌شود، 87 نفر برای هیئت‌مدیره و 44 نفر برای بازرسی صنف مشاوران املاک تائید صلاحیت شده‌اند که از این تعداد 7 نفر به‌عنوان اعضای اصلی هیئت‌مدیره و یک نفر به‌عنوان بازرس انتخاب خواهد شد.

وظایف مشاور املاک و اتحادیه مشاورین املاک چیست؟

در گذشته دلالان، معاملات را بین افراد تسهیل می‌کردند و آن‌ها را به انجام معامله مطلوب و سودمند ترغیب کرده، در قبال این واسطه‌گری اجرت دریافت می‌کردند.

تدوین قوانین مربوط به این حرفه به سال 1319 شمسی برمی‌گردد که دولت آیین‌نامه ویژه دلالان معاملات ملکی را تصویب و اداره کل ثبت‌اسناد و املاک کشور را موظف به صدور پروانه کرد.

با تشکیل اتاق بازرگانی در سال 1352 و تصویب قانون نظام صنفی، وزارت بازرگانی خود را متولی ساماندهی مشاوران تلقی کرد. در سال 1341 نیاز به تشکیل اتحادیه‌ای پاسخگو به درخواست‌هایی منطبق با بافت شهر و فرهنگ شهرنشینی که روزبه‌روز افزایش یافت، از سوی واحدهای مشاوران املاک احساس شد و در سال 1343 نخستین تشکل صنفی آغاز به کارکرد.

ضرورت ایجاد اتحادیه مشاوران املاک را می‌توان از این منظر دید که؛ با توجه به تعداد پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها و مراجع قضایی، منازعات بی‌شماری بین افراد جامعه شکل می‌گیرد که بخش زیادی از آن‌ها مربوط به قراردادهای مشارکتی ساخت، خرید، فروش و اجاره ملک اعم از مسکونی، تجاری، اداری و ... است. برای رفع این مشکل، اتحادیه مشاوران املاک وظیفه اطلاع‌رسانی به دو طرف قرارداد را به عهده دارد.

اطلاعات کامل و درست مشاوران املاک نسبت به حقوق و وظایفشان موجب می‌شود که منازعه کمتری صورت گرفته و افراد هزینه‌های بیهوده‌ای را متحمل نشوند.

مشاوران املاک بنا به وظایف حرفه‌ای خود مبادرت به تنظیم قرارداد برای افراد می‌کنند که محتوای قرارداد می‌تواند جلب اطمینان و رضایت مراجعه‌کنندگان را داشته باشد یا بالعکس.

نرخ خدمات کارمزد دریافتی واحدهای صنفی مشاوران املاک که به تصویب کمیسیون نظارت تهران رسیده است به این شرح است: الف- معاملات املاک تا سقف پانصد میلیون تومان، نیم درصد مبلغ مورد معامله از هر طرف معامله. ب- معاملات املاک بالاتر از پانصد میلیون تومان تا پانصد میلیون تومان اول طبق بند الف مصوبه مذکور و نسبت به مبلغ مازاد، بیست‌وپنج صدم درصد مبلغ مورد معامله از هر طرف معامله. ج- بابت کارمزد اجاره، یک‌چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله د- در معاملات رهن، کارمزد دریافتی بر مبنای یک‌چهارم میزان اجاره‌بهای ماهیانه از هر طرف معامله اخذ گردد.

به‌هرحال تا چند روز دیگر دوره جدید انتخابات هیئت‌مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران برگزار می‌شود. این انتخابات در راستای اجرای ماده 12 آیین‌نامه اجرایی انتخابات هیئت‌مدیره اتحادیه‌های صنفی، از ساعت 8 تا 16 روز سه‌شنبه 22/8/96 در محل مجمع امور صنفی توزیعی تهران برپا و از 87 نفر برای هیئت‌مدیره و 44 نفر برای بازرسی صنف مشاوران املاک، کاندیداهای موردنظر خود را در قالب 7 نفر اعضاء اصلی و یک بازرس انتخاب می‌کنند.

اهمیت انتخابات مشاوران املاک

از این مقدمه که بگذریم آنچه اهمیت این انتخابات را دوچندان می‌کند، رقابت چند گروه از کاندیداها است که هر یک تلاش می‌کنند تا پیروز این انتخابات باشند. یک گروه می‌کوشند تا صندلی کنونی خود در اتحادیه املاک را حفظ ‌کنند و گروه دیگر هم در تلاش‌اند تا با کوچ از یکی از انجمن‌های جانبی املاک به اتحادیه، دوره تازه‌ای از مدیریت در این اتحادیه پر عضو و پول‌ساز را آغاز کنند.

گروه اول به دنبال بازگشت تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران هستند این گروه به همراه مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه توانسته‌اند شرایط مطلوبی را برای صنف مشاوران املاک ایجاد کنند

این گروه با ایجاد دانشگاه جامع علمي كاربردي، راه اندازی سایت رسمی صنف مشاوران املاک تهران و کدرهگیری... توانسته‌اند فعالیت‌های چشمگیری انجام دهند اگرچه این گروه بابت مالیات ارزش‌افزوده و نبود شفافیت در هزینه‌های کسب‌شده از کد رهگیری موردانتقاد قرار گرفت اما این گروه اثرات مثبتی در روند ارتقای جایگاه مشاوران املاک داشته اند.

به هر حال اگر چه این گروه در سال‌های متمادی توانست با ماندن در هیئت‌رئیسه این اتحادیه شرایط مالی همکاران خود و دفاتر مشاوران املاک را بهبود دهند؛ اما هنوز اختلافات پیش‌آمده میان شهروندان و دفاتر مشاوران املاک در هیئت حل اختلافی که این اتحادیه راه‌اندازی کرده به قوت خود باقی مانده است.

همچنین گروه دوم کاندیداهای این دوره از انتخابات، به ریاست حسام عقبایی دانش‌آموخته حقوق است این گروه که بعد از رئیس پیشین با اختلاف بسیار اندک از سال 92 بر کرسی ریاست نشستند تاکنون نتوانسته‌اند به دلایلی مانند وجود دفاتر مشاور املاک بدون مجوز در کلان‌شهر تهران (طبق آماری که گاه‌وبیگاه از سوی اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام می‌شود بیش از 4 هزار واحد صنفی املاک بدون پروانه کسب در تهران وجود دارند که بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند و برای گرفتن کد رهگیری برای قراردادهای خود نیز به دفاتر املاک مجوز دار مراجعه می‌کنند. و عدم شفافیت مالی و کد رهگیری موردانتقاد اعضا قرارگرفته است)، شفاف‌سازی در دخل‌وخرج اتحادیه و ... اکثریت اعضای صنف را به همراه داشته باشند. اما در این بین اعضایی ینز وجود دارد که تمام فعالیت رییس کنونی اتحادیه را مهم دانسته و معتقدند این شخص با مدیریت خود توانتسه در ارتقای جایگاه مشاوران املاک گام های موثری بردارد.

اما گروه سوم اعضای هیئت‌رئیسه انجمن اسلامی و انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران هستند.(همان‌ها که چند سال پیش و با بالا گرفتن اختلافات میان مصطفی قلی‌خسروی، رئیس کنونی اتحادیه املاک تهران و کاظم معماری مقدم، رئیس کنونی انجمن صنفی کارفرمایی املاک، از بدنه اتحادیه جدا شدند. در رأس این گروه کاظم معماری مقدم، از دوستان قدیمی مصطفی قلی‌خسروی قرار داشته است) در حال حاضر اعضای انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران با تشکیل گروه امید و تغییر اشاره عدم شفاف سازی در خصوص درآمدهای کلان، اخذ مالیات بر ارزش افزوده (به گفته این اعضا طبق بند 8 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده از فصل دوم معافیت‌های مالیاتی، معامله اموال غیرمنقول نباید مشمول پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده شود اما به دلیل اشتباه محرز هیئت‌رئیسه اتحادیه کشوری مشاوران املاک وقت که در سال 1389 انجام گرفت (امضای تفاهم‌نامه با سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در صنف مشاوران املاک) سال‌هاست طرفین معاملات ملکی هرکدام به سهم خود در دفاتر مشاوران املاک نرخ مصوب مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت می‌کنند که این روند ظلم بزرگی است که سال‌هاست بر مردم به‌خصوص مشاوران املاک تحمیل‌شده است.) و عدم حفظ جایگاه کد رهگیری سعی در کسب رأی هستند.

شایان‌ذکر است معماری مقدم در دولت دهم به دلیل رابطه خوب با دولت، برای تأسیس انجمن کارفرمایی صنف مشاوران املاک تهران اقدام کرد. آن‌ها با دعوت از مشاوران املاک تهران برای عضویت در این دو انجمن و گرفتن حق عضویت از آن‌ها، روزبه‌روز میزان درآمد انجمن‌ها را افزایش دادند. رابطه خوب این گروه با برخی از اعضای دولت سابق به آن‌ها کمک کرد تا درگرفتن برخی از مجوزها و طی کردن برخی از مسیرها کمتر به مانعی برخورد کنند و به مناسبت صدور گواهی انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک برای اعضا، از آن‌ها پول بگیرند. آن‌ها ظرف دو سال اخیر تعداد دفاتر کاری خود را از یک به 4 دفتر در میدان شعاع تهران افزایش داده‌اند.

در این میان کاندیدهایی نیز هستند که به‌صورت مجزا برای کسب رأی تلاش‌های متعددی می‌کنند.

به‌هرحال به نظر می‌رسد وضعیت و جایگاه صنف اتحادیه املاک به میزانی دندان‌گیر باشد که گروه‌های مختلف در تلاش برای اخذ کرسی‌های متعدد این اتحادیه باشند. به‌راحتی و با چند جمع و ضرب می‌توان عدد تخمینی گردش مالی این اتحادیه را به دست آورد. هم‌اکنون برای تمام قراردادهایی که در دفاتر مشاوران املاک به امضا می‌رسد، مبلغی به‌عنوان کد رهگیری دریافت می‌شود. این مبلغ برای قراردادهای اجاره هزار تومان و برای مبایعه‌نامه‌ها 4 هزار تومان است. به‌طور میانگین چنانچه در کل کشور روزانه 8000 قرارداد تنظیم و از مجموع آن‌ها (طبق اعلام رئيس اتحاديه روزانه ٨٠٠٠قرارداد در تهران منعقد می شود)، مبلغ 40 میلیون تومان بابت کد رهگیری دریافت شود این عدد در یک ماه به رقم 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و در سال به عددی بیش از 14 میلیارد تومان می‌رسد. (كليه مبالغ دريافتى از كدهاى رهگيرى پس ازكسرهزينه مربوط به شركت (راهبر) وپست جمهورى اسلامى مبلغى كه در صندرق مي ماند امروز باسود مربوطه بالغ بر١٥٠ميليارد است)

علاوه بر این میزان حق عضویت اعضا با در نظر گرفتن رقم متوسط 320 هزار تومان برای هر عضو باوجود بیش از 10 هزار عضو رسمی این اتحادیه، میزان دریافتی حق عضویت سالانه به عدد بالای 38 میلیارد تومان می‌رسد. این مبلغ دریافتی جدای از فروش قراردادهای خام اجاره و مبایعه‌نامه و امثالهم است که اعضا موظف هستند آن را از اتحادیه املاک تهران خریداری کنند. درمجموع، برخی اعضای اتحادیه املاک تهران رقم درآمد اتحادیه کشوری املاک را نزدیک به 15 میلیارد تومان (به علت رکود معاملات) اعلام کرده‌اند.حال صحبت اعضا اينجاست اين پول هاكجاست باتوجه به اينكه طبق مصوبه مي بايست سهم اتحاديه هراستانى پرداخت بشود ظاهرا اين اتفاق نيافتاده است.

حال با توجه به نزدیک انتخابات باید کاندید های اتحادیه مشاوران املاک باید به دنبال راهکار و پاسخ مناسب برای موارد گفته شده باشند.

انتهای خبر/

کدخبر:0227


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar