۱۰:۱۳ - ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - 14 November 2017
کد خبر: ۴۷۶۲۲
رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس بخش انرژی، نور و آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اشکالات قوانین و دستورالعمل های حوزه انرژی گفت: قوانین و آیین نامه های موجود در بخش انرژی مشکلات خاص خود را دارند و درواقع حتی اگر بتوان گفت این قوانین تضادهایی با هم ندارند، اما با هم متفاوت هستند و همگرا نیستند.
نبود استاندارد جدی برای ساختمان‌های سبز/ قوانین انرژی در جهت تقویت همدیگر نیستندبهروز محمد کاری، دبیر علمی سومین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی در گفت ‌و گو با «صما» با بیان این مطلب اظهار داشت: به این معنا که اجرای یکی از این قوانین و ضوابط، لزوما به اجرای یک قانون دیگر در بخش انرژی کمک نمی کند و قوانین در جهت تقویت همدیگر نیستند.

وی با انتقاد از اینکه تعدادی از این قوانین به صورت کارشناسی نشده وضع شده است تصریح کرد: به همین دلیل اجرای آنها با مشکل مواجه است و اگر در تهیه این قوانین از بدنه کارشناسی بیشتر استفاده می شد، شاید اشکالات و ایرادات کمتری داشتند. اما به هر حال باید با این قوانین کنار بیاییم و کار کنیم.

وی درخصوص راهکار پیشنهادی برای حل این مشکل عنوان کرد: باید یک طرح و برنامه ای تدوین شود و بر مبنای آن سیاست گذاری و اقدامات گام به گام انجام گیرد. چرا که در حال حاضر قوانین به صورت ناگهانی نوشته می شود و در پی وضع این قوانین، شرایط جدیدی ایجاد می شود که با این رویه به جایی نمی رسیم و باید حالت پایداری و ثبات در حوزه قوانین انرژی ایجاد شود.

کاری همچنین با اشاره به یک چالش دیگر در این حوزه گفت: موضوع دیگری که بسیار مشکل ساز شده، تعدد تعامل گران و مسئولان نهادهای تعیین کننده است و درنتیجه به دلیل نبود یک نهاد واحد برای هماهنگی، امور آنطور که باید به صورت هماهنگ در ارگان های مختلف پیش نمی رود.

ساختمان سبز، یکی از مولفه های آیین‌‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی

رئیس بخش انرژی، نور و آکوستیک مرکز تحقیقات در ادامه سخنان خود همچنین درخصوص استاندارهای مطرح شده در حوزه ساختمان های سبز بیان کرد: فعلا استاندارد جدی در مورد ساختمان‌های سبز وجود ندارد.

کاری در این رابطه افزود: در حال حاضر اگرچه اقدامات مختلفی در نهادهای مختلف در بخش ساختمان های سبز انجام شده، اما استانداردهای اجباری یا آیین نامه و ضابطه ای که در این زمینه خط بدهد و تعیین کننده و الزام آور باشد، وجود ندارد.

وی با اشاره به ضعف های موجود در این بخش تاکید کرد: در این مورد هم هماهنگی بین نهادهای مختلف وجود ندارد و تا زمانی که این تعامل و هماهنگی در بین ارگان های اصلی وجود نداشته باشد، نتیجه مطلوبی در بخش بهینه سازی مصرف انرژی و ساختمان های سبز به دست نمی آید.

این مسئول در عین حال در پاسخ به اینکه آیین‌‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها که طی روزهای اخیر به تصویب رسید، تا چه حد می تواند ضمانت اجرایی داشته باشد، گفت: این آیین نامه مربوط به آیین نامه ماده 18 و ویرایش جدید مبحث 19 است و در بخش ساختمان های سبز خروجی خاصی ندارد.

وی در این راستا ادامه داد: اگرچه در مورد رده بندی انرژی در ساختمان ها اقداماتی انجام شده، اما در مورد آیین نامه ساختمان های سبز اقدام جدی انجام نشده و اولین بار است که در بخشی از آیین نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی، به ساختمان های سبز پرداخته شده است.

کاری خاطر نشان کرد: درواقع یکی از مولفه های آیین نامه مذکور مربوط به ساختمان سبز است، اما به طور تمام و کمال با ساختمان سبز در ارتباط نیست.

گفتنی است؛ سومین همایش ملی «ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در روزهای 20 و 21 آذر ماه سال جاری با همکاری مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان، در محل سالن پاکدامن مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar